سرطان ریه سلول کوچک

سرطان ریه سلول کوچک ؛ علائم، علت، درمان و پیشگیری

سرطان ریه سلول کوچک سرطان ریه با رشد سریع است که در بافت های ریه ایجاد می شود. زمانی که فرد تشخیص داده می شود، سرطان ریه سلول کوچک معمولاً به خارج از ریه ها گسترش می یابد (متاستاز). احتمال عود این سرطان پس از درمان بیشتر از انواع دیگر سرطان ریه است.

انواع سرطان ریه چیست؟

سرطان ریه سلول کوچک کمترین نوع سرطان ریه است. تعداد بیشتری از افراد مبتلا به سرطان ریه (تخمین زده می‌شود که از هر ۱۰ نفر، ۸ نفر به سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) مبتلا می‌شوند. در مقایسه با NSCLC، این سرطان سریعتر رشد می کند و احتمال گسترش آن بیشتر است.

انواع سرطان ریه سلول کوچک کدامند؟

دو نوع سرطان ریه سلول کوچک وجود دارد. سلول های سرطانی بسته به نوع رشد و گسترش متفاوتی دارند. پزشکان انواع سلول های سرطانی و نحوه نگاه آنها را در زیر میکروسکوپ نام بردند:

کارسینوم سلول کوچک.
کارسینوم سلول کوچک ترکیبی.

علت سرطان ریه سلول کوچک چیست؟

در حالی که هر کسی ممکن است به سرطان ریه مبتلا شود، سیگاری های فعلی و سابق بیشترین خطر ابتلا به سرطان ریه سلول های کوچک را دارند. سایر عوامل خطر عبارتند از:

دود دست دوم سیگار.
قرار گرفتن در معرض تابش از طریق درمان های سرطان، رادون خانگی یا اسکن های تصویربرداری تشخیصی.
سابقه خانوادگی سرطان ریه.
ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV).
قرار گرفتن در معرض آزبست، آرسنیک، نیکل، قطران یا سایر مواد شیمیایی در محل کار.
آلودگی هوا.
سن بالا.

علت سرطان ریه سلول کوچک

علائم سرطان ریه سلول کوچک چیست؟

سرطان ریه سلول کوچک در مراحل اولیه که گسترش نیافته است به ندرت باعث ایجاد علائم می شود. با پیشرفت بیماری، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

درد یا ناراحتی قفسه سینه.
سرفه مزمن که از بین نمی رود یا بدتر می شود.
سرفه خونی (هموپتیزی).
دشواری در تنفس.
تورم صورت.
خستگی.
گرفتگی صدا.
از دست دادن اشتها.
رگهای گردن متورم.
کاهش وزن بی دلیل
خس خس سینه.

علائم سرطان ریه سلول کوچک

سرطان ریه سلول کوچک چگونه تشخیص داده می شود؟

اشعه ایکس قفسه سینه معمولا اولین قدم برای غربالگری هر نوع سرطان ریه است. اگر تصاویر نقاط مشکوکی را در ریه نشان دهند، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است یک یا چند مورد از این تست‌های تشخیصی را تجویز کند:

اسکن تصویربرداری : توموگرافی کامپیوتری (CT) و توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) تومورهای ریه را تشخیص می دهد. این آزمایش ها همچنین می توانند به اندازه گیری گسترش سرطان کمک کنند. سی تی اسکن روش اولیه برای تشخیص سرطان ریه است.

سیتولوژی خلط : این آزمایش سلول های سرطانی در خلط، مخاط سرفه شده از ریه ها را بررسی می کند.

بیوپسی : بیوپسی سوزنی نمونه های بافتی را از ریه ها خارج می کند. پاتولوژیست های آزمایشگاهی بیوپسی را برای سلول های سرطانی بررسی می کنند.

برونکوسکوپی : با استفاده از برونکوسکوپی، پزشک به دنبال تومور به داخل راه های هوایی ریه می پردازد. در همان زمان، ارائه دهندگان می توانند نمونه های بافت را برای بیوپسی بردارید.

مراحل سرطان ریه سلول کوچک چیست؟

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از یک سیستم دو مرحله ای برای تشخیص گسترش سرطان ریه سلول کوچک استفاده می کنند. این اطلاعات همچنین به راهنمایی درمان کمک می کند. این دو مرحله عبارتند از:

محدود : سرطان به یک ریه و غدد لنفاوی مجاور محدود می شود. (گره های لنفاوی بخشی از سیستم لنفاوی هستند که به فیلتر کردن سلول های بیمار کمک می کنند.)

گسترده : سرطان به سایر ریه ها و غدد لنفاوی گسترش یافته است. همچنین ممکن است به استخوان ها، مغز و سایر اندام ها سرایت کرده باشد.

عوارض سرطان ریه سلول کوچک چیست؟

متاستاز یا گسترش سرطان یکی از نگرانی‌های اصلی افرادی است که به سرطان ریه سلول کوچک مبتلا هستند. این سرطان می تواند به سرعت رشد کند و مغز، استخوان ها و کبد و غدد فوق کلیوی را تحت تاثیر قرار دهد. سرطان ریه سلول کوچک که گسترش می یابد قابل درمان است اما به طور کلی قابل درمان نیست. سایر عوارض عبارتند از:

پلورال افیوژن (جمع شدن مایع در ناحیه خارج از ریه ها).
عود سرطان (بازگشت) پس از درمان، اغلب در سیستم عصبی مرکزی (مغز یا ستون فقرات) یا قفسه سینه.
درد.
تنگی نفس.

عوارض سرطان ریه سلول کوچک

سرطان ریه سلول کوچک چگونه مدیریت یا درمان می شود؟

درمان سرطان به عوامل زیادی از جمله سن، سلامت کلی و مرحله سرطان بستگی دارد. گزینه های درمانی عبارتند از:

رادیوتراپی : پرتودرمانی خارجی از دستگاهی برای ارسال پرتوهای پرتو ایکس قوی به طور مستقیم به تومور استفاده می کند. این درمان علاوه بر از بین بردن سلول های سرطانی می تواند علائم را تسکین دهد.

شیمی درمانی : ارائه دهنده شما ممکن است داروهای شیمی درمانی را با سایر درمان ها ترکیب کند تا سلول های سرطانی باقی مانده را از بین ببرد.

ایمونوتراپی : این درمان سیستم ایمنی بدن شما را برای مبارزه و از بین بردن سلول های سرطانی درگیر می کند. مهارکننده‌های ایمن‌پوینت نوعی ایمونوتراپی هستند که سرطان ریه سلول کوچک پیشرفته را درمان می‌کنند.

جراحی : از هر ۲۰ نفر مبتلا، یک نفر دارای شکل موضعی است که به خارج از ریه گسترش نیافته است. برای این گروه منتخب، جراحی می تواند بخشی یا تمام ریه بیمار را حذف کند. پس از گسترش سرطان، جراحی دیگر گزینه ای نیست.

چگونه می توانم از سرطان سلول کوچک ریه جلوگیری کنم؟

از آنجایی که مصرف دخانیات عامل اصلی سرطان ریه سلول کوچک است، سیگار نکشیدن بهترین راه برای محافظت از سلامتی شماست. هنگامی که سیگار را ترک می کنید – صرف نظر از سن یا سال های استفاده از تنباکو – ریه های شما شروع به بهبود می کنند و خطر ابتلا به سرطان کاهش می یابد. این مراحل همچنین ممکن است کمک کند:

یک رژیم غذایی مغذی داشته باشید.
به طور منظم ورزش کنید.
وزن سالم را حفظ کنید.
خانه خود را برای رادون، یک گاز طبیعی، بی بو و رادیواکتیو آزمایش کنید.
در صورت نیاز، یک سیستم کاهش برای حذف رادون از خانه خود نصب کنید.
از خود در برابر مواد شیمیایی سرطان زا (آرسنیک، آزبست، نیکل) در محل کار محافظت کنید.

ورزش منظم

چگونه می توانم سرطان ریه سلول کوچک را زودتر تشخیص دهم؟

سی تی اسکن با دوز پایین منظم می تواند به تشخیص زودهنگام سرطان ریه، قبل از اینکه فرصتی برای انتشار پیدا کند، کمک کند. اگر در معرض خطر بالای سرطان ریه هستید، قرار گرفتن در معرض پرتو، از جمله در طول آزمایش های غربالگری، نگران کننده است. سی تی اسکنرهای کم دوز تقریباً پنج برابر کمتر از سی تی اسکنرهای سنتی اشعه مصرف می کنند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها غربالگری سالانه سرطان ریه را با استفاده از سی تی اسکن با دوز کم برای افرادی که همه این معیارها را دارند توصیه می کند:

سیگاری شدید (به عنوان ۳۰ بسته سال یا معادل یک بسته در روز برای ۳۰ سال، دو بسته در روز برای ۱۵ سال، یا سه بسته در روز برای ۱۰ سال تعریف می شود).
سیگاری فعلی یا سابق (آخرین مصرف دخانیات در ۱۵ سال گذشته).
بین ۵۵ تا ۷۰ سال.

پیش آگهی (چشم انداز) برای افرادی که سرطان سلول کوچک ریه دارند چیست؟

سرطان ریه هر ساله بیش از هر سرطان دیگری جان افراد را می گیرد. علائم اغلب تا زمانی که سرطان گسترش نیافته ظاهر نمی شود. زمانی که سرطان ریه سلول کوچک پیشرفت کرد، قابل درمان است اما قابل درمان نیست. تشخیص زودهنگام سرطان از طریق غربالگری‌های منظم سرطان بهترین شانس را برای بهبود بقا دارد. نرخ بقای کلی پنج ساله برای افراد مبتلا در مرحله محدود حدود ۲۰٪ است. این عدد در مرحله گسترده به ۳ درصد کاهش می یابد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  علائم مرگ در سرطان ریه

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!