سرطان خون

سرطان خون

سرطان خون در مغز استخوان یا خون ایجاد می شود. مغز استخوان سلول های خونی تولید می کند و سرطان خون باعث مشکل در تولید سلول های خونی می شود. معمولا این سرطان روی لکوسیت ها یا گلبول های سفید خون تأثیر می گذارد.
این سرطان شایعترین سرطان در افراد زیر ۱۵ سال و افراد بالای ۵۵ سال می باشد. سرطان خون حاد به سرعت ایجاد می شود و به سرعت بدتر می شود، اما سرطان خون مزمن با گذشت زمان بدتر می شود.
این مقاله در سلول سبز یک نمای کلی از  علل، درمان، نوع و علائم آن ارائه می دهیم.

علائم سرطان خون

علائم سرطان خون شامل موارد زیر است :

لخته شدن خون ضعیف : این باعث می شود فرد کبود شود یا خونریزی کند و به آرامی بهبود یابد. همچنین ممکن است دچار پتشیا شوند که لکه های کوچک قرمز و بنفش روی بدن هستند. اینها نشان می دهد که خون به درستی لخته نمی شود. پتشیا هنگامی ایجاد می شود که گلبول های سفید نابالغ پلاکت ها را از بین ببرند که برای لخته شدن خون بسیار مهم است.
عفونت های مکرر : گلبول های سفید خون برای مقابله با عفونت بسیار مهم هستند. اگر گلبول های سفید خون به درستی کار نکنند، ممکن است فرد دچار عفونت های مکرر شود. سیستم ایمنی ممکن است به سلولهای خود بدن حمله کند.
کم خونی : با کم شدن گلبول های قرمز ممکن است فرد دچار کم خونی شود. این بدان معنی است که آنها هموگلوبین کافی در خون ندارند.

هموگلوبین آهن را به اطراف بدن منتقل می کند. کمبود آهن می تواند منجر به تنفس دشوار یا سخت و رنگ پریدگی پوست شود.
علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد :
حالت تهوع
تب
لرز
عرق شبانه
علائم شبیه آنفولانزا
کاهش وزن
درد استخوان
خستگی
اگر کبد یا طحال متورم شود، ممکن است فرد احساس سیری کند و کمتر غذا بخورد و در نتیجه باعث کاهش وزن شود.
کاهش وزن ممکن است حتی بدون بزرگ شدن کبد یا طحال نیز رخ دهد. سردرد ممکن است نشان دهنده ورود سلولهای سرطانی به سیستم عصبی مرکزی (CNS) باشد.
با این حال، همه اینها می تواند علائم بیماری های دیگر باشد. مشاوره و آزمایش برای تأیید لازم است.

علائم سرطان خون

علت سرطان خون

سرطان خون هنگامی ایجاد می شود که DNA سلول های خونی در حال رشد، به طور عمده گلبول های سفید آسیب ببیند. این امر باعث رشد و تقسیم غیرقابل کنترل سلولهای خونی می شود.
به طور طبیعی سلول های خونی سالم می میرند و سلول های جدید جایگزین آنها می شوند. این فرایند در مغز استخوان شکل می گیرد.
سلولهای غیر طبیعی خون در یک مرحله طبیعی از چرخه زندگی خود نمی میرند. در عوض آنها فضای بیشتری را ایجاد و اشغال می کنند.
از آنجا که مغز استخوان سلولهای سرطانی بیشتری تولید می کند، آنها شروع به ازدحام بیش از حد خون می کنند و از رشد و عملکرد طبیعی گلبول های سفید خون جلوگیری می کنند و در نهایت سلول های سرطانی بیش از سلول های سالم در خون هستند.

عوامل سرطان خون

مجموعه ای از عوامل خطر برای سرطان وجود دارد. برخی از این عوامل خطر بیشتر از دیگران با لوسمی ارتباط دارند :
اشعه یونیزه کننده مصنوعی : این می تواند شامل دریافت پرتودرمانی برای سرطان قبلی باشد، اگرچه این یک عامل خطر قابل توجهی بیش از انواع دیگر است.
ویروس های خاص : ویروس T- لنفوتروپیک انسانی (HTLV-1) با سرطان خون ارتباط دارد.
شیمی درمانی : افرادی که تحت شیمی درمانی برای سرطان قبلی قرار گرفته اند، احتمال بیشتری برای ابتلا به آن در اواخر زندگی دارند.
قرار گرفتن در معرض بنزن : این یک حلال است که تولیدکنندگان در برخی از مواد شیمیایی تمیز کننده و رنگ مو از آن استفاده می کنند.
برخی از شرایط ژنتیکی : کودکانی که مبتلا به سندرم داون هستند احتمال ابتلا به این بیماری خونی حاد میلوئیدی یا لنفوسیتی حاد را بیشتر از کودکان بدون این سندرم است.
یک بیماری ژنتیکی دیگر که با لوسمی ارتباط دارد، سندرم Li-Fraumeni است. این امر باعث تغییر ژن TP53 می شود.
سابقه خانوادگی : داشتن خواهر و برادر مبتلا به این سرطان می تواند منجر به خطر کم اما قابل توجه سرطان خون شود. اگر فردی دوقلوی یکسانی با این داشته باشد، ۱ از ۵ احتمال ابتلا به سرطان را دارد.
مشکلات ارثی در سیستم ایمنی بدن برخی از شرایط ایمنی ارثی خطر عفونت های شدید و خطر ابتلا را افزایش می دهد. این موارد شامل:
آتاکسی – تلانژکتازی
سندرم بلوم
سندرم شوخمان-الماس
سندرم ویسکوت-آلدریچ

سرکوب سیستم ایمنی : این سرطان در کودکان ممکن است به دلیل سرکوب عمدی سیستم ایمنی ایجاد شود. این ممکن است در پی پیوند اعضا هنگام استفاده کودک از داروها برای جلوگیری از رد عضو از بدن آنها رخ دهد.

چندین فاکتور خطر برای تأیید ارتباط آنها با سرطان به مطالعات بیشتری نیاز دارند، مانند :

قرار گرفتن در معرض میدان های الکترومغناطیسی

قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی در محل کار، مانند بنزین، گازوئیل و سموم دفع آفات

سیگار کشیدن

استفاده از رنگ مو

علل سرطان خون

انواع سرطان خون

چهار دسته اصلی سرطان خون وجود دارد :

سرطان خون حاد لنفوسیتی (ALL)

سرطان خون حاد لنفوسیتی (ALL) لوسمی حاد لنفوبلاستیک نیز نامیده می شود. “حاد” به این معنی است که سرطان می تواند به سرعت پیشرفت کند و در صورت عدم درمان ، ممکن است طی چند ماه کشنده باشد. “لنفوسیت” به این معنی است که از اشکال اولیه (نابالغ) لنفوسیت ها، نوعی گلبول سفید ایجاد می شود. این سرطان بدترین نوع سرطان خون است.

ALL از مغز استخوان شروع می شود (قسمت داخلی نرم برخی استخوان ها ، جایی که سلول های خونی جدید ایجاد می شود). غالبا  سلولهای سرطان خون نسبتا سریع به خون حمله می کنند. همچنین ممکن است گاهی اوقات به سایر قسمت های بدن از جمله غدد لنفاوی، کبد، طحال، سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و بیضه ها (در مردان) گسترش یابد. برخی از سرطان ها نیز می توانند از این اندام ها شروع شده و سپس به مغز استخوان منتقل شوند اما این سرطان ها سرطان خون نیستند.

انواع دیگر سرطان که در لنفوسیت ها شروع می شوند به عنوان لنفوم (لنفوم غیر هوچکین یا لنفوم هوچکین) شناخته می شوند. در حالی که سرطان خون مانند ALL عمدتا بر مغز استخوان و خون تأثیر می گذارد، لنفوم ها غدد لنفاوی یا سایر اندام ها را تحت تأثیر قرار می دهند (اما ممکن است مغز استخوان را نیز درگیر کند).

سرطان خون حاد میلوئیدی (AML)

سرطان خون حاد میلوئیدی (AML) از مغز استخوان شروع می شود (قسمت داخلی نرم برخی استخوان ها ، جایی که سلول های خونی جدید ایجاد می شود)، اما در اکثر مواقع نیز سریعا به خون منتقل می شود. گاهی اوقات می تواند به سایر قسمت های بدن از جمله غدد لنفاوی، کبد، طحال، سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و بیضه ها گسترش یابد.

غالبا AML از سلولهایی ایجاد می شود که به سلولهای سفید خون (غیر از لنفوسیت ها) تبدیل می شوند، اما گاهی AML در انواع دیگر سلولهای خون ساز ایجاد می شود.

AML) نام های بسیاری دیگری از جمله لوسمی حاد میلوسیتی، لوسمی حاد میلوژن، لوسمی حاد گرانولوسیتیک و لوسمی حاد غیر لنفوسیتیک دارد.

لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL)

لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL) شایع ترین سرطان خون در بزرگسالان است. این نوعی سرطان است که از سلولهایی شروع می شود که در مغز استخوان به سلولهای سفید خونی خاصی تبدیل می شوند (لنفوسیت نامیده می شوند). سلول های سرطانی (لوسمی) از مغز استخوان شروع می شوند اما به خون می روند.

در CLL، سلولهای لوسمی اغلب به آرامی جمع می شوند. بسیاری از افراد حداقل برای چند سال هیچ علائمی ندارند. اما با گذشت زمان سلول ها رشد کرده و به سایر قسمت های بدن از جمله غدد لنفاوی، کبد و طحال گسترش می یابند.

یک نوع CLL بسیار آهسته رشد می کند. بنابراین ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا بیمار به درمان نیاز داشته باشد.
نوع دیگر CLL سریعتر رشد می کند و بیماری جدی تری است.

سرطان خون میلوئیدی مزمن (CML)

سرطان خون میلوئیدی مزمن (CML) نوعی سرطان است که در سلولهای خون ساز خاص مغز استخوان شروع می شود.

در CML، یک تغییر ژنتیکی در نسخه اولیه (نابالغ) سلولهای میلوئیدی رخ می دهد. سلولهایی که سلولهای قرمز خون ، پلاکتها و اکثر انواع گلبولهای سفید خون را ایجاد می کنند (به جز لنفوسیت ها). این تغییر یک ژن غیرطبیعی به نام BCR-ABL تشکیل می دهد که سلول را به سلول CML تبدیل می کند. سلول های لوسمی رشد کرده و تقسیم می شوند، در مغز استخوان جمع می شوند و به خون می ریزند. با گذشت زمان سلول ها می توانند در سایر قسمت های بدن از جمله طحال نیز مستقر شوند. CML یک سرطان نسبتا کند است اما می تواند به یک سرطان حاد سریع رشد کند که درمان آن سخت است.

CML بیشتر در بزرگسالان دیده می شود ، اما به ندرت در کودکان نیز رخ می دهد. به طور کلی درمان آنها مانند بزرگسالان است.

انواع سرطان خون

درمان سرطان خون

گزینه های درمان به نوع سرطان خون، سن و وضعیت کلی سلامتی بستگی دارد. اصلی ترین درمان این سرطان شیمی درمانی است. یک تیم مراقبت از سرطان متناسب با نوع سرطان خون این موارد را تنظیم می کند. اگر سرطان زودهنگام تشخیص داده شود، احتمال دستیابی فرد به بهبودی بییشتر است. انواع درمان شامل :

شیمی درمانی : پزشک با استفاده از سرم یا سوزن داروها را به صورت وریدی (IV) تجویز می کند. شیمی درمانی سلول های سرطانی را هدف قرار داده و از بین می برد. با این حال، آنها همچنین می توانند به سلولهای غیر سرطانی آسیب برسانند و عوارض جانبی شدیدی از جمله ریزش مو، کاهش وزن و حالت تهوع ایجاد کنند. شیمی درمانی درمان اصلی AML است. گاهی اوقات، پزشکان ممکن است پیوند مغز استخوان را توصیه کنند.

درمان هدفمند : در این نوع درمان از مهارکننده های تیروزین کیناز استفاده می شود که سلولهای سرطانی را بدون تأثیر بر سلولهای دیگر هدف قرار می دهد و خطر عوارض جانبی را کاهش می دهد. بعنوان مثال می توان به ایماتینیب، داساتینیب و نیلوتینیب اشاره کرد. بسیاری از افراد مبتلا به CML جهش ژنی دارند که به imatinib پاسخ می دهد. یک مطالعه نشان داد که افرادی که تحت درمان با ایماتینیب قرار گرفتند بقای ۵ ساله در حدود ۹۰٪ داشتند.

اینترفرون تراپی : این روند رشد و گسترش سلولهای لوسمی را کند و در نهایت متوقف می کند. این دارو به روشی مشابه با موادی که سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی تولید می کند عمل می کند. با این حال می تواند عوارض جانبی شدیدی ایجاد کند.

پرتودرمانی : در افراد مبتلا به انواع خاصی از سرطان خون مانند ALL ، پزشکان پرتودرمانی را برای از بین بردن بافت مغز استخوان قبل از پیوند توصیه می کنند.

جراحی : جراحی اغلب شامل برداشتن طحال است، اما این به نوع سرطان خون فرد بستگی دارد.

پیوند سلول های بنیادی : در این روش یک تیم مراقبت از سرطان با شیمی درمانی، پرتودرمانی یا هر دو مغز استخوان موجود را از بین می برند. سپس آنها سلولهای بنیادی جدید را به مغز استخوان تزریق می کنند تا سلول های خونی غیر سرطانی ایجاد کنند. این روش می تواند در درمان CML موثر باشد.

درمان سرطان خون

جواب آزمایش سرطان خون

سطوح غیر طبیعی گلبول های سفید و تعداد گلبول های قرمز یا پلاکت ها به طور غیرعادی پایین می تواند نشان دهنده سرطان خون باشد.

آیا سرطان خون درمان دارد؟

در حال حاضر هیچ درمان کاملی برای سرطان خون وجود ندارد. افراد مبتلا گاهی اوقات بهبودی را تجربه می کنند، حالتی پس از تشخیص و درمان که در آن سرطان دیگر در بدن تشخیص داده نمی شود.

طول عمر بیماران سرطان خون

آخرین ارقام نشان می دهد که میزان بقای ۵ ساله برای همه انواع لوسمی ۶۱.۴ درصد است. نرخ بقای ۵ ساله نشان می دهد که چه تعداد از افراد ۵ سال پس از تشخیص هنوز زنده هستند. سرطان خون در افراد بالای ۵۵ سال شایع است و میانگین سنی تشخیص ۶۶ سال است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!