سرطان تخمدان

سرطان تخمدان چیست و چگونه درمان می شود

تخمدان‌ها اندام‌های کوچک و بادامی شکلی هستند که در دو طرف رحم قرار دارند و تخمک‌ها  را ذخیره می‌کنند و استروژن و پروژسترون، دو هورمون زنانه را تولید می‌کنند. سرطان تخمدان زمانی است که سلول های بدخیم (سرطان) در، نزدیک یا روی لایه بیرونی یک یا هر دو تخمدان رشد می کنند.

سرطان تخمدان چیست

انواع مختلفی از سرطان تخمدان وجود دارد. به طور معمول، سلول های سالم در بدن شما تقسیم می شوند و سلول های جدیدی را برای ترمیم آسیب ها و جایگزینی سلول های قدیمی یا در حال مرگ تشکیل می دهند. سلول های سرطانی متفاوت هستند زیرا:

رشد غیرقابل کنترل، تقسیم به سلول های غیر طبیعی جدید
زنده ماندن از سلول های طبیعی
منجر به رشد تومور شود؛ این می تواند بر اندام های مجاور فشار وارد کند
می تواند از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی گسترش یابد یا به سایر قسمت های بدن متاستاز دهد

علت سرطان تخمدان

اضافه وزن یا چاق
زایمان در اواخر زندگی یا نداشتن حاملگی کامل
درمان جایگزینی هورمونی
سابقه خانوادگی سرطان تخمدان، سرطان سینه یا سرطان روده بزرگ
سابقه شخصی سرطان سینه
یک جهش ژنتیکی ارثی (BRCA1، BRCA2)
سندرم سرطان خانوادگی (سندرم لینچ، سندرم پتز-جگرز، پولیپوز مرتبط با MUTYH)
درمان باروری
سیگار کشیدن

برای پیشگیری از سرطان تخمدان

کنترل بارداری را انجام دهید
زایمان و شیردهی
برداشتن تخمدان ها و لوله های فالوپ با جراحی
هیسترکتومی / بستن لوله ها

در حالی که وجود یک یا چند عامل خطر ممکن است شانس ابتلای یک زن به سرطان تخمدان را افزایش دهد، اما لزوماً به این معنی نیست که او به این بیماری مبتلا خواهد شد. یک زن با یک یا چند عامل خطر باید مراقب علائم و نشانه های احتمالی باشد و در اسرع وقت آنها را به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی گزارش دهد.

عوامل خطر سرطان تخمدان

علائم سرطان تخمدان

سرطان تخمدان ممکن است علائم و نشانه های مختلفی ایجاد کند. شایعترین علائم عبارتند از :

نفخ شکم
درد لگن یا شکم
مشکل در خوردن غذا یا احساس سیری سریع
علائم ادراری مانند دفعات تکرار

این علائم همچنین معمولا به دلیل بیماریهای خوش خیم (غیر سرطانی) و سرطانهای سایر اعضای بدن ایجاد می شوند. این علائم به احتمال زیاد به دلیل سایر بیماری ها ایجاد می شود و بیشتر آنها در زنانی که به سرطان تخمدان مبتلا نیستند اغلب اتفاق می افتد. اما اگر بیش از ۱۲ بار در ماه این علائم را دارید به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم مشکل پیدا و درمان شود.

علائم عود سرطان تخمدان

خستگی شدید
معده ناراحت
کمردرد
درد در هنگام رابطه جنسی
یبوست
تغییراتی در دوره قاعدگی زن، مانند خونریزی شدیدتر از خونریزی طبیعی یا نامنظم
تورم شکم همراه با کاهش وزن

علائم سرطان تخمدان

انواع سرطان تخمدان

تخمدان ها به طور عمده از ۳ نوع سلول تشکیل شده اند. هر نوع سلول می تواند به نوعی تومور تبدیل شود :

تومورهای اپیتلیال از سلول هایی شروع می شوند که سطح خارجی تخمدان را می پوشانند. بیشتر تومورهای تخمدان تومورهای سلول اپیتلیال هستند.
تومورهای سلولهای جوانه ای از سلولهای تولید کننده تخمک شروع می شوند.
تومورهای استروما از سلولهای بافتی ساختاری شروع می شوند که تخمدان را در کنار هم نگه داشته و هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون را تولید می کنند.
برخی از این تومورها خوش خیم (غیر سرطانی) هستند و هرگز از تخمدان گسترش نمی یابند. تومورهای بدخیم (سرطانی) یا مرزی (پتانسیل بدخیم کم) تخمدان می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش یافته (متاستاز) و می توانند کشنده باشند.

تشخیص سرطان تخمدان

اگر پزشک در حین معاینه لگن مورد مشکوکی پیدا کرد یا علائمی داشت که ممکن است به دلیل سرطان تخمدان باشد، پزشک معالجات و آزمایشات را برای یافتن علت توصیه می کند.

سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی

پزشک شما در مورد سابقه پزشکی شما سوال خواهد کرد تا در مورد عوامل خطر احتمالی، از جمله سابقه خانوادگی شما اطلاعات کسب کند. همچنین از شما سوال می شود که آیا علائمی دارید چه زمانی این علائم را شروع کرده اید و چه مدت آن را داشته اید. پزشک شما به احتمال زیاد معاینه لگن را برای بزرگ شدن تخمدان یا علائم مایعات در شکم می گویند بررسی می کند.

اگر دلیل وجود سوء ظن به سرطان تخمدان بر اساس علائم و یا معاینه جسمی شما وجود داشته باشد پزشک برای بررسی بیشتر آزمایشاتی را انجام می دهد.

آزمایشات تصویربرداری

ایا سرطان تخمدان با سونوگرافی مشخص میشود؟

بله. سونوگرافی اغلب اولین آزمایشی است که در صورت مشکوک شدن به مشکل تخمدان انجام می شود. می توان از آن برای یافتن تومور تخمدان و بررسی اینکه آیا یک توده جامد (تومور) است یا کیست تخمدان مملو از مایعات استفاده می شود. همچنین می توان برای دیدن بهتر تخمدان از اندازه و ظاهر آن در داخل استفاده کرد. این به پزشک کمک می کند تا تصمیم بگیرد کدام توده ها یا کیست ها نگران کننده ترند.

اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)

سی تی اسکن یک آزمایش اشعه ایکس است که تصاویر مقطعی دقیقی از بدن شما ایجاد می کند. این تست می تواند تشخیص دهد که آیا سرطان تخمدان به اندام های دیگر گسترش یافته است یا خیر.

تصویربرداری MRI

تصویربرداری MRI همچنین تصاویر مقطعی از درون شما ایجاد می کند.
یک ماده حاجب به نام گادولینیوم ممکن است قبل از اسکن به داخل ورید تزریق شود تا جزئیات بهتر دیده شود.
از اسکن MRI اغلب برای جستجوی سرطان تخمدان استفاده نمی شود ، اما به خصوص برای بررسی مغز و نخاع در مواردی که سرطان گسترش می یابد بسیار مفید است.

لاپاراسکوپی

در این روش از یک لوله نازک و سبک استفاده می شود که از طریق آن پزشک می تواند تخمدان ها و سایر اندام ها و بافت های لگن موجود در منطقه را مشاهده کند. این لوله از طریق یک برش کوچک در شکم پایین وارد شده و تصاویر لگن یا شکم را به یک مانیتور ویدئویی ارسال می کند. با لاپاراسکوپی نمایی از اندامهایی فراهم می شود که می توانند به برنامه ریزی جراحی یا سایر روشهای درمانی کمک کنند.

نمونه برداری

تنها راه برای تعیین قطعی بودن رشد یک سرطان برداشتن قطعه ای از آن و بررسی آن در آزمایشگاه است. به این روش نمونه برداری می گویند. برای سرطان تخمدان نمونه برداری معمولا با برداشتن تومور در حین جراحی انجام می شود.

مراحل سرطان تخمدان

مراحل سرطان تخمدان از مرحله۱ تا ۴ است.

مرحله ۱ : سرطان فقط در تخمدان یا لوله رحم فالوپ است. به غدد لنفاوی مجاور یا به قسمت های دیگر بدن گسترش نیافته است.
مرحله ۲ : سرطان در یک یا هر دو تخمدان یا لوله های رحمی است و به اندام های دیگر (مانند رحم ، مثانه ، کولون سیگموئید یا راست روده) درون لگن گسترش یافته است و به غدد لنفاوی مجاور یا به قسمت های دیگر گسترش نیافته است.
مرحله ۳ : سرطان در یک یا هر دو تخمدان یا لوله های رحمی است ، یا سرطان صفاقی اولیه وجود دارد و ممکن است گسترش یافته و یا به اندام های مجاور لگن رشد کند. این بیماری فقط به غدد لنفاوی خلف صفاق (لگن و / یا پاراآئورت) گسترش یافته است.
مرحله۴ : سرطان در تمام اجزا اشاره شده در بالا وجود دارد و قسمت های دیگر بدن از جمله ریه، طهال، کبد و غدد لنفاوی را درگیر کرده است.

مراحل سرطان تخمدان

درمان سرطان تخمدان

با پیشرفت علم، گزینه های درمان سرطان تخمدان گسترش می یابد و درمان ها پیشرفت می کنند. درباره درمان‌هایی که امروزه استفاده می‌شوند، نقش آن‌ها در درمان بیماری، مدیریت عوارض جانبی شیمی‌درمانی، و درمان‌های مکملی که بسیاری از زنان آن را مفید می‌دانند.

جراحی

رایج ترین روش درمان سرطان تخمدان جراحی است. این باید توسط یک انکولوژیست متخصص زنان و زایمان انجام شود. اکثر زنان در دوره ای از بیماری خود تحت عمل جراحی قرار می گیرند و هر روشی اهداف متفاوتی دارد.

رادیوتراپی

رادیوتراپی از اشعه ایکس با انرژی بالا برای کشتن سلول های سرطانی و کوچک کردن تومورها استفاده می کند. بیشتر در سایر نقاط بدن که سرطان در آنها گسترش یافته است استفاده می شود.

شیمی درمانی

شیمی درمانی از داروهایی استفاده می کند که برای از بین بردن سلول های سرطانی یا توقف رشد آنها طراحی شده اند. داروهای داده شده به نوع سرطان تخمدان بستگی دارد. معمولاً دو نوع مختلف دارو با هم تجویز می شوند. ترکیبات زیادی از داروها وجود دارد. شیمی درمانی ممکن است برای موارد زیر استفاده شود :

کشتن سلول های سرطانی که ممکن است بعد از جراحی باقی بمانند (شیمی درمانی “کمکی”)
کوچک کردن تومورهای تخمدان قبل از جراحی یا پرتودرمانی برای آسان‌تر کردن درمان
هر سلول سرطانی را که به سایر قسمت های بدن گسترش یافته (متاستاز) را از بین ببرید

اشکال مختلفی از شیمی درمانی وجود دارد که همگی در یک مرکز سرطان، بیمارستان یا مطب پزشک انجام می شود:

از طریق دهان به شکل قرص
تزریق در ورید (IV)
توسط یک کاتتر (لوله نازک) به فضای داخل صفاقی (IP) شکم تزریق می شود.
گردش در حفره صفاقی در زمان جراحی (HIPEC)

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!