سرطان استخوان

سرطان استخوان چیست و آیا کشنده است؟

یک فرد سالم معمولی بیش از ۲۰۰ استخوان دارد. حمایت و محافظت از اندام های داخلی، اجازه حرکت، حاوی مغز استخوان (که سلول های خونی جدید را تولید و ذخیره می کند) و پروتئین، مواد معدنی و مواد مغذی مانند کلسیم را ذخیره می کند. سرطان استخوان می تواند به عنوان یک سرطان اولیه ایجاد شود، به این معنی که سرطان در استخوان ها شروع شده است، یا سرطان ثانویه، به این معنی که سرطان از جای دیگری شروع شده و به استخوان ها گسترش یافته است.

سرطان اولیه استخوان که به عنوان سارکوم استخوان نیز شناخته می شود که نادر است. این بیماری در تمام سنین تاثیر می گذارد اما بیشتر در افراد ۱۰ تا ۲۵ سال و بالای ۵۰ سال دیده می شود.

انواع سرطان استخوان

بیش از ۳۰ نوع سرطان اولیه استخوان وجود دارد. موارد زیر رایج ترین انواع هستند :

استئوسارکوم : در سلول‌هایی که در بافت استخوان رشد می‌کنند شروع می‌شود. معمولاً دست‌ها، پاها و لگن را درگیر می‌کند اما می‌تواند در هر استخوانی رخ دهد. استئوسارکوم در کودکان و بزرگسالان جوان با استخوان های در حال رشد و افراد مسن در دهه ۷۰ و ۸۰ سالگی رخ می دهد.

کندروسارکوم : سرطان استخوان که در سلول‌هایی که غضروف رشد می‌کنند شروع می‌شود. معمولاً استخوان های بازوها و پاها، لگن، دنده ها و تیغه شانه را درگیر می کند. کندروسارکوم اغلب در افراد میانسال و مسن رخ می دهد.

سارکوم یوئینگ : این سرطان بر سلول های استخوان یا بافت نرم تأثیر می گذارد و اغلب با یک توده بزرگ همراه است. معمولاً دنده ها، ستون فقرات و بازوها را درگیر می کند. سارکوم یوینگ در کودکان و بزرگسالان جوان شایع تر است.

استئولیتیک : این بدان معنی است که استخوان آسیب دیده است. در برخی موارد، سوراخ های کوچکی در استخوان ایجاد می شود که آن را ضعیف می کند. این خطر شکستگی استخوان و سایر مشکلات را افزایش می دهد.

استئوبلاستیک : به این معنی است که استخوان جدید تشکیل می شود اما به طور طبیعی رشد نمی کند و باعث ضعیف شدن و تغییر شکل استخوان می شود.

اکثر افراد دچار تغییرات استئولیتیک یا استئوبلاستی می شوند اما برخی افراد هر دو را دارند.

درد استخوان

علت سرطان استخوان

علت دقیق بیشتر سرطان های استخوان مشخص نیست. هنوز هم بیشتر افراد مبتلا به سرطان استخوان هیچ عامل خطر شناخته شده ای ندارند.

اختلالات ژنتیکی

به نظر می رسد تعداد بسیار کمی از سرطان های استخوان (به ویژه استئوسارکوم) ارثی بوده و به دلیل نقص (جهش) در ژن های خاص ایجاد می شود.

کندروسارکوم

سندرم اگزوستوز چندگانه یک بیماری ارثی است که باعث برجستگی های زیادی بر روی استخوان های فرد می شود. این برجستگی ها بیشتر از غضروف ساخته می شوند. آنها می توانند دردناک و تغییر شکل دهند و یا باعث شکستگی استخوان شوند. این اختلال در اثر جهش در هر یک از ۳ ژن EXT1 ،EXT2 یا EXT3 ایجاد می شود. در بیماران مبتلا به این بیماری احتمال بروز کندروسارکوما افزایش می یابد.

بیماری پاژه

بیماری پاژه استخوان یک بیماری خوش خیم (غیر سرطانی) اما پیش سرطانی است که یک یا چند استخوان را درگیر می کند. این منجر به تشکیل بافت غیر طبیعی استخوان می شود و بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال دیده می شود. استخوان های مبتلا سنگین، ضخیم و شکننده هستند. سرطان استخوان در حدود ۱٪ از مبتلایان به بیماری پاژه ایجاد می شود ، معمولا در بسیاری از استخوان ها تحت تأثیر قرار می گیرد.

تابش تشعشع

همچنین ممکن است خطر ابتلا به سرطان استخوان در استخوان هایی که در معرض تابش یونیزان هستند قرار داشته باشد. اشعه ایکس معمولا خطرناک نیست، اما قرار گرفتن در معرض تابش زیاد باعث خطر می شود. به عنوان مثال رادیوتراپی برای درمان سرطان می تواند باعث ایجاد یک سرطان جدید در یکی از استخوان های منطقه درمان شود. در صورت جوان تر بودن تحت درمان قرار بگیرید و یا با دوزهای بالاتر از اشعه تحت درمان قرار بگیرید، خطر ابتلا را افزایش می دهد.

قرار گرفتن در معرض مواد رادیواکتیو مانند رادیوم و استرانسیم نیز می تواند باعث این بیماری شود زیرا این مواد معدنی در استخوان ها جمع می شوند.

تابش غیر یونیزه، مانند مایکروویو، میدان های الکترومغناطیسی حاصل از خطوط برق، تلفن های همراه و لوازم خانگی، خطر سرطان را افزایش نمی دهد.

صدمات

مردم فکر کرده اند که آیا آسیب به استخوان می تواند باعث سرطان شود؟ این هرگز ثابت نشده است. بسیاری از افراد مبتلا به سرطان استخوان به خاطر دارند که به آن قسمت از استخوان خود آسیب زده اند. بیشتر پزشکان معتقدند که این جراحات باعث سرطان نشده است. در عوض سرطان باعث شد مردم این حادثه را به یاد بیاورند یا اینکه آسیب دیدگی توجه آنها را به آن استخوان جلب کند و باعث شود مشکلی که از مدتی قبل وجود داشته است متوجه شوند.

علت سرطان استخوان

علائم سرطان استخوان

شایع ترین علامت سرطان  استخوان، درد شدید در استخوان یا مفصل آسیب دیده است. درد به تدریج ثابت می شود و با مسکن های خفیف بهبود نمی یابد. ممکن است در شب یا در حین فعالیت بدتر شود.

به غیر از درد، علائم دیگری نیز برای این بیماری وجود دارد :

تورم در قسمت آسیب دیده استخوان
سفتی یا حساسیت در استخوان
مشکلات حرکتی، برای مثال لنگی غیر قابل توضیح
از دست دادن احساس در اندام آسیب دیده
شکستگی استخوان بدون دلیل
کاهش وزن غیر قابل توضیح
خستگی

علائم سرطان استخوان

تشخیص سرطان استخوان

علائم، معاینه فیزیکی و نتایج آزمایشات تصویربرداری و آزمایش خون ممکن است نشان دهد که یک فرد مبتلا به سرطان استخوان است. اما در بیشتر موارد پزشکان باید این موضوع را با آزمایش یک نمونه بافت یا سلول و بررسی آن با میکروسکوپ تأیید کنند.
تشخیص دقیق تومور استخوان غالبا به ترکیب اطلاعات در مورد اینکه چه استخوانی تحت تأثیر قرار گرفته و کدام قسمت از استخوان درگیر می شود نحوه مشاهده آن در اشعه ایکس و شکل سلولها در زیر میکروسکوپ بستگی دارد.

بیماری های دیگر مانند عفونت های استخوانی می توانند علائم و ایجاد کنند که ممکن است با سرطان اشتباه گرفته شود.

متاستاز استخوانی همچنین می تواند مانند سرطان اولیه استخوان به نظر برسد. تومورهای استخوانی بیشتر در اثر سرطانی ایجاد می شوند که از قسمت های دیگر بدن به استخوان گسترش یافته است. این متاستاز استخوان است. متاستاز در یک استخوان می تواند همان علائم و نشانه های تومور اولیه استخوان را داشته باشد ، بنابراین بسیاری از پزشکان برای تشخیص اولین متاستاز استخوان بیمار نیاز به نمونه برداری دارند. پس از آن متاستازهای جدید استخوان معمولا براساس اشعه ایکس و سایر آزمایش های تصویربرداری قابل تشخیص هستند.

تصویربرداری استخوان

درمان سرطان استخوان

درمان سرطان استخوان به نوع سرطان، محل و اندازه تومور، گسترش یا عدم گسترش سرطان و سن، سلامت عمومی و ترجیحات شما بستگی دارد. درمان معمولاً شامل جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی یا ترکیبی از این درمان‌ها است.

عمل جراحی

انواع مختلفی از جراحی وجود دارد که به محل سرطان بستگی دارد. افراد مبتلا به سرطان در اندام (بازو یا پا) ممکن است این گزینه های جراحی را داشته باشند :

جراحی حفظ اندام : برای برداشتن سرطان اما نگه داشتن اندام. جراح قسمت آسیب‌دیده استخوان را برمی‌دارد و همچنین ممکن است مقداری از استخوان و عضله اطراف را بیرون بکشد تا تا آنجا که ممکن است سرطان را از بین ببرد و احتمال عود سرطان را کاهش دهد. استخوانی که برداشته می شود با ایمپلنت فلزی یا پیوند استخوان جایگزین می شود.
جراحی برای برداشتن اندام :‌ همچنین به عنوان قطع عضو شناخته می شود – در برخی موارد که حذف تمام سرطان بدون تأثیر بیش از حد روی بازو یا پا امکان پذیر نیست، اندام برداشته می شود (آمپوتاسیون). پس از بهبود ناحیه ممکن است برای شما یک اندام مصنوعی تعبیه شود.

افراد مبتلا به سرطان استخوان در سایر قسمت های بدن ممکن است برای برداشتن قسمت آسیب دیده استخوان در صورت امکان جراحی شوند.

شیمی درمانی

در این درمان از داروها برای از بین بردن یا کند کردن رشد سلول های سرطانی استفاده می شود و در عین حال کمترین آسیب ممکن را به سلول های سالم وارد می کند. شیمی درمانی ممکن است برای استئوسارکوم با درجه بالا و سارکوم یوینگ انجام شود:

قبل از جراحی، اندازه تومور را کوچک کرده و برداشتن آن را آسانتر می کند
پس از جراحی یا پرتودرمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده.

رادیوتراپی

رادیوتراپی (همچنین به عنوان رادیوتراپی شناخته می شود) از دوز کنترل شده اشعه، مانند پرتوهای متمرکز اشعه ایکس، برای کشتن یا آسیب رساندن به سلول های سرطانی استفاده می کند. ممکن است برای سارکوم یوینگ استفاده شود :

قبل از جراحی، اندازه تومور را کوچک کرده و برداشتن آن را آسانتر می کند
پس از جراحی یا شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده
برای کمک به کنترل سرطان در صورت عدم امکان برداشتن تومور با جراحی.

درمان سرطان استخوان

درمان سرطان استخوان ثانویه

درمان سرطان استخوان ثانویه معمولاً به درمان سرطان اصلی بستگی دارد، اما افراد مبتلا به سرطان استخوان ثانویه ممکن است یک یا ترکیبی از درمان های ذکر شده در زیر را داشته باشند.

هورمون درمانی

هورمون درمانی ممکن است برای درمان سرطان سینه یا پروستات که به استخوان گسترش یافته است استفاده شود. هدف از این درمان کاهش سطح هورمون ها در بدن یا جلوگیری از رسیدن هورمون ها به سلول های سرطانی است. این باعث گرسنگی سلول های سرطانی می شود که برای رشد به هورمون نیاز دارند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی از داروها برای کشتن یا کند کردن رشد سلول های سرطانی استفاده می کند، در حالی که کمترین آسیب ممکن را به سلول های سالم وارد می کند.

درمان هدفمند

درمان هدفمند از داروهایی استفاده می کند که به بخش های خاصی از سلول های سرطانی حمله می کنند تا رشد و گسترش سرطان را متوقف کنند. فقط برخی از سرطان ها را می توان با درمان هدفمند درمان کرد، زیرا نوع داروهایی که مصرف خواهید کرد بسته به سرطان اولیه متفاوت است.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی با استفاده از سیستم ایمنی بدن برای حمله به سرطان کار می کند. چندین داروی ایمونوتراپی برای درمان سرطان ریه که به استخوان ها گسترش یافته است تأیید شده اند. آزمایشات بالینی در حال آزمایش داروهای ایمونوتراپی برای سایر انواع سرطان هستند.

ایمونوتراپی

پرتو درمانی

پرتودرمانی (همچنین به عنوان رادیوتراپی شناخته می شود) از دوز کنترل شده اشعه، مانند پرتوهای متمرکز اشعه ایکس، برای کشتن یا آسیب رساندن به سلول های سرطانی استفاده می کند.

عمل جراحی

سرطان می تواند استخوان را ضعیف کرده و باعث شکستگی شود. جراحی برای قرار دادن میله های فلزی، صفحات، پیچ ها، سیم ها، میخ ها یا پین ها می تواند به تقویت استخوان کمک کند. اگر سرطان بر نخاع فشار می آورد و علائم آسیب ایجاد می کند، ممکن است از جراحی نیز استفاده شود.

ورتبروپلاستی

اگر سرطان باعث کمردرد شدید و آسیب به استخوان‌های ستون فقرات می‌شود، ممکن است برای تثبیت و استحکام استخوان‌ها و تسکین درد، سیمان استخوان را به استخوان‌ها تزریق کنید. به این عمل ورتبروپلاستی می گویند.

ورتبروپلاستی

داروهای تقویت کننده استخوان

پزشک ممکن است داروهایی را برای کمک به تقویت استخوان ها، کاهش درد استخوان و کنترل سطوح بالای کلسیم در خون تجویز کند. دو گزینه برای درمان دارویی تقویت کننده استخوان وجود دارد:

بیس فسفونات ها – دسته ای از داروها که می توانند به صورت تزریقی در ورید (داخل وریدی) یا به صورت قرص (خوراکی) تجویز شوند.
دنوزوماب – به صورت تزریق در پوست (زیر جلدی) تجویز می شود.

جلوگیری از سرطان استخوان

در حال حاضر هیچ راهی برای جلوگیری از این سرطان وجود ندارد.

سوالات متداول

آیا سرطان استخوان کشنده است؟

نه همیشه. اگرچه برخی از افراد بر اثر سرطان استخوان فوت خواهند کرد، بسیاری دیگر بهبودی کامل خواهند یافت. نرخ بقای نسبی پنج ساله برای این سرطان ن ۶۶.۸٪ است. این بدان معناست که ۶۶.۸ درصد از افراد مبتلا به این سرطان پنج سال پس از تشخیص هنوز زنده هستند.

آیا سرطان استخوان با آزمایش خون مشخص میشود؟

آزمایش خون برای تشخیص سرطان استخوان مورد نیاز نیست، اما ممکن است پس از تشخیص مفید باشد. به عنوان مثال، سطوح بالای مواد شیمیایی در خون مانند آلکالین فسفاتاز و لاکتات دهیدروژناز (LDH) می تواند نشان دهد که سرطان ممکن است پیشرفته تر باشد.

آیا سرطان استخوان درد دارد؟

درد استخوان اغلب اولین علامت سرطان است که به استخوان گسترش یافته است. درد ممکن است در ابتدا بیاید و از بین برود. در شب بدتر می شود و ممکن است با حرکت بهتر شود. بعداً، ممکن است ثابت شود و در حین فعالیت بدتر شود.

آیا سرطان استخوان ارثی است؟

مشخص نیست چه چیزی باعث سرطان استخوان می شود، اما پزشکان دریافته اند که عوامل خاصی با افزایش خطر مرتبط هستند، از جمله: سندرم های ژنتیکی ارثی. برخی از سندرم‌های ژنتیکی نادر که از طریق خانواده‌ها منتقل می‌شوند، خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!