سرطان آلت تناسلی چیست

سرطان آلت تناسلی ؛ علائم، علت، تشخیص و درمان

 

 

 

سرطان آلت تناسلی یک سرطان نادر است که در پوست یا بافت های آلت تناسلی ایجاد می شود. این بیماری ارتباط نزدیکی با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) دارد و اغلب می تواند با ضایعه ای در پوست ختنه گاه، سر یا ساقه آلت تناسلی شروع شود که به زگیل تبدیل می شود و خون یا مایع بدبو ترشح می کند. جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی معمولاً برای درمان سرطان آلت تناسلی استفاده می شود.

زمانی که این سرطان زود تشخیص داده و درمان شود، نرخ بقای پنج ساله بیش از ۸۰ درصد است.

انواع سرطان آلت تناسلی

حدود ۹۵ درصد از سرطان های آلت تناسلی، سرطان سلول سنگفرشی هستند. این نوعی است که روی سطح پوست و پوشش اندام های توخالی از سلول هایی به نام کراتینوسیت تشکیل می شود. این سلول ها کراتین ترشح می کنند، پروتئین فیبری که پوست، مو و ناخن ها را می سازد.

انواع کمتر شایع سرطان آلت تناسلی عبارتند از : کارسینوم سلول بازال، ملانوم، کارسینوم سلول مرکل و کارسینوم سلول کوچک.

علائم سرطان آلت تناسلی

به عنوان نوع غالب سرطان آلت تناسلی، کارسینوم سلول سنگفرشی آلت تناسلی به همان شکلی که در سایر نواحی پوست ظاهر می شود است.

علائم سرطان آلت تناسلی

مراحل اولیه

سرطان آلت تناسلی در مراحل اولیه پیش سرطانی که به آن کارسینوم درجا گفته می شود، ممکن است به یکی از سه روش مختلف ظاهر شود :

بیماری بوون : با لکه‌های سفید و پوسته‌دار روی پوست که ساییده نمی‌شوند مشخص می‌شود (لکوپلاکیا)، معمولاً روی ساقه آلت تناسلی.
اریتروپلازی Queyrat : قرمزی مداوم، تحریک، پوسته پوسته شدن، که بیشتر در سر آلت تناسلی (گلان) یا پوست ختنه گاه (په پا) است.
پاپولوز بوونوئید : مشابه بیماری بوون اما با برجستگی های تاول مانند قرمز (پاپول).

مراحل بعدی

با پیشرفت بدخیمی، می تواند به طرق مختلف ظاهر شود. ممکن است یک ضخیم شدن قابل توجه گلن یا پیشپوسه همراه با تشکیل ضایعه اولسراتیو وجود داشته باشد. متناوباً، تحریک و رشد پاپیلاری روی شفت ممکن است شروع به زخم شدن کند و مانند زگیل به سمت بیرون رشد کند.

با گذشت زمان، ضایعه می‌تواند به صورت جانبی در سراسر پوست پخش شود و بخش‌های بزرگی از غده، پیش‌پوسه یا شفت را بپوشاند. خونریزی و نشت مایعات بدبو شایع است.

علاوه بر ضایعات، افراد مبتلا به سرطان آلت تناسلی اغلب سوزش ادرار و تورم غدد لنفاوی اینگوینال کشاله ران را تجربه خواهند کرد.

علت سرطان آلت تناسلی

تعدادی از عوامل وجود دارد که می تواند احتمال ابتلای فرد را افزایش دهد. از جمله :

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) : ویروس اچ پی وی که ارتباط نزدیکی با زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم و سرطان مقعد دارد، از طریق تماس جنسی منتشر می شود. HPV 45 تا ۸۵ درصد از کل موارد سرطان آلت تناسلی را تشکیل می دهد که عمدتاً شامل انواع HPV 6، ۱۶ و ۱۸.۴ است.
عفونت همزمان HIV : ابتلا به اچ آی وی و اچ پی وی خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی را تا هشت برابر افزایش می دهد.
التهاب آلت تناسلی : التهاب غده و غده داخلی (بالانیت) با افزایش ۳.۸ برابری خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی مرتبط است. بهداشت نامناسب و واکنش های آلرژیک به صابون و دیابت یک علت شایع است.
عدم ختنه : ناتوانی در جمع کردن مناسب پوست ختنه گاه (فیموزیس) می تواند منجر به پاسخ التهابی مداوم شود و خطر ابتلا به را از ۲۵% تا ۶۰% افزایش دهد.
سیگار کشیدن : سیگار کشیدن به طور مستقل خطر ابتلا به سرطان مهاجم آلت تناسلی را تا ۴۵۰ درصد افزایش می دهد. اعتقاد بر این است که التهاب مداوم ناشی از استعمال دخانیات علت آن است که خطر آن همزمان با تعداد بسته‌سال‌هایی که سیگار کشیده‌اید افزایش می‌یابد.
سن بالا : این سرطان به ندرت در افراد زیر ۵۵ سال دیده می شود.

علت سرطان آلت تناسلی

تشخیص سرطان آلت تناسلی

تشخیص سرطان آلت تناسلی معمولاً با معاینه فیزیکی و بررسی سابقه پزشکی و عوامل خطر بیماری شروع می شود. از آنجا که این سرطان معمولاً با ضایعات قابل مشاهده ظاهر می شود، کار ساده تر از سایر انواع سرطان است و به طور کلی با ارزیابی نمونه های بافت شروع می شود.

نمونه برداری

در صورت مشکوک بودن به سرطان آلت تناسلی، نمونه برداری بافت توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما تجویز می شود. این ممکن است شامل یک بیوپسی اکسیزیونال باشد که در آن کل ضایعه برداشته می شود یا یک بیوپسی برشی که در آن تنها بخشی از ضایعه برداشته می شود.

این روش که تحت بی حسی موضعی یا با یک عامل بی حس کننده انجام می شود، تنها چند دقیقه طول می کشد و معمولاً در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام می شود.

علاوه بر ضایعه، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است غدد لنفاوی اینگوینال مجاور را نیز بیوپسی کند تا ببیند آیا سلول های سرطانی در آنها وجود دارد یا خیر. این ممکن است با آسپیراسیون با سوزن با حداقل تهاجم (FNA) یا جراحی برای برداشتن یک یا چند غدد لنفاوی انجام شود. اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) اغلب برای هدایت این روش و تعیین محل غدد لنفاوی در بافت عمیق تر استفاده می شود.

نمونه‌ها سپس برای ارزیابی زیر میکروسکوپ به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند و معمولاً از رنگ‌آمیزی برای تشخیص و طبقه‌بندی سرطان آلت تناسلی مرتبط با HPV استفاده می‌کنند.

مرحله بندی

در صورت تایید سرطان، آزمایشات دیگری تجویز می شود که میزان و شدت بدخیمی را مشخص می کند. این ممکن است شامل آزمایش‌های تصویربرداری مانند اولتراسوند یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) باشد تا ببیند آیا و تا چه حد سرطان به بافت‌های داخل آلت تناسلی و اندام‌های اطراف نفوذ کرده است یا خیر.

هدف این آزمایش ها مرحله بندی بیماری است. مرحله بندی سیستمی است که برای تعیین میزان پیشرفت بیماری استفاده می شود، که تعیین آن به هدایت دوره درمان و پیش بینی نتیجه احتمالی (پیش آگهی) کمک می کند.

مانند بسیاری از انواع دیگر سرطان، سرطان آلت تناسلی نیز از سیستم طبقه بندی TNM استفاده می کند که به سه عامل خاص نگاه می کند:

T: اندازه و وسعت تومور اصلی (اولیه).
N: تعداد غدد لنفاوی مجاور که سرطان دارند
M: اینکه آیا سرطان از تومور اولیه گسترش یافته (متاستاز) شده است یا خیر۸

بر اساس این مقادیر (و سایر عوامل مانند درجه تومور)، آزمایشگاه می تواند بیماری را در مقیاس ۰ تا ۴ مرحله بندی کند. همچنین مراحل فرعی مختلفی وجود دارد که به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک می کند تا مناسب ترین گزینه های درمانی را انتخاب کنند.

درمان سرطان آلت تناسلی

درمان سرطان آلت تناسلی تا حد زیادی بر اساس مرحله بیماری است. جراحی شکل اصلی درمان باقی می ماند و برخلاف سایر اشکال سرطان، اغلب در افراد مبتلا به مرحله ۴ بیماری استفاده می شود. در مراحل ۱ تا ۳، بهبودی سرطان هدف اولیه است.

عمل جراحی

هدف از جراحی اطمینان از برداشتن تمام بافت های آسیب دیده و در صورت امکان اجتناب از قطع جزئی یا کامل آلت تناسلی (پنکتومی) است.

بر اساس وسعت تومور، این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

برداشت موضعی گسترده : این شامل برداشتن تومور با حاشیه ای از بافت سالم اطراف، اغلب با استفاده از برداشتن گوه ای است.
ابلیشن و برداشتن با لیزر : لیزرها برای سوزاندن (برداشتن) و برداشتن (بریدن) بافت، به طور معمول برای تومور مرحله ۱ کوچکتر یا کارسینوم در محل استفاده می شود.
میکروسرجری : این نوعی از جراحی است که در زیر میکروسکوپ انجام می شود تا تا آنجا که ممکن است بافت سالم باقی بماند.
پنکتومی جزئی : این عمل جراحی برداشتن سر و شکم است.
ختنه : در صورتی که بدخیمی محدود به پیش‌پوسه یا با پنکتومی نسبی باشد، ممکن است به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد.

رادیوتراپی و شیمی درمانی

استفاده از رادیوتراپی و شیمی درمانی بسته به مرحله بیماری متفاوت است.

گاهی اوقات ممکن است از پرتو درمانی برای درمان تومورهای مرحله ۱ و ۲ استفاده شود، به ویژه در افرادی که نمی توانند جراحی را تحمل کنند. در مراحل دیگر، ممکن است قبل از جراحی برای کاهش اندازه تومور (اشعه نئوادجوانت) یا پس از آن برای پاکسازی سلول‌های سرطانی باقی‌مانده (اشعه کمکی) از اشعه استفاده شود.

پرتودرمانی همچنین به عنوان نوعی مراقبت تسکینی در افراد مبتلا به سرطان مرحله ۴ برای کنترل سرطان، کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود.

شیمی‌درمانی معمولاً به‌عنوان شکلی از درمان نئوادجوانت در افراد مبتلا به سرطان آلت تناسلی مرحله ۳، به تنهایی یا همراه با پرتودرمانی استفاده می‌شود. همچنین ممکن است در صورت عود سرطان در غدد لنفاوی یا قسمتی دورتر از بدن استفاده شود.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!