چرا بینی من همیشه سرد است

چرا بینی من همیشه سرد است؟

سرد شدن بینی غیر معمول نیست. به عنوان یک اندام انتهایی که بیشتر اوقات بدون پوشش باقی می ماند، بینی مستعد ابتلا به سرما است. سردی بینی معمولا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. با این حال، برخی از شرایط سلامتی ممکن است منجر به سردی مداوم بینی شود.

این مقاله از سلول سبز دلیل سرد شدن بینی شما و همچنین درمان و پیشگیری را توضیح می دهد.

علت سرد شدن بینی

شرایط پزشکی که می تواند منجر به سرد شدن بینی شود شامل اختلال در گردش خون، نوسانات هورمونی، قند خون بالا، استرس و آسیب است.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید زمانی است که تیروئید (یک غده پروانه ای شکل در گردن شما) کم کار است و هورمون های بسیار کمی تولید می کند.

حساسیت به سرما، به ویژه در اندام ها، در کم کاری تیروئید شایع است. به این دلیل که تعادل صحیح هورمون تیروئید به حفظ هموستاز بدن (شرایط داخلی ثابت) کمک می کند. هنگامی که تیروئید آنطور که باید عمل نمی کند، می تواند توانایی بدن برای تبدیل انرژی به گرما را مختل کند.

خوشبختانه، مطالعات نشان داده‌اند که وقتی کم‌کاری تیروئید درمان می‌شود و هورمون‌های تیروئید به حالت متعادل بازمی‌گردند، گرمازایی ناشی از سرما (تولید گرما) به طور قابل‌توجهی بهبود می‌یابد.

کاهش گردش خون

هنگامی که کلسترول برخی از شریان‌های شما را مسدود می‌کند، می‌تواند منجر به گردش خون ضعیف شود (زمانی که خون به طور موثر در رگ‌های خونی شما جریان ندارد). اگر جریان خون کافی به بینی خود ندارید، می‌تواند منجر به احساس سرما در بینی شود. .

پدیده رینود

پدیده رینود وضعیتی است که در آن عروق خونی در پاسخ به سرما دچار اسپاسم می شوند. این اسپاسم معمولا باعث می شود اندام ها مانند انگشتان دست و پا احساس سردی کرده و آبی یا سفید شوند. به ندرت، این عارضه می تواند سایر قسمت های بدن از جمله بینی را نیز درگیر کند.

پدیده رینود

قند خون بالا

هایپرگلیسمی (قند خون بالا) به این معنی است که شما قند زیادی در خون خود دارید زیرا بدن شما انسولین کافی تولید نمی کند. شرایط مزمن مانند دیابت می تواند باعث افزایش قند خون شود. علاوه بر این، پرخوری، بیماری و استرس نیز می تواند باعث آن شود.

اگر دیابت دلیل قند خون بالا باشد، ممکن است متوجه سردی در اندام ها و بینی خود شوید. به این دلیل که دیابت می تواند منجر به مشکلات گردش خون شود.

شرایط قلبی

یکی از علائم نارسایی احتقانی قلب (قلبی که نمی تواند خون کافی پمپاژ کند) سردی پوست است. این به این دلیل است که جریان خون ناکافی می تواند باعث ایجاد احساس سرما در مناطق آسیب دیده شود.

سرمازدگی

سرمازدگی آسیب پوستی است که از قرار گرفتن در معرض بیش از حد تا سرمای شدید رخ می دهد. قبل از ایجاد سرمازدگی در بینی، هوا به طور غیرقابل تحملی سرد می شود. بعداً، پس از آسیب دیدن بافت، سرما به احساس سوزش با افزایش درد و بی حسی تبدیل می شود.

فشار

استرس می تواند منجر به انواع مشکلات سلامتی شود، و به طرز عجیبی، سردی بینی را نیز شامل می شود. مطالعه پاسخ‌های فیزیولوژیکی به بارهای کاری ذهنی نشان داد که دمای صورت، به‌ویژه اطراف بینی، با بار کاری مرتبط است.

درمان سردی بینی

درمان سرماخوردگی بینی به علت آن بستگی دارد. به عنوان مثال، فرض کنید یک بیماری مزمن مانند استرس، بیماری قلبی، گردش خون ضعیف، دیابت یا مشکلات تیروئید باعث سرد شدن بینی شما شود. در این صورت، مدیریت آن شرایط زمینه‌ای بهترین راه برای درمان سرماخوردگی شماست.

از سوی دیگر، در صورت داشتن آسیب حاد مانند سرمازدگی، مراقبت فوری پزشکی ضروری است.

اگر در اثر دماهای سرد دچار سرماخوردگی شدید می‌شوید، می‌توانید چند کار را برای گرم کردن بینی خود امتحان کنید:

ماسک صورت بزنید.
چیزی گرم بنوشید یا بخورید.

چه زمانی باید به یک پزشک مراجعه کنم؟

اگر متوجه شدید که بینی شما در شرایطی که افراد دیگر راحت هستند سرد است، یا اگر علائم دیگری از بیماری های مرتبط با سردی بینی شما همراه باشد، احتمالاً ایده خوبی است که از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آن را بررسی کنید.

عوارض سردی بینی

اگر سرماخوردگی دائمی بینی دارید، برای جلوگیری از عوارض احتمالی، مشاوره پزشکی ضروری است. هنگامی که سردی بینی نتیجه یک بیماری زمینه ای درمان نشده باشد، می تواند منجر به عوارض بیشتری شود، از جمله :

کم کاری تیروئید منجر به مشکلات قلبی می شود
گردش خون ضعیف منجر به آسیب بافت می شود
نارسایی قلبی منجر به نارسایی اندام، سکته مغزی یا مرگ می شود
سرمازدگی منجر به نکروز (مرگ بافت)
استرس منجر به مشکلات تنفسی، قلبی، غدد درون ریز، دستگاه گوارش و سیستم عصبی می شود

جلوگیری از سردی بینی

اگر مستعد سرد شدن بینی هستید، می توانید از اقدامات پیشگیرانه مانند استفاده از ماسک صورت یا روسری روی بینی خود استفاده کنید. علاوه بر این، گرم نگه داشتن دمای داخلی بدن به شما کمک می کند. بسته بندی کنید و سعی کنید بدن خود را با غذاها و نوشیدنی های گرم تامین کنید.

اگر بیماری‌های زمینه‌ای دارید، مدیریت آن‌ها به جلوگیری از عوارض جانبی سرماخوردگی کمک می‌کند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!