سردرد خوشه ای

سردرد خوشه ای ؛ علت، محرک ها و درمان

سردرد خوشه ای سردردهای بسیار شدید هستند، حتی بیشتر از میگرن. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی هر دو نوع سردرد را به جای سردرد ثانویه، سردرد اولیه می دانند.

تفاوت :

سردردهای اولیه : به دلیل پاسخ بخشی از مغز که درد را منتقل می کند، شروع می شود. سردرد اولیه چالش سلامتی خودش است، نه بخشی از یک موضوع بزرگتر.
سردرد ثانویه : به دلیل بیماری دیگری شروع می شود. عوامل مختلفی می توانند باعث این سردردها شوند، از جمله عفونت گوش، احتقان بینی و کم آبی.

سردردهای خوشه ای می توانند برای هفته ها یا حتی ماه ها زندگی شما را مختل کنند. آنها تمایل دارند از یک الگو پیروی کنند، که اغلب هر روز در زمان مشخصی ظاهر می شوند. آنها همچنین می توانند یک یا دو ساعت بعد از رفتن به رختخواب شما را بیدار کنند. این سردردهای شبانه ممکن است شدیدتر از سردردهای روز احساس شوند.

چرا به آنها سردرد خوشه ای می گویند؟

سردردهای خوشه‌ای نام خود را از تأثیری که روی شما می‌گذارند می‌گیرند. آنها قبل از اینکه به طور موقت برای اکثر افراد از بین بروند، به صورت دسته‌ها یا گروه‌ها ظاهر می‌شوند.

هر سردرد ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می کشد، اگرچه برخی کوتاه تر و برخی طولانی تر هستند. ممکن است تا ۸ مورد از این سردردها را در عرض ۲۴ ساعت تجربه کنید. و این ممکن است برای هفته ها یا چند ماه اتفاق بیفتد.

سپس خوشه ها معمولاً به دلایلی که هنوز درک نشده اند، مکث می کنند. سردردها برای ماه ها یا سال ها قبل از بازگشت به تدریج بهبود می یابند (از بین می روند). با این حال، برخی از افراد هرگز استراحت زیادی نمی کنند. آنها سردردهای خوشه ای مزمن (مداوم) را تجربه می کنند. این اتفاق برای یک نفر از هر پنج نفری که دچار سردرد خوشه ای می شوند اتفاق می افتد.

سردرد خوشه ای

چه کسانی دچار سردردهای خوشه ای می شوند؟

سردردهای خوشه ای از هر ۱۰۰۰ نفر ۱ نفر را مبتلا می کند. این باعث می شود که آنها کمتر از میگرن شایع باشند، اگرچه برخی افراد هر دو نوع سردرد را دارند.

علائم سردردهای خوشه‌ای معمولاً در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی ظاهر می‌شوند. زمانی محققان فکر می‌کردند که این سردردها بیشتر مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهند. آنها اکنون بر این باورند که مردان و زنان را به یک اندازه تحت تأثیر قرار می دهند.

سردردهای خوشه ای نیز در افرادی که سیگار می کشند و مکرراً الکل مصرف می کنند، شایع تر است. بسیاری از افرادی که دچار سردردهای خوشه ای می شوند، آپنه خواب نیز دارند.

علت سردردهای خوشه ای چیست؟

محققان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث سردردهای خوشه ای می شود. به نظر می رسد که آنها با ترشح ناگهانی هیستامین یا سروتونین در بدن مرتبط باشند.

موارد زیر ممکن است باعث سردرد خوشه ای شود :

مصرف الکل یا سیگار کشیدن
قرار گرفتن در ارتفاع زیاد
نور روشن
ورزش یا تلاش
گرما، یا آب و هوا یا حمام
غذاهای حاوی نیترات، مانند بیکن یا گوشت ناهار
مصرف کوکائین

علت سردردهای خوشه ای

محرک های سردرد خوشه ای

اگر سردردهای خوشه ای را تجربه می کنید، احتمالاً محرک آن را می دانید. اینها چیزهایی هستند که می توانند سردرد را شروع کنند یا روی آنها تأثیر بگذارند.

دو راه برای بررسی محرک ها وجود دارد :

محرک هایی که چرخه جدیدی از سردرد را شروع می کنند : بیشتر افراد ماه ها یا سال ها بین دوره های سردرد خوشه ای فاصله می گیرند. هنگامی که سردرد دوباره شروع می شود، به نظر می رسد این تغییر اغلب با تغییرات فصل مرتبط است. (این ارتباط باعث می شود افراد فکر کنند که آلرژی یا سینوزیت دارند.) ممکن است به دلیل وجود ارتباط مشکوک بین سردردهای خوشه ای و هیپوتالاموس اتفاق بیفتد. این قسمت از مغز شما حاوی “ساعت شبانه روزی” شما است، یک برنامه داخلی که به نور خورشید پاسخ می دهد.

محرک هایی که بر سردرد در طول چرخه تأثیر می گذارد: در طول دوره سردرد، رگ های خونی در مغز شما تغییر می کند. این تغییرات شما را نسبت به الکل و نیکوتین حساس تر می کند. فقط نوشیدن کمی الکل می تواند باعث سردرد شود. سیگار کشیدن همچنین می تواند سردرد را بدتر کند یا باعث سردرد شود.

نیکوتین

علائم سردرد خوشه ای چیست؟

سردردهای خوشه ای علائم بسیار قابل تشخیصی دارند. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، معمولا فقط ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد تا به بدترین حالت خود برسند. علائم شایع شامل سر درد یک طرفه و سایر علائمی است که چشم، بینی و پوست را در همان سمت درد درگیر می کند.

درد ناشی از سردردهای خوشه ای

درد ناشی از سردردهای خوشه ای چند ویژگی قابل توجه دارد :

اغلب به عنوان یک احساس سوزش یا سوراخ توصیف می شود.
هر بار ۱۵ دقیقه تا ۳ ساعت طول می کشد.
معمولاً در چرخه فعلی در همان سمت سر احساس می شود – به ندرت ممکن است در آینده تغییر کند.
همیشه پشت یک چشم متمرکز است، اما می تواند روی پیشانی، شقیقه، بینی و لثه های ناحیه آسیب دیده پخش شود.
برخلاف تسکین دراز کشیدن برای میگرن، می تواند به شما این احساس را بدهد که نمی توانید یک جا بنشینید و نیاز به قدم زدن دارید.

سایر علائم سردرد خوشه ای

سردردهای خوشه ای نیز ممکن است باعث موارد زیر شود :

احتقان : بینی شما ممکن است فقط در سمت سردرد دچار ریزش یا گرفتگی شود.
مشکلات چشمی : ممکن است دچار افتادگی پلک، درد چشم یا آبریزش چشم شوید. مردمک شما (مرکز سیاه چشم) نیز ممکن است کوچکتر به نظر برسد. این علائم در همان سمت سر مانند سردرد ظاهر می شود.
تغییرات صورت : ممکن است شروع به تعریق کنید و صورت شما در کنار سردرد برافروخته شود.

علائم سردرد خوشه ای

آیا علائم هشدار دهنده برای سردرد خوشه ای وجود دارد؟

ممکن است کمی ناراحتی یا احساس سوزش در یک طرف سرتان درست قبل از سردرد خوشه ای احساس کنید. اما سردردهای خوشه ای اغلب سریع ظاهر می شوند، بنابراین این علائم زمان زیادی را برای آماده شدن باقی نمی گذارند.

سردردهای خوشه ای چگونه تشخیص داده می شوند؟

برای تشخیص سردرد خوشه ای، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی باید شما را به طور کامل بررسی کند. متخصصی که متخصص مغز و اعصاب یا متخصص سردرد نامیده می شود، سایر مشکلاتی که می توانند باعث سردرد شوند را رد می کند. احتمالاً باید تصویربرداری انجام دهید، مانند ام آر آی یا سی تی اسکن.

سردردهای خوشه ای چگونه درمان می شوند؟

متاسفانه هیچ درمانی برای سردرد خوشه ای وجود ندارد. اما شما گزینه های درمانی دارید که می تواند کمی درد آنها را کاهش دهد. گزینه های درمانی عبارتند از :

درمان ناقص برای توقف حملات : اغلب، سردرد قبل از اینکه فرصتی برای ملاقات با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی داشته باشید، متوقف می شود. اما اگر به موقع به آنجا برسید، چندین راه موثر برای جلوگیری از سردرد خوشه ای وجود دارد. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است به شما داروهای تزریقی یا اسپری بینی بدهد. اینها عبارتند از سوماتریپتان، دی هیدروارگوتامین و زولمیتریپتان. ارائه دهنده همچنین ممکن است از طریق ماسک به شما اکسیژن بدهد.

داروها برای بهبود کیفیت زندگی : داروهای تجویزی می توانند چرخه سردرد را کوتاه کنند. آنها همچنین می توانند سردرد را کمتر کنند. مسدود کننده های کانال کلسیم، وراپامیل، کربنات لیتیوم، دیوالپروکس سدیم، ملاتونین یا توپیرامات ممکن است کمک کنند. یک درمان پیشگیرانه جدید وجود دارد که یک آنتی بادی مونوکلونال پپتید مرتبط با ژن کلسیتونین (CGRP) است.

ملاتونین

گزینه های دیگر در صورت نیاز : جراحان برای سردردهای خوشه ای عمل جراحی را امتحان کرده اند. اما آنها موفقیت زیادی در جلوگیری از آنها نداشته اند. اکنون محققان در حال آزمایش درمان‌های جدیدتر هستند تا ببینند آیا می‌توانند مؤثر واقع شوند یا خیر. یکی از گزینه ها از تحریک الکتریکی خفیف روی گردن استفاده می کند. دیگری با قرار دادن یک وسیله پزشکی از طریق لثه بالایی تحریک الکتریکی ایجاد می کند.

برای سردردهای خوشه ای چه کار دیگری می توانم انجام دهم؟

برخی از درمان‌های جایگزین ممکن است سردردهای خوشه‌ای را تسکین دهند، از جمله:

طب سوزنی : یک درمان باستانی چینی، طب سوزنی از سوزن های کوچک استفاده می کند. آنها برای تسکین درد در نقاط مختلف به پوست شما وارد می شوند.

فیزیوتراپی : درمان بر کشش، حرکت مفاصل و ماساژ متمرکز است.

دستکاری ستون فقرات : این تنظیم کایروپراکتیک تراز ستون فقرات شما را تنظیم می کند.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند توصیه کند که چه چیزی ممکن است به وضعیت شما کمک کند. در مورد گزینه های خود بپرسید.

طب سوزنی

برای جلوگیری از سردردهای خوشه ای چه کنم؟

بهترین راه برای جلوگیری از سردردهای خوشه ای، اجتناب از محرک هایی مانند نوشیدن الکل و سیگار است. همچنین، اگر مشکوک به آپنه خواب هستید، آن را درمان کنید. به نظر می رسد وضعیت خواب به نوعی با سردردهای خوشه ای مرتبط است.

اگر پزشک بگوید سردرد خوشه ای دارم چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با شما برای یافتن درمانی همکاری خواهد کرد. برنامه درمانی شما ممکن است شامل داروها و سایر روش های درمانی باشد. مطمئن شوید که توصیه های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را برای موثرترین تسکین دنبال می کنید.

منیع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!