سردرد آلرژیک

سردرد آلرژیک چگونه است

سردرد آلرژیک زمانی رخ می دهد که علائم آلرژی باعث سردرد شود. سردرد ممکن است مستقیماً توسط درد سینوسی ایجاد شود و منجر به سردرد سینوسی شود. همچنین می تواند به طور غیرمستقیم در اثر واکنش سیستم عصبی به آلرژی ایجاد شود و باعث میگرن شود.

همه کسانی که آلرژی دارند سردرد را تجربه نمی کنند. در حال حاضر هیچ تعریف پذیرفته شده جهانی در مورد اینکه چه چیزی سردرد آلرژیک است وجود ندارد.

اگر سردردهای شما مکرر، مداوم یا شدید هستند، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید. آنها می توانند به شما در تعیین علت آن کمک کنند تا بتوانید درمان مناسب را دریافت کنید.

این مقاله از سلول سبز علائم و محرک‌های رایج سردردهای آلرژیک و همچنین گزینه‌های درمانی را که ممکن است باعث تسکین آن شود را بررسی می‌کند.

علائم سردرد آلرژیک

سردرد آلرژیک یک اصطلاح کلی است که هر سر درد ناشی از آلرژی را توصیف می کند. این درد ممکن است مستقیماً به دلیل علائم آلرژی باشد یا علائم آلرژی ممکن است باعث ایجاد درد در افراد مبتلا به میگرن مزمن شود. گفتن یکی از دیگری می تواند دشوار باشد

سردردهای سینوسی

سردرد سینوسی شامل درد در ناحیه سینوسی صورت، از جمله گونه ها و پیشانی است. این سردردها معمولاً در نتیجه رینیت آلرژیک، که به عنوان تب یونجه نیز شناخته می شود، رخ می دهد. رینیت آلرژیک فصلی اغلب توسط گرده‌های درختان یا علف‌ها ایجاد می‌شود. این گرده ها در زمان های مختلف سال در هوا حمل می شوند.

در شرایط عادی، سینوس ها حفره های باز هستند که به شما اجازه تنفس هوا و تخلیه مخاط را می دهند. در رینیت آلرژیک، واکنش بیش از حد سیستم ایمنی باعث متورم شدن معابر می شود. این منجر به سینوزیت (التهاب سینوس) و ایجاد درد و فشار سینوس می شود.

علائم سردرد سینوسی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و معمولاً عبارتند از :

درد، فشار و پری بین چشم ها و یا پشت گونه ها یا پیشانی
احساس درد در دندان های بالا یا فک
بدتر شدن درد هنگام دراز کشیدن یا خم شدن
گرفتگی بینی و مشکل در تنفس
خستگی

سردرد سینوسی

سردردهای میگرنی

سردرد آلرژیک گاهی اوقات می تواند ارتباط کمی با التهاب سینوسی داشته باشد. در عوض، درد ممکن است ناشی از تعدادی از عوامل محیطی باشد که به عنوان محرک میگرن شناخته شده است.

میگرن چیزی فراتر از “سردردهای واقعا بد” است. آنها یک بیماری عصبی عود کننده و گاهی ناتوان کننده هستند که می توانند علائم مختلفی ایجاد کنند، از جمله :

یک اختلال بینایی به نام هاله که با نورهای روشن، نورهای چشمک زن یا اشکال ظاهر می شود
درد ضربان دار و ضربان دار معمولاً در یک طرف سر
حساسیت شدید به نور، صدا یا بو
حالت تهوع و استفراغ

سردرد میگرنی

علت سردرد آلرژیک

علت سردرد آلرژیک بسته به اینکه رینیت آلرژیک یا میگرن دخیل باشد می تواند متفاوت باشد. از آنجایی که علل ممکن است همپوشانی داشته باشند، تشخیص بیماری زمینه ای می تواند زمان بر باشد.

سردردهای سینوسی

سردردهای سینوسی ناشی از رینیت آلرژیک نتیجه واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن است. این واکنش بیش از حد باعث التهاب در سینوس ها و مجاری بینی و همچنین چشم ها، گلو و گاهی اوقات ریه ها می شود.

آلرژی ها در نهایت نتیجه یک پاسخ ایمنی نامناسب به یک ماده بی ضرر به نام آلرژن است. هنگامی که این اتفاق می افتد، سیستم ایمنی ماده ای به نام هیستامین آزاد می کند که باعث التهاب در قسمت های مختلف بدن می شود.

هنگامی که یک آلرژن مانند گرده تنفسی باشد، رینیت آلرژیک ممکن است رخ دهد

آلرژن هایی که معمولاً با رینیت آلرژیک مرتبط هستند عبارتند از :

گرده درختان
گرده های علف
قالب
شوره حیوانات خانگی
غبار
دود تنباکو

علت سردرد آلرژیک دود تنباکو

علت اصلی رینیت آلرژیک ناشناخته است، اما تصور می شود که ژنتیک در این امر نقش دارد.

علاوه بر این، نوزادانی که به اگزما مبتلا می‌شوند ممکن است پدیده‌ای به نام مارش آتوپیک را تجربه کنند که می‌تواند منجر به مجموعه‌ای از اختلالات مرتبط با آلرژی، از جمله آلرژی غذایی، آسم و رینیت آلرژیک شود.

سردردهای میگرنی

علل زمینه ای میگرن ناشناخته است. با این حال، اعتقاد بر این است که آنها نتیجه ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی هستند. این تا حدی توسط مطالعاتی که در آن ۳۰٪ تا ۶۰٪ از دوقلوها یا اعضای درجه یک خانواده به میگرن مبتلا می شوند، اثبات شده است.

سایر محرک های احتمالی برای سردردهای میگرنی عبارتند از :

آلرژی یا عدم تحمل غذایی
دود تنباکو
بوهای قوی
خستگی
فشار
گرسنگی
الکل
تغییرات آب و هوا
تغییرات هورمونی، از جمله قاعدگی

علت سردرد میگرنی

چگونه سردردهای آلرژیک را درمان کنیم

درمان سردردهای آلرژیک بر اساس اینکه علت اصلی رینیت آلرژیک یا میگرن باشد، متفاوت است.

سردردهای سینوسی

سردردهای سینوسی با کاهش اثرات هیستامین و در عین حال مدیریت درد و احتقان درمان می شوند. گزینه های درمانی عبارتند از :

مسکن‌های بدون نسخه : این مسکن‌ها شامل تیلنول (استامینوفن) و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ادویل (ایبوپروفن) یا آلو (ناپروکسن) است.

آنتی هیستامین های خوراکی : اینها شامل فرمولاسیون های غیر خواب آور مانند کلاریتین (لوراتادین) و فرمولاسیون های قدیمی تر مانند بنادریل (دیفن هیدرامین) است که می تواند به شما کمک کند شب راحت بخوابید.

اسپری های بینی آنتی هیستامین : این اسپری های بینی به صورت موضعی برای مقابله با اثرات هیستامین در بینی عمل می کنند.

داروهای ضد احتقان خوراکی : این داروها شامل سودوافدرین، دارویی است که می تواند تورم رگ های خونی را در سراسر بدن، از جمله رگ های بینی، کاهش دهد.

اسپری های ضد احتقان بینی : این اسپری ها به طور مستقیم رگ های خونی متورم بینی را کوچک می کنند.

اسپری های بینی استروئیدی : این مواد التهابی در مجاری بینی را خنثی می کنند. در حالی که موثر هستند، ممکن است چندین روز طول بکشد تا کار کنند.

درمان سردرد آلرژیک

 

شستشوی بینی : این شامل شستشوی دستی مجاری بینی با محلول نمکی یا آب تصفیه شده است.

سردردهای میگرنی

میگرن اغلب مانند سردردهای سینوسی درمان نمی شود، به همین دلیل است که قبل از درمان باید این دو را از هم متمایز کرد.

گزینه های درمانی برای میگرن عبارتند از :

مسکن های بدون نسخه : همان داروهایی که برای درمان سردردهای سینوسی استفاده می شوند ممکن است برای میگرن های خفیف تا متوسط مناسب باشند.

تریپتان ها : این دسته از داروهایی هستند که در خط اول درمان میگرن متوسط تا شدید استفاده می شوند. آنها عبارتند از Axert (آلموتریپتان)، Relpax (التریپتان) و Frova (frovatriptan).

داروهای ضد استفراغ آگونیست دوپامین : این داروهای خط دوم که میگرن و حالت تهوع همراه را درمان می کنند، شامل هالدول (هالوپریدول) و رگلان (متوکلوپرامید) هستند.

دی هیدروارگوتامین (DHE) : این یک داروی تزریقی یا بینی است که معمولاً در مواردی که میگرن به سایر درمان های دارویی پاسخ نمی دهد استفاده می شود.

کورتیکواستروئیدها : این داروهای ضد التهابی به صورت تزریقی برای کاهش شدت و عود میگرن در شرایط اضطراری تزریق می شوند. دگزامتازون یکی از رایج ترین گزینه ها است.

آیا آزمایش هایی برای تشخیص علت سردرد آلرژیک وجود دارد؟

اگر سردرد آلرژیک دارید، اولین کاری که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می خواهد انجام دهد این است که تعیین کند آیا رینیت آلرژیک یا میگرن در قلب مشکل است یا خیر.

سردردهای سینوسی

رینیت آلرژیک بر اساس بررسی علائم و سابقه پزشکی شما تشخیص داده می شود. اگر علائم شما شدید باشد، ممکن است به یک متخصص شناخته شده به عنوان متخصص آلرژی ارجاع شوید که می تواند آزمایشاتی را برای شناسایی آلرژن های مختلف که به آنها واکنش نشان می دهید انجام دهد.

تست های آلرژی عبارتند از:

تست های خراش پوستی : این شکل اولیه آزمایش است که در آن مقادیر کمی از آلرژن های رایج مانند گرده یا شوره حیوانات خانگی به زیر پوست وارد می شوند تا ببینند آیا واکنشی دارید یا خیر.

تست‌های IgE مخصوص آلرژن : این‌ها آزمایش‌های خونی هستند که به دنبال پروتئین‌های ایمنی به نام آنتی‌بادی‌ها هستند که توسط سیستم ایمنی در پاسخ به آلرژن‌های خاص تولید می‌شوند.

سردردهای میگرنی

هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص میگرن استفاده نمی شود. میگرن بر اساس الگوی سردردهای مکرر با علائم مرتبط مانند اورا و حالت تهوع یا استفراغ تشخیص داده می شود. این فرآیند اغلب به زمان نیاز دارد، تا حدی برای حذف سایر علل احتمالی

برای تشخیص دقیق، ممکن است به یک متخصص شناخته شده به عنوان متخصص مغز و اعصاب ارجاع داده شوید که ممکن است آزمایشاتی را برای رد علل دیگر انجام دهد. این ممکن است شامل انجام یک اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) از مغز باشد.

چه زمانی باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کرد

اگر هر یک از علائم زیر را دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید. اینها می توانند نشانه های یک وضعیت سلامت جدی تر باشند :

یک سردرد طاقت فرسا
حالت تهوع و استفراغ که همراه با سردرد شما رخ می دهد
از دست دادن هوشیاری یا بینایی

اگر به طور مکرر سردرد دارید یا سردرد دارید که برطرف نمی شود، در اسرع وقت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

اگر در مورد داروهایی که برای درمان سردرد استفاده می کنید سؤال یا نگرانی دارید، در طول قرار ملاقات خود در مورد آنها صحبت کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند اطلاعات و دستورالعمل های بیشتری را در مورد نحوه درمان ایمن سردرد ارائه دهد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!