سرخک چیست

سرخک چیست و چند روز طول می کشد

سرخک بیماری ناشی از ویروس است و این بسیار مسری است. علائم ممکن است حدود ۸ تا ۱۲ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ایجاد شود همچنین علائم ممکن است ۱۰ تا ۱۴ روز طول بکشد.

عامل سرخک

سرخک توسط یک ویروس RNA تک رشته ای و پوششی با ۱ سروتیپ ایجاد می شود. به عنوان عضوی از جنس Morbillivirus در خانواده Paramyxoviridae طبقه بندی می شود. انسان تنها میزبان طبیعی ویروس سرخک است.

تفاوت بین سرخک و سرخچه چیست؟

سرخک و سرخچه  از برخی جهات مشابه هستند. . آنها علائم مشترکی مانند تب، گلودرد و بثورات پوستی دارند. با این حال، ویروسی که باعث سرخک می شود با ویروسی که باعث سرخچه می شود متفاوت است.

سرخچه برای کسانی که باردار هستند بسیار جدی است. این وضعیت می تواند باعث سقط جنین یا نقص مادرزادی در نوزاد شود. با تزریق یک واکسن می توان از هر دو بیماری ویروسی پیشگیری کرد.

عکس کودک مبتلا به سرخک

چه کسانی به سرخک مبتلا می شوند؟

هرکسی که واکسینه نشده باشد می تواند به سرخک مبتلا شود. قبل از اینکه واکسن در دسترس باشد، تقریباً همه به سرخک مبتلا می شدند.

علائم سرخک چیست؟

شایع ترین علائم عبارتند از :

تب بالا.
خستگی.
سرفه خشک.
چشم های قرمز یا خون آلود.
آبریزش بینی.
بثورات قرمزی که از سر شروع می شود و سپس به سمت پایین گسترش می یابد.

سایر علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد :

گلو درد.
لکه های سفید در دهان.
درد عضلانی.
حساسیت به نور (نور چشمان شما را آزار می دهد).

علائم سرخک

بثورات سرخک چه شکلی است؟

بثورات به صورت لکه های قرمز صاف روی صورت شروع می شود و سپس روی بدن به سمت پایین حرکت می کند. سپس ممکن است لکه‌های سفید برجسته کوچک‌تری در بالای بثورات قرمز ظاهر شوند. لکه ها ممکن است با پایین رفتن بثورات در بدن به هم بپیوندند.

عکس سرخک

چه چیزی باعث سرخک می شود؟

سرخک توسط یک ویروس بسیار مسری به نام موربیلی ویروس ایجاد می شود. در واقع، اگر ۱۰ نفر که واکسینه نشده بودند در اتاقی با فرد مبتلا باشند، ۹ نفر از این افراد به سرخک مبتلا می شدند. راه انتقال سرخک از طریق :

قطرات آلوده ای که هنگام سرفه، عطسه یا صحبت کردن در هوا پخش می شوند.
بوسیدن فرد مبتلا.
اشتراک نوشیدنی یا غذا با فرد مبتلا.
دست دادن یا گرفتن دست یا در آغوش گرفتن فرد مبتلا.
از افراد باردار گرفته تا نوزادانشان، چه در دوران بارداری، چه در دوران زایمان و چه در دوران شیردهی.

قطرات تنفسی موجود در هوا حتی پس از ناپدید شدن فرد مبتلا به سرخک می توانند در اتاق باقی بمانند.

بعد از آلوده شدن، ممکن است شش تا ۲۱ روز طول بکشد تا علائم ظاهر شود. این دوره نهفتگی است. شما حدود چهار روز قبل از ایجاد بثورات تا حدود چهار روز پس از شروع بثورات ناقل هستید.

روش های انتقال سرخک

سرخک چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما احتمالا می تواند با معاینه شما بیماری سرخک را تشخیص دهد. با این حال، آنها ممکن است آزمایش‌های را برای یافتن ویروس در نمونه‌های زیر سفارش دهند :

خون
ترشحات بینی و گلو
ادرار

سرخک چگونه درمان می شود؟

هیچ درمانی برای سرخک وجود ندارد ویروس باید دوره خود را طی کند که معمولاً حدود ۱۰ تا ۱۴ روز طول می کشد.

می توانید کارهایی را انجام دهید که ممکن است احساس بهتری داشته باشید، مانند :

مصرف استامینوفن یا ایبوپروفن برای درد یا تب.
استراحت زیاد.
نوشیدن مایعات کافی.
غرغره کردن با آب نمک.
در صورت درد از نور شدید اجتناب کنید.

استراحت

توجه : هرگز آسپرین را به کودکان یا نوجوانان ندهید، مگر اینکه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به طور خاص به شما بگوید که به دلیل خطر ابتلا به سندرم ری.

عوارض سرخک چیست؟

عوارض زیادی در ارتباط با سرخک وجود دارد که برخی از آنها بسیار جدی هستند. عوارض اغلب در موارد زیر رخ می دهد:

کودکان ۵ ساله یا کمتر.
افراد باردار
بزرگسالان ۲۰ ساله یا بیشتر.
افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

عوارض عبارتند از:

اسهال.
عفونت گوش.
پنومونی.
آنسفالیت. این وضعیت می تواند باعث التهاب مغز شود که منجر به تشنج، کاهش شنوایی یا ناتوانی در یادگیری شود.

عفونت گوش

چه کسانی نباید واکسن سرخک بزنند؟

افراد باردار نباید واکسن سرخک را دریافت کنند. ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که چرا شما نباید واکسن دریافت کنید، مانند بیماری سیستم ایمنی یا واکنش آلرژیک به واکسن قبلی. ممکن است دلایلی وجود داشته باشد که چرا باید منتظر دریافت یکی باشید. مهم است که این موضوع را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید و به تمام سوالاتی که در مورد سابقه پزشکی شما می پرسند پاسخ دهید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرخجه چیست؟

پیشگیری از سرخک

بهترین راه برای پیشگیری زدن واکسن است. افرادی که در یک مرکز مراقبت های بهداشتی کار می کنند باید هنگام تماس با مایعات بدن از تجهیزات حفاظت فردی شامل ماسک، روپوش و لباس استفاده کنند. قبل و بعد از پوشیدن دستکش باید دست های خود را بشویید.

افرادی که با کودکان کار می کنند یا در صنایع دیگر فعالیت می کنند، تشویق می شوند از تماس فیزیکی با افراد بیمار خودداری کنند و از روش های خوب شستن دست ها استفاده کنند.

واکسن سرخک

در صورت ابتلا به سرخک چه زمانی می توانم به سر کار یا مدرسه برگردم؟

شما باید حداقل چهار روز پس از ایجاد بثورات صبر کنید تا به محل کار یا مدرسه برگردید.

سوالات متداول

آیا سرخک کشنده است؟

سرخک که سرخجه نیز نامیده می شود، به راحتی پخش می شود و می تواند برای کودکان کوچک خطرناک و حتی کشنده باشد. در حالی که نرخ مرگ و میر در سراسر جهان کاهش یافته است زیرا کودکان بیشتری واکسن را دریافت می کنند، این بیماری همچنان سالانه بیش از ۲۰۰۰۰۰ نفر را می کشد که بیشتر آنها کودکان هستند.

آیا سرخک واگیردار است؟

سرخک بسیار مسری است و زمانی که فرد مبتلا سرفه یا عطسه می کند از طریق هوا پخش می شود. آنقدر مسری است که اگر یک نفر به آن مبتلا شود، از هر ۱۰ نفر اطراف او ۹ نفر نیز در صورت عدم محافظت به این بیماری مبتلا می شوند.

آیا سرخک خارش دارد؟

بثورات روی صورت و پشت گوش ها شروع می شود و سپس به بقیه بدن سرایت می کند. لکه های بثورات سرخک گاهی برجسته می شوند و به هم می پیوندند و لکه های لکه دار ایجاد می کنند. آنها معمولاً خارش ندارند.

آیا سرخک برای زن باردار مضر است؟

عفونت سرخک در دوران بارداری می تواند باعث سقط جنین و زایمان زودرس شود. ابتلا به این بیماری در بارداری با افزایش خطر نقایص مادرزادی کودک شما همراه نیست. اگر باردار هستید، تا پس از زایمان نباید برای این بیماری واکسینه شوید.

از کجا بفهمیم سرخک گرفتیم؟

علائم سرخک ۷ تا ۱۴ روز پس از تماس با ویروس ظاهر می شود و به طور معمول شامل تب بالا، سرفه، آبریزش بینی و آبریزش چشم است. بثورات ۳ تا ۵ روز پس از اولین علائم ظاهر می شود.

سرخک از چه راهی منتقل میشود؟

سرخک ناشی از ویروسی است که در بینی و گلوی یک کودک یا بزرگسال آلوده وجود دارد. هنگامی که فرد مبتلا سرفه، عطسه یا صحبت می کند، قطرات عفونی به هوا می پاشند، جایی که افراد دیگر می توانند آنها را تنفس کنند. قطرات عفونی می توانند حدود یک ساعت در هوا معلق باشند.

منبع : my.clevelandclinic

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!