زونا در صورت

زونا در صورت : درمان و موارد دیگر

زونا، یا هرپس زوستر، توسط ویروس واریسلا-زوستر ایجاد می‌شود همان ویروسی که باعث آبله مرغان می‌شود، و هر کسی که قبلاً آبله مرغان داشته است، اغلب ده‌ها سال بعد می‌تواند به زونا مبتلا شود. زونا معمولاً در کنار قفسه سینه و پشت ظاهر می شود، اما زونا در صورت هم رخ می دهد.

زونا در صورت، بثورات زونا و تاول‌ها در یک طرف ظاهر می‌شوند که تا پوست سر، چشم و یا گوش امتداد می‌یابند.

علائم زونا در صورت

علائم زونا در صورت می تواند در نواحی مختلف از جمله اطراف چشم یا بالای پلک، نزدیک گوش و عصب صورت، در دهان، روی پوست سر و پیشانی ظاهر شود:

چشم : بثورات زونا ممکن است در اطراف چشم و روی پلک ظاهر شود. درگیری چشم که هرپس زوستر چشمی نیز نامیده می شود، می تواند منجر به سوزش، تورم و درد در چشم، آبریزش چشم و تاری دید شود.

زونا چشم ۱۰ تا ۲۰ درصد موارد زونا را تشکیل می دهد.

گوش : هنگامی که زونا گوش را درگیر می کند، هرپس زوستر اوتیکوس نامیده می شود. این می تواند گوش داخلی، میانی و خارجی را تحت تاثیر قرار دهد و می تواند باعث مشکلات شنوایی و تعادل شود. علائم شامل بثورات قرمز دردناک همراه با تاول های پر از مایع در داخل و اطراف گوش است.

علائم زونا در صورت

عصب صورت : هنگامی که هرپس زوستر اوتیکوس عصب صورت را تحت تاثیر قرار می دهد، ممکن است باعث فلج صورت شود. این عفونت سندرم رمزی هانت نامیده می شود. ضعف یا فلج صورت معمولاً در همان سمت گوش آسیب دیده است.

دهان : بثورات و تاول‌ها در دهان می‌توانند بسیار دردناک باشند. بثورات و تاول‌ها می‌توانند غذا خوردن و جویدن را دردناک کنند و بی‌حسی می‌تواند بر طعم تأثیر بگذارد. راش‌ها همچنین ممکن است باعث حساسیت دهان و افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های دهانی شوند.

پوست سر : زونا روی پوست سر می تواند با شانه زدن یا برس زدن باعث درد شود و منجر به ریزش مو شود. علاوه بر جوش و تاول های دردناک، زونا پوست سر می تواند باعث سردرد و ضعف در یک طرف صورت شود.

پیشانی : هنگامی که راش زونا روی پیشانی ظاهر می شود، تا نوک بینی گسترش می یابد. ممکن است درد، بی حسی و گزگز در صورت وجود داشته باشد.

علت

زونا توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود. هر کسی که آبله مرغان داشته باشد ممکن است به زونا مبتلا شود. این به این دلیل است که پس از بهبودی از آبله مرغان، ویروس وارد سیستم عصبی می شود و برای سال ها یا دهه ها خاموش می ماند. ممکن است در نهایت دوباره فعال شود و به مسیرهای عصبی پوست برود و باعث زونا شود.

محققان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث زونا می شود. اما آنها حدس می زنند که این ممکن است به کاهش ایمنی بدن با افزایش سن افراد مرتبط باشد. زونا همچنین در افرادی که دچار سرکوب سیستم ایمنی هستند (سیستم ایمنی ضعیفی دارند) شایع تر است.

هیچ تحقیقی وجود ندارد که توضیح دهد چرا زونا ممکن است روی صورت تأثیر بگذارد یا اینکه چرا روی صورت برخی افراد تأثیر می‌گذارد و روی برخی دیگر تأثیر نمی‌گذارد.

عوارض زونا در صورت

زونا روی صورت ممکن است با توجه به محل ظاهر شدن بثورات و تاول ها عوارضی ایجاد کند.

عوارض زونا در صورت

مشکلات چشمی

هرپس زوستر چشمی می تواند یک بیماری بسیار جدی باشد. زونا می تواند هر یک از قسمت های خارجی و داخلی چشم را درگیر کند. این ممکن است شامل قرنیه (قسمت شفاف چشم که قسمت جلویی آن را می پوشاند) و سلول های عصبی که به نور پاسخ می دهند باشد.

تورم قرنیه ناشی از زونا می تواند آنقدر شدید باشد که منجر به زخم دائمی شود

زونا در صورت همچنین می تواند باعث افزایش فشار چشم و تورم شود که در نهایت ممکن است به گلوکوم منجر شود، یک بیماری چشمی که باعث آسیب به عصب بینایی می شود. در موارد نادر، زونا چشم می تواند منجر به از دست دادن دائمی بینایی شود.

کاهش شنوایی و ضعف صورت

عوارض هرپس زوستر اوتیکوس و سندرم رمزی هانت ممکن است شامل کاهش شنوایی و ضعف صورت باشد. برای اکثر افراد، این علائم موقتی هستند، اما ممکن است آسیب دائمی شود، به خصوص اگر زونا در صورت درمان نشود.

سندرم رمزی هانت تا ۱۲ درصد از فلج های صورت را تشکیل می دهد. در برخی موارد، نتیجه بدتری نسبت به فلج بل دارد وضعیتی که باعث ضعف موقت در عضلات صورت می شود.

نورالژی پس از تبخال

نورالژی پس از هرپس (PHN) یک بیماری دردناک است که زمانی ایجاد می شود که زونا به اعصاب آسیب می رساند. به دلیل آسیب، اعصاب به ارسال سیگنال های درد به مغز ادامه می دهند. تا ۲۰ درصد افراد مبتلا به زونا دچار این عارضه می شوند.

در صورت، PHN ممکن است یک یا چند شاخه از عصب سه قلو را تحت تاثیر قرار دهد. این عصب است که اجازه احساس و حرکت به صورت را می دهد. درد PHN در صورت می تواند شدت متفاوتی داشته باشد و ممکن است شامل سوزش یا درد تیز باشد که با لمس ایجاد می شود.

آسیب عصب دهان

عصب سه قلو علاوه بر تأثیر بر ساختارهای صورت، احساسی را به دندان ها می رساند. هر یک از قسمت های عصب سه قلو می تواند تحت تاثیر زونا در صورت یا دهان قرار گیرد. زونا دهان می تواند باعث درد طولانی مدت و سوزش در سمت راست صورت، همراه با درد دندان در امتداد عصب سه قلو شود.

درد پوست سر و ریزش مو

زونا پوست سر می‌تواند منجر به درد PHN در نواحی پوست سر که جوش‌ها در آن وجود داشته و مدت‌ها پس از پاک شدن پوست منجر شود. همچنین می تواند باعث ریزش مو در اثر خاراندن یا شانه زدن بیش از حد در طول حمله زونا شود که منجر به بیماری به نام آلوپسی سیکاتریشال یا آلوپسی زخمی شود.

ریزش مو زمانی اتفاق می‌افتد که بثورات زونا سلول‌های فولیکول مو را که مسئول رشد موهای جدید هستند از بین می‌برد. با آسیب دیدن این سلول ها، ریزش مو دائمی است.

تشخیص زونا در صورت

اگر علائم زونا به خصوص در صورت خود دارید، ضروری است که فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. تشخیص زونا با معاینه فیزیکی قابل تشخیص است. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است نمونه‌ای از پوست یا مایع یک تاول برای آزمایش بگیرد.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما همچنین در مورد علائم دیگری که ممکن است تجربه کنید مانند تب، لرز، سردرد و خستگی می پرسد.

اگر بثورات زونا یا تاول در اطراف یا اطراف چشم دارید، باید به چشم پزشک مراجعه کنید. آنها می توانند چشم های شما را معاینه کنند و علائم چشمی را قبل از بدتر شدن و آسیب دائمی به چشم درمان کنند.

تشخیص و درمان به موقع برای جلوگیری از عوارض جدی حیاتی است. این امر به ویژه برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیف یا ضعیفی دارند مهم است.

درمان زونا در صورت

درمان زونا بدون توجه به جایی که بثورات در بدن ظاهر می شود یکسان است. درمان سریع با داروها و خودمراقبتی برای تسریع بهبودی و کاهش خطر عوارض ضروری است.

دارو

درمان دارویی زونا شامل داروهای ضد ویروسی، استروئیدها و داروهای ضد درد است.

درمان‌های ضد ویروسی، از جمله آسیکلوویر، فامسیکلوویر، یا والاسیکلوویر، می‌توانند به مدیریت درد، درمان بثورات و تاول‌ها، تسریع بهبودی و کاهش خطر عوارض کمک کنند.

مسکن‌ها، از جمله داروهای بی‌حس‌کننده مانند لیدوکائین، داروهای بدون نسخه (OTC) و مسکن‌های تجویزی، کرم کپسایسین و تزریق استروئید می‌توانند به مدیریت درد زونا کمک کنند.

کورتیکواستروئیدهای خوراکی ممکن است به کاهش تورم و درد ناشی از بثورات زونا کمک کنند و به طور بالقوه بهبودی شما را تسریع کنند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک دوره کوتاه پردنیزولون را علاوه بر درمان ضد ویروسی و به عنوان جایگزینی برای تزریق تجویز کند. برخی از تحقیقات نشان می دهد که درمان با کورتیکواستروئید ممکن است به پیشگیری از PHN در گروه های در معرض خطر کمک کند

قطره چشمی پردنیزولون ممکن است زمانی تجویز شود که زونا چشم را درگیر کند. قطره های چشمی می توانند برای تسکین و کاهش علائم چشم از جمله درد مفید باشند.

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای نیز ممکن است برای کاهش درد پوستی که پس از از بین رفتن بثورات باقی می ماند، تجویز شود.

استفاده از لوسیون کالامین

مراقبت در منزل

راه هایی برای تسکین درد و خارش و همچنین تسکین بثورات و تاول های زونا در صورت وجود دارد. درمان های خانگی که باید امتحان کنید عبارتند از:

استفاده از کمپرس سرد روی نواحی آسیب دیده صورت : یک کیسه یخ پیچیده شده در یک حوله یا یک پارچه شستشو که زیر آب سرد کشیده شده است، قرار دهید. کیسه یخ یا پارچه شستشو را هر بار حدود ۲۰ دقیقه روی تاول ها قرار دهید. این می تواند به تسکین خارش و تمیز نگه داشتن ناحیه کمک کند. روی چشم های بسته قرار می گیرد، می تواند درد و ناراحتی چشم را تسکین دهد.

استفاده از لوسیون کالامین : لوسیون کالامین می تواند پوست شما را خنک و آرام کند. اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما آن را تایید کرد، می توانید از لوسیون روی صورت، پیشانی یا پوست سر خود استفاده کنید. لوسیون کالامین فقط باید به صورت خارجی استفاده شود. نباید روی چشم یا نزدیک آن، یا داخل دهان، بینی یا گوش استفاده شود.

تمیز نگه داشتن صورت : در حالی که ممکن است بخواهید بثورات و تاول های روی صورت خود را پنهان کنید، تمیز نگه داشتن صورت برای جلوگیری از عفونت یا تحریک تاول ها بسیار عاقلانه تر است. چیزی را روی صورت خود قرار ندهید (مانند آرایش یا لوسیون) که می تواند جوش را ملتهب کند یا باعث بدتر شدن تاول ها شود.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!