زردی چشم

۶ علت زردی چشم + درمان

به فردی که چشم‌های زردی دارد گاهی اوقات «یرقان» می‌گویند. با این حال، کلمه یرقان واقعاً به معنای چیزی بسیار خاص است : ایجاد یک ماده زرد رنگ که هنگام جایگزینی سلول های خونی قدیمی (بیلی روبین) در کل بدن (نه فقط چشم ها) ایجاد می شود.
اصطلاح صحیح برای زردی چشم، ایکتروس است. این کلمه به این معنی است که فقط چشم ها زرد به نظر می رسند نه کل بدن.

اگر فقط چشمان شما رنگ زرد دارد، لزوماً نشانه ای از یک مشکل جدی نیست. با این حال، داشتن چشم‌های مایل به زرد نیز می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری باشد که نیاز به درمان دارد.

این مقاله از سلول سبز به شش دلیل برای زرد به نظر رسیدن چشمان شما و کارهایی که می توانید انجام دهید اشاره می کند.

۱- خونریزی زیر ملتحمه

قسمت سفید چشم شما (صلبیه) توسط یک بافت نازک و شفاف (ملتحمه) پوشیده شده است. ملتحمه رگ های خونی ریز زیادی در خود دارد که به راحتی می توانند ترکیده یا بشکنند.
اگر رگ ها بشکنند، خون به بیرون نشت می کند و فضای بین ملتحمه و صلبیه را پر می کند.

اگر نشتی کوچک باشد، ممکن است بخشی از چشم شما کمی تغییر رنگ به نظر برسد. شاید زرد یا کمی قرمز. اگر نشتی بزرگ باشد، کل قسمت سفید چشم شما می تواند قرمز روشن به نظر برسد.

خونریزی چشم (خونریزی زیر ملتحمه) می تواند مانند یک حوضچه قرمز روشن خون در چشم شما باشد.

معمولاً درد نمی کند و باعث تغییر بینایی نمی شود، اما می تواند باعث خارش شود. ممکن است هنگام پلک زدن متوجه احساس خراشیدگی شوید.

همانطور که خون تجزیه می شود و از چشم پاک می شود، ممکن است زرد شود. این به چشم شفابخش شما ظاهری زرد رنگ می دهد.

علت زردی چشم خونریزی زیر ملتحمه

علت خونریزی زیر ملتحمه

خونریزی زیر ملتحمه ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله:

ضربه
سرفه و یا عطسه شدید
استفراغ
بلند کردن جسم سنگین
مالش چشم
یبوست
عفونت چشم
گاهی اوقات، خونریزی چشم یک علامت هشداردهنده از وضعیتی مانند دیابت، فشار خون بالا، خونریزی یا اختلالات خونی، لوسمی یا بیماری کم خونی داسی شکل است.

درمان خونریزی زیر ملتحمه

اکثر موارد خونریزی زیر ملتحمه بدون درمان به خودی خود بهبود می یابند. اگر احساس خراش در چشم شما آزاردهنده است، اشک مصنوعی می تواند کمک کند
هر خونی که می توانید در چشم خود ببینید به آرامی توسط بدن شما بازجذب می شود. اکثر خونریزی های این نوع در حدود هفت روز خود به خود از بین می روند. با این حال، یک خونریزی چشم بزرگتر می تواند دو تا سه هفته طول بکشد تا بهبود یابد.

قرمزی چشم شما ممکن است به رنگ زرد نارنجی، سپس صورتی و سپس دوباره به رنگ سفید تبدیل شود. اگرچه ممکن است عجیب باشد، بدانید که تغییر رنگ ناشی از خون در چشم شما دائمی نیست.

۲- هیپربیلی روبینمی

هیپربیلی روبینمی به این معنی است که شما دارای سطح بالایی از ماده ای به نام بیلی روبین هستید.

بیلی روبین زمانی ساخته می شود که کبد گلبول های قرمز قدیمی را تجزیه می کند. کبد با وارد کردن بیلی روبین در صفرا از شر آن خلاص می شود.

صفرا سپس توسط کیسه صفرا به روده کوچک آزاد می شود تا چربی ها را در طول هضم تجزیه کند. بیلی روبین از طریق مدفوع از بدن خارج می شود و همان چیزی است که به آن رنگ قهوه ای طبیعی می دهد.

بیلی روبین بیش از حد یکی از علل زردی است که به چشم و پوست ظاهری زرد می دهد.

هیپربیلی روبینمی

علت هیپربیلی روبینمی

هنگامی که تعداد غیرطبیعی گلبول های قرمز خون در حال شکسته شدن است، بیلی روبین می تواند به سرعت در بدن انباشته شود.
چندین بیماری وجود دارد که می تواند باعث شود سطح بیلی روبین بالاتر از حد طبیعی باشد، از جمله :

بیماری کبد
مجاری صفراوی مسدود شده است
کم خونی همولیتیک
اختلالات ژنتیکی مانند سندرم ژیلبرت
برخی از داروهای بدون نسخه (OTC)، نسخه‌ها، داروها یا مکمل‌های گیاهی نیز می‌توانند بر کبد تأثیر بگذارند، به‌ویژه زمانی که برای مدت طولانی مصرف شوند.

سطح بیلی روبین بالاتر از حد طبیعی نیز می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

تیلنول (استامینوفن)
استاتین ها
داروهای ضد قارچ
داروهای ضد تشنج
داروهای ضد بارداری خوراکی (کنترل بارداری)
مکمل های گیاهی مانند جینسینگ، کامفری، کاوا و ساسافراس

درمان هیپربیلی روبینمی

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند از آزمایش خون به نام تست عملکرد کبد برای بررسی مشکلات کبدی استفاده کنند. آنها همچنین می‌توانند آزمایش‌های تصویربرداری را برای بررسی کبد و سایر اندام‌هایی که ممکن است آنطور که باید کار نکنند، سفارش دهند.
درمان بیلی روبین بالا بستگی به این دارد که چه چیزی باعث تجمع آن شده است.
برای مثال، ممکن است قطع یا تغییر دارو کافی باشد. اگر مجرای صفراوی مسدود شده باشد، معمولاً می توان آن را با جراحی برطرف کرد. درمان های خاصی برای افراد مبتلا به بیماری های کبدی وجود دارد. در موارد شدید، ممکن است نیاز به پیوند کبد داشته باشند.

پس از یافتن علت و درمان، هرگونه تغییر رنگ زرد در چشم ها یا سایر قسمت های بدن باید از بین برود.

۳- لپتوسپیروز

لپتوسپیروز یک عفونت ناشی از باکتری لپتوسپیرا است. می تواند انسان را به یک حیوان بیمار کند.

لپتوسپیروز

علت لپتوسپیروز

لپتوسپیروز در آب و هوای گرمتر و در مکانهایی که مردم در معرض آبی که توسط ادرار حیوانات آلوده شده است، شایع است.
افراد مبتلا به لپتوسپیروز ممکن است علائمی نداشته باشند. برخی از افراد دچار زردی می شوند که می تواند چشم و پوست آنها را زرد به نظر برساند.

سایر علائم لپتوسپیروز عبارتند از :

سرفه کردن
تب
سردرد
درد عضلانی
دل درد
بزرگ شدن طحال یا کبد
علائم لپتوسپیروز می تواند در موج یا فاز ظاهر شود. در مرحله اول، علائم شایع مانند تب به سرعت ظاهر می شوند، اما پس از آن فرد شروع به احساس بهتر می کند. آنها فقط ممکن است فکر کنند که یک “اشکال” دارند که در حال وقوع است.

با این حال، اگر عفونت درمان نشود و به مرحله دوم برسد، ممکن است فرد به شدت بیمار شود. آنها ممکن است دچار مشکلات پزشکی شدید مانند نارسایی اندام ها و مننژیت شوند.

درمان لپتوسپیروز

از آنجایی که لپتوسپیروز توسط باکتری ایجاد می شود، بیشتر افراد برای درمان عفونت نیاز به مصرف آنتی بیوتیک هایی مانند داکسی سایکلین یا آزیترومایسین دارند.
اگر زودتر درمان شوند، اکثر افراد ظرف چند هفته بهبود می یابند. اگر عفونت درمان نشود، فرد می تواند ماه ها بیمار باشد.

افرادی که دارای عوارض هستند و بسیار بیمار هستند ممکن است برای دریافت آنتی بیوتیک از طریق IV در بیمارستان نیاز داشته باشند.

۴- اختلال مصرف الکل

اختلال مصرف الکل یک بیماری مزمن است که باعث می شود افراد از الکل سوء استفاده کنند. افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری کبدی الکلی هستند.

زردی چشم و مصرف الکل

علت

مصرف زیاد الکل در طول زمان می تواند به کبد آسیب برساند. زردی چشم و پوست در افرادی که از الکل سوء استفاده می کنند معمولاً نشانه آسیب کبدی آنهاست.
سایر مشکلات کبدی مانند التهاب (هپاتیت) و جای زخم (سیروز) نیز می توانند باعث زردی شوند.

درمان

درمان مشکلات کبدی که توسط الکل ایجاد می شود، قطع نوشیدن است – اما واقعاً به این سادگی نیست.

برای بهتر شدن، فردی که از الکل سوء استفاده می کند به حمایت های پزشکی و روانی زیادی نیاز دارد. آنها همچنین به حمایت مردم در زندگی خود نیاز دارند.

افرادی که باید مصرف الکل را متوقف کنند زیرا کبدشان آسیب دیده است، ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشند، به خصوص زمانی که برای اولین بار نوشیدن الکل را ترک می کنند.

هنگامی که آنها از نظر پزشکی پایدار هستند، برنامه های توانبخشی می تواند گزینه ای برای کمک به آنها در ادامه پرهیز از الکل باشد.

۵- پانکراتیت

پانکراتیت التهاب پانکراس است. این اندام آنزیم هایی را تولید می کند که بدن برای هضم نیاز دارد.

افراد مبتلا به پانکراتیت ممکن است شعله ور شوند یا “حملات” داشته باشند که در طی این مدت درد شکمی، تهوع و استفراغ و سایر علائم دارند. آنها همچنین ممکن است زردی داشته باشند که می تواند باعث زرد شدن چشمان آنها شود.

این حملات حاد می توانند در طول زمان تکرار شوند و مزمن شوند. از آنجایی که بیشتر اتفاق می افتد، شعله ور شدن می تواند به پانکراس آسیب برساند.

پانکراتیت

علت پانکراتیت

پانکراتیت می تواند به دلایل مختلف مربوط به سبک زندگی، داروها و سایر شرایط سلامتی رخ دهد.

در اینجا چند نمونه از مواردی که می توانند باعث پانکراتیت شوند آورده شده است:

مصرف الکل
داروهای خاص
بیماری التهابی روده
سطح تری گلیسیرید بالا
سطح کلسیم بالا
سرطان پانکراس
عفونت های ویروسی یا باکتریایی
قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی
ترومای شکمی
مشکلات ساختارهایی که از پانکراس حمایت می کنند (مانند مجاری، عروق خونی)
گاهی اوقات، افراد مبتلا به پانکراتیت هستند و دلیل مشخصی وجود ندارد.

درمان پانکراتیت

فردی که دچار حمله پانکراتیت می شود، اغلب احساس می کند که بسیار بیمار است و به نظر می رسد. آنها ممکن است به اورژانس مراجعه کنند و حتی برای درمان در بیمارستان بستری شوند.
به عنوان مثال، آنها می توانند داروهایی برای کمک به درد و حالت تهوع داشته باشند یا آنتی بیوتیک برای درمان عفونت مصرف کنند.

راه های طبیعی برای درمان پانکراتیت

“شعله ور شدن” پانکراتیت بهتر می شود، اما مهم است که فرد یاد بگیرد از حملات بیشتر برای محافظت از پانکراس خودداری کند.

هنگامی که این بیماری مزمن می شود، آسیب به پانکراس می تواند منجر به سایر مشکلات سلامتی جدی شود.

افرادی که پانکراتیت دارند می توانند با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی، مانند عدم استفاده از الکل و اجتناب از برخی غذاها، این بیماری را مدیریت کنند.

اگر فردی به دلیل سنگ کیسه صفرا پانکراتیت داشته باشد، ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن سنگ ها یا کیسه صفرا داشته باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  برای زردی چی بخوریم؟

۶- کم خونی همولیتیک

کم خونی همولیتیک یک اختلال خونی است که در آن بدن خیلی سریع گلبول های قرمز را تجزیه می کند. در نتیجه بدن گلبول های قرمز کافی ندارد (کم خونی).

وقتی گلبول های قرمز خیلی سریع تجزیه می شوند، باعث تجمع بیلی روبین می شود. این می تواند چشمان فرد را زرد نشان دهد.

کم خونی همولیتیک

علت کم خونی همولیتیک

برخی از افراد با کم خونی همولیتیک متولد می شوند زیرا ژن های خاصی را از والدین خود به ارث برده اند. در افراد مبتلا به کم خونی همولیتیک ارثی، گلبول های قرمز در بدن به اندازه کافی عمر نمی کنند.

کم خونی همولیتیک نیز وضعیتی است که فرد می تواند در مراحل بعدی زندگی به آن مبتلا شود (اکتسابی). برخی از افراد فقط برای مدت کوتاهی این شرایط را خواهند داشت، در حالی که برخی دیگر تا پایان عمر با آن مواجه خواهند بود.

کم خونی همولیتیک اکتسابی زمانی اتفاق می افتد که بدن فرد شروع به تخریب گلبول های قرمز خون کند. این می تواند توسط عفونت ها، داروها، سرطان و بیماری های خودایمنی ایجاد شود.

در موارد نادر، افراد پس از تزریق خون یا به دلیل داشتن دریچه مکانیکی قلب که گلبول های قرمز خون را از بین می برد، دچار کم خونی همولیتیک می شوند.

درمان کم خونی همولیتیک

قبل از اینکه بتوان آنمی همولیتیک را درمان کرد، پزشک باید علت آن را دریابد. به طور کلی، افراد مبتلا به کم خونی همولیتیک بسته به میزان بیماری خود به ترکیبی از درمان ها نیاز دارند.

اگر فردی مبتلا به کم خونی همولیتیک باشد که خیلی شدید نیست و بدتر نمی شود، ممکن است نیازی به درمان خاصی نداشته باشد.

برای افرادی که بیمار هستند، کورتیکواستروئیدها و سایر داروهایی که سیستم ایمنی را تقویت می کنند می تواند مفید باشد.

کم خونی شدیدتر ممکن است نیاز به درمان با تزریق خون، پیوند مغز استخوان، جراحی و داروهایی داشته باشد که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند.

سوالات متداول

آیا زردی چشم خطرناک است؟

زردی چشم و پوست تقریباً همیشه از علائم بیماری است که نیاز به درمان پزشکی دارد. هر فردی که چشم های زرد دارد باید در اسرع وقت با پزشک تماس بگیرد یا به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشد. این می تواند از عوارض جدی از جمله آسیب اندام جلوگیری کند.

آیا کم خونی باعث زردی چشم میشود؟

اگر کم خونی شما ناشی از چیزی باشد که منجر به تجزیه گلبول های قرمز می شود، چشمان شما ممکن است زرد شوند. به این حالت همولیز می گویند. این می تواند در انواع مختلفی از کم خونی مانند کم خونی داسی شکل، کم خونی همولیتیک خودایمنی و کم خونی ناشی از عفونت ها (مانند مالاریا) رخ دهد.

برای زردی چشم به چه دکتری مراجعه کنیم؟

هنگامی که بیماری کبدی یا بیماری دیگری باعث رنگ زرد می شود، تشخیص و درمان سریع برای جلوگیری از عوارض جدی از جمله آسیب اندام مورد نیاز است. اگر فکر می کنید که چشمان زرد رنگی دارید، در اسرع وقت به چشم پزشک مراجعه کنید.

۳/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!