رژیم غذایی هموکروماتوز

رژیم غذایی هموکروماتوز : وقتی هموکروماتوز دارید چه بخورید

تغذیه
۲ دیدگاه

هموکروماتوز یک اختلال ژنتیکی است که باعث تجمع بیش از حد آهن در بدن می شود. اگر درمان نشود، می تواند باعث آسیب شدید اندام ها و مفاصل و حتی مرگ شود. رژیم غذایی هموکروماتوز به فرد مبتلا به هموکروماتوز این امکان را می دهد که از غذاهای حاوی آهن و همچنین غذاهایی که می توانند جذب آهن را افزایش می دهند اجتناب کند. رژیم غذایی متشکل از غذاهایی است که پروتئین کافی و سایر مواد مغذی را برای حفظ سلامتی مطلوب بدون بارگیری بیش از حد آهن در بدن فراهم می کند.

هدف از رژیم غذایی هموکروماتوز

آهن به عنوان یک ماده مغذی ضروری در نظر گرفته می شود زیرا بدن نمی تواند آن را بسازد. باید از غذا بدست آید.

در بزرگسالان عادی، تنها حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد آهنی که فرد می خورد در روده جذب می شود. در افراد مبتلا به هموکروماتوز، هورمونی به نام هپسیدین جذب را تا ۴۰۰ درصد افزایش می دهد که منجر به اضافه بار آهن و سمیت آهن می شود.

رژیم غذایی هموکروماتوز برای کاهش دریافت آهن هِم، نوع آهنی که به راحتی در روده جذب می شود، استفاده می شود. منابع اصلی عبارتند از گوشت قرمز و گوشت اندام.

گوشت

تمرکز کمتری بر کاهش دریافت آهن غیر هِم موجود در سبزیجات، میوه ها و غلات است. این غذاها مفیدتر از غیر مفید در نظر گرفته می شوند. در عوض، غذاهایی که می توانند جذب آهن غیر هِم را افزایش دهند ممکن است محدود یا اجتناب شود.

رژیم چگونه کار می کند

رژیم غذایی بیماران هموکروماتوز برای رفع نیازهای غذایی منحصر به فرد فرد مبتلا به هموکروماتوز در نظر گرفته شده است. رژیم غذایی شامل میوه های تازه، سبزیجات، غلات کامل، مصرف کافی پروتئین و مقدار محدودی گوشت قرمز، مرکبات، قندها و لبنیات است. در صورت امکان غذاهای کامل توصیه می شود.

اصول رژیم غذایی بیماران هموکروماتوز

در حالی که هیچ دستورالعمل رسمی برای رژیم غذایی هموکروماتوز وجود ندارد، اصول راهنما وجود دارد که عبارتند از:

کاهش مصرف گوشت قرمز
پرهیز از چربی حیوانی و قند
محدودیت ویتامین C از همه منابع
قطع مصرف الکل
افزایش مصرف غلات کامل، برنج و لوبیا
مصرف چای و قهوه
مصرف زیاد میوه ها و سبزیجات تازه

با همکاری با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و متخصص تغذیه، می توانید میزان گوشت قرمز را که می توانید به صورت هفتگی مصرف کنید فرموله کنید و منابع جایگزین پروتئین را پیدا کنید. همین امر در مورد ویتامین C و سایر مواد مغذی رژیمی نیز صدق می‌کند تا بتوان یک رژیم غذایی سالم و متعادل را بدون توجه به دریافت آهن حفظ کرد.

رژیم غذایی بیماران هموکروماتوز

مدت زمان

افراد مبتلا به هموکروماتوز می توانند تحت نظر یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در طولانی مدت به رژیم غذایی هموکروماتوز پایبند باشند. کارهای آزمایشگاهی مکرر برای اطمینان از اینکه سطح آهن در محدوده طبیعی است مورد نیاز است.

در صورت افزایش یا کاهش بیش از حد سطوح، ممکن است نیاز به تنظیم رژیم غذایی باشد. اگر رژیم هموکروماتوز کنترل نشود، می تواند باعث کاهش بیش از حد آهن شود که منجر به کم خونی ناشی از فقر آهن و قطع موقت رژیم می شود.

از آنجایی که علائم کم‌خونی می‌تواند شبیه علائم هموکروماتوز باشد، اگر در حین رژیم غذایی بیماران هموکروماتوز دچار خستگی یا ضعف شدید شدید، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید. فقط یک آزمایش خون می تواند نشان دهد که سطح آهن شما خیلی بالا یا پایین است.

هرگز بدون مشورت با پزشک خود تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد نکنید.

چی بخورم

غذاهایی در رژیم هموکروماتوز وجود دارد که می توانید بخورید و غذاهای دیگری که باید از آنها پرهیز یا محدود شود. غذاهای غیر منطبق آنهایی هستند که یا آهن زیادی دارند یا جذب آهن هِم و یا غیر هم را افزایش می دهند.

غذاهای سازگارغذاهای غیر منطبق
ماستبیش از مقدار محدود گوشت قرمز
پنیربیش از مقدار محدود مرکبات
طیورچربی حیوانی
ماهی الکل
تخم مرغقندها
آجیل و دانه هاافزودنی های غذایی با آهن EDTA یا آهن کلات
لوبیا و حبوبات
توفو
غلات کامل
کلم بروکلی
اسفناج
انجیر
ریواس
سیب
آووکادو
روغن زیتون
چای سیاه
قهوه
کاکائو

افراد مبتلا به هموکروماتوز ارثی نیز باید از صدف خام پرهیز کنند زیرا حاوی نوعی باکتری به نام ویبریو ولنفیکوس است که در افرادی که سطح آهن بالایی دارند کشنده است.

غذاهایی که جذب آهن را کاهش می دهند

غذاهایی در رژیم غذایی بیماران هموکروماتوز وجود دارد که مفید هستند زیرا مانع از جذب آهن در روده می شوند. یک وعده غذایی معمولی شامل تعداد بیشتری از غذاهای غنی از ترکیبات زیر است:

کلسیم : تصور می شود کلسیم موجود در شیر، سبزیجات برگ سبز، سویا و ماهی های روغنی باعث کاهش جذب آهن در روده می شود. با این حال، تنها در دوزهای بالاتر (حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم) است که به نظر می رسد این غذاها دارای اثر کلات کننده (پاک کنندگی) هستند.

فوسویتین : تخم مرغ حاوی پروتئینی به نام فسوتین است که به آهن متصل شده و به پاکسازی آن از بدن کمک می کند. حتی اگر زرده تخم مرغ سرشار از آهن است، فسویتین به محدود کردن میزان جذب آهن توسط بدن کمک می کند.

زرده تخم مرغ

اگزالات ها : این ترکیبات گیاهی موجود در اسفناج، کلم پیچ، چغندر، آجیل، شکلات، چای، سبوس گندم، ریواس و توت فرنگی جذب آهن غیر هِم را کاهش می دهند. با وجود اینکه اسفناج سرشار از آهن است، به نظر می رسد اگزالات ها جذب آنها را محدود می کنند.

فیتات : این شکل ذخیره شده فسفر موجود در گردو، بادام، لوبیا خشک، عدس، غلات و غلات کامل نیز مانع جذب آهن هِم می شود.
پلی فنول ها: این مواد شیمیایی گیاهی که در قهوه، کاکائو، نعناع فلفلی و سیب یافت می شوند، بازدارنده اصلی جذب آهن هِم هستند.

تانن ها : این ترکیبات آلی موجود در چای سیاه، انگور، جو، زغال اخته و میوه های خشک به آهن متصل می شوند و به پاکسازی آن از بدن کمک می کنند.

غذاهایی که جذب آهن را افزایش می دهند

گوشت قرمز تنها غذایی نیست که باید هنگام شروع رژیم هموکروماتوز نگران آن باشید. برخی از غذاهای مغذی می توانند جذب را افزایش داده و آهن را افزایش دهند. این شامل:

مرکبات : ویتامین C یکی از قوی‌ترین تقویت‌کننده‌های جذب آهن غیرهم است. مصرف ۱۰۰ میلی گرم (معادل دو لیوان ۸ اونس آب پرتقال) می تواند جذب آهن را تا چهار برابر افزایش دهد. علاوه بر مرکبات، سایر منابع غنی ویتامین C شامل گوجه فرنگی، گواوا و فلفل قرمز است.

الکل : با افزودن الکل به وعده غذایی، جذب آهن غیرهم حدود ۱۰ درصد افزایش می یابد. به نظر می رسد که شراب و مشروب سفت اثر مشابهی دارند.

شکر : شکر و غذاهای سرشار از قند (از جمله شربت ذرت با فروکتوز بالا) می توانند جذب آهن غیر هِم را تا ۳۰۰% افزایش دهند.
بتاکاروتن موجود در غذاهای با رنگ روشن مانند هویج، سیب زمینی شیرین، چغندر و فلفل قرمز و زرد نیز جذب آهن را تقویت می کند. با این حال، مزایای تغذیه‌ای آنها بیشتر از خطرات بالقوه است و غذاهای غنی از بتاکاروتن از رژیم هموکروماتوز حذف نمی‌شوند.

رژیم غذایی هموکروماتوز شکر

ملاحظات دیگر

افراد مبتلا به هموکروماتوز نباید غذای آهسته پز را در چدن بپزند زیرا مقداری از آهن قابلمه ها و تابه ها را می توان به غذا منتقل کرد (به ویژه در غذاهای آهسته پز). به خصوص گوجه فرنگی وقتی در چدن پخته می شود مستعد جذب آهن است و حتی می تواند طعم فلزی پیدا کند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

۲ دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!