رژیم غذایی دیورتیکولیت

رژیم غذایی دیورتیکولیت ؛ چی بخوریم و چی نخوریم

بیماری دیورتیکولیت زمانی اتفاق می افتد که پاکت های کوچک در دیواره های روده بزرگ که در غیر این صورت کولون نامیده می شود، عفونی می شوند. این بیماری مبتلایان به دیورتیکولوز یا بیماری دیورتیکولی، یک بیماری مزمن، معمولاً بدون علامت، که در آن پاکت های کوچکی به نام دیورتیکول در روده شما ایجاد می شود، تاثیر می گذارد. اگر دیورتیکولیت دارید، باید یک برنامه رژیم غذایی کم فیبر خاص (رژیم غذایی دیورتیکولیت) را دنبال کنید تا علائم گوارشی خود را کاهش دهید و احساس بهتری داشته باشید. هنگامی که علائم دیورتیکولیت شما فروکش کرد، باید به تدریج غذاهای پرفیبر بیشتری برای درمان دیورتیکولوز و جلوگیری از التهاب یا عفونی شدن دیورتیکول ها دوباره وارد کنید.

برای غلبه بر علائم خود در اسرع وقت، مطالعه کنید تا دریابید که در برنامه رژیم غذایی دیورتیکولیت چه غذاهایی می توانید بخورید و از کدامیک اجتناب کنید.

رژیم غذایی دیورتیکولیت : چه بخوریم

بر اساس کتابچه راهنمای مراقبت از تغذیه که توسط آکادمی تغذیه و رژیم غذایی منتشر شده است، در طول تشدید دیورتیکولیت، شما باید فقط ۱۳ گرم فیبر در روز مصرف کنید.

در موارد دیورتیکولیت حاد کولون، پزشک ممکن است رژیم غذایی مایع شفاف را تجویز کند که به آرامی به سمت رژیم غذایی کم فیبر پیش می رود تا زمانی که علائم برطرف شوند.

۱. رژیم مایعات شفاف

در ابتدا، ممکن است مجبور شوید در رژیم غذایی دیورتیکولیت برای کاهش عفونت از یک رژیم غذایی مایع شفاف پیروی کنید. این نوع رژیم فقط به معنی مصرف است.

آب
سوپ یا آبگوشت شفاف
چای یا قهوه بدون شیر، شیرین کننده یا خامه
نوشیدنی های الکترولیتی
بستنی

هنگامی که علائم شما کاهش یافت، ممکن است پزشک به شما بگوید که شروع به معرفی غذاهای کم فیبر کنید. به خاطر داشته باشید که این رژیم از نظر اکثر مواد مغذی کمبود دارد و قرار است فقط تا زمانی که علائم از بین بروند کوتاه مدت استفاده شود.

رژیم مایعات شفاف

۲. کربوهیدرات های سفید

کربوهیدرات های سفید و تصفیه شده مانند نان سفید، ماکارونی سفید و برنج سفید بخورید. از انواع غلات کامل و نان دانه دار خودداری کنید.

رژیم غذایی دیورتیکولیت کربوهیدرات های سفید

۳. میوه ها و آب میوه های پوره شده یا فرآوری شده

از میوه های کامل پرهیز کنید و فقط از میوه هایی استفاده کنید که قسمت عمده فیبر آن حذف شده است، مانند میوه های کنسرو شده یا پخته شده در آب خود یا شربت سبک، پوره میوه ها و آب میوه های بدون پالپ. از آلو، آناناس و آب آلو به همراه میوه های کنسرو شده در شربت سنگین خودداری کنید.

هنگامی که دیورتیکولیت حاد برطرف شد، باید روزانه میوه های کامل و فرآوری نشده مصرف کنید. مطالعات نشان می دهد که فیبر میوه از دیورتیکولیت محافظت می کند، حتی بیشتر از فیبر گیاهی.

میوه و آب میوه فرآوری شده

۴. مرغ، ماهی و تخم مرغ

گوشت قرمز و فرآوری شده با خطر بالاتر دیورتیکولیت مرتبط هستند. با این حال، گوشت سفید پخته شده بدون پوست، مانند مرغ یا بوقلمون، با افزایش خطر مرتبط نیست و در طول تشدید دیورتیکولیت بی خطر در نظر گرفته می شود، زیرا فیبر بسیار کمی دارد.

خوردن ماهی بیشتر حتی ممکن است با کاهش خطر دیورتیکولیت حاد همراه باشد، اگرچه سایر متغیرها ممکن است این اثر را مخدوش کنند.

رژیم غذایی دیورتیکولیت کربوهیدرات های سفید

۵. چربی ها و لبنیات

شما باید از مصرف بیش از حد غذاهای پرچرب و لبنیات پرچرب حاوی لاکتوز خودداری کنید. مصرف برخی روغن ها مانند زیتون و کانولا در صورت ابتلا به دیورتیکولیت بی خطر است. روغن زیتون و کانولا دارای خواص ضد التهابی هستند، که ممکن است به کاهش التهاب کمک کند.

اگر با روغن زیتون پخت و پز می کنید، روغن زیتون فوق بکر را از یک مقصد حفاظت شده یا DPO انتخاب کنید، زیرا آنها تمایل به داشتن سطوح بالاتری از آنتی اکسیدان های ضد التهابی ارتقاء دهنده سلامت دارند. مصرف روغن را به کمتر از هشت قاشق چایخوری در روز محدود کنید.

لبنیات باید به نسخه های کم چرب بدون لاکتوز یا لبنیات تحت درمان با لاکتاز محدود شود، آنزیمی که لاکتوز را تجزیه می کند و می تواند همراه با غذاهای حاوی لاکتوز مصرف شود یا برای تجزیه لاکتوز در شیر قرار داده شود. انواع کم‌چرب پنیرهایی مانند چدار سوئیسی کم‌چرب و چدار کم‌چرب و پارمزان قابل قبول هستند زیرا برخی از پنیرها لاکتوز کمی دارند.

رژیم غذایی دیورتیکولیت روغن زیتون

۶. برخی از سبزیجات پخته شده

برخی از سبزیجات خوب پخته شده بدون پوست یا دانه جزو غذاهای کم فیبر طبقه بندی می شوند و در صورت ابتلا به دیورتیکولیت، مانند دیورتیکولیت، می توان آنها را مصرف کرد.

کدو سبز
کدو زرد
کدو حلوایی
هویج
سیب زمینی بدون پوست
آب سبزیجات صاف شده

کدو حلوایی

۷. نوشیدنی ها

روزانه هشت تا ده فنجان مایعات را به عنوان آب، نوشیدنی های بدون کافئین و نوشیدنی های آبرسانی مصرف کنید تا الکترولیت های خود را متعادل کنید.

از نوشیدنی های شیرین شده با سوربیتول یا سایر شیرین کننده های مصنوعی خودداری کنید و نوشیدنی های حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا را به ۱۲ اونس در روز محدود کنید.

نوشیدنی ها

رژیم غذایی دیورتیکولیت: چه چیزی نباید خورد

در طول تشدید علائم دیورتیکولیت غذاهای خاصی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کرد :

۱. غذاهای پر فیبر

فیبر به مدفوع شما حجم می‌دهد، که در صورت ابتلا به دیورتیکولیت می‌تواند دردناک باشد. بنابراین مبتلایان به دیورتیکولیت باید از غذاهای غنی از فیبر در هنگام تشدید علائم، مانند

لوبیا و حبوبات (یعنی نخود، لوبیا و عدس).
غلات کامل (به عنوان مثال، گندم کامل، کینوا، برنج قهوه ای، نان سبوس دار و غیره).
بیشتر میوه ها و سبزیجات (فقط غذاهای مجاز بخورید و گرم فیبر را بشمارید).
آجیل و دانه ها، به خصوص دانه های کوچک مانند کنجد و بذر کتان.

با این حال، تحقیقات نشان می دهد که یک رژیم غذایی کم فیبر طولانی مدت می تواند خطر ابتلا به دیورتیکولیت را افزایش دهد، [۸] بنابراین باید از پیروی از رژیم غذایی کم فیبر برای مدت طولانی خودداری کنید – فقط در هنگام تشدید علائم. برای دیورتیکولوز، باید یک رژیم غذایی با فیبر بالا با حدود ۳۰ گرم فیبر در روز مصرف کنید.

لوبیا و حبوبات

۲. غذاهای پرچرب

از انواع گوشت سرخ شده، گوشت ناهار، سوسیس و بیکن و هات داگ خودداری کنید. از کره آجیل ترد خودداری کنید، اما ممکن است در مقادیر محدود خامه ای باشد. از گوشت و روغن نارگیل خودداری کنید. همچنین از شیر پرچرب، خامه نیم و نیم، خامه ترش، بستنی و سبزیجات سرخ شده پرهیز کنید.

رژیم غذایی دیورتیکولیت غذاهای پرچرب

۳. گوشت قرمز و فرآوری شده

خوردن گوشت قرمز یا فرآوری شده با خطر بیشتر ابتلا به دیورتیکولیت (و همچنین بیماری قلبی، سرطان، دیابت و سایر بیماری ها) مرتبط است. مطالعات نشان می دهد که خوردن منظم گوشت گاو، بره، گوشت خوک یا همبرگر به ویژه با خطر بالاتر دیورتیکولیت همراه است.

گوشت قرمز و فرآوری شده

۴. سبزیجات

از اسفناج، چغندر، کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل، کلم، کلم، خردل و شلغم، ذرت، لوبیا خشک، کلم پیچ، لوبیا لیما، قارچ، بامیه و پیاز خودداری کنید.

سبزیجات

۵. غذاهای قندی

مطالعات نشان می دهد که خوردن غذاهای حاوی قند بالا می تواند خطر ابتلا به دیورتیکولیت را افزایش دهد، بنابراین بهتر است از خوردن این غذاها خودداری کنید، حتی در حالی که علائم تشدید نشده اند. این محدودیت قند شامل عسل و تمام شیرین کننده های مصنوعی می شود.

غذاهای قندی

۶. الکل

هیچ نوشیدنی الکلی مجاز نیست زیرا مصرف آنها با افزایش خطر خونریزی دیورتیکول مرتبط است.

۷. غذاهای با FODMAP بالا

اگرچه کاهش غذاهای با FODMAP بالا را توصیه نمی شود، برخی از مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی کم FODMAP ممکن است به برخی از افراد مبتلا به دیورتیکولیت کمک کند.

FODMAP ها انواع خاصی از کربوهیدرات ها هستند: الیگوساکاریدهای قابل تخمیر، دی ساکاریدها، مونوساکاریدها و پلیول ها. برخی از افراد هضم این نوع کربوهیدرات ها را دشوار می دانند و برخی شواهد نشان می دهد که یک رژیم غذایی با FODMAP کم ممکن است برای مدیریت طولانی مدت بیماری دیورتیکولی برای کاهش خطر دیورتیکولیت مفید باشد.

رژیم غذایی کم FODMAP همچنین علائم را در افراد مبتلا به اختلالات گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر، که به نام IBS شناخته می شود، بهبود بخشیده است. شواهد بیشتر نشان می دهد که IBS خطر ابتلا به بیماری دیورتیکولی را در سنین بالاتر افزایش می دهد.

رژیم غذایی دیورتیکولیت foodmap

برخی از غذاهای با FODMAP بالا که ممکن است بخواهید در طول تشدید دیورتیکولیت از آنها اجتناب کنید، معمولاً غذاهایی هستند که معمولاً در رژیم غذایی دیورتیکولیت محدود می شوند:

برخی از میوه ها مانند سیب و گلابی.
برخی از سبزیجات، به ویژه پیاز، سیر و آنهایی که از خانواده براسیکا هستند، مانند کلم و کلم بروکسل.
غذاهای تخمیر شده
لوبیا و حبوبات.
لبنیات حاوی لاکتوز (شیر، پنیرهای پر لاکتوز و غیره). FODMAP اولیه در لبنیات لاکتوز است.
غذاهای مبتنی بر سویا.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!