روتین مراقبت از پوست

ایجاد یک روتین مراقبت از پوست سالم

اگر مطمئن نیستید که چگونه یک روتین مراقبت از پوست را ایجاد کنید، اولین نکته برای شروع شناسایی نوع پوستتان است. در حالی که نیازهای مراقبت از پوست شما ممکن است با افزایش سن و با تغییر فصول تغییر کند، دانستن نوع مراقبت از پوست همیشه به شما کمک می کند تا پوستی سالم داشته باشید.

تعیین نوع پوست شما

نوع پوست شما راهنمای شما برای انتخاب محصولات مناسب و روتین خواهد بود. آنها عبارتند از :

پوست معمولی : هیچ مشکلی با خشکی، چربی یا حساسیت ندارد.
پوست خشک : پوست خشن و خشک که پوسته پوسته یا پوسته پوسته می شود.
پوست چرب : منافذ بزرگ با پوستی که احساس چربی دارد. صورت شما اغلب براق است و مستعد جوش زدن هستید.
پوست مختلط : ممکن است لکه‌های خشک روی گونه‌ها و لکه‌های چرب داشته باشد ( معمولاً در ناحیه T بینی، چانه و پیشانی)
پوست حساس : به آرایش یا محصولات پوستی با خارش، سوزش یا قرمزی واکنش نشان می دهد. تقریباً ۷۰ درصد از زنان و ۶۰ درصد از مردان، پوست حساسی دارند.

نوع پوست

روتین مراقبت از پوست صبحگاهی

برای یک روتین اولیه مراقبت از پوست صبحگاهی، این مراحل را دنبال کنید :

صورت خود را با یک پاک کننده ملایم تمیز کنید که هیچ گونه روغن طبیعی را از بین نمی برد.
از یک سرم، مرطوب کننده یا روغن استفاده کنید.
ضد آفتاب بزنید.

محصولاتی که انتخاب می کنید باید بر اساس نوع پوست شما باشد.

پوست معمولی

پاک کننده : چیزی ملایم انتخاب کنید، مانند میسلار واتر که حاوی مولکول های جذب کننده کثیفی است. شما به سادگی آن را روی پوست خود بکشید، بدون نیاز به آبکشی. شما همچنین می توانید از یک پاک کننده کف کننده، یک پاک کننده مبتنی بر کرم یا لوسیون یا یک مومیایی کننده پاک کننده استفاده کنید. بالم های پاک کننده ساخته شده با موادی مانند روغن های مغذی و آنتی اکسیدان ها به ویژه برای پوست بالغ مفید هستند.

سرم : سرم ها برای طیف گسترده ای از درمان های تخصصی در دسترس هستند. یکی را انتخاب کنید که متناسب با نگرانی شما باشد، خواه ضد پیری باشد یا مرطوب کننده. به دنبال موادی مانند آنتی اکسیدان ها، روغن های مغذی یا رتینول باشید.

مرطوب کننده : درست مانند سرم خود، مرطوب کننده ای را انتخاب کنید که نگرانی های شما را برطرف کند و دوز آنتی اکسیدان ارائه دهد.

ضد آفتاب : هر روز قبل از بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع و مقاوم در برابر آب با فاکتور محافظت در برابر آفتاب ۳۰ (SPF 30) یا بالاتر استفاده کنید. اگر زیر آرایش خود از مرطوب کننده استفاده می کنید، مرطوب کننده ای را انتخاب کنید که حاوی ضد آفتاب باشد.

روتین مراقبت از پوست معمولی

پوست خشک

پاک کننده : پاک کننده ای را انتخاب کنید که ملایم و بدون عطر باشد و به اندازه کافی برای کف ملایم و بدون کف زیاد استفاده کنید. یک پاک کننده مبتنی بر کرم یا لوسیون بهترین کار را دارد. با یک حوله خشک کنید و بلافاصله از مرطوب کننده استفاده کنید.

سرم و مرطوب کننده : کلید جلوگیری از خشکی پوست، به دام انداختن رطوبت است. برای پوست خشک به جای لوسیون از کرم یا پماد استفاده کنید. موادی که باید به دنبال آنها باشید عبارتند از کره شی، روغن جوجوبا، اسید هیالورونیک، گلیسیرین و لانولین.

ضد آفتاب : برای روتین مراقبت از پوست از ضد آفتاب بدون عطر با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  روتین پوست خشک + (صبح و شب)

پوست چرب

پاک کننده : از پاک کننده های کف کننده استفاده کنید که فاقد الکل و روغن باشد. شما به پاک کننده های خشن که چربی طبیعی پوست را از بین می برند، نیاز ندارید. ماده ای که کثیفی و چربی را که روی پوست شما ملایم است می شکند، بهترین کار برای جلوگیری از تحریک و جوش است.

سرم و مرطوب کننده : از هر گونه سرم یا مرطوب کننده مبتنی بر روغن خودداری کنید. آنهایی را انتخاب کنید که فاقد عطر هستند و برچسب noncomedogenic دارند و منافذ را مسدود نمی کنند.

ضد آفتاب : ضد آفتاب می تواند پوست مستعد آکنه را تشدید کند و باعث جوش شود، اما برای محافظت از پوست شما حیاتی است. انتخاب ضدآفتاب های بر پایه اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم به شما کمک می کند. مطمئن شوید که یکی را بدون روغن یا عطر انتخاب کرده اید.

برای مشاهده روتین پوست چرب کلیک کنید.

پوست حساس

پاک کننده : استفاده از روغن برای پاکسازی پوست حساس ممکن است کمک کند. روغن خالصی مانند آرگان یا جوجوبا می تواند کثیفی و کثیفی را بدون مواد افزودنی که ممکن است پوست را تشدید کند، از بین ببرد. همچنین می توانید از یک پاک کننده مایع بسیار ملایم و بدون عطر استفاده کنید.

سرم و مرطوب کننده : اگر پوست حساسی دارید، هر چه کمتر از محصولات استفاده کنید، تشخیص اینکه چه چیزی ممکن است شما را تحریک کند آسان تر است. به محصولی بچسبید که ترکیبات کمی دارد و بدون عطر است. اگر پوست شما بعد از استفاده از محصول دچار گزش یا سوختگی شد، مصرف را قطع کنید و روتین مراقبت از پوست خود را تغییر بدهید.

ضد آفتاب : یک ضد آفتاب مبتنی بر مانع با اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم ممکن است بهترین باشد. این ضد آفتاب ها روی پوست قرار می گیرند و مانند یک سپر عمل می کنند. از محصولات دارای عطر خودداری کنید.

پوست حساس

پوست ترکیبی

برای پوست مختلط، ممکن است لازم باشد نواحی خشک یا چرب خاص را با محصولات مختلف درمان کنید. در غیر این صورت، به یک پاک کننده کف ملایم مصرف کنید و روزانه از مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده کنید. از هر گونه محصولی که باعث ایجاد جوش یا خشکی بیشتر پوست شما می شود خودداری کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بهترین روغن گیاهی برای پوست خشک

روتین مراقبت از پوست در شب

برای روتین مراقبت از پوست در شب، مراحل زیر را دنبال کنید:

در صورت نیاز پوست خود را با استفاده از پاک کننده آرایش پاک کنید.
یک تونر متعادل کننده را با اشباع کردن یک تکه پنبه یا پد و کشیدن آن روی تمام صورت خود بمالید.
در صورت تمایل از یک سرم یا کرم شب مرطوب کننده یا هر دو استفاده کنید.

محصولاتی را انتخاب کنید که مناسب نوع پوست شما باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  روتین پوستی مردانه برای انواع پوست (صبح و شب)

پوست معمولی

تونر : تونر را انتخاب کنید که هر گونه نگرانی پوستی شما را برطرف کند. اسیدهای هیدروکسی به آسیب اشعه ماوراء بنفش (UV) کمک می کنند، در حالی که اسیدهای حاوی آنتی اکسیدان مانند ویتامین C و E می توانند آسیب و اسکار رادیکال های آزاد را درمان کنند.

سرم یا مرطوب کننده : سرم یا مرطوب کننده ای را انتخاب کنید که برای استفاده یک شبه در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال، یک کرم مبتنی بر ویتامین A می تواند به تولید کلاژن کمک کند، در حالی که رتینول به مبارزه با علائم پیری کمک می کند.

پوست خشک

تونر : این مرحله از روتین مراقبت از پوست را نادیده بگیرید یا از تونر استفاده کنید که فواید آبرسانی دارد. از تونرهای مبتنی بر الکل خودداری کنید.

سرم یا مرطوب کننده : فرمولاسیون های روغن در آب مانند ژل های سبک، لوسیون ها و سرم ها برای پوست های نرمال تا خشک ایده آل هستند. فرمولاسیون آب در روغن ممکن است به عنوان پماد یا کرم برچسب گذاری شود و برای پوست های خشک آبرسانی فوق العاده ای دارد.

روتین مراقبت از پوست خشک

پوست چرب

تونر : از تونرهای ملایم و متعادل کننده استفاده کنید و از تونرهای حاوی الکل یا آنهایی که دارای روغن هستند اجتناب کنید. جست‌وجوی فرمول‌های غیرکومدوژنیک.

سرم یا مرطوب کننده : یک مرطوب کننده بدون روغن و غیر کومدوژنیک انتخاب کنید. محصولات حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند رسوراترول، کورستین و اسید سینامیک را انتخاب کنید که می تواند به کاهش جوش های التهابی کمک کند.

پوست حساس

تونر : این مرحله را نادیده بگیرید یا از یک تونر بسیار ملایم و طبیعی استفاده کنید.

سرم یا مرطوب کننده : مرطوب کننده های حاوی مرطوب کننده مانند گلیسیرین و اسید هیالورونیک برای پوست های حساس خوب عمل می کنند. جلوگیری از از دست دادن رطوبت با کرم‌های حاوی مولکول‌های مانع مانند پترولاتوم و دایمتیکون نیز می‌تواند کمک کند.

پوست مختلط

انواع پوست های مختلط باید از محصولاتی استفاده کنند که شرایط پوستی آنها را تشدید یا تحریک نکند. استفاده از محصولات جداگانه در نواحی مختلف صورت را در نظر بگیرید تا بتوانید یک روتین پوست مختلط مناسب داشته باشید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!