رادیوتراپی چیست

رادیوتراپی چیست؟

بیماری
بدون دیدگاه

رادیوتراپی نقش بسیار مهمی در درمان سرطان ایفا می کند و از پرتو برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند و در عین حال کمترین آسیب را به سلول ها و بافت های طبیعی وارد می کند. بیش از نیمی از بیماران سرطانی پرتودرمانی دریافت می کنند.

تصمیم برای درمان تومور با پرتو بر اساس محل تومور اولیه و اینکه آیا سلول های تومور حساس به پرتو هستند یا خیر است. اگرچه پرتودرمانی و جراحی نرخ درمان مشابهی برای برخی از انواع سرطان دارند، اما در صورتی که بیمار شرایطی از قبل وجود داشته باشد که جراحی را غیرممکن می‌کند یا اگر جراحی نیاز به برداشتن بخشی یا تمام یک عضو داشته باشد، پرتودرمانی به جراحی ترجیح داده می‌شود. برای مثال، پرتودرمانی ممکن است برای درمان سرطان حنجره به منظور حفظ صدا انتخاب شود.

رادیوتراپی چگونه کار می کند؟

دستگاه های خاص مقادیر بالای پرتوی را به سلول های سرطانی یا تومورها می تابند. این اشعه به سلولهای سرطانی آسیب می رساند تا سلول های سرطانی رشد نکرده و سلول های سرطانی بیشتری تولید نکنند. تابش همچنین می تواند به سلول های طبیعی نزدیک تومور آسیب برساند. اما سلولهای طبیعی می توانند خود را اصلاح کنند.

دستگاه رادیوتراپی

چه کسانی رادیوتراپی می کنند؟

بیش از نیمی از افراد مبتلا به سرطان تحت پرتودرمانی قرار می گیرند. بعضی اوقات، پرتودرمانی تنها درمان سرطان است و گاهی نیز با انواع دیگر درمان بکاربرده می شود. تصمیم به استفاده از پرتودرمانی به نوع و مرحله سرطان و سایر مشکلات سلامتی بیمار بستگی دارد.
انواع سرطان که با پرتودرمانی درمان می شوند

پزشکان معمولا از پرتودرمانی خارجی برای درمان انواع زیر سرطان استفاده می کنند :
سرطان سینه
سرطان ریه
سرطان پروستات
سرطان روده بزرگ
سرطان های سر یا گردن
سرطان مری
سرطان کبد
سرطان هایی که با رادیوتراپی خارجی درمان می شوند

رادیوتراپی داخلی می تواند به ویژه یک روش درمانی موثر برای سرطان ها در قسمت های خاصی از بدن باشد از جمله :
سرطان دهانه رحم
سرطان واژن
سرطان رحم
سرطان راست روده
سرطان سر و گردن
سرطان چشم

پزشک همچنین ممکن است براکی تراپی (رادیوتراپی داخلی) را برای سرطان های زیر توصیه کند :
سرطان پروستات
سرطان مغز
سرطان ریه
سرطان پوست
سرطان سینه
سرطان مری
سرطان مقعد
سرطان مثانه

سرطان های که با رادیوتراپی داخلی درمان می شوند

اهداف رادیو تراپی چیست؟

رادیوتراپی فقط برای یک منطقه از بدن استفاده می شود و نمی تواند تمام بدن را تحت تاثیر قرار دهد و این یعنی که برای سرطان هایی که در تمام گسترش یافته اند بی فایده است.
از پرتودرمانی می توان برای درمان بسیاری از انواع سرطان به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش های درمانی استفاده کرد. گرچه مهم است که به یاد داشته باشید سرطان هر فرد متفاوت است، اما پرتودرمانی اغلب درمان انتخابی برای اهداف زیر است.

برای بهبود یا کوچک کردن سرطان در مراحل اولیه

بعضی از سرطان ها به اشعه بسیار حساس هستند. در این موارد ممکن است تابش به خودی خود برای کاهش یا از بین رفتن کامل سرطان استفاده شود. در مورد سایر سرطان ها ممکن است از پرتودرمانی قبل از جراحی برای کوچک شدن تومور استفاده شود، یا بعد از جراحی برای جلوگیری از بازگشت سرطان استفاده شود.

برای جلوگیری از بازگشت سرطان یا متاستاز در سایر نقاط بدن

سرطان می تواند از همان جایی که شروع شده به سایر اعضای بدن گسترش یابد. پزشکان غالبا تصور می کنند که ممکن است چند سلول سرطانی در اسکن های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا MRI دیده نشوند پخش شده باشند. در بعضی موارد ناحیه ای که سرطان در اکثر موارد پخش می شود، ممکن است با اشعه درمانی انجام شود تا سلول های سرطانی قبل از رشد در تومور از بین بروند. به عنوان مثال، افراد مبتلا به انواع خاصی از سرطان ریه ممکن است به سر خود تابش دهند حتی اگر هیچ سرطانی وجود نداشته باشد. زیرا نوعی از سرطان ریه اغلب به مغز گسترش می یابد. بعضی اوقات تابش برای جلوگیری از سرطان در آینده می تواند همزمان با اشعه برای درمان سرطان موجود انجام شود، به خصوص اگر ناحیه ای که ممکن است سرطان گسترش یابد نزدیک به خود تومور باشد.

برای درمان علائم ناشی از سرطان پیشرفته

گاهی اوقات سرطان بیش از حد گسترش یافته است و امکان درمان کامل وجود ندارد، اما هنوز می توان برخی از این تومورها را کوچک کرد تا فرد احساس بهتری داشته باشد. تابش ممکن است به تسکین مشکلاتی مانند درد، مشکل در بلع یا تنفس یا انسداد روده کمک کند این نوع رادیوتراپی را تسکینی می نامند.

انواع رادیوتراپی

رادیوتراپی را می توان به ۲ روش انجام داد :

رادیوتراپی خارجی چیست؟

 رادیوتراپی خارجی پرتو درمانی است که از یک منبع دور، از خارج از بدن و به محل سرطان بیمار هدایت می شود. سیستم‌هایی که انواع مختلفی از تابش را برای پرتودرمانی خارجی تولید می‌کنند عبارتند از: دستگاه‌های اشعه ایکس ارتوولتاژ، دستگاه‌های کبالت-۶۰، شتاب‌دهنده‌های خطی، دستگاه‌های پرتو پروتون و دستگاه‌های پرتو نوترونی. یک انکولوژیست پرتودرمانی در مورد نوع سیستمی که برای درمان یک بیمار سرطانی مناسب است، تصمیم گیری می کند. پرتو درمانی خارجی گزینه درمانی پرتودرمانی است که برای اکثر بیماران سرطانی استفاده می شود. برای درمان بسیاری از انواع تومورها از جمله سرطان های ناحیه سر و گردن، سینه، ریه، روده بزرگ و پروستات استفاده می شود.
بسته به محل تومور، سطوح مختلفی از تابش برای پرتو درمانی خارجی استفاده می شود. تشعشعات کم انرژی به عمق بدن نفوذ نمی کند و عمدتاً برای درمان تومورهای سطحی مانند سرطان پوست استفاده می شود. تابش پرانرژی برای درمان سایر سرطان های عمیق تر استفاده می شود.

رادیوتراپی خارجی بدون درد است. اکثر بیماران نیازی به ماندن در بیمارستان در حین انجام پرتو درمانی خارجی ندارند. بیماران درمان واقعی را نمی بینند یا احساس نمی کنند. بسیاری از بیماران می توانند پس از هر درمان به خانه بروند و بیشتر بیماران حتی می توانند به فعالیت های عادی روزانه خود ادامه دهند. منابع تابش پرتو خارجی ممکن است شامل موارد زیر باشد، اما محدود به این موارد نیست: اشعه ایکس، کبالت، شتاب دهنده خطی، پرتو نوترون، بتاترون، تابش اسپری، جراحی رادیو تاکتیک استریوتاکتیک مانند چاقوی گاما و پرتو پروتون.

رادیوتراپی خارجی چیست

رادیوتراپی داخلی چیست؟

رادیوتراپی داخلی (براکی تراپی) شامل قرار دادن منابع پرتو تا حد امکان به محل تومور است. گاهی اوقات، آنها ممکن است مستقیماً در تومور وارد شوند. منابع رادیواکتیو یا ایزوتوپ ها به شکل سیم، دانه (یا قالب) یا میله هستند. این تکنیک به ویژه در درمان سرطان های دهانه رحم، رحم، واژن، رکتوم، چشم و برخی سرطان های سر و گردن موثر است. همچنین گاهی اوقات برای درمان سرطان های سینه، مغز، پوست، مقعد، مری، ریه، مثانه و پروستات استفاده می شود.
در برخی موارد، براکی تراپی ممکن است همراه با پرتو درمانی خارجی استفاده شود. هنگامی که هر دو شکل استفاده می‌شوند، پرتوهای خارجی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی در ناحیه وسیعی در اطراف تومور در نظر گرفته شده است، در حالی که براکی‌تراپی یک افزایش یا دوز بالاتر تابش را برای کمک به تخریب توده متمرکز اصلی سلول‌های تومور ارائه می‌کند.
انواع مختلفی از براکی‌تراپی وجود دارد که با روش‌های مختلف قرار دادن پرتو در داخل بدن مشخص می‌شود: براکی‌تراپی بینابینی، براکی‌تراپی داخل حفره‌ای، پرتودرمانی داخل مجرای، و مولکول‌های دارای برچسب رادیواکتیو که به صورت داخل وریدی داده می‌شوند.

 

فواید رادیوتراپی چیست؟

مزیت اصلی پرتودرمانی این است که ممکن است به کنترل رشد سرطان کمک کند.
هر جلسه درمان حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد و معمولاً نیازی به بستری شدن در بیمارستان نخواهید داشت.
ممکن است بتوانید به زندگی روزمره خود، مانند رفتن به محل کار، ادامه دهید، اگر به آن علاقه دارید.
اگر سرطان پیشرفته دارید، رادیوتراپی می تواند به کنترل علائم و تسکین درد کمک کند.

عوارض رادیوتراپی چیست؟

بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که هر فرد واکنش متفاوتی نسبت به درمان نشان می دهد. هرگونه عارضه جانبی ممکن است به نوع و محل سرطان، دوز تابش داده شده و سلامت عمومی شما بستگی داشته باشد. برخی از افراد عوارض جانبی کمی دارند یا هیچ عارضه ای ندارند ، در حالی که عده ای دیگر عوارض جانبی دارند.

عوارض پرتودرمانی

عوارض جانبی چه مدت ادامه دارد؟

به یاد داشته باشید که نوع عوارض جانبی تابش ممکن است به دوز و برنامه تجویز شده بستگی داشته باشد. بیشتر عوارض جانبی طی چند ماه پس از پایان درمان از بین می روند. برخی از عوارض جانبی ممکن است پس از پایان درمان ادامه داشته باشد زیرا بهبودی سلول های سالم از اشعه طول می کشد.

عوارض جانبی ممکن است توانایی شما در انجام برخی کارها را محدود کند. کاری که می توانید انجام دهید به احساس شما بستگی دارد. برخی از بیماران در حالی که تحت پرتودرمانی قرار می گیرند می توانند به محل کار خود بروند یا از فعالیت های اوقات فراغت لذت ببرند. دیگران دریافتند که بیشتر از حد معمول به استراحت نیاز دارند و نمی توانند آنقدر کار کنند. اگر عوارض جانبی آزاردهنده ای دارید و بر فعالیت های روزمره یا سلامتی شما تأثیر می گذارد، پزشک ممکن است برای مدتی درمان های شما را متوقف کند، برنامه را تغییر دهد یا نوع درمانی را که انجام می دهید تغییر دهد.

اثرات اولیه و دیررس رادیوتراپی

عوارض اولیه در طی درمان یا اندکی پس از آن اتفاق می افتد. این عوارض کوتاه مدت خفیف و قابل درمان هستند. آنها معمولا ظرف چند هفته پس از پایان درمان از بین می روند. شایعترین عوارض اولیه خستگی و تغییرات پوستی است. سایر عوارض جانبی اولیه معمولا مربوط به ناحیه تحت درمان است، مانند ریزش مو و مشکلات دهان در صورت انجام پرتودرمانی در این نواحی است.
عوارض جانبی دیررس ممکن است ماهها یا حتی سالها طول بکشد. آنها می توانند در هر بافت طبیعی بدن که تابش دریافت کرده است ایجاد شوند. خطر عوارض جانبی دیررس به ناحیه تحت درمان و همچنین دوز تابشی که استفاده شده بستگی دارد. برنامه ریزی دقیق درمانی می تواند به جلوگیری از عوارض جانبی جدی در طولانی مدت کمک کند. همیشه بهتر است با انکولوژیست خود در مورد خطر عوارض جانبی طولانی مدت صحبت کنید.

عوارض رادیوتراپی برای اطرافیان

برخی از بیماران سرطانی که پرتودرمانی دریافت می کنند نگران این هستند که بدن آنها پس از دریافت پرتودرمانی “رادیواکتیو” شود و عوارضی را برای اطرافیان داشته باشد. نگرانی آنها این است که تماس فیزیکی نزدیک با دیگران می تواند آنها را در معرض تشعشع قرار دهد. پاسخ کلی به این نگرانی این است که تماس فیزیکی خوب است. با این حال، چند استثنا وجود دارد.

استثنائات معمولاً به این مربوط می شود که آیا شخص در حال دریافت تشعشع خارجی یا داخلی است. تابش خارجی دستگاه ویژه‌ای پرتوهای قوی انرژی را به سلول‌های سرطانی می‌فرستد تا آنها را بکشد یا از رشد و تقسیم جلوگیری کند. دوزهای کوچک پرتو ممکن است روزانه در یک دوره از چند روز تا چند هفته تجویز شود. پس از پایان جلسه درمان، بافت تحت درمان به نگه داشتن پرتوها ادامه نمی دهد. بنابراین بیمارانی که پرتوهای خارجی دریافت می کنند، نیازی به نگرانی در مورد عوارض رادیوتراپی برای اطرافیانخود ندارند.

تابش داخلی به این معنی است که منبع تشعشع وارد بدن می شود. برخی از نمونه‌های تشعشعات داخلی براکی تراپی هستند که در آن پزشکان دانه، روبان یا سیمی را کاشت می‌کنند که حاوی تشعشع در داخل یا اطراف تومور است، ایمپلنت مقداری از اشعه را به ناحیه اطراف ساطع می‌کند که سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد. نمونه دیگری از تشعشعات داخلی، ید رادیواکتیو است که برای درمان برخی شرایط تیروئید بلعیده می شود. هنگامی که بیمار با پرتوهای داخلی تحت درمان قرار می گیرد، منبع تابش ممکن است برای مدت کوتاهی در بدن باقی بماند و سپس قبل از خروج بیمار از مرکز درمانی خارج شود.

اگر این‌طور باشد، بافت درمان شده اشعه را در خود نگه نمی‌ دارد و بنابراین تماس با دیگران مشکلی ندارد. وضعیت با تشعشعات داخلی کمی متفاوت است. اگر پرتو کاشته کرده‌اید، تیم مراقبت‌های بهداشتی‌تان احتمالاً در مورد تماس فیزیکی نزدیک برای چند ماه آینده به شما توصیه می‌کنند. خیلی به نوع سرطان تحت درمان بستگی دارد. اگر منبع تشعشع در جای خود باقی بماند، میزان تابش به مرور زمان کاهش می یابد. با این حال، امکان قرار گرفتن در معرض دیگران وجود دارد. تیم انکولوژی پرتودرمانی به بیمارانی که پرتوهای داخلی دریافت می کنند، در مورد اینکه چه مدت و در چه شرایطی برای بیماران در نزدیکی دیگران مشکلی ندارد، آموزش می دهد.

برای مثال، نشستن در کنار فردی که شما را از قرار ملاقات درمانی که در طی آن دانه‌های رادیواکتیو برای درمان سرطان پروستات کاشته شده است، به خانه می‌برد، ممکن است مشکلی نداشته باشد. اما شما نباید کودک، توله سگ یا بچه گربه زیر یک سال را روی پاهای خود نگه دارید، یا یک زن باردار را حداقل تا دو ماه پس از کاشت دانه ها در آغوش نگیرید. تیم مراقبت های بهداشتی شما را در مورد جزئیات راهنمایی می کند. اگر نگرانی خاصی دارید یا مطمئن نیستید حتما از تیم خود بپرسید.

آیا رادیوتراپی باعث سرطان می شود؟

مدت هاست که مشخص شده است که پرتودرمانی می تواند خطر ابتلا به سرطان دیگری را کمی افزایش دهد. این یکی از عوارض جانبی احتمالی درمان است که پزشکان هنگام ارزیابی مزایا و خطرات هر درمان باید درباره آن فکر کنند. در بیشتر موارد، خطر ابتلا به سرطان دوم از این روش های درمانی اندک است و با مزایای درمان بیش تر از خطر آن است اما خطر صفر نیست. این خطر بسته به جایی که پرتودرمانی در بدن انجام می شود متفاوت است.

اگر تیم مراقبت از سرطان شما درمان پرتودرمانی را توصیه می کند، به این دلیل است که آنها معتقدند منافع حاصل از آن بیشتر از عوارض جانبی آن است. دانستن هرچه بیشتر از فواید و خطرات احتمالی می تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که پرتودرمانی برای شما بهترین درمان است.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!