رابطه استرس و سرطان

رابطه استرس و سرطان

استرس بخشی از زندگی است. وقتی در حال آماده شدن برای تعطیلات هستید در ترافیک گیر کرده اید یا نگران سلامتی یک دوست هستید این را احساس می کنید. در حالی که کمی استرس جای نگرانی ندارد اما نگرانی شدیدی که هفته ها یا ماه ها طول می کشد ممکن است سالم ماندن را برای شما سخت کند. در مطلب رابطه استرس و سرطان به شما می گوییم تمام استرس ها مضر نیستند و روش هایی برای مدیریت آنها به شما آموزش می دهیم.

لورنزو کوهن دکتری استاد عمومی سرطان شناسی و علوم رفتاری و مدیر برنامه پزشکی تلفیقی در MD Anderson می گوید: “استرس بر نحوه عملکرد سیستم بدن شما تأثیر عمیقی دارد.” کارشناسان بهداشت هنوز در حال بررسی این موضوع هستند که آیا استرس باعث سرطان می شود یا خیر. با این حال شکی وجود ندارد که باعث رشد و گسترش برخی از انواع بیماری می شود. کوهن می گوید: “استرس بدن شما را مهمان پذیرتر سرطان می کند.”

همه استرس ها به یک اندازه مضر نیستند

Anil K. Sood استاد انکولوژی زنان و طب باروری در MD Anderson می گوید :

استرس کوتاه مدت یا حاد مانند احساسی که ممکن است قبل از سخنرانی یا مبارزه با جمعیت خرید در تعطیلات احساس کنید به محض گذراندن رویداد کاهش می یابد. کوهن می گوید: “این استرس ناشی از موقعیت هایی است که می دانید می توانید مدیریت کنید یا در زمان معینی از بین می رود.” پس همانطور که می بینید رابطه استرس و سرطان در موارد کوتاه مدت مهم نیست.

اما استرس طولانی مدت یا مزمن بیشتر مضر است. این نوع استرس ناشی از شرایطی است که هفته ها یا ماههای زیادی طول می کشد و هیچ نقطه پایانی مشخصی ندارد. کوهن می گوید: “مراقبت از یک عزیز بیمار یا برخورد با مدت طولانی بیکاری از علل شایع استرس مزمن است.”

این نوع استرس بدون چشم انداز می تواند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کرده و شما را مستعد بیماری هایی مانند سرطان خون کند. همچنین خطر ابتلا به مشکلات گوارشی و افسردگی را افزایش می دهد. سود می گوید: “استرس مزمن همچنین می تواند به رشد و گسترش سرطان به طرق مختلف کمک کند.”

سود می گوید هورمون های استرس می توانند فرایندی به نام anoikis را مهار کنند که سلول های بیمار را از بین می برد و از گسترش آنها جلوگیری می کند. استرس مزمن همچنین تولید برخی از عوامل رشد را افزایش می دهد که باعث افزایش خون شما می شود. او می افزاید : این می تواند پیشرفت تومورهای سرطانی را سرعت بخشد.

راههای سالم برای مدیریت استرس پیدا کنید

با استرس چه می توانید بکنید؟ حذف علت پاسخ روشن است. کوهن می گوید اما وقتی در مورد انواع چیزهایی که باعث ایجاد استرس مزمن می شوند این امر همیشه امکان پذیر نیست.

حتی اگر نتوانید خود را از منبع استرس خود خلاص کنید می توانید مدیریت آن را بیاموزید. این می تواند به شما در جلوگیری از استرس مزمن کمک کند. همچنین می تواند به شما در جلوگیری از به وجود آمدن منابع جزئی استرس در حدی که بر سلامت شما تأثیر می گذارد جلوگیری کند. در زیر کوهن استراتژی های کاهش استرس را به اشتراک می گذارد. پس اگر اگر به دنبال این هستید که رابطه استرس و سرطان را کاهش بدهید بهتر است راهکارهای زیر را انجام بدهید.

استرس و سرطان با رونشناس صحبت کنید

با یک متخصص صحبت کنید

روانپزشک یا روانشناس می تواند راههای سالم برای مدیریت استرس را به شما آموزش دهد و باعث کاهش رابطه استرس و سرطان شود.

استراتژی ها ممکن است شامل گفتاردرمانی و درمان رفتاری شناختی (CBT) باشد. اینها می توانند به مغز شما در کشف ارتباط بین افکار، احساسات و رفتارهای شما کمک کنند. کوهن می گوید: CBT می تواند ابزارهای ذهنی را برای مدیریت انواع نگرانی ها و اضطراب هایی که سیستم ایمنی بدن شما را خراب کرده و خطرات بیماری شما را افزایش می دهد در اختیار شما قرار دهد.

مدیتیشن یا یوگا را تمرین کنید

مدیتیشن ذهن آگاهی و یوگا برای مقابله با استرس ثابت شده است. این فعالیت های مبتنی بر حرکت به ذهن شما استراحت می دهد. آنها همچنین می توانند روحیه و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشند.

کوهن می گوید : حداقل دو دوره ۲۰ دقیقه ای در روز مدیتیشن یا تکنیک های آرامش بخشی مشابه را در نظر بگیرید. آن زمان نباید شامل فعالیت های تحریک کننده مانند تماشای تلویزیون باشد. “آرام بنشینید و سعی کنید ذهن خود را از هر گونه نگرانی دور نگه دارید. به این فکر کنید که از مکان تعطیلات مورد علاقه خود یا مکانی آرام و امن مانند باغ خود دیدن کنید. “

وی می گوید : میانجیگری و یوگا همچنین می توانند به مغز شما کمک کنند تا پیوندهای بین افکار، احساسات و تغییرات بیولوژیکی ناسالم شما را نرم کند. به بیان ساده این شیوه ها واکنش مغز و بدن شما را در برابر رویدادهای استرس زا تضعیف می کند.

رابطه استرس و سرطان یوگا

خواب کافی داشته باشید

کوهن می گوید : “خوابیدن هشت ساعت در هر شب یک دفاع عالی در برابر استرس است.” چرا؟ یک شب خواب کامل برای عملکرد مناسب سیستم ایمنی ضروری است. به گفته کارشناسان، این امر بر روحیه حافظه و توانایی تمرکز شما نیز تأثیر می گذارد. رعایت برنامه منظم خواب، اجتناب از دیدن تلویزیون در رختخواب و ورزش منظم همگی می توانند به خواب راحت تر کمک کنند.

استرس را جدی بگیرید

درک پیامدهای منفی استرس، به ویژه در مورد خطرات رابطه استرس و سرطان بسیار مهم است. کوهن می گوید: “استرس مزمن چیزی نیست که هیچ کس در جامعه ما از آن بی اهمیت بگذرد.”

کوهن می گوید : اگر احساس می کنید بدتر از حد معمول هستید انرژی قبلی خود را ندارید یا خواب ضعیفی دارید  همه اینها می تواند نشانه های استرس باشد. برای رفع مشکل خود پیش از آنکه به شکل جدی تری بر سلامت شما تأثیر بگذارد گام هایی بردارید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!