دکتر مغز و اعصاب چیست؟

دکتر مغز و اعصاب چیست؟

دکتر مغز و اعصاب پزشکی است که آموزش های تخصصی در زمینه تشخیص و درمان بیماری های مغز و اعصاب محیطی و ماهیچه ها و نخاع دارد. اغلب اوقات، پزشک عمومی در صورت داشتن علائمی که نشان دهنده یک بیماری عصبی باشد، بیماران را به متخصص مغز و اعصاب ارجاع می دهد.

متخصصان مغز و اعصاب آموزش گسترده ای از جمله چهار سال تحصیل در مقطع کارشناسی، چهار سال تحصیل در دانشکده پزشکی، چهار سال رزیدنتی و یک تا دو سال دیگر در فلوشیپ مغز و اعصاب دریافت می کنند.

دکتر مغز و اعصاب برای چه بیماری است؟

متخصص مغز و اعصاب اغلب بیمارانی را که دارای این شرایط پزشکی هستند درمان می کند :

سکته مغزی

اگر در مدیریت عوامل خطر سکته مغزی مشکل دارید، در طی چند ساعت پس از سکته در بیمارستان ویزیت می شوید، سکته مغزی غیرقابل توضیحی دارید، سکته های مکرر داشته باشید یا اثرات غیرعادی سکته مغزی دارید، ممکن است به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید.

ترومای عصبی

آسیب تروماتیک مغز زمانی رخ می دهد که یک حمله ناگهانی، خارجی و فیزیکی به مغز آسیب می رساند.

تومورهای سیستم عصبی

این شامل بیش از ۱۵۰ نوع مختلف تومور مغز و سیستم عصبی مرکزی، از خوش خیم تا بدخیم است.

عفونت های سیستم عصبی

اینها شامل مننژیت، التهاب مایعی که مغز و نخاع را احاطه کرده، و آنسفالیت، التهاب مغز است.

بیماری های خود ایمنی

افرادی که دارای بیماری های خودایمنی هستند که بر سیستم عصبی تأثیر می گذارد، مانند مولتیپل اسکلروزیس، ممکن است با یک دکتر مغز و اعصاب کار کنند.

تشنج و اختلالات تشنجی

فعالیت الکتریکی غیر طبیعی در مغز می تواند باعث تشنج شود. صرع وضعیتی است که در آن فرد دچار تشنج های مکرر می شود. تشخیص و درمان این اختلالات اغلب نیاز به مشاوره با دکتر مغز و اعصاب دارد.

اختلالات حرکتی

اینها شامل شرایطی مانند بیماری پارکینسون، و همچنین مشکلات حرکتی، از جمله کلافگی، لرزش، سفتی، حرکات ناخواسته، یا مشکل در راه رفتن است.

اختلالات عصبی عضلانی

شرایطی مانند بیماری لو گهریگ (معروف به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا ALS) بر اعصابی که ماهیچه های ارادی شما را کنترل می کنند تأثیر می گذارد.

سردرد

دو نوع رایج سردرد در عمل عصبی، میگرن و سردرد تنشی هستند.

زوال عقل

زوال عقل یک اصطلاح چتر برای انواع مختلف اختلالات شناختی، از جمله بیماری آلزایمر است.

اختلالات خواب

نارکولپسی نوعی اختلال عصبی است

نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی به شرایط بسیاری اشاره دارد که شامل آسیب به سیستم عصبی محیطی می شود، شبکه ارتباطی وسیعی که سیگنال ها را بین سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و سایر قسمت های بدن ارسال می کند.

اختلالات اتونومیک

این متخصصان بر مشکلات مرتبط با سیستم عصبی خودمختار شما تمرکز می کنند که عملکرد اندام های داخلی بدن مانند ضربان قلب، فشار خون، هضم و دمای بدن را تنظیم می کند.

نکات قرار ملاقات با دکتر مغز و اعصاب

اگر علامتی دارید که به نظر می رسد نشان دهنده یک مشکل عصبی باشد، ممکن است وسوسه شوید که مستقیماً به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید تا یک پزشک مراقبت های اولیه. گاهی اوقات تشخیص اینکه آیا یک متخصص  یا پزشک دیگری برای شما بهترین است، حتی برای متخصصان پزشکی دشوار است. داشتن یک پزشک عمومی کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که شخصی مسئول هماهنگی مراقبت های پزشکی شما است. این می تواند از گم شدن اطلاعات و تکرار بی مورد آزمایش ها جلوگیری کند. مراقبت های پزشکی هماهنگ همچنین احتمال تداخل دارویی یا مصرف بیش از حد را کاهش می دهد.

گفته می شود، اگر قبلاً یک بیماری عصبی تشخیص داده شده دارید، از مراقبت های پزشک اصلی خود ناراضی هستید، یا به سادگی می خواهید نظر دیگری داشته باشید، مراجعه به دکتر مغز و اعصاب منطقی است.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!