دندان قروچه چیست

دندان قروچه چیست؟

دهان و دندان
بدون دیدگاه

احتمالاً هر چند وقت یک بار دندان های خود را به هم می سایید یا آنها را می فشارید. گاه به گاه دندان قروچه کردن به احتمال زیاد هیچ آسیبی ندارد.

اما اگر به طور منظم دندان قروچه می کنید، ممکن است به بیماری به نام دندان قروچه مبتلا شوید. می تواند به شما آسیب برساند:

عضلات فک.
دندان ها
مفاصل گیجگاهی فکی (TMJs)، که استخوان فک شما را به جمجمه متصل می کند و به شما امکان می دهد دهان خود را باز و بسته کنید.

انواع دندان قروچه چیست؟

دندان قروچه ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که شما بیدار هستید یا در خواب هستید. عمل سایش یکسان است، اما نوع بیدار و خواب دو حالت جداگانه در نظر گرفته می شوند :

دندان قروچه بیدار : با این عارضه در طول روز فک خود را فشار می دهید و دندان قروچه می کنید. معمولاً به مسائل عاطفی مرتبط است. احساس اضطراب، استرس یا عصبانیت می تواند به این مشکل منجر شود. اما تمرکز روی چیزی هم می تواند. این نوع اغلب نیازی به درمان ندارد، اگر بیشتر متوجه شوید و متوقف شوید. مدیریت استرس می تواند کمک کند و یادگیری راه های آگاهی نیز می تواند به کاهش فراوانی آن کمک کند.

دندان قروچه در خواب : هنگام خواب با این شکل دندان قروچه می کنید که ممکن است آسیب بیشتری به شما وارد کند. ممکن است کمکی را که نیاز دارید دریافت نکنید، زیرا از وقوع آن بی اطلاع هستید. یکی دیگر از چالش‌های دندان قروچه در خواب این است که افراد متوجه نمی‌شوند که چقدر محکم فک و دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهند. آنها می توانند تا ۱۱۳ کیلوگرم نیرو استفاده کنند که باعث درد فک و مشکلات دندان می شود. فشار دادن هم می تواند منجر به سردرد شود.

دندان قروچه در خواب

چرا دندان قروچه مضر است؟

دندان قروچه می تواند چندین مشکل ایجاد کند :

تغییرات در ظاهر شما (مشکلات زیبایی شناختی) و نمایه صورت شما.
شکستگی یا لق شدن دندان ها.
آسیب رساندن به TMJ و عضلات فک و گردن.
از دست دادن دندان.
فرسودگی دندان ها.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  آبسه دندان چیست و چگونه درمان می شود

آیا کودکان می توانند دندان قروچه داشته باشند؟

مانند بزرگسالان، کودکان نیز ممکن است دچار این مشکل شوند. والدین ممکن است صدای دندان قروچه را در خواب بشنوند. اما در کودکان ممکن است منجر به آسیب طولانی مدت نشود.

هنوز هم برخی از کودکان تا سنین نوجوانی به دندان قروچه ادامه می دهند. و صرف نظر از سن، این مشکل در کودکان می تواند منجر به موارد زیر شود :

سردرد.
درد فک.
اختلالات TMJ (کلیک کردن فک و سایر مشکلات).
ساییدگی و پارگی روی دندان ها.

دندان کودک

در حالی که استرس عامل اصلی در بزرگسالان است، معمولا در مورد کودکان اینطور نیست. در کودکان ممکن است ناشی از موارد زیر باشد :

آلرژی.
نامرتبی دندان ها.
تحریک دهان.
آپنه انسدادی خواب.
وراثت.

اگر دندان های فرزندتان فرسوده به نظر می رسد یا صدای دندان قروچه شنیدید، با یک پزشک یا دندانپزشک صحبت کنید. همچنین هرگونه شکایت از درد فک یا دندان را بررسی کنید. ارائه دهنده شما ممکن است یک محافظ شب دندان را برای دندان قروچه توصیه کند. اگر مشخص شود این مشکل مرتبط با استرس است، ارائه دهندگان می توانند گزینه های کاهش استرس را نیز توصیه کنند.

چه کسانی در معرض خطر دندان قروچه هستند؟

مردان و زنان تقریباً با سرعت یکسانی دچار این مشکل می شوند. اگر سابقه خانوادگی دارید، ممکن است با خطر بیشتری روبرو شوید. سایر عوامل خطر عبارتند از :

تیپ شخصیتی، زیرا افرادی که بسیار محرک هستند ممکن است بیشتر مستعد هستند.
سیگار کشیدن و مصرف کافئین.
برخی از داروهای ضد اضطراب.

علت دندان قروچه چیست؟

دلایل زیادی برای این مشکل وجود دارد، از جمله :

عادات سبک زندگی مانند نوشیدن الکل، استفاده از سیگار و مواد مخدر تفریحی و مصرف زیاد کافئین (بیش از شش فنجان قهوه در روز). افرادی که مشروب می‌نوشند و سیگار می‌کشند دو برابر بیشتر از افرادی که سیگار نمی‌کشند دندان قروچه می‌کنند.

اختلالات خواب.
استرس و اضطراب.
مصرف برخی داروها، از جمله دسته ای از داروهای ضد اضطراب به نام مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs).

علت دندان قروچه

علائم دندان قروچه چیست؟

ممکن است متوجه نباشید که در شب دندان قروچه می کنید. اما علائمی که نشان می دهد ممکن است دندان قروچه داشته باشید عبارتند از :

خواب مختل شده.
سردرد یا درد صورت، به خصوص در صبح.
گوش درد
دندان های دردناک یا لق.
درد عضلات فک.
شکستگی دندان.
سایش روی دندان.
TMJ، که به نظر می رسد مانند کلیک کردن یا ترکیدن در فک است.
درد با غذا خوردن.
قفل کردن فک.

علائم دندان قروچه

آیا دندان قروچه یک اختلال خواب است؟

محققان روی دندان قروچه خواب مطالعه کرده اند. آنها دریافته اند که به عنوان نوعی اختلال خواب در سیستم عصبی مرکزی شروع می شود. عواملی که می توانند مشکل را بدتر کنند عبارتند از :

استرس و اضطراب.
الکل.
داروها و بیماری های خاص.
وراثت (اگر افراد خانواده شما این مشکل را دارند).
سیگار کشیدن.

دندان قروچه چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر فکر می کنید ممکن است دندان قروچه کنید، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. آنها می توانند TMJ، عضلات فک و دندان های شما را  بررسی کنند.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اغلب می توانند این بیماری را بر اساس معاینه فیزیکی و علائم شما تشخیص دهند. اما در برخی موارد، ممکن است به یک مطالعه خواب به نام پلی سوموگرافی نیاز داشته باشید. این آزمایش در یک مرکز خواب انجام می شود و می تواند تشخیص قطعی را ارائه دهد.

دندان قروچه چگونه درمان می شود؟

هیچ دارویی برای متوقف کردن دندان قروچه وجود ندارد. دندانپزشک شما ممکن است یک محافظ شبانه برای شما بسازد. شما این دستگاه ارتز سفارشی را قبل از خواب در دهان خود قرار می دهید. از دندان ها، ماهیچه ها و TMJ های شما در برابر نیروی ایجاد شده در هنگام ساییدن محافظت می کند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما همچنین ممکن است یک شل کننده عضلانی را برای مصرف قبل از خواب تجویز کند.

محافظ دندان

چه کار دیگری می توانم انجام دهم تا دندان قروچه را متوقف کنم؟

ارائه‌دهنده شما ممکن است داروهای شما را بررسی کند تا ببیند آیا داروهایی در ایجاد دندان قروچه نقش دارند یا خیر. استرس نیز ممکن است یک عامل باشد. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد راه های کاهش استرس صحبت کنید:

درمان شناختی رفتاری (CBT)، نوعی گفتگو درمانی است که می تواند به کاهش استرس کمک کند.
ورزش.
مراقبه.
فیزیوتراپی.

راه های دیگر برای کاهش این مشکل عبارتند از :

از مصرف الکل و سیگار بپرهیزید.
از کافئین موجود در غذاها و نوشیدنی هایی مانند کولا، شکلات و قهوه خودداری کنید یا آن را کاهش دهید.
مراقب فشردن دندان ها در طول روز باشید. سعی کنید جلوی خود را بگیرید: لب های خود را کنار هم نگه دارید، دندان ها را از هم جدا کنید و زبان را پشت دندان های جلویی نگه دارید.
اقلام غیرخوراکی مانند مداد یا خودکار را نجوید. همچنین از جویدن مداوم و روزانه آدامس خودداری کنید.

چگونه از دندان قروچه جلوگیری کنم؟

از سیگار، مواد مخدر و الکل خودداری کنید.
معاینات منظم دندانپزشکی را انجام دهید. دندانپزشک می تواند مشکلات ناشی از دندان قروچه را در اسرع وقت درمان کند، بنابراین می توانید از آسیب طولانی مدت جلوگیری کنید.
سایر مشکلات دندانی که ممکن است داشته باشید، از جمله دندان های نامرتب یا از دست رفته را درمان کنید.

چشم انداز افراد مبتلا به دندان قروچه چیست؟

چشم انداز افراد مبتلا به دندان قروچه خوب است. کودکان اغلب در سنین نوجوانی بیشتر از دندان قروچه رشد می کنند. برای بزرگسالان، توصیه های ارائه دهنده خود را دنبال کنید. به عنوان مثال، اگر محافظ شب برای دندان قروچه دارید، به طور مرتب از آن استفاده کنید. پایبندی به برنامه درمانی به بهبود علائم کمک می کند، بنابراین بهترین احساس را دارید.

چگونه می توانم به بهترین وجه از فک و دندان هایم مراقبت کنم؟

ممکن است متوجه شوید که برخی از موقعیت‌های خواب باعث می‌شود که دندان‌هایتان را بیشتر به‌سایه کنید. ممکن است بتوانید با اجتناب از این پوزیشن ها دندان قروچه را کاهش دهید.

همچنین به دنبال راه هایی برای مدیریت استرس باشید. بسیاری از مردم متوجه می شوند که مدیریت استرس می تواند تا حد زیادی دندان قروچه را تسکین دهد. علاوه بر گفتار درمانی، می توانید از کاهش استرس در خانه استفاده کنید، از جمله حمام آب گرم قبل از خواب و گوش دادن به موسیقی آرام بخش.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!