درمان سرطان

درمان سرطان

بیماری
بدون دیدگاه

بسیاری از روش ها و داروها برای درمان سرطان در دسترس هستند و بسیاری از آنها در حال مطالعه هستند. برخی از آنها درمان های منطقه ای مانند جراحی و پرتودرمانی هستند که برای درمان تومور یا ناحیه خاصی از بدن استفاده می شوند. درمان های دارویی (مانند شیمی درمانی ، ایمونوتراپی یا درمان هدفمند) معمولا درمان های “سیستمیک” نامیده می شوند زیرا می توانند کل بدن را تحت تأثیر قرار دهند. در ادامه با سلول سبز همراه باشید تا با روش های جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی، درمان هدفمند، ایمنوتراپی، پیوند سلول بنیادی یا مغز استخوان و هورمون درمانی آشنا شوید.

جراحی

سالهاست که از جراحی برای درمان استفاده می شود. جراحی همچنین نقشی اساسی در تشخیص سرطان و یافتن میزان گسترش آن دارد.
از جراحی برای پیشگیری، تشخیص، مرحله بندی و درمان سرطان استفاده می شود. جراحی همچنین می تواند ناراحتی یا مشکلات مربوط به سرطان را تسکین دهد.

درمان سرطان جراحی
جراحی درمانی

جراحی درمانی یا اولیه معمولا زمانی انجام می شود که سرطان فقط در یک قسمت از بدن باشد و احتمالا همه سرطان قابل برداشت باشد. این عمل “درمانی” نامیده می شود زیرا هدف از جراحی برداشتن کل سرطان است. در این حالت جراحی می تواند درمان اصلی باشد. جراحی درمانی ممکن است همراه با سایر روشهای درمانی مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی باشد که قبل یا بعد از عمل انجام می شود.

جراحی تسکین دهنده

این نوع جراحی برای درمان مشکلات ناشی از سرطان پیشرفته استفاده می شود. برای رفع مشکلی که باعث ناراحتی یا ناتوانی می شود، می توان از جراحی تسکین دهنده با سایر روش های درمانی استفاده کرد. به عنوان مثال، برخی از سرطان ها در شکم ممکن است به اندازه زیادی بزرگ شوند تا روده را مسدود کنند. اگر این اتفاق رخ دهد، می توان از عمل جراحی برای رفع انسداد استفاده کرد. هنگامی که کنترل درد با دارو دشوار است ، ممکن است از جراحی تسکین دهنده برای درمان درد نیز استفاده شود. جراحی تسکین دهنده به کاهش مشکلات ناشی از سرطان کمک می کند و به افراد کمک می کند احساس بهتری داشته باشند، اما از آنجا که سرطان معمولا در مرحله پیشرفته قرار دارد برای درمان انجام نمی شود.

جراحی پیشگیری

جراحی پیشگیری برای از بین بردن بافت بدن که احتمال سرطان دارد انجام می شود. حتی اگر در زمان جراحی هیچ نشانه ای از سرطان وجود نداشته باشد. این جراحی برای کاهش خطر سرطان و جلوگیری از احتمال سرطان انجام می شود اما پیشگیری از سرطان را تضمین نمی کند.

به عنوان مثال ، برخی از زنان با سابقه خانوادگی قوی سرطان سینه، یک تغییر ژنتیکی در ژن سرطان سینه دارند. از آنجا که خطر ابتلا به سرطان سینه بسیار زیاد است ، برداشتن سینه ها ممکن است در نظر گرفته شود.

شیمی درمانی

شیمی درمانی به استفاده از هر دارویی برای درمان هر بیماری اطلاق می شود. اما از نظر بیشتر مردم، کلمه شیمی درمانی به معنی داروهایی است که برای درمان سرطان استفاده می شود. مهم است که بدانید همه داروها برای درمان سرطان به یک شکل عمل نمی کنند. در گذشته تنها دارویی که می توانست سرطان را درمان کند شیمی درمانی بود اما اکنون از داروهای مختلف برای درمان سرطان استفاده می شود.
شیمی درمانی به عنوان یک درمان سیستمیک در نظر گرفته می شود زیرا این داروها در سراسر بدن حرکت می کنند و می توانند سلول های سرطانی را که به قسمت هایی از بدن بسیار دور از تومور اصلی (اولیه) گسترش یافته اند (متاستاز) از بین ببرند. این باعث می شود که از روش هایی مانند جراحی و رادیوتراپی متفاوت باشد. با جراحی توموری از قسمتی از بدن که سرطان پیدا شده است برداشته می شود و رادیوتراپی در منطقه خاصی از بدن برای از بین بردن یا آسیب سلولهای سرطانی انجام می شود.
از شیمی درمانی برای کنترل، درمان و تسکین سرطان استفاده می شود. شیمی درمانی می تواند باعث ایجاد مشکلات تغذیه ای بشود که توصیه ما در سلول سبز خواندن مطلب تغذیه و سرطان می باشد تا مشکلات شما کمتر شود.

درمان سرطان شیمی درمانی

رادیوتراپی

رادیوتراپی یکی از رایج ترین روش های درمانی سرطان است. پرتودرمانی از ذرات یا امواج پرانرژی مانند اشعه ایکس، اشعه گاما، پرتوهای الکترون یا پروتون برای تخریب یا آسیب سلول های سرطانی استفاده می شود.
سلول های شما به طور معمول رشد کرده و تقسیم می شوند و سلول های جدیدی را تشکیل می دهند. اما سلولهای سرطانی سریعتر از بیشتر سلولهای طبیعی رشد و تقسیم می شوند. تابش با ایجاد وقفه های کوچک در DNA درون سلول ها انجام می شود. این شکستگی ها از رشد و تقسیم سلول های سرطانی جلوگیری کرده و باعث مرگ آنها می شود. سلولهای طبیعی در نزدیکی نیز می توانند تحت تأثیر اشعه قرار بگیرند، اما بیشتر آنها بهبود می یابند و دوباره به همان روشی که باید عمل می کنند برمی گردند.
در حالی که شیمی درمانی و سایر روش های درمانی که از راه دهان یا تزریق انجام می شود، معمولا کل بدن را در معرض داروهای مبارزه با سرطان قرار می دهد رادیوتراپی معمولا یک درمان منطقه ای است. این بدان معناست که معمولا فقط بخشی از بدن را که نیاز به درمان دارد هدف قرار می دهد. پرتودرمانی ها به گونه ای برنامه ریزی شده اند که به سلول های سرطانی آسیب می رسانند و تا جایی که ممکن است آسیب کمتری به سلول های سالم مجاور وارد کنند.

درمان سرطان رادیوتراپی

درمان هدفمند

درمان هدفمند نوعی از درمان سرطان است که از داروها برای “هدف قرار دادن” سلولهای سرطانی بدون تأثیر بر سلولهای طبیعی استفاده می شود.
سلول های سرطانی به طور معمول تغییراتی در ژن های خود دارند که آنها را از سلول های طبیعی متفاوت می کند. ژن ها بخشی از DNA سلول هستند که کارهای خاصی را انجام می دهند. هنگامی که یک سلول دارای تغییر ژن خاصی داشته باشد مانند یک سلول طبیعی رفتار نمی کند. به عنوان مثال، تغییر ژن در سلولهای سرطانی ممکن است باعث رشد و تقسیم سریع سلول شود. این نوع تغییرات آن را به سلول سرطانی تبدیل می کنند.
اما انواع مختلفی از سرطان وجود دارد و همه سلول های سرطانی یکسان نیستند. به عنوان مثال ، سرطان روده بزرگ و سلولهای سرطانی سینه دارای تغییرات ژنی متفاوتی هستند که به رشد و گسترش آنها کمک می کند. حتی در میان افراد مختلف با نوع عمومی یکسان سرطان (مانند سرطان روده بزرگ) سلولهای سرطانی می توانند تغییرات ژنی متفاوتی داشته باشند و این باعث می شود نوع خاص سرطان روده بزرگ یک شخص با فرد دیگر متفاوت باشد.
درمان هدفمند نوع مهمی از درمان سرطان است و محققان با کسب اطلاعات بیشتر در مورد تغییرات خاص در سلولهای سرطانی، داروهای هدفمندتری تولید می کنند. اما تاکنون فقط تعداد کمی از سرطان ها فقط با استفاده از این داروها درمان می شوند. بیشتر افرادی که تحت درمان هدفمند قرار می گیرند نیز نیاز به جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی یا هورمون درمانی دارند.

ایمنی تراپی

ایمونوتراپی درمانی است که از بخشهای خاصی از سیستم ایمنی بدن فرد برای مقابله با بیماریهایی مانند سرطان استفاده می کند. این را می توان به دو روش انجام داد:

تحریک یا تقویت دفاع سیستم ایمنی بدن شما برای یافتن و حمله سخت تر یا دقیق تر به سلولهای سرطانی
ساخت موادی در آزمایشگاه که دقیقا مانند اجزای سیستم ایمنی بدن هستند و استفاده از آنها برای کمک به بازیابی یا بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن شما برای یافتن و حمله به سلولهای سرطانی

در چند دهه گذشته ایمنی درمانی به بخشی مهم در درمان برخی از انواع سرطان تبدیل شده است. درمان های جدید ایمونوتراپی در حال آزمایش و تأیید هستند و روش های جدید کار با سیستم ایمنی بدن با سرعت بسیار زیادی کشف می شوند.
معمولا ایمنی درمانی با استفاده از سایر روش های درمانی عملکرد بهتری دارد.

پیوند سلول بنیادی یا مغز استخوان

تمام سلولهای خونی در بدن شما گلبولهای سفید ، گلبولهای قرمز و پلاکتها از سلولهای جوان (نابالغ) به نام سلولهای بنیادی خونساز متولد می شوند. این سلول های به طور کامل رشد نکرده اند و می توانند به هر نوع سلول خونی تبدیل شوند، این بستگی به نیاز بدن در هنگام تکامل سلولهای بنیادی دارد.
از پیوند سلول های بنیادی برای جایگزینی سلول های مغز استخوان که در اثر سرطان، شیمی درمانی و رادیوتراپی از بین رفته اند استفاده می شود.
زمانی که شیمی درمانی با دوز های بالا انجام می شود تمام سلول های بنیادی فرد از بین می روند و باعث می شود که مغز استخوان برای مدت زمانی ساخت سلول های خونی را انجام ندهد. به عبارت دیگر، تمام سلولهای بنیادی یک شخص عمدا از بین می روند. اما از آنجا که بدن ما برای عملکرد به سلول های خونی نیاز دارد باید پیوند سلول های بنیادی انجام شود. سلول های بنیادی پیوندی با جایگزینی سلول های بنیادی بدن که با درمان از بین رفته اند ، به “نجات” مغز استخوان کمک می کنند. بنابراین پیوند سلول های سالم به پزشکان اجازه می دهد تا از دوزهای شیمیایی بسیار بیشتری برای از بین بردن تمام سلول های سرطانی استفاده کنند و سلول های بنیادی پیوند شده می توانند به سلول های خونی سالم و بالغ تبدیل شوند که به طور طبیعی کار می کنند و سلول های عاری از سرطان را تولید می کنند.
روش دیگری که برای پیوند مغز استخوان کاربرد دارد استفاده از سلول های بنیادی فرد دیگری است. سلول های اهدایی بهتر است از سلول های ایمنی فردی که قبلا سرطان داشته و درمان شده باشد. این سلول ها می توانند سرطان را پیدا کنند و از بین ببرند.

هورمون درمانی

هورمون ها و پروتئین ها موادی هستند که توسط بدن ساخته می شوند و به کنترل نحوه کار انواع خاصی از سلول ها کمک می کنند. به عنوان مثال ، برخی از قسمت های بدن برای عملکرد مناسب به هورمون های جنسی ، مانند استروژن ، تستوسترون و پروژسترون متکی هستند. انواع دیگری از هورمون ها نیز در بدن ما وجود دارد ، مانند هورمون های تیروئید ، کورتیزول ، آدرنالین و انسولین که توسط اندام ها یا غدد مختلف ساخته می شوند.

برخی از سرطان ها برای رشد به هورمون ها وابسته هستند. به همین دلیل ، درمان هایی که هورمون ها را مسدود یا تغییر می دهند گاهی اوقات می توانند رشد این سرطان ها را کند یا متوقف کنند. درمان با هورمون ها هورمون درمانی نامیده می شود. هورمون درمانی بیشتر برای درمان انواع خاصی از سرطان سینه و سرطان پروستات استفاده می شود که برای رشد به هورمون های جنسی وابسته است. چند سرطان دیگر نیز با هورمون درمانی قابل درمان هستند.

هورمون درمانی به عنوان یک درمان سیستمیک در نظر گرفته می شود زیرا هورمون هایی که آنها هدف قرار می دهند در بدن گردش می کنند. داروهای مورد استفاده در هورمون درمانی برای هدف قرار دادن و یافتن هورمون ها به سراسر بدن سفر می کنند. این امر باعث می شود که این روش متفاوت از روش های درمانی باشد که فقط قسمت خاصی از بدن را تحت تأثیر قرار می دهد.

مدت زمان درمان سرطان

داروهای سرطانی مانند شیمی درمانی معمولاً به صورت چرخه ای و طی چند ماه تجویز می شوند. یک سری چرخه ها دوره درمانی نامیده می شود.

چرخه های درمان

شما معمولا درمان دارویی سرطان را به صورت دوره ای انجام می دهید. یک چرخه به این معنی است که شما یک داروی سرطان یا ترکیبی از داروها دارید و سپس استراحت می کنید تا بدن شما بتواند بهبود یابد.

ممکن است طی یک یا دو روز برخی از تزریقات شیمی درمانی را انجام دهید و سپس مدتی بدون درمان باشید. زمان درمان و استراحت یک چرخه درمانی را تشکیل می دهد.

اگر از داروهای سرطانی به عنوان قرص استفاده می کنید ممکن است هر روز برای کل چرخه یا فقط برای چند روز یا هفته مصرف کنید و سپس یک دوره استراحت داشته باشید.

طول دوره درمان

بسته به دارو یا ترکیبی از داروها یک درمان فردی ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد. بسته به داروها و برنامه درمانی خاص شما چرخه های درمانی شما ممکن است هفتگی باشد یا ۲ ، ۳ یا ۴ هفته طول بکشد. برخی از چرخه های درمان بسیار پیچیده هستند.

دوره های درمانی

مجموعه ای از چرخه های درمان را دوره می نامند. یک دوره درمانی اغلب بین ۳ تا ۶ ماه طول می کشد اما می تواند بیشتر یا کمتر از آن باشد.

در این مدت شما احتمالاً بین ۴ تا ۸ چرخه درمان خواهید داشت.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!