درمان خانگی خشکی چشم

۱۰ درمان خانگی خشکی چشم

بیماری خشکی چشم زمانی اتفاق می‌افتد که مقدار یا کیفیت اشک شما کم باشد. مقابله با ناراحتی ناشی از خشکی چشم می تواند یک نبرد روزانه باشد و این وضعیت می تواند بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد و شما به دنبال درمان خانگی خشکی چشم باشید.

دلایل بالقوه متعددی برای خشکی چشم وجود دارد، از آلرژی گرفته تا شرایط پزشکی و استفاده از رایانه. دانستن علت می تواند مفید باشد، به خصوص اگر یک بیماری قابل درمان یا یک عامل محیطی قابل جابجایی باشد.

با این حال گاهی اوقات تمرکز بر مدیریت علائم می تواند تفاوت بین یک روز شوم دیگر یا یک روز بدون خشکی چشم باشد. بنابراین در اینجا ۱۰ درمان خانگی خشکی چشم آورده شده است.

۱. قطره چشم

اگر اشک کافی تولید نمی کنید، می توانید اشک مصنوعی را امتحان کنید. قطره های چشمی روان کننده بدون نسخه می توانند از لایه اشک شما برای محافظت از سطح چشم شما حمایت کنند.

بسیاری از قطره های چشمی حاوی مواد نگهدارنده ای هستند که از تشکیل باکتری های مضر پس از باز کردن محصول جلوگیری می کنند. متأسفانه، اگرچه نادر است، اما برخی از چشم ها می توانند به مواد نگهدارنده واکنش نشان دهند و در نتیجه باعث التهاب و خشکی چشم شوند. اگر به نظر می رسد قطره های چشمی شما باعث خشکی چشم یا افزایش علائم می شوند، با اپتومتریست خود در مورد قطره های چشمی بدون مواد نگهدارنده صحبت کنید.

قطره چشم

۲. زمان نمایش را محدود کنید

یکی از شایع ترین علائم فشار چشم دیجیتال، خشکی چشم است. یک فرد به طور متوسط در هر دقیقه ۱۲ بار پلک می زند، اما ما در هنگام استفاده از کامپیوتر فقط ۵ بار در دقیقه پلک می زنیم. در نتیجه، چشم‌های باز ما بیشتر مستعد خشکی، فشار چشم، ایجاد سردرد و احساس تحریک‌پذیری هستند.

استراحت مکرر صفحه نمایش به چشمان ما فرصت استراحت پس از تمرکز روی صفحه نمایش دیجیتال می دهد. بهترین درمان خانگی خشکی چشم برای این موضوع استفاده از قانون ۲۰-۲۰-۲۰ پیروی کنید و به چشمان خود اجازه دهید فاصله و زمان خود را از صفحه نمایش دور کنند.

۳. کمپرس گرم

استفاده از کمپرس گرم می تواند به درمان علائم بسیاری از بیماری های چشمی کمک کند. به عنوان مثال، گرما می تواند تحریک یا التهاب ناشی از خشکی چشم را تسکین دهد. علاوه بر این، ممکن است غده میبومین را برای تولید اشک بیشتر تحریک کند.

همچنین این فرصتی است که چشمان خود را ببندید و اجازه دهید کمی استراحت کنند.

درمان خانگی خشکی چشم کمپرس گرم

۴. ماساژ

ماساژ ملایم چشم فواید زیادی دارد. کمی نوازش و توجه می تواند به کاهش تنش، بهبود جریان خون و آرامش عضلات کمک کند. اگرچه مستقیماً چشم خود را لمس نمی کنید، اما لمس نواحی اطراف چشم می تواند بر حس چشم تأثیر بگذارد و به طور بالقوه تولید اشک را تشویق کند.

هر قدر که ناحیه چشم خود را ماساژ دهید، هرگز نباید دردناک باشد. اگر در تکنیک های ماساژ یا طب سوزنی تخصص ندارید، بهتر است ابتدا با یک متخصص مشورت کنید.

۵. پاک کردن چشم

تمیز نگه داشتن پلک ها، مژه ها و ناحیه چشم برای محافظت از سلامت چشم ضروری است و یک درمان خانگی خشکی چشم ساده است. این می تواند از تجمع باکتری هایی که می توانند باعث ایجاد بیماری های چشمی یا بیماری های چشمی مانند بلفاریت شوند، جلوگیری کند.

بلفاریت التهاب پلک های شما است که به دلیل گرفتگی غدد چربی واقع در پشت مژه ها ایجاد می شود. اگرچه بلفاریت قابل پیشگیری است، اما این وضعیت غیرقابل برگشت است. می تواند باعث تحریک، خشکی، سوزش یا قرمزی چشم شود.

تمیز کردن چشم ها برای بسته نگه داشتن غدد چربی و تولید اشک کافی ضروری است. اگر مشکوک به بلفاریت هستید، باید به اپتومتریست خود مراجعه کنید تا در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید.

پاک کردن چشم

۶. خواب بهتر

خواب برای استراحت ذهن و بدن شما بسیار مهم است. این تنها زمانی است که چشمان شما برای مدت طولانی بسته می ماند و به آنها محافظت و استراحت می دهد. خواب سالم به چندین عملکرد بدن ما کمک می کند، از جمله :

فشار
بازسازی
حافظه
سلامت قلب
متابولیسم
سطوح انرژی
مهارت های شناختی
سیستم ایمنی (التهاب)

اگر خشکی چشم شما ناشی از یک اختلال ایمنی باشد، خواب بسیار مهم است، زیرا خواب التهاب را تنظیم می کند.

میزان خواب مورد نیاز شما با افزایش سن و سلامتی تغییر می کند. برای مثال، ممکن است برای مبارزه با سرماخوردگی به استراحت بیشتری نیاز داشته باشید. به طور کلی، بزرگسالان بین ۷ تا ۹ ساعت است. سالمندان با افزایش سن به خواب کمتری نیاز دارند. از سوی دیگر، کودکان و نوجوانان به استراحت بیشتری نیاز دارند.

۷. آب بنوشید

اگرچه آب تنها عنصر تشکیل دهنده اشک نیست، اما مهم ترین آن است. آب ۹۸ درصد اشک را تشکیل می دهد و ۲ درصد آن را روغن، نمک و بیش از ۱۵۰۰ پروتئین تشکیل می دهد. بنابراین اگر به اندازه کافی آب نمی نوشید، تولید اشک خود را خشک می کنید.

ممکن است شنیده باشید که بزرگسالان باید ۶ تا ۸ ۲۵۰ میلی لیتر (۸ اونس) لیوان آب در روز بنوشند. این یک دستورالعمل مفید است، اما توصیه کاملی برای همه نیست. میزان آب مورد نیاز شما به سطح فعالیت، سلامت و محیط زیست شما بستگی دارد.

اگر مطمئن نیستید چه مقدار آب برای شما بهترین است، با دستورالعمل ۶ تا ۸ لیوان شروع کنید. سپس در مورد هیدراتاسیون و سلامت خود با پزشک خود صحبت کنید.

نوشیدن آب

۸. رطوبت ساز

اگر اتاق خشک است، ممکن است روی چشمان شما تأثیر بگذارد. یک مرطوب کننده رطوبت را به هوا اضافه می کند و می تواند علائم ناشی از خشکی را کاهش دهد و یک درمان خانگی خشکی چشم ایده آل باشد.

مرطوب کننده ها همچنین می توانند سایر مسائل بهداشتی مرتبط با خشکی را بهبود بخشند.

پوست خشک
سرفه خشک
سوزش بینی
خشکی گلو
سردرد
گرفتگی سینوس

اگر علائم دیگری از خشکی را تجربه می کنید، رطوبت ساز در صورت استفاده صحیح می تواند گزینه مفیدی باشد.

۹. اسید چرب امگا ۳

اگر روغن ماهی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، می توانید خطر خشکی چشم را تا ۱۷ درصد کاهش دهید. علاوه بر این، امگا ۳ که معمولا در روغن ماهی یافت می شود، می تواند با تسکین علائم و بهبود کیفیت اشک، برای سلامت چشم مفید باشد.

اگرچه خوردن ماهی گزینه ای برای دوز طبیعی اسیدهای چرب امگا ۳ است، اما می توانید مکمل ها نیز مصرف کنید.

درمان خانگی خشکی چشم اسید چرب امگا 3

۱۰. عینک

استفاده از عینک، از عینک آفتابی گرفته تا عینک ورزشی، یک تمرین عالی برای ایمنی چشم است. همچنین می تواند از تحریک کننده ها یا ذرات از تشدید خشکی چشم جلوگیری کند.

عینک آفتابی از چشمان شما در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند. عینک آفتابی نیز روشنایی را کاهش می دهد. اگر چشمان شما به نور حساس است (فتوفوبیا)، می توانید خشکی چشم را تجربه کنید.

عینک یک سپر بین چشمان شما و عوامل محیطی تحریک کننده مانند گرد و غبار، باد و محرک های شیمیایی (عطرها، محصولات پاک کننده و غیره) ایجاد می کند.

با اپتومتریست خود تسکین بیشتری برای خشکی چشم پیدا کنید

دانستن برخی از درمان خانگی خشکی چشم می‌تواند هنگام تشدید علائم خشکی چشم مفید باشد. اما اگر علائم شما در حال افزایش است یا برای درمان جایگزین آماده هستید، اپتومتریست می تواند به شما کمک کند تا گزینه های بیشتری پیدا کنید.

خشکی چشم می تواند ناراحت کننده باشد، اما همچنین می تواند نشان دهنده بیماری های چشمی باشد. یک معاینه چشم را با مرکز مراقبت از چشم پیشرفته برنامه ریزی کنید تا در مورد سلامت چشم خود و نحوه کمک به رفع خشکی چشم مطلع شوید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!