درمان خانگی برونشیت

۱۰ درمان خانگی برونشیت برای تسکین سرفه و احتقان

برونشیت یکی از شایع ترین بیماری ها در جهان است، بنابراین به احتمال زیاد شما در مقطعی به آن مبتلا شده اید. و اگر دارید، می‌دانید که علائم آن چه دردی می‌تواند باشد. سرفه‌های مداوم، احتقان شدید و خلط هستند که می توان با درمان خانگی برونشیت آنها را کنترل کرد.

اما حقیقت این است که اگر برای درمان برونشیت خود به پزشک مراجعه کنید، احتمالاً او شما را مستقیماً به کابینت داروهایتان در خانه راهنمایی می‌کند، زیرا آنتی‌بیوتیک‌ها به درمان عفونت‌های ویروسی کمک نمی‌کنند.

اگر علائمی شبیه برونشیت را تجربه می کنید، همچنان ایده خوبی است که به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا او باید سایر علل غیر ویروسی مانند باکتری ها و علل غیر عفونی را در نظر بگیرد. اما به احتمال زیاد، می توانید علائم را درست از روی تخت خود درمان کنید. در اینجا ۱۰ درمان خانگی برونشیت وجود دارد که باعث می شود در کمترین زمان احساس بهتری داشته باشید.

۱- از یک مرطوب کننده هوا استفاده کنید

این امر به ویژه اگر در ماه‌های خشک و سردتر دچار برونشیت شوید، صادق است. یک مرطوب کننده به حفظ رطوبت در هوا کمک می کند، که در نهایت احتقان بینی شما را کاهش می دهد. استفاده از یک مرطوب‌کننده می‌تواند درمان خانگی برونشیت باشد، به‌ویژه وقتی پاییز شروع می‌شود و ما شروع به روشن کردن گرمای خشک کردن خانه‌هایمان می‌کنیم. اثر خشک‌کردن گرمای خانه می‌تواند باعث شود که مخاط بیشتر طول بکشد تا پاک شود.

درمان خانگی برونشیت مرطوب کننده هوا

۲- داروی سرفه را با خلط آور مصرف کنید

دو نوع داروی سرفه وجود دارد : سرکوب‌کننده‌های سرفه که برای سرفه‌های خشک استفاده می‌شوند، و خلط‌آورها که برای سرفه‌های مرطوب که مخاط ایجاد می‌کنند استفاده می‌شوند. برای چیزی مانند برونشیت، باید داروی سرفه حاوی خلط آور (مانند Mucinex یا Robitussin) پیدا کنید، زیرا این دارو به “پرورش” مخاط کمک می کند.

فقط به خاطر داشته باشید که یک داروی معمولی سرماخوردگی برونشیت شما را درمان نمی کند، اما همچنان قطعا به مهار علائم کمک می کند. داروهای بدون نسخه به سادگی حمایت کننده هستند و به کاهش علائم کمک می کنند، اما باعث نمی شوند برونشیت سریعتر برطرف شود.

۳- مایعات زیاد بنوشید

یکی از مواردی که برای درمان خانگی برونشیت توصیه می شود نوشیدن مایعات است. پزشکان می گویند کلید غلبه بر برونشیت است. نوشیدن روزانه هشت لیوان یا بیشتر آب مفید است. با توجه به بررسی کاکرین، تصور این است که با نوشیدن آب، می‌توانید مایعاتی را که ممکن است به دلیل تنفس سریع از دست داده‌اید، جایگزین کنید و می‌تواند به درمان کم آبی بدن و کاهش ویسکوزیته مخاط شما کمک کند. فقط توجه داشته باشید که هنوز نیاز به مطالعات تصادفی و کنترل شده برای اثبات فواید نوشیدن بیشتر مایعات وجود دارد، بنابراین قبل از افزایش چشمگیر میزان مصرف خود با پزشک خود مشورت کنید.

مایعات زیاد بنوشید

۴- چای را با عسل میل کنید

اگر مادرتان قبل از خواب به شما چای با عسل می‌داد تا سرفه‌تان را کاهش دهد، در مسیر درستی قرار داشت. چای به شما کمک می‌کند هیدراته بمانید، و عسل نیز تحقیقاتی دارد که از فواید آن برای سرفه حمایت می‌کند. (این دمنوش ها را که ممکن است به تسکین گلودرد کمک کنند، بررسی کنید.)

در یک مطالعه، به کودکان مبتلا به عفونت های تنفسی قبل از خواب عسل داده شد و این عسل به طور قابل توجهی توانایی خواب آنها را در هنگام سرفه بهبود بخشید. به علاوه، اگر هیچ چیز دیگری نباشد، عسل می تواند به چای شما لگد خوبی بدهد.

درمان خانگی برونشیت چای و عسل

۵- برای درمان خانگی برونشیت به اندازه کافی بخوابید

خواب عامل اصلی غلبه بر هر بیماری از جمله برونشیت است. در مورد مقدار؟ حداقل هفت تا هشت ساعت در روز.

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ که در JAMA Internal Medicine منتشر شد، کمبود خواب (به عبارت دیگر، خواب کمتر از ۵ ساعت در شب) با افزایش احتمال ابتلا به عفونت تنفسی مرتبط است که احتمالاً به دلیل تأثیر خواب ناکافی بر روی آن است. سیستم ایمنی بدن شما قابل توجه است که محققان دریافتند هیچ ارتباطی با افرادی که بیش از ۹ ساعت در شب می خوابند وجود ندارد.

نتیجه نهایی؟ اگر به دنبال درمان خانگی برونشیت را تجربه می کنید، اگر می‌خواهید حتی راحت‌تر بخوابید، در طول شب از یک مرطوب‌کننده استفاده کنید.

خواب کافی

۶- ویتامین C مصرف کنید

مکمل ها به سه دسته تقسیم می شوند: ویتامین ها، مواد معدنی و گیاهان دارویی. ویتامینی که به نظر می رسد بیشترین امید را دارد؟ ویتامین C است. آزمایش‌های تحقیقاتی زیادی انجام شده‌اند و حداقل نیمی از آنها فایده‌ای دارند.

 می‌توانید با مصرف بیش از ۲۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین C در روز شروع کنید، که سطح بالایی قابل تحمل برای اکثر بزرگسالان است. بیش از این لزوما مضر نخواهد بود، اما ممکن است برخی از عوارض جانبی مانند حالت تهوع، اسهال یا یبوست را تجربه کنید.

درمان خانگی برونشیت با ویتامین C

با این حال مصرف ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین C سه بار در روز نتایج موثری در کاهش علائم دارد، بنابراین اگر می خواهید دوز خود را افزایش دهید با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین برای درمان خانگی برونشیت می توانید ویتامین C را با ویتامین D-3 همراه کنید. ویتامین D-3 دارای ویژگی‌های تقویت‌کننده سیستم ایمنی است، اما توجه داشته باشید که این ویژگی‌ها معمولاً بیشتر به آنفولانزا مربوط می‌شوند تا سرماخوردگی یا بیماری‌هایی مانند برونشیت. در مورد دوز با پزشک خود مشورت کنید، زیرا می تواند از ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ واحد بین المللی (IUs) در روز باشد.

۷- درمان خانگی برونشیت با روی

برخی از مواد معدنی نیز می توانند در مهار علائم برونشیت مفید باشند. دکتر بار می گوید: ماده معدنی مفید اصلی روی است که به صورت گلوکونات روی ۱۵ تا ۲۵ میلی گرم در روز مصرف می شود. شما به راحتی می توانید این مقدار را در دو عدد پاستیل Cold-Eeze پیدا کنید.
سایر اشکال روی نیز امیدوار کننده بوده است. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۶، محققان دریافتند که در میان ۱۰۰ کودک مبتلا به برونشیت حاد، تقریباً همه کسانی که سولفات روی خوراکی مصرف کردند در مقایسه با کودکانی که به سادگی دارونما مصرف کردند، در عرض ۷۲ ساعت پس از شروع درمان، به طور کامل بهبود یافتند.

۸- سوپ مرغ مصرف کنید

سوپ مرغ در واقع می تواند به شما کمک کند تا از شر علائم مزاحم برونشیت خلاص شوید. سوپ مرغ واقعاً مورد تحقیق قرار گرفته است و فوایدی را نشان می دهد. من مرغ های ارگانیک و آزاد را توصیه می کنم.

در واقع، یک مطالعه نشان داد که سوپ مرغ ممکن است حاوی موادی باشد که به کاهش التهاب کمک می کند، که می تواند به کاهش علائم عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی کمک کند.

درمان خانگی برونشیت با سوپ مرع

۹- ورزش سبک انجام دهید

ممکن است غیر منطقی به نظر برسد (به خصوص اگر خیلی خسته هستید و مدام سرفه می کنید) اما ورزش سبک می تواند در مبارزه با برونشیت مفید باشد. فقط مطمئن شوید که هیچ کاری فوق العاده سخت انجام نمی دهید. حفظ یک تمرین ورزشی سبک اما منظم مفید است. این بدان معناست که فعالیت‌های ملایم‌تر، مانند یوگا، پیلاتس کندتر یا بلند کردن وزنه‌های سبک‌تر. حتی بلند شدن و پیاده روی می تواند به شما کمک کند تا هوای تازه داشته باشید.

فقط مطمئن شوید که اگر آن چند روز اول بیماری را احساس نکردید، به خودتان اجازه دهید استراحت کند. درد اولیه ماهیچه ها و مفاصل، علاوه بر کسالت و خستگی عمومی، معمولاً در چند روز اول ورزش را سخت می کند. بنابراین در صورت نیاز آن را راحت کنید و سپس به تدریج به یک برنامه ورزشی عادی برگردید.

۱۰- بخور کنید

بنابراین شما قبلاً آن سوپ مرغ را درست کرده اید، و اکنون چند ابزار آشپزخانه بخارپز در اختیار دارید. احتمالاً ساده ترین درمان خانگی برونشیت؟ برای کمک به شل شدن مخاط و سرکوب سرفه، این بخارات را استنشاق کنید.

 فقط مراقب باشید خود را نسوزانید. به سادگی بالای قابلمه یا کتری بایستید و یک حوله سبک روی سر خود قرار دهید تا کمی چادر ایجاد شود. بخار را استنشاق کنید تا کاملا تبخیر شود.

مشابه یک دستگاه مرطوب‌کننده، افزودن آروماتراپی به آن بخارات مانند روغن اکالیپتوس نیز ممکن است مزایایی داشته باشد، اما تحقیقات هنوز با تأخیر مواجه هستند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!