درمان خانگی جرم گوش

۱۵ درمان خانگی جرم گوش

آیا گوش شما باعث ناراحتی می شود؟ آیا احساس می کنید که نوعی ماده چسبناک و مومی در گوش شما آزارتان می دهد و باعث سرگیجه می شوید و شما بارها به درمان خانگی جرم گوش هستید؟

سپس ممکن است تولید بیش از حد جرم گوش در گوش های خود داشته باشید که از غدد سرومن موجود در نواحی بیرونی کانال گوش ترشح می شود. سرومن همراه با ترکیب کراتین موجود در سلول های مرده پوست، عرق و چربی پوست یا سبوم، جرم گوش را تشکیل می دهند.

سرومن نهفته ممکن است گاهی اوقات به خودی خود بهبود یابد. اما در بیشتر موارد، حتی قبل از استفاده از داروهای خانگی باید با پزشک مشورت کنید. با این حال برخی از درمان خانگی جرم گوش نیز ممکن است به حذف موم اضافی گوش به طور موثر کمک کنند.

اما تکنیک‌هایی که در خانه انجام می‌شوند، مانند استفاده از سواب پنبه یا شمع گوش، روشی که توصیه نمی‌شود. درمان‌های خانگی که برای برداشتن جرم بیش از حد گوش انجام می‌شود، گاهی اوقات ممکن است سرومن را حتی بیشتر به داخل کانال گوش فشار دهد و منجر به انسداد شود.

درمان خانگی جرم گوش

تجمع بیش از حد جرم در کانال گوش ممکن است باعث ناراحتی و آسیب شنوایی شما شود. معمولاً برداشتن جرم سخت یا خشک از گوش سخت‌تر می‌شود. با این حال، موم گوش نرم تر را می توان به راحتی تمیز کرد. بنابراین، درمان‌های خانگی برای حذف موم گوش بر روی نرم کردن موم سخت گوش تمرکز می‌کنند تا بتوان به راحتی آن را پاک کرد. برخی از درمان های خانگی برای برداشن جرم گوش به شرح زیر است :

۱. روغن

روغن می تواند موم گوش شما را نرم کند. از قطره چشم استفاده کنید و چند قطره روغن بچه، روغن نارگیل، روغن معدنی یا پراکسید هیدروژن را در کانال گوش خود بریزید. ۱ تا ۲ ساعت صبر کنید و سپس آن را با آب گرم بشویید تا جرم گوش محدود شود. روغن به جرم گوش کمک می کند تا در غلظت های کم از کانال گوش خارج شود و آن را نرم تر می کند.

روغن برای خارج کردن جرم گوش

۲. جوش شیرین

جوش شیرین که در چند قطره آب حل شده و با کمک قطره چکان به گوش تزریق می‌شود، می‌تواند به خارج کردن موم بیش از حد گوش از گوش شما کمک کند.

۳. درمان خانگی جرم گوش آب گرم

شستشوی گوش با آب گرم یک راه ساده برای درمان خانگی جرم گوش است. چند میلی لیتر آب گرم را با کمک یک قطره چکان داخل گوش خود بریزید و اجازه دهید آب روی حوله شود.

۴. گلیسیرین

گلیسیرین به روان شدن موم گوش و نرم شدن آن کمک می کند. می توانید از آن برای حل کردن جرم گوش ضربه ای بدون آسیب رساندن به گوش استفاده کنید.

درمان خانگی جرم گوش گلیسیرین

۵. الکل

مخلوطی از الکل و سرکه که به داخل گوش تزریق می شود می تواند به راحتی جرم گوش را از گوش شما پاک کند.

۶. روغن نارگیل

روغن نارگیل که اسیدهای چرب با زنجیره متوسط را تشکیل می دهد، شبیه سبوم است که ممکن است با جذب روغن نارگیل از شر جرم بیش از حد گوش خلاص شود.

۷. روغن بادام

روغن بادام روان کننده دیگری است که به نرم شدن موم کمک می کند و یک درمان خانگی جرم گوش است.

روغن بادام

۸. درمان خانگی جرمگوش آب شور

آب نمک یک داروی موثر برای حذف موم گوش است که مانند قطره های گوش دارویی عمل می کند و پزشکان معمولاً آن را تجویز می کنند. با حل کردن ۹ گرم نمک در آب و ریختن چند قطره از این آب در گوش، محلول ۹ درصد نمک طعام درست کنید. همچنین می‌توانید این محلول را از نزدیک‌ترین فروشگاه داروساز خریداری کنید.

۹. پارافین

روغن پارافین همچنین می تواند در نرم شدن جرم گوش و حذف آن مفید باشد.

۱۰. از لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید

برای جلوگیری از تجمع بیش و درمان خانگی جرم گوش، می توانید از لوسیون مرطوب کننده در قسمت بالایی نواحی قابل مشاهده گوش استفاده کنید.

۱۱. اسیدهای چرب امگا ۳

غذاهایی که سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند نیز می توانند به درمان تجمع بیش از حد جرم گوش کمک کنند.

۱۲. روغن سیر

افرادی که به دلیل تجمع بیش از حد جرم گوش درد دارند می توانند از روغن سیر استفاده کنند. آلیسین، ترکیبی که در سیر یافت می شود، می تواند به مبارزه با باکتری ها و درمان عفونت گوش کمک کند. روغن آغشته به سیر را می توان برای هر نوع عفونت گوش استفاده کرد.

روغن سیر

۱۳. درمان خانگی جرم گوش روغن زیتون

برای نرم کردن موم سخت، روغن زیتون می تواند بسیار مفید باشد. روغن روی موم سخت شده عمل می کند و حذف آن را آسان می کند. روغن زیتون بکر همچنین دارای فواید ضد باکتریایی قوی و درمان خانگی جرم گوش است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۷ درمان خانگی گرفتگی گوش

۱۴. سرکه سیب

سرکه سیب که سرشار از خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است، می تواند میکروب های مضر داخل کانال گوش را که باعث عفونت می شوند، از بین ببرد.

درمان خانگی جرم گوش سرکه سیب

۱۵. روغن خراطین

با توجه به خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی، روغن خراطین می تواند برای تمیز کردن جرم بیش از حد گوش نیز استفاده شود.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!