درمان خانگی برای انسداد مجاری ادرار

۵ درمان خانگی برای انسداد مجاری ادرار

انسداد مجاری ادرار ناتوانی در تخلیه کامل یا جزئی مثانه است. هنگامی که این بیماری را دارید، ممکن است نتوانید ادرار را شروع کنید، یا اگر بتوانید شروع کنید، نمی توانید مثانه خود را به طور کامل تخلیه کنید. علائم مرتبط با این وضعیت بسته به نوع انسداد مجاری ادراری که برای شما تشخیص داده شده متفاوت است. عدم درمان، احتباس ادرار می تواند باعث درد شدید، ناراحتی و سایر مسائل پزشکی شود. در برخی موارد، این وضعیت می تواند تهدید کننده زندگی باشد. ممکن است لازم باشد به دنبال درمان فوری پزشکی باشید.

با احتباس حاد ادرار، یک متخصص مراقبت های بهداشتی بلافاصله ادرار را با استفاده از کاتتر از مثانه تخلیه می کند. خارج کردن ادرار از مثانه درد شما را کاهش می دهد و به جلوگیری از آسیب مثانه و کلیه ها کمک می کند. اگر احتباس مزمن ادرار دارید، متخصص مراقبت های بهداشتی شما ابتدا سعی می کند علت احتباس ادراری شما را تشخیص داده و درمان کند. مقاله را بیشتر بخوانید تا ۵ درمان خانگی برای انسداد مجاری ادرار آشنا شوید.

درمان های خانگی برای انسداد مجاری ادرار

قبل از اینکه هر دارویی را در برنامه درمانی خود بگنجانید، گزینه های خود را با پزشک مشورت کنید. در اینجا چند درمان خانگی وجود دارد که می تواند به درمان احتباس ادرار کمک کند:

۱. تمرینات کگل

اولین درمان های خانگی برای انسداد مجاری ادرار تمرینات کگل است. متخصص مراقبت های بهداشتی شما ممکن است به شما پیشنهاد کند که با یک فیزیوتراپیست متخصص در مشکلات کف لگن کار کنید. فیزیوتراپ برای کشش ماهیچه های سفت کف لگن کار خواهد کرد و به شما کمک می کند تا آنها را آرام نگه دارید. تمرینات عضلات کف لگن که به آن تمرینات کگل نیز می گویند، به اعصاب و ماهیچه هایی که برای تخلیه مثانه خود استفاده می کنید کمک می کند تا بهتر کار کنند.

تمرینات کگل

۲. زمانی را برای استراحت اختصاص دهید

برای استراحت و تخلیه کامل مثانه زمان بیشتری را در دستشویی اختصاص دهید. زنان باید سعی کنند هنگام ادرار کردن، ماهیچه های اطراف مثانه خود را شل کنند تا راحت تر دفع کنند. بهتر است روی صندلی توالت یا در حالت چمباتمه زدن کامل بنشینید. شناور کردن روی صندلی توالت برای جلوگیری از دست زدن به آن، به ماهیچه‌ها اجازه نمی‌دهد تا کاملاً شل شوند و ممکن است منجر به باقی ماندن ادرار در مثانه شود.

۳. روغن نعناع

محققان می گویند روغن نعناع ممکن است به درمان مشکلات مثانه از جمله احتباس ادرار پس از زایمان در زنان کمک کند. برای تقویت ادرار، چند قطره روغن نعناع را در آب توالت بریزید. بخار حاصل از روغن با پرینه تماس می گیرد تا جریان ادرار را افزایش دهد. روغن های ضروری را مستقیماً بدون رقیق شدن روی پوست نمالید. البته روغن نعناع درمان خانگی برای انسداد مجاری ادرار زنان مناسب است.

درمان خانگی برای انسداد مجاری ادرار روغن نعناع

۴. قاصدک

قاصدک یک گیاه وحشی است که به دلیل خواص ضد التهابی خود شناخته شده است. از گذشته برای درمان بیماری کلیوی و ناراحتی معده استفاده می شده است. به دلیل توانایی های ضد التهابی آن، برای درمان التهاب و احتباس مثانه نیز استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای درمان التهاب و احتباس مثانه استفاده کرد. از آن به عنوان چای استفاده کنید. چای را دو بار در روز بنوشید.

گیاه قاصدک

۵. گزنه

گیاه گزنه می تواند به تسکین علائم انسداد مجاری ادرار کمک کند. می تواند علائم بزرگی پروستات از جمله احتباس ادرار را درمان کند. از ریشه گزنه برای تهیه چای استفاده کنید و آن را سه بار در روز میل کنید. همچنین می توانید این گیاه را به صورت قرص یا عصاره مصرف کنید. اگر شروع به تجربه نفخ نامنظم یا مشکلات گوارشی کردید، فورا مصرف را متوقف کنید.

احتباس ادرار یک وضعیت دردناک و بالقوه تهدید کننده زندگی است. در حالی که درمان های خانگی برای درمان وجود دارد، پزشکان گزینه های درمانی سنتی را برای نتیجه موثرتر توصیه می کنند. متخصص مراقبت های بهداشتی شما ممکن است برای کمک به جلوگیری از پر شدن بیش از حد مثانه، ادرار کردن به موقع را پیشنهاد کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  برای عفونت ادراری چی بخوریم

درمان خانگی برای انسداد مجاری ادرار گزنه

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!