درد نوك سينه در زمان تخمك گذاري

درد نوک سینه در زمان تخمک گذاری

زنان
بدون دیدگاه

حساسیت و درد سینه در دوران قاعدگی شایع است، اما آیا می‌دانستید که می‌توانید درد نوک سینه در زمان تخمک گذاری نیز تجربه کنید؟ این درد از نظر پزشکی به عنوان ماستالژی دوره‌ای نامیده می‌شود و ممکن است باعث شود سینه‌های شما حساس‌تر، پرتر و سنگین‌تر از حد معمول احساس شوند.

بسیاری از زنان به دلیل ظهور ناگهانی این علائم می‌ترسند و به درک اینکه چرا این اتفاق می‌افتد و معنی آن برای چرخه قاعدگی شما چیست کمک می‌کند.

حساسیت سینه در طول سیکل قاعدگی چقدر شایع است؟

درد نوک سینه یک علامت ثانویه تخمک گذاری است، و در حالی که برخی از زنان ممکن است آن را تجربه کنند، خیلی شایع نیست. علائم اولیه مانند تغییر در قوام مخاط دهانه رحم، موقعیت دهانه رحم و افزایش دمای پایه بدن از علائم اولیه محسوب می‌شوند و شایع‌تر از حساسیت پستان هستند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  درد نوک سینه نشانه چیست؟

رابطه درد سینه و تخمک گذاری چیست؟

تخمک گذاری فرآیند پیچیده ای است که توسط چندین هورمون تنظیم می شود. برخی از هورمون هایی که نقش مهمی در تنظیم تخمک گذاری دارند عبارتند از : هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH)، هورمون محرک فولیکول (FSH)، استروژن، هورمون لوتئین کننده (LH) و پروژسترون.

از آنجایی که سطح این هورمون ها در بدن شما در طول چرخه قاعدگی در نوسان است، تغییرات قابل توجهی رخ می دهد. حساسیت سینه و درد نوک سینه در زمان تخمک گذاری یکی از این علائم است. بیایید به علت واقعی وقوع این اتفاق در اواسط چرخه و نحوه مدیریت آن نگاه کنیم.

رابطه درد سینه و تخمک گذاری

علت درد نوک سینه در زمان تخمک گذاری

اگرچه علت دقیق درد نوک سینه در زمان تخمک گذاری در دست بررسی علمی است، برخی از علل مبتنی بر تحقیق عبارتند از:

عدم تعادل بین سطوح دو هورمون جنسی مهم استروژن و پروژسترون، در طول چرخه قاعدگی، به ویژه در مرحله لوتئال. سطح پایین پروژسترون در مقایسه با استروژن در این مرحله از چرخه ممکن است منجر به درد و حساس شدن سینه ها شود.

مشکلات مربوط به ترشح هورمونی به نام پرولاکتین.

استرس می تواند باعث عدم تعادل هورمونی شود و در نتیجه علائم ثانویه تخمک گذاری از جمله درد و حساسیت پستان را تسریع کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان سینه درد دارد؟

علائم درد نوک سینه در زمان تخمک گذاری

اگر درد و حساسیت پستان با تخمک گذاری همراه باشد، می توانید به محض اینکه افزایش LH شما اتفاق افتاد، آن را تجربه کنید و معمولاً با تخمک گذاری کاهش می یابد. برخی از زنان ممکن است درد شدیدی را تجربه کنند، در حالی که درد در اکثر موارد به سختی قابل توجه است.

برخی از علائم رایج درد سینه حلقوی عبارتند از:

درد مبهم در بافت سینه، به خصوص در اطراف نوک سینه ها
به طور کلی سینه های متورم که سنگین تر از حد معمول به نظر می رسند
افزایش حساسیت به لمس، به ویژه در اطراف ناحیه نوک پستان
حساسیت در زیر بغل

درد مبهم در بافت سینه

درمان درد نوک سینه در زمان تخمک گذاری

درمان درد نوک سینه در زمان تخمک گذاری به شدت و میزان درد و ناراحتی کلی بستگی دارد. اگر درد یا حساسیت خفیف دارید، معمولاً نیازی به درمان نیست. با این حال، اگر درد شدید یا آزاردهنده شود، ممکن است پزشکان برای مقابله با آن دارو برای شما تجویز کنند. توصیه های رایج برای مقابله شامل موارد زیر است:

انتخاب سوتینی که راحت و در عین حال حمایت کننده باشد.

اگر درد بیش از حد قابل تحمل است، می توانید از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن استفاده کنید.

اجتناب از کافئین در حوالی تخمک گذاری نیز می تواند به کاهش حساسیت و درد کمک کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  تست سرطان سینه در منزل

در حالی که توصیه‌های بالا می‌تواند به شما در مقابله با درد نوک سینه در زمان تخمک گذاری در کوتاه‌مدت کمک کند، پزشک ممکن است مراحل جایگزینی را برای کاهش طولانی‌مدت پیشنهاد دهد. برخی از اقدامات عبارتند از :

تغییر قرص های ضد بارداری
تجویز داروی ضد درد
هورمون درمانی
اگرچه در بیشتر موارد نیازی به این گزینه ها نیست، اگر اغلب این مشکل را تجربه می کنید، باید با پزشک خود صحبت کنید و همه گزینه های خود را بررسی کنید.

درمان درد نوک سینه در زمان تخمک گذاری

درد سینه تا کی ادامه خواهد داشت؟

در بیشتر موارد، درد نوک سینه در زمان تخمک گذاری چند روز قبل از تخمک گذاری شروع می شود و پس از تخمک گذاری به پایان می رسد. هر زن متفاوت است، و تجربه شما ممکن است به طور قابل توجهی متفاوت باشد. بهترین راه برای مدیریت درد این است که علائم خود را ترسیم کنید تا کنترل بهتری داشته باشید.

۴/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!