درد قفسه سینه

درد قفسه سینه ؛ علت، انواع، علائم

درد قفسه سینه می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، برخی بی ضرر و برخی تهدیدکننده زندگی، از جمله حمله قلبی. به همین دلیل مهم است که بتوانید علائم اورژانس را تشخیص دهید.

هرگز درد قفسه سینه را نادیده نگیرید، حتی اگر بی اهمیت به نظر برسد. شما باید همیشه آن را با پزشک خود در میان بگذارید. آنها می توانند تعیین کنند که برای یافتن علت به چه آزمایشاتی نیاز دارید.

در این از سلول سبز علل درد قفسه سینه و علائمی که به اورژانس قلبی اشاره می‌کنند، بحث می‌شود.

علت درد قفسه سینه

اینها برخی از شرایط رایجی هستند که باعث درد می شوند. برخی ممکن است به دلیل مشکلات قلبی و برخی دیگر ممکن است ناشی از مشکلات ریه یا سیستم گوارش شما باشد.

علت درد قفسه سینه

پریکاردیت

پریکاردیت التهاب پریکارد است. پریکارد کیسه ای پر از مایع با لایه های نازکی از بافت است که قلب را احاطه کرده تا در جای خود بماند و به درستی کار کند. درد قفسه سینه که می تواند شبیه حمله قلبی باشد، ناشی از التهاب در لایه های کیسه است.

پرولاپس دریچه میترال (MVP)

پرولاپس دریچه میترال (MVP) وضعیتی است که در آن دو فلپ دریچه میترال به دهلیز چپ قلب بازمی‌گردند.

دریچه میترال بین حفره های چپ قلب (دهلیز و بطن) قرار دارد تا از جریان نادرست خون جلوگیری کند. با افتادگی دریچه میترال، دریچه ممکن است اجازه دهد مقدار کمی خون به عقب به دهلیز نشت کند.

اکثر افراد هیچ علامتی ندارند، اما برخی از آنها ناراحتی قفسه سینه دارند. علائم دیگر ممکن است شامل ضربان قلب سریع، خستگی، سرگیجه، اضطراب و تنگی نفس باشد.

آنژین قلبی

آنژین قلبی درد قفسه سینه ای است که مانند فشار، سفتی یا ناراحتی در قفسه سینه، شانه ها، بازوها، گردن، پشت، بالای شکم یا فک و همچنین تنگی نفس و خستگی احساس می شود. این به دلیل کاهش جریان خون به عضله قلب شما ایجاد می شود، به این معنی که ماهیچه قلب شما اکسیژن کافی دریافت نمی کند.

آنژین یکی از علائم بیماری عروق کرونر (CAD) است. CAD زمانی رخ می دهد که پلاک های چسبنده در رگ ها ایجاد می شود و جریان خون را کاهش می دهد.

آنژین پایدار معمولاً با استراحت و دارو بهبود می یابد. آنژین ناپایدار خطرناک تر است و با استراحت و دارو از بین نمی رود. آنژین ناپایدار نشانه آن است که ممکن است به زودی دچار حمله قلبی شوید.

سوزش سردل

سوزش سر دل یا رفلاکس اسید، یک احساس سوزش و دردناک در قفسه سینه است که می تواند به گلو نیز حرکت کند. علت آن اسیدهای معده است که از مری شما بالا می رود، لوله ای که از گلو به معده می رود.

این ممکن است ناشی از عوامل متعددی باشد، از جمله برخی غذاها، بارداری، برخی داروها یا وضعیتی به نام بیماری رفلاکس معده (GERD).

علاوه بر احساس سوزش در قفسه سینه، ممکن است طعم اسیدی در دهان یا مشکل در بلع داشته باشید.

زخم معده

زخم معده زخمی است که در پوشش داخلی معده یا قسمت اول روده کوچک وجود دارد. می تواند باعث سوزش معده درد شود که ممکن است بین وعده های غذایی یا در شب شروع شود. علائم ممکن است هنگام خوردن یا مصرف آنتی اسیدها کاهش یابد.

بیماری ریه

برخی از بیماری های ریوی می توانند باعث درد قفسه سینه شوند، به ویژه هنگام تنفس یا سرفه. اینها می تواند شامل یک عفونت تنفسی، مانند ذات الریه، یا جنب، التهاب در بافتی که ریه ها را می پوشاند، باشد.

درد قفسه سینه همچنین ممکن است ناشی از آمبولی ریه باشد که یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. با آمبولی ریه، لخته خون شل می شود و به ریه ها می رود. علائم دیگر ممکن است شامل تنگی نفس ناگهانی، ضربان قلب نامنظم (آریتمی قلب) و سرفه خونی باشد.

درد دیواره قفسه سینه

درد دیواره قفسه سینه به دلیل مشکلاتی در عضلات، استخوان ها یا اعصاب قفسه سینه ایجاد می شود. این می تواند در اثر آسیب به قفسه سینه، مانند رگ به رگ شدن یا کبودی ایجاد شود. همچنین ممکن است وضعیتی به نام کوستوکندریت باشد، التهاب در غضروف که باعث درد در کناره های استخوان سینه می شود.

سایر علل درد قفسه سینه

درد قفسه سینه همچنین ممکن است ناشی از حمله پانیک یا حمله اضطراب باشد. این می تواند در صورتی اتفاق بیفتد که شما یک اختلال اضطرابی دارید یا هر زمانی که ناگهان احساس ترس یا اضطراب کردید. این معمولاً مانند یک درد تیز و کوبنده یا ناراحتی قفسه سینه همراه با ضربان قلب سریع است.

انواع درد قفسه سینه

برخی از انواع درد بیشتر احتمال دارد که حمله قلبی باشد. این شامل :

فشار، سفتی، فشردن
درد در ناحیه وسیعی از قفسه سینه پخش می شود
درد به بازوی چپ، شانه ها، بالای شکم، پشت، گردن یا فک گسترش می یابد
درد مداوم در وسط قفسه سینه شما
درد همراه با حالت تهوع ناگهانی، شکستن عرق سرد، مشکل در تنفس یا خستگی

انواع دردهایی که کمتر احتمال حمله قلبی دارند عبارتند از :

درد تیز و چاقو مانند هنگام سرفه یا تنفس
درد شدید ناگهانی که فقط چند ثانیه طول می کشد
درد در یک طرف بدن
درد فقط در یک نقطه کوچک
دردی که چندین ساعت یا چند روز طول می کشد و علائم دیگری ندارد
درد هنگام فشار دادن به قفسه سینه یا با یک حرکت خاص

انواع درد قفسه سینه

علائم یک اورژانس

اگر در مورد علت درد قفسه سینه خود مطمئن نیستید، همیشه باید با پزشک خود مشورت کنید. برخی علائم می تواند نشان دهد که احتمال حمله قلبی بیشتر است. اگر درد  همراه با علائم دیگر یا عوامل خطر حمله قلبی دارید، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

عوامل خطر درد قفسه سینه

در صورت داشتن هر یک از عوامل خطر زیر، به احتمال زیاد نشان دهنده یک وضعیت خطرناک است و باید به این ترتیب درمان شود:

عوامل خطر درد قفسه سینه

۴۰ سال یا بیشتر
مصرف نیکوتین
چاقی
دیابت
فشار خون بالا
سطح کلسترول ناسالم
سابقه خانوادگی بیماری قلبی زودرس

تشخیص

هنگامی که برای درد قفسه سینه خود به توجه فوری نیاز دارید، با ۱۱۵ تماس بگیرید تا به اورژانس نزدیک منتقل شوید. امدادگران پاسخگو می توانند حتی قبل از رسیدن به بیمارستان وضعیت شما را ارزیابی کرده و به تثبیت آن کمک کنند.

در اورژانس، پزشکان تعیین می کنند که آیا درد قفسه سینه حاد (به طور ناگهانی ایجاد می شود) یا مزمن (در دراز مدت رخ می دهد).

برای درد حاد قفسه سینه، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی معمولاً می‌تواند به سرعت به ریشه مشکل شما برسد :

گرفتن یک تاریخچه پزشکی مختصر
انجام معاینه فیزیکی
انجام نوار قلب (ECG)
آزمایش خون برای اندازه گیری آنزیم های قلبی

برگه نوار قلب

این ارزیابی معمولاً مشخص می کند که آیا این یک اورژانس قلبی است یا خیر. اگر هنوز در تشخیص شک وجود دارد، آزمایشات بیشتری مورد نیاز است.
اگر مشکوک به ACS باشد، ممکن است برای شروع درمان در بخش مراقبت های ویژه بستری شوید. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی شما نیز ممکن است خواهان مطالعات بیشتری برای کمک به تشخیص تشخیص باشند. اینها می تواند شامل اکوکاردیوگرام، اسکن تالیوم، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) یا کاتتریزاسیون قلب باشد.

اگر درد قفسه سینه شما مزمن باشد یا چیزی که قبلا داشته اید، پزشک شما ارزیابی می کند که آیا آنژین است یا خیر. آنژین معمولاً توسط CAD ایجاد می شود، اما همچنین می تواند در اثر شرایط قلبی کمتر شایع مانند اسپاسم عروق کرونر یا سندرم قلبی x.17 ایجاد شود.

اگر این بیماری مربوط به قلب نباشد، پزشک ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای مشکلات مربوط به دستگاه گوارش یا ریه تجویز کند. اینها می تواند شامل اشعه ایکس، آندوسکوپی دستگاه گوارش، و تست های عملکرد ریوی باشد.

به هنگام درد قفسه سینه چه باید کرد؟

اگر درد قفسه سینه ای دارید که بیش از پنج دقیقه طول می کشد و هنگام استراحت یا مصرف دارو از بین نمی رود، فوراً با ۹۱۱ تماس بگیرید یا از کسی بخواهید که شما را به نزدیکترین اورژانس ببرد. درد قفسه سینه قلبی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. درد قفسه سینه می تواند نشانه سکته قلبی باشد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!