انواع درد شکم

انواع درد شکم و درمان

داشتن درد شکم یکی از رایج ترین تجربیات پزشکی بشر است. چه از خوردن بیش از حد غذای ناسالم در کودکی (یا در بزرگسالی) یا ابتلا به نوعی ویروس، همه ما می دانیم که به طور ناگهانی دچار مشکلات معده می شویم. همچنین کاملاً درک شده است که همه دردهای شکم یکسان نیستند. با در نظر گرفتن نوع و محل و شدت درد و با ذکر علائم همراه، می توان علل احتمالی را محدود کرد. در زیر انواع درد شکم را در مجله اینترنتی پزشکی سلول سبز بررسی کرده ایم که از نسبتاً شایع تا نسبتاً نادر متغیر است :

۱- درد شدید در قسمت بالای سمت راست شکم

علت احتمالی : سنگ کیسه صفرا

کیسه صفرا مقداری از صفرا را که در هضم غذا استفاده می شود ذخیره می کند. با شیره های گوارشی کبد و لوزالمعده ترکیب می شود تا غذای نیمه هضم شده را که از معده خارج شده و وارد روده کوچک شده است، تجزیه کند. شایع ترین علت سنگ کیسه صفرا زمانی است که کبد کلسترول اضافی را دفع می کند (اغلب نتیجه عادات غذایی ناسالم). که کلسترول اضافی می تواند در کیسه صفرا جمع شود و به سنگ کیسه صفرا تبدیل شود. کیسه صفرا در کنار کبد قرار دارد و در این محل در سمت راست بالای شکم است که وقتی بدن سعی می کند سنگ های صفراوی را از مجرای صفراوی باریک عبور دهد، درد شدید احساس می شود.

درمان

برخی از افراد بدون هیچ علامتی سنگ کیسه صفرا دارند، اما زمانی که درد شروع می شود، این بیماری باید به سرعت درمان شود. بسته به شدت بیماری، درمان ها از داروی خوراکی تا حل کردن سنگ ها تا جراحی برای برداشتن کیسه صفرا متغیر است.

سنگ کیسه صفرا درد شکم

۲- نفخ ناراحت کننده

علت احتمالی : گاز اضافی

فرآیند گوارش اساساً مجموعه ای از واکنش های شیمیایی است که در طول دستگاه گوارش اتفاق می افتد. برخی از این واکنش‌ها، به‌ویژه زمانی که بدن در حال تجزیه برخی مواد غذایی مانند سبزیجات برگ‌دار و لوبیا است، که منجر به ترشح گاز می‌شود. خوردن بیش از حد غذاهای گازدار می تواند منجر به افزایش بیش از حد گاز در دستگاه گوارش شود که باعث ایجاد احساس نفخ می شود. این همچنین می تواند در اثر نوشیدن مقدار زیادی نوشابه های گازدار یا بلعیدن هوای زیاد هنگام غذا خوردن اتفاق بیفتد.

درمان

گاز اضافی البته یک بیماری شایع و غیر جدی است که معمولاً به مرور زمان برطرف می‌شود، اما می‌توان آن را با استفاده از داروهای بدون نسخه نیز برطرف کرد. برای کسانی که به ویژه مستعد ابتلا به گاز هستند، می توان با اصلاح رژیم غذایی برای محدود کردن سبزیجات سبز برگ، نوشیدنی های گازدار، لوبیاها یا سوربیتول (یک شیرین کننده مصنوعی) از آن جلوگیری کرد.

نفخ شکم

۳- درد بالای معده یا احساس سوزش

علت احتمالی : زخم معده

زخم معده زمانی رخ می دهد که آسیب به پوشش معده منجر به زخم های دردناک شود. معده به طور معمول با لایه ای از مخاط غلیظ پوشیده شده است که به عنوان مانعی بین خود پوشش و شیره های گوارشی سوزاننده عمل می کند. هنگامی که سد مخاطی به خطر بیفتد، که می تواند در نتیجه عفونت، نوشیدن زیاد، سیگار کشیدن، آسپرین یا انواع بیماری های گوارشی دیگر اتفاق بیفتد، شیره های گوارشی در واقع می توانند مخاط معده را بخورند. زخم های ایجاد شده باعث درد معده و حتی خونریزی بالقوه می شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ورم معده چیست و آیا خطرناک است؟

درمان

درمان به علت زمینه‌ای بستگی دارد، اما بیشتر گزینه‌های درمانی بر خنثی کردن یا کاهش اسید معده به اندازه کافی تمرکز دارند تا زخم‌ها بهبود یابند. در صورت عفونت، ممکن است از آنتی بیوتیک ها نیز استفاده شود.

۴- درد شدید در سمت راست پایین شکم

علت احتمالی : آپاندیس

زمانی تصور می شد که آپاندیس یک اندام اضافه است، اکنون تصور می شود که در حفظ تعادل سالم فلور روده نقش دارد. آپاندیس گاهی ممکن است به دلیل عفونت یا انسداد در محفظه توخالی آن ملتهب شود و باکتری‌ها در داخل آن تجمع کنند. در صورت ترکیدن، باکتری های ایجاد کننده التهاب به داخل حفره شکمی رها می شوند و باعث ایجاد عوارض بالقوه مختلفی می شوند. درد در سمت راست پایین شکم، همراه با علائم احتمالی دیگر مانند حالت تهوع و تب، نشانه‌ای از آپاندیسیت حاد است.

درمان

به دلیل خطر ترکیدن آپاندیس، درمان در اسرع وقت پس از شروع علائم ضروری است. در برخی موارد، آنتی بیوتیک ها می توانند در درمان این عارضه موثر باشند، اما در اکثر مواقع آپاندکتومی (برداشتن آپاندیس) ضروری است.

درد شکم آپاندیس

۵- درد عمومی شکم همراه با اسهال

علت احتمالی : گاستروانتریت

به عبارت ساده تر، گاستروانتریت التهاب دستگاه گوارش است که معمولاً معده و یا روده کوچک را درگیر می کند. اغلب اوقات گاستروانتریت (که به آن اسهال عفونی نیز گفته می شود) توسط یک ویروس ایجاد می شود. نوروویروس یک نمونه از یک علت شایع است. عفونت ویروسی باعث التهاب می شود و به نوبه خود باعث اسهال، درد شکم و گاهی استفراغ می شود.

درمان

به عنوان یک بیماری به طور کلی غیر جدی، گاستروانتریت اغلب با تمرکز بر مدیریت اسهال و سایر علائم درمان می شود. یکی از جنبه های اصلی این درمان، مقابله با کم آبی است که اغلب با فشار دادن مایعات با عفونت همراه است. در گذشته، پزشکان تغییرات رژیم غذایی مانند رژیم غذایی “BRAT” را توصیه می کردند، اما این دیگر روش پذیرفته شده عمومی نیست.

۶- درد عمومی شکم همراه با نفخ

علت احتمالی : سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

سندروم روده تحریک پذیر به گروهی از علائم اشاره دارد که شناسایی شده اند. علاوه بر درد شکمی و نفخ، بسیاری از افراد تغییراتی را در عادات روده مانند یبوست و اسهال نیز تجربه می کنند. به خوبی مشخص نیست که چه چیزی باعث IBS می شود، اما ممکن است به ژنتیک، حساسیت غذایی، استرس یا عفونت مرتبط باشد.

درمان

در حال حاضر هیچ درمانی برای IBS وجود ندارد، بنابراین درمان حول مدیریت علائم موجود است. داروهای درمان اسهال و یبوست را می توان با برخی تغییرات در رژیم غذایی تکمیل کرد. یک رژیم بسیار توصیه شده رژیم غذایی با FODMAP کم است که به غذاهایی اطلاق می شود که حاوی اجزای قابل تخمیر خاصی هستند.

۷- گرفتگی یا درد شکم همراه با اسهال خونی

علت احتمالی : کولیت روده یا بیماری کرون

کولیت روده و بیماری کرون هر دو نمونه‌هایی از بیماری التهابی روده (IBD) هستند که توسط بخشی از دستگاه گوارش که بر آن تأثیر می‌گذارند متمایز می‌شوند. علت IBD یک تعامل پیچیده بین عوامل ژنتیکی و سبک زندگی است. هر دو بیماری شامل التهاب قسمت‌های مربوطه دستگاه گوارش است که باعث علائم متعددی از جمله خونریزی روده و درد شکمی مرتبط می‌شود.

درمان

IBS، در حال حاضر هیچ درمانی برای کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون وجود ندارد، بنابراین درمان بر مدیریت علائم و کیفیت زندگی طولانی مدت متمرکز است. معمولاً دارو برای کاهش التهاب و مدیریت علائم انتخاب می شود. در موارد شدید، جراحی برای برداشتن بخشی یا تمام کولون ممکن است به منظور تسکین لازم باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  انواع سرطان های دستگاه گوارش

۸. ناراحتی یا کسالت کامل بدن همراه با اسهال یا یبوست

علت احتمالی : عدم تحمل لاکتوز

لاکتوز جزء محصولات مبتنی بر شیر است که برای هضم شدن به آنزیمی به نام لاکتاز نیاز دارد. در بسیاری از افراد، تولید این آنزیم به مقدار کافی متوقف می شود (معمولاً در نتیجه افزایش سن) و لاکتوز به روده بزرگ منتقل می شود. هنگامی که وجود دارد، رشد و فعالیت برخی از باکتری های روده را افزایش می دهد که به نوبه خود باعث ایجاد انواع علائم ناخوشایند گوارشی می شوند.

درمان

هیچ درمانی برای کاهش تدریجی تولید لاکتاز وجود ندارد، اما می‌توان با اجتناب از محصولات مبتنی بر شیر یا با مصرف مکمل‌های لاکتاز که به هضم لاکتوز کمک می‌کنند، این وضعیت را کاهش داد.

برخی از دلایل درد معده شما اصلاً مهم نیستند و معمولاً خود به خود برطرف می شوند. اما برخی می توانند نشان دهنده یک مشکل عمیق تر یا بالقوه خطرناک تر باشند. اگر معده درد طولانی مدت داشته اید، ممکن است وقت آن رسیده که با یک متخصص گوارش صحبت کنید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!