علت خون دماغ شدن در خواب چیست

علت خون دماغ شدن در خواب چیست؟

خون دماغ شدن در خواب و بیدار شدن با لکه خون روی روبالشی خود بدون هیچ دلیل مشخصی می تواند ناراحت کننده و کاملاً ترسناک باشد.

اما نگران نباشید : اگر بینی خونی خواب شما را مختل کرده است، به احتمال زیاد تنها نیستید. و این احتمال وجود دارد که شما کاملاً خوب باشید.

خون دماغ شدن در خواب شایع است و معمولاً جای نگرانی نیست.

علت خون دماغ شدن در خواب

خون دماغ (همچنین در اصطلاح پزشکی به عنوان اپیستاکسی شناخته می شود) معمولاً به دلایل خاصی اتفاق می افتد. و اغلب می توانید این مشکلات را با درمان های خانگی برطرف کنید.

در اینجا دلیل وقوع آنها است.

۱. برداشتن مخاط خشک شده بینی

بچه ها به ویژه مستعد “حفاری” هستند، اما بزرگسالان نیز این کار را انجام می دهند گاهی اوقات در خواب بدون اینکه متوجه شویم و  باعث خون دماغ شدن در خواب می شود. ناحیه وسط بینی که به سپتوم معروف است، به ویژه در صورت دست زدن به آن مستعد تحریک و خونریزی است.

پنج رگ خونی مختلف وجود دارد که در سپتوم به هم می رسند و بسیار حساس هستند. اگر رگ های خونی را لمس کنید، ممکن است ترک بخورند و خونریزی کنند.

یک رویکرد پیشگیرانه برای برداشتن بینی داشته باشید. مخاط خشک شده (معروف به “بوگر”) در بینی ناراحت کننده است و به سختی از بین می رود، بنابراین مردم اغلب به حذف دستی متوسل می شوند. در عوض از مرطوب کننده های بینی بدون دارو مانند اسپری سالین، ژل و پماد برای رفع این مشکل استفاده کنید.

داخل بینی را مرطوب نگه دارید، در این صورت تمایل زیادی به چیدن نخواهید داشت. مرطوب‌کننده‌های بینی می‌توانند مخاط را نرم کرده و با دمیدن ملایم آن را آسان‌تر کنند.

برای استفاده صحیح از اسپری بینی، نازل را در سوراخ بینی قرار دهید و آن را به سمت گوش خود هدایت کنید. اسپری بینی را به سمت وسط بینی خود قرار ندهید. شما می خواهید از تماس مستقیم با سپتوم اجتناب کنید.

و اگر فرزندانتان با دیدن یک بطری اسپری بینی با فریاد فرار کردند، ژل یا پماد را امتحان کنید.

علت خون دماغ در خواب

۲. اتاق خواب شما خشک است

اگر از گرما یا تهویه مطبوع استفاده می کنید یا در آب و هوای خشک زندگی می کنید، خانه شما ممکن است سطح رطوبت پایینی داشته باشد. اگر رطوبت به زیر ۳۰ درصد برسد، پوست و غشاهای مخاطی خشک از جمله غشاهای داخل بینی را آماده کرده اید.

رگ های خونی سپتوم به خشکی بسیار حساس هستند. زمانی که غشاهای مخاطی بینی خشک می شوند، رگ های خونی در معرض دید قرار می گیرند. آنها می توانند ترک بخورند و باعث خون دماغ شدن در خواب شوند. این احتمال بیشتر در شب اتفاق می افتد، زمانی که آب نمی نوشید و از طریق دهان نفس می کشید.

نشانه های دیگر خانه شما خیلی خشک است:

لب های ترک خورده یا ترک خورده.
پوست خشک و خارش دار.
گلو درد، خشکی، به خصوص زمانی که از خواب بیدار می شوید.
الکتریسیته ساکن روی پارچه و مو.
خارش یا خشکی چشم.

ممکن است بخواهید یک رطوبت سنج بخرید، دستگاهی که سطح رطوبت را اندازه گیری می کند. سطح رطوبت ایده آل ۳۰ تا ۵۰ درصد است. سپس یک دستگاه بخور برای خانه خود تهیه کنید یا هر شب یک دستگاه بخور در اتاق خواب خود راه اندازی کنید. این دستگاه ها با آب پر می شوند و هوا را مرطوب می کنند. آنها را به طور منظم تمیز کنید تا از مسائل نامطلوب مانند کپک، باکتری و کپک جلوگیری کنید.

برای دفاع مضاعف در برابر خون دماغ شبانه، مرطوب کننده خود را با مرطوب کننده بینی استفاده کنید. قبل از رفتن به رختخواب از اسپری سالین و سپس مقداری پماد استفاده کنید.

مرطوب کردن اتاق خواب

۳. سرماخوردگی یا آلرژی دارید

آبریزش بینی باعث تحریک و کم آبی در بینی می شود که اغلب منجر به خون دماغ شدن در خواب می شود. و اگر بینی خود را به شدت و مکرر باد می کنید، بینی شما بیشتر تحریک می شود.

دمیدن شدید بینی می‌تواند باعث آسیب به سپتوم و خونریزی آن شود. زمانی که سرما می‌خورید به طور مرتب از اسپری نمک استفاده کنید تا ترشحات بینی نرم‌تر شود. وقتی باید بینی خود را باد کنید، این کار را به آرامی انجام دهید.

اسپری های ضد احتقان بینی چطور؟ برخلاف اسپری های سالین، اسپری های ضد احتقان حاوی دارو یا مواد فعال هستند. اگر واقعاً از سرماخوردگی یا آلرژی گرفتگی دارید، می توانید از آنها استفاده کنید، اما بیش از سه روز متوالی. اسپری‌های ضد گرفتگی بینی می‌توانند اثر بازگشتی ایجاد کنند و باعث می‌شوند احساس احتقان بیشتری کنید.

اگر همیشه پر احتقان هستید به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید علت آن را بیابید و گزینه های درمانی دیگر را بررسی کنید.

سرماخوردگی و خون دماغ

چگونه خونریزی بینی را متوقف کنم؟

با وجود تمام تلاش‌های ما برای جلوگیری از آنها، خونریزی بینی همچنان ممکن است اتفاق بیفتد و متوقف کردن آن مهم است.

بهترین راه برای جلوگیری از خونریزی بینی فشار دادن قسمت نرم بینی است. به جلو خم شوید و سوراخ های بینی را حداقل به مدت پنج دقیقه بدون توقف فشار دهید. بسیاری از مردم پس از یک یا دو دقیقه، قبل از لخته شدن خون، اعمال فشار را متوقف می کنند. در برابر اصرار برای رها کردن خیلی زود مقاومت کنید.

خونریزی بینی روزانه باید پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه فشار ملایم متوقف شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

خونریزی گاه به گاه بینی معمولا جای نگرانی ندارد. اما اگر شما :

خونریزی بیش از ۳۰ دقیقه طول بکشد.
از دست دادن مقدار زیادی خون.
اختلال خونریزی دارند.
داروهای رقیق کننده خون مصرف کنید.

۴/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!