خونریزی گوارشی چیست؟

خونریزی گوارشی چیست؟

بسیاری از مواقع خونریزی گوارشی جدی نیست، مانند هموروئید. با این حال، برخی از خونریزی ها، به ویژه آنهایی که در دستگاه گوارش فوقانی رخ می دهند، می توانند بزرگ و کشنده باشند.

بنابراین، بسیار مهم است که توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای هر گونه خونریزی گوارشی ارزیابی شود و اگر کسی هر یک از علائم خونریزی حاد را داشت، باید فورا به دنبال درمان اورژانسی باشد.

خونریزی گوارشی

خونریزی در دستگاه گوارش یک بیماری نیست، بلکه یک علامت بیماری است. علت خونریزی ممکن است مربوط به شرایطی باشد که قابل درمان است یا ممکن است نشانه یک بیماری جدی تر باشد.

خونریزی دستگاه گوارش چه علائمی دارد؟

اینکه چه علائمی دارید بستگی به این دارد که خونریزی در کدام ناحیه از دستگاه گوارش رخ می دهد و اینکه خونریزی حاد (کوتاه و احتمالاً شدید) یا مزمن (طولانی مدت) است.

علائم خونریزی دستگاه گوارش فوقانی

خون قرمز روشن، لخته های تیره، یا مواد قهوه مانند قهوه در استفراغ
مدفوع سیاه

علائم خونریزی دستگاه گوارش تحتانی

دفع فقط خون قرمز روشن، یا دفع خون مخلوط در مدفوع (تبدیل مدفوع به سیاه یا قیر مانند)
خون قرمز روشن یا قهوه ای رنگ در مدفوع

علائم خونریزی حاد

ضعف
تنگی نفس
سرگیجه
نبض سریع
کاهش جریان ادرار
گرفتگی شکم درد
دست و پاهای سرد
غش
اسهال
گیجی
خواب آلودگی
خون قرمز روشن مدفوع را می پوشاند
خون تیره با مدفوع مخلوط شده است
مدفوع سیاه یا قیرانی
خون قرمز روشن در استفراغ
ظاهر استفراغ “فاله قهوه”

علائم خونریزی مزمن

ضعف
خستگی
تنگی نفس
رنگ پریدگی
درد قفسه سینه
سرگیجه
بی حالی
غش
خون قرمز روشن مدفوع را می پوشاند
خون تیره با مدفوع مخلوط شده است
مدفوع سیاه یا قیرانی
خون قرمز روشن در استفراغ
تفاله قهوه ظاهر استفراغ
کم خونی

علائم خونریزی گوارشی

علت خونریزی گوارشی

بسیاری از شرایط می توانند باعث خونریزی دستگاه گوارش شوند. پزشک می تواند با یافتن منبع خونریزی، علت خونریزی شما را بیابد. علل احتمالی خونریزی :

آنژیودیسپلازی. آنژیودیسپلازی زمانی است که شما عروق خونی غیرطبیعی یا بزرگ شده در دستگاه گوارش خود دارید. این رگ های خونی می توانند شکننده شده و خونریزی کنند.

تومورهای خوش خیم و سرطان. تومورهای خوش و سرطان مری، سرطان معده، روده بزرگ، رکتوم یا به طور کلی سرطان های دستگاه گوارش ممکن است زمانی که پوشش داخلی دستگاه گوارش را ضعیف می کنند باعث خونریزی شوند. تومور خوش خیم رشد غیر طبیعی بافتی است که سرطانی نیست.

کولیت. زخم روده بزرگ از عوارض کولیت است. کولیت روده یک بیماری التهابی روده است که می تواند باعث خونریزی دستگاه گوارش شود.

پولیپ روده بزرگ. پولیپ روده بزرگ می تواند باعث خونریزی  شود. شما می توانید همزمان بیش از یک پولیپ روده بزرگ داشته باشید. برخی از انواع پولیپ ها ممکن است سرطانی باشند یا سرطانی شوند.

بیماری دیورتیکولار. هنگامی که کیسه‌های کوچک یا کیسه‌های کوچک تشکیل می‌شوند و از طریق نقاط ضعیف دیواره روده بزرگ به بیرون فشار می‌آورند، بیماری دیورتیکول می‌تواند باعث خونریزی دستگاه گوارش شود.

واریس مری. واریس مری می تواند باعث خونریزی  شود. واریس مری معمولاً مربوط به یک بیماری بیماری گوارشی مزمن کبدی به نام سیروز است.

التهاب مری. شایع ترین علت التهاب مری، رفلاکس معده به مری (GER) است. GER زمانی اتفاق می افتد که اسفنکتر تحتانی مری شما ضعیف باشد یا شل شود در حالی که نباید. اسید معده می تواند به مری شما آسیب برساند و باعث زخم و خونریزی شود.

ورم معده. برخی از علل شایع ورم معده عبارتند از :

استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و سایر داروها
عفونت ها
بیماری کرون
بیماری های جدی
صدمات شدید

اگر ورم معده درمان نشود، می تواند منجر به زخم یا مناطق فرسوده پوشش معده شود که می تواند در دستگاه گوارش شما خونریزی کند.

هموروئید یا شقاق مقعد. هموروئید می تواند باعث خونریزی دستگاه گوارش شود. یبوست و زور زدن در هنگام اجابت مزاج باعث تورم هموروئید می شود. بواسیر باعث خارش، درد و گاهی خونریزی در مقعد یا پایین رکتوم می شود. شقاق مقعدی پارگی های کوچکی هستند که می توانند باعث خارش، پارگی یا خونریزی در مقعد شوند.

زخم معده. باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) و استفاده از NSAID ها می تواند باعث ایجاد زخم معده شود. زخم معده می تواند مخاط شما را از بین ببرد و باعث خونریزی  شود.

علت خونریزی گوارشی

تشخیص خونریزی گوارشی

یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی معمولاً فرآیند تشخیص را با ثبت سابقه پزشکی بیمار و انجام یک معاینه فیزیکی کامل آغاز می کند. در طول معاینه، پزشک در مورد عادات مدفوع شما (بیشتر یا کمتر از حد معمول)، رنگ مدفوع (سیاه یا قرمز) و قوام (شل تر یا سفت تر) سؤال می کند.

آنها همچنین از شما می پرسند که آیا درد یا حساسیتی را تجربه می کنید و در کجا قرار دارد. سپس اگر معاینه علت خونریزی (مانند هموروئید) را نشان نداد، آزمایش‌های تشخیصی را انجام می‌دهد یا اینکه آیا بیش از یک علت برای خونریزی وجود دارد یا خیر.

تست های تشخیصی عبارتند از :

آندوسکوپی فوقانی
EGD (ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپی)
کولونوسکوپی
سیگموئیدوسکوپی
آنوسکوپی
اشعه ایکس باریم
بیوپسی ها

درمان خونریزی گوارشی

درمان خونریزی گوارشی (GI) به علت و محل خونریزی شما بستگی دارد.

در طی آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی، آندوسکوپی دستگاه گوارش تحتانی، کولونوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر یا لاپاراتومی، پزشک می تواند خونریزی در دستگاه گوارش شما را متوقف کند. او می تواند با وارد کردن ابزار از طریق آندوسکوپ، کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپ خونریزی را متوقف کند.

داروها را به محل خونریزی تزریق می کنند.
محل خونریزی و بافت اطراف را با یک پروب حرارتی، جریان الکتریکی یا لیزر درمان می کنند.
رگ های خونی آسیب دیده را با باند یا گیره می بندند.

در طی آنژیوگرافی، رادیولوژیست می‌تواند دارو یا مواد دیگری را به رگ‌های خونی تزریق کند تا برخی از انواع خونریزی را متوقف کند.

داروها

هنگامی که عفونت ها یا زخم ها باعث خونریزی در دستگاه گوارش شما می شوند، متخصصان مراقبت های بهداشتی داروهایی را برای درمان این مشکل تجویز می کنند.

عمل جراحی

هنگامی که فردی خونریزی حاد شدید یا خونریزی دارد که متوقف نمی شود، ممکن است جراح نیاز به انجام لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی برای توقف خونریزی داشته باشد.

عمل جراحی

چگونه می توانم از خونریزی گوارشی جلوگیری کنم؟

پزشکان می توانند با درمان شرایطی که باعث خونریزی می شوند از خونریزی دستگاه گوارش جلوگیری کنند. شما می توانید از برخی از علل خونریزی  خود جلوگیری کنید.

محدود کردن مقدار داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) که مصرف می‌کنید یا با متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد سایر گزینه‌های دارویی صحبت کنید.
پیروی از توصیه های پزشک برای درمان رفلاکس معده (GER).

آیا خونریزی گوارشی خطرناک است؟

در صورت عدم درمان خونریزی گوارشی، ممکن است منجر به عوارض جدی از جمله حمله قلبی و شوک شود.

منبع : niddk.nih.gov

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!