خونریزی داخلی

خونریزی داخلی ؛ علت، علائم، عوارض

علائم خونریزی داخلی می تواند از یک مورد به مورد دیگر متفاوت باشد. می تواند ناگهانی و سریع همراه با درد شدید، شوک و غش باشد. یا، می تواند آهسته و “بی صدا” با علائم کمی باشد تا زمانی که از دست دادن کل خون بسیار زیاد باشد.

با این اوصاف، علائم همیشه میزان خونریزی و شدت آن را منعکس نمی کنند. ممکن است به دنبال آسیب شکم یا کلیه قبل از ظاهر شدن علائم، مقادیر زیادی خون از دست برود. در مقابل، حتی مقادیر کمی خونریزی در بخش‌هایی از مغز می‌تواند باعث علائم عمده و حتی مرگ شود.

این مقاله از سلول سبز به علت، علائم و عوارض خونریزی داخلی و اینکه چه علائمی نیاز به مراقبت های اورژانسی را نشان می دهد، می پردازد.

علت خونریزی داخلی

علت خونریزی داخلی به اندازه علائم و نشانه ها متفاوت است. برخی از آنها توسط یک نیروی خارجی مانند ضربه به بدن ایجاد می شوند، در حالی که برخی دیگر به دلیل بیماری یا ضعف ساختاری در داخل بدن ایجاد می شوند.

علت خونریزی داخلی

ضربه

ضربه یکی از شایع ترین علل خونریزی داخلی است. می تواند شامل انواع مختلفی از صدمات باشد :

ضربه نافذ : زمانی است که جسمی مانند چاقو، شیشه شکسته، ترکش یا گلوله وارد بدن می شود.
ضربه‌های بلانت : این می‌تواند از ضربه‌ها و مشت‌ها که ممکن است در ابتدا علائم واضحی ایجاد نکنند تا ضربه‌های با سرعت بالا، که اغلب ایجاد می‌کنند، متغیر باشد.
صدمات کاهش سرعت : معمولاً در تصادفات اتومبیل رخ می دهد. هنگامی که یک وسیله نقلیه با سرعت زیاد به طور ناگهانی متوقف می شود، می تواند باعث پارگی یا جدا شدن عروق و اندام ها از یکدیگر شود.
شکستگی : برخی از شکستگی ها بیشتر از بقیه خونریزی می کنند. شکستگی استخوان های بلند بازو، ساق پا و لگن می تواند باعث از دست دادن خون شدید شود. قطعات استخوانی همچنین می توانند رگ های خونی را پاره کنند.

آنوریسم

آنوریسم برآمدگی رگ خونی است که در اثر ضعف دیواره رگ خونی ایجاد می شود. این می تواند باعث پارگی رگ شود. گاهی اوقات، پارگی آنوریسم با فعالیت شدید اتفاق می افتد. در زمان های دیگر، می تواند بدون دلیل آشکار در هنگام استراحت یا خواب رخ دهد.

آنوریسم ها می توانند در هر رگ خونی رخ دهند، اگرچه بیشتر در مغز (آنوریسم مغزی) یا آئورت، یا در قفسه سینه (آنوریسم آئورت قفسه سینه صعودی یا نزولی) یا شکم (آنوریسم آئورت شکمی) شایع تر هستند.

آنوریسم

اختلالات خونریزی

اختلالات خونریزی مانند هموفیلی می تواند فرد را در معرض افزایش خطر خونریزی از جمله خونریزی داخلی قرار دهد. این امر زمانی ایجاد می‌شود که خون آنطور که باید لخته نمی‌شود، به دلیل کمبود سلول‌های خونی به نام پلاکت یا پروتئین‌هایی به نام فاکتورهای انعقادی.

استفاده بیش از حد از برخی داروها می تواند همین اثر را داشته باشد. این شامل رقیق کننده های خون مانند وارفارین و داروهای ضد پلاکت مانند پلاویکس (کلوپیدوگرل) می شود. حتی داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین و ادویل (ایبوپروفن) در صورت استفاده بیش از حد می توانند باعث خونریزی داخلی شوند، به خصوص اگر زخم معده یا هر بیماری دیگری که باعث خونریزی معده  شود، دارید.

تب های خونریزی دهنده

یکی از علل کمتر شایع خونریزی داخلی تب های هموراژیک ویروسی است. برخی از ویروس ها می توانند باعث ایجاد لخته های خونی کوچک در رگ های خونی در سراسر بدن شوند. با انجام این کار، پلاکت های کمتری برای توقف خونریزی وجود دارد

علائم شایع عبارتند از استفراغ، اسهال، درد عضلانی، لکه های ریز قرمز یا بنفش روی پوست (به نام پتشیا)، خونریزی و افت فشار خون.

بسیاری از بیماری‌های ویروسی وجود دارند که می‌توانند باعث خونریزی داخلی شوند که بیشتر آن‌ها به آفریقا محدود می‌شوند. این موارد عبارتند از :

تب چیکونگونیا
تب دنگی
ویروس ابولا
هانتا ویروس
تب لاسا
تب دره ریفت
تب زرد

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ترومبوز ؛ انواع، علائم، علت، تشخیص، درمان

علائم خونریزی داخلی

علائم خونریزی داخلی همیشه با شدت خونریزی مطابقت ندارد. در موارد تروما، فقدان اولیه علائم یا نشانه‌ها به این معنی نیست که فرد در حالت شفاف است. تنها بعداً است که علائم ممکن است ایجاد شده و شدید شوند.

علائم خونریزی داخلی عبارتند از :

سبکی سر

با از دست دادن خون سریع یا شدید، سبکی سر و سرگیجه شایع است. در مواردی که از دست دادن خون تدریجی است، سبکی سر ممکن است تنها زمانی رخ دهد که فرد سعی کند بایستد و فشار خون پایین بیاید.

درد

درد یکی از علائم رایج خونریزی داخلی است زیرا خون بافت ها را تحریک می کند. در برخی از قسمت های بدن، مانند درد قفسه سینه، درد ممکن است محدود به ناحیه خونریزی باشد. در مورد دیگران، مانند شکم، درد ممکن است در سایر قسمت های بدن احساس شود. به عنوان مثال، خونریزی در نزدیکی دیافراگم اغلب در شانه احساس می شود.

مراقبت

زمانی که خونریزی داخلی رخ می دهد، معمول است که افراد مراقب خود باشند. مراقبت تلاشی ناخودآگاه برای جلوگیری از لمس قسمتی از بدن است که حساس یا آسیب دیده است.

تنگی نفس

تنگی نفس می تواند نشانه خونریزی داخلی در هر قسمت از بدن باشد. با از دست دادن خون، گلبول های قرمز کمتری برای حمل اکسیژن به بافت ها وجود دارد. کمبود اکسیژن باعث ایجاد مشکل در تنفس می شود.

علائم خونریزی داخلی

سوزن سوزن شدن در دست و پا

با از دست دادن خون، بدن اغلب رگ‌های خونی اندام‌ها را می‌بندد تا خون را دوباره به اندام‌های مهم هدایت کند. از دست دادن اکسیژن به اندام ها می تواند باعث سوزن سوزن شدن دست ها یا پاها شود. خونریزی داخلی همچنین می تواند باعث هیپرونتیلاسیون (تنفس سریع) شود زیرا بدن تلاش می کند سطح اکسیژن را بالا ببرد.

تغییرات در بینایی

تغییرات در بینایی با خونریزی داخلی رایج است. آنها می توانند قبل از “سیاه شدن” زمانی که از دست دادن خون سریع یا شدید است رخ دهند. سایر تغییرات ممکن است به دلیل خونریزی مغزی باشد که در آن تاری دید و دوبینی شایع است.

حالت تهوع یا استفراغ

حالت تهوع و استفراغ ممکن است به دلیل از دست دادن خون یا در پاسخ به درد رخ دهد. این علائم زمانی رایج است که خونریزی در دستگاه گوارش یا مغز باشد.

تعریق شدید

وقتی از دست دادن خون ناگهانی یا شدید باشد، تعریق شدید بدون دلیل (به نام دیافورز) ممکن است رخ دهد. از دست دادن خون می تواند باعث تغییر سریع دمای بدن شود که به نوبه خود باعث تعریق شدید و ناگهانی می شود. مردم اغلب این را «عرق سرد می کنند» توصیف می کنند.

کبودی

کبودی گاهی اوقات می تواند نشان دهنده محل وقوع خونریزی باشد. کبودی اطراف ناف که به آن علامت کالن گفته می شود، نشان دهنده خونریزی در شکم است. کبودی در پهلو، که به عنوان علامت گری ترنر شناخته می شود، می تواند زمانی رخ دهد که خونریزی در شکم یا فضای خلفی صفاقی (محل قرارگیری کلیه ها) وجود داشته باشد. کبودی گسترده می تواند با شکستگی رخ دهد.

کبودی

تغییر در وضعیت روانی

تغییر در وضعیت روانی، از جمله سردرگمی و سرگردانی، نشانه آن است که خون زیادی از دست رفته است. این می تواند شامل از دست دادن کامل هوشیاری باشد. تغییر وضعیت روانی نشانه اورژانس پزشکی است.

مغز

خونریزی مغزی اغلب باعث سردرد شدید، حالت تهوع و استفراغ می شود. ضعف در یک طرف بدن یا تغییر در بینایی نیز شایع است. با پیشرفت خونریزی، گیجی و سردرگمی و به دنبال آن از دست دادن هوشیاری یا تشنج رخ می دهد.

قفسه سینه

خونریزی در قفسه سینه می تواند باعث تنگی نفس، سرفه نفس گیر و هموپتیزی (سرفه خونی) شود. سرفه کردن حتی یک قاشق چایخوری خون یک اورژانس پزشکی است. سرفه کردن ۱/۴ فنجان خون یا بیشتر با خطر بالای مرگ مرتبط است.
خونریزی در اطراف قلب (معروف به افیوژن پریکارد) می تواند حرکت قلب را محدود کند. این می تواند منجر به تامپوناد قلبی تهدید کننده زندگی شود.
هنگامی که یک ریه سوراخ می شود و فرو می ریزد (پنوموتوراکس)، کبودی اغلب در اطراف قفسه سینه و گردن دیده می شود. پوست گردن و قسمت فوقانی شکم نیز ممکن است مانند حباب چروکیده شود، زیرا هوا وارد لایه های پوست می شود. با وجود خون در قفسه سینه (هموتوراکس)، وقتی افراد به موقعیت های مختلف حرکت می کنند، درد می تواند افزایش یابد.

شکم

خونریزی داخل شکم می تواند باعث تورم همراه با درد منتشر شود. هنگامی که پزشک گوشی پزشکی را روی معده قرار می دهد، صداهای روده ممکن است وجود نداشته باشد. کبودی اطراف ناف یا پهلو به شدت حاکی از خونریزی داخلی است.
خونریزی در مری یا معده می تواند منجر به استفراغ خونی شود، در حالی که خونریزی در قسمت تحتانی دستگاه گوارش ممکن است باعث خونریزی رکتوم یا مدفوع خونی شود. خونریزی در کلیه ها یا مثانه می تواند باعث ایجاد خون در ادرار شود.

استخوان ها، مفاصل و ماهیچه ها

خونریزی ناشی از شکستگی یا آسیب مفاصل یا عضله معمولاً باعث کبودی می شود که گاهی اوقات شدید است. از سوی دیگر، زمانی که خونریزی باعث سندرم کمپارتمان می شود، پوست ممکن است رنگ پریده و سفت شود، این یک وضعیت دردناک است که به دلیل فشار زیاد در بافت های عضلانی ایجاد می شود. حرکت دادن مفاصل یا راه رفتن ممکن است سخت باشد.

عوارض خونریزی داخلی

خونریزی داخلی می تواند منجر به عوارض جدی شود. این می تواند شامل مرگ ناشی از از دست دادن انبوه خون باشد که به عنوان تخلیه خون شناخته می شود. این اغلب زمانی اتفاق می افتد که نیم تا دو سوم خون بدن از دست می رود.

عوارض خونریزی داخلی

اما عوارض دیگری نیز وجود دارد که می تواند منجر به مرگ یا آسیب دائمی شود :

شوکه شدن

شوک یک اورژانس پزشکی است که زمانی رخ می دهد که بافت های بدن شما نتوانند خون و اکسیژن کافی دریافت کنند. هنگامی که به دلیل حجم کم خون باشد، مانند خونریزی، به آن شوک هیپوولمیک گفته می شود.

بیشتر اوقات، علائم شوک (از جمله پوست لطیف، ضربان قلب سریع و مشکل در تنفس) زمانی رخ می‌دهد که فرد بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از حجم خون خود را از دست داده باشد.

نارسایی یا آسیب اندام

برخی از اندام ها نسبت به سایرین نسبت به از دست دادن خون و شوک حساس تر هستند. به عنوان مثال، در مورد قلب و کلیه ها، کمبود جریان خون باعث می شود بافت ها به سرعت بمیرند، که به آن نکروز گفته می شود. این می تواند عملکرد این اندام ها را کاهش دهد، اغلب به طور دائمی، که منجر به نارسایی اندام می شود.

همین امر می تواند در مورد خونریزی های مغزی رخ دهد که در آن مرگ بافت می تواند منجر به فلج، از دست دادن بینایی، تغییرات شخصیتی، از دست دادن حافظه و مشکلات بلع شود.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!