خواص کیوانو یا خربزه شاخدار + نحوه خوردن کیوانو

خواص کیوانو  بسیار متنوع است اما قبل از اینکه درباره کیوانو صحبت کنیم کمی درباره این میوه آشنا شویم. به دلیل ظاهر خاردار میوه، خربزه شاخدار نیز نامیده می شود. کیوانو میوه ای بیضی شکل به طول حدود ۱۰ سانتی متر با پوست نارنجی ضخیم و چاقو، گوشت سبز روشن و دانه های شفاف سفید در داخل است. بیشتر طعم آن را شبیه طعم خیار و خربزه با مقداری لیموترش توصیف می کنند. برخی افراد هنگام خوردن آن شکر به آن اضافه می کنند تا طعم آن بهتر شود.

اعتقاد بر این است که کیوانو از جنوب آفریقا سرچشمه گرفته است اما بعداً به نیوزیلند و استرالیا مهاجرت کرده است. این میوه عمدتاً در جنوب صحرای آفریقا، استرالیا، نیوزلند، اسرائیل و بخش‌های خاصی از آسیا رشد می‌کند. اخیراً این میوه در کالیفرنیا رشد کرده است.

کیوانو را می توان به تنهایی خورد یا به سالاد میوه، اسموتی یا سالسا اضافه کرد. در هر سوپرمارکتی موجود نیست، اما اگر بتوانید آن را پیدا کنید، خربزه شاخدار می‌تواند یک مکمل سالم برای رژیم غذایی شما باشد که پروتئین، منیزیم، ویتامین C و آهن را تامین می‌کند.

حقایق تغذیه ای کیوانو

اطلاعات تغذیه زیر برای ۱ فنجان (۲۳۳ گرم) میوه کیوانو ارائه شده است.

کالری : ۱۰۳
چربی : ۲.۹ گرم
سدیم : ۴.۷ میلی گرم
کربوهیدرات : ۱۷.۶ گرم
پروتئین : ۴.۱ گرم

خواص کیوانو

کربوهیدرات ها

بیشتر کالری موجود در کیوانو از کربوهیدرات ها تامین می شود. اگر یک وعده کامل از این میوه (کمی بیشتر از یک میوه کامل) بخورید، ۱۰۳ کالری و ۱۷.۶ گرم کربوهیدرات مصرف خواهید کرد.

کربوهیدرات ها می توانند شکر، فیبر یا نشاسته باشند. همچنین هیچ شاخص گلیسمی ثبت شده ای برای میوه وجود ندارد.

چربی ها

فقط در یک وعده خربزه شاخدار مقدار کمی چربی وجود دارد. یک وعده یک فنجان ۲.۹ گرم چربی ایجاد می کند. مطالعات نشان می دهد که چربی غیراشباع است.

پروتئین

کیوانو پروتئین بیشتری نسبت به انواع دیگر میوه ها دارد. در هر وعده یک فنجان ۴.۱ گرم پروتئین دریافت خواهید کرد.

ویتامین ها و مواد معدنی

یک وعده کیوانو منبع عالی منیزیم است که ۹۳.۲ میلی گرم یا حدود ۲۲ درصد از ارزش روزانه (DV) را تامین می کند. این میوه همچنین منبع خوبی از ویتامین C است که ۱۲.۳ میلی گرم یا ۱۳.۶ درصد از ارزش روزانه را تامین می کند و منبع خوبی از آهن است که ۲.۶ میلی گرم یا ۱۴.۶ درصد از ارزش روزانه را تامین می کند. در ادامه با خواص کیوانو آشنا می شویم.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  خواص روغن نارگیل برای کل بدن

فواید سلامتی کیوانو

شواهد محدودی در مورد خواص کیوانو وجود دارد. چند مطالعه مزایای بالقوه مصرف میوه خربزه شاخدار را برجسته کرده اند.

برخی از محققان در مورد استفاده از برگ‌های کیوانو نوشته‌اند که اگر آن را از فروشگاه مواد غذایی محلی خود خریداری کنید، احتمالاً همراه با میوه نمی‌آیند. بسیاری از این استفاده های سنتی از میوه کیوانو و برگ کیوانو با مطالعات علمی دقیق آزمایش نشده اند.

به عنوان مثال، این میوه برای درمان بیمارانی که آزمایش HIV/AIDs آنها مثبت بوده است، استفاده شده است، اگرچه شواهدی برای حمایت از این استفاده وجود ندارد. این میوه همچنین به عنوان منبع آب مورد توجه مردم صحرای کالاهاری است. در طب سنتی آفریقای جنوبی، برگ ها به دلیل اثر ضد خستگی جویده یا خورده می شوند، در چای های گیاهی برای اثر ملین یا برای تهیه بسته های ضد التهابی استفاده می شود.

باید مطالعاتی بر روی انسان انجام شود تا مشخص شود این میوه چه فوایدی دارد، اما این چیزی است که علم محدود تاکنون می گوید.

برگ ‌های کیوانو

ممکن است مزایای آنتی اکسیدانی داشته باشد

دانه های کیوانو عمدتا حاوی روغن های غیر اشباع هستند. بر اساس یک گزارش منتشر شده در سال ۲۰۱۸، “این روغن سرشار از مواد آنتی اکسیدانی مانند کاروتنوئیدها و توکوفرول ها است که با خنثی کردن آسیب رادیکال های آزاد که باعث بیماری های قلبی عروقی و سرطان می شوند، فواید زیادی برای سلول ها و اندام ها به ارمغان می آورد.” نویسنده گزارش همچنین خاطرنشان می کند که این روغن ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن همراه با ویتامین C و محتوای آهن کمک کند.

ممکن است سلامت قلب را تقویت کند

روغن دانه حاوی اسیدهای چرب غیراشباع است که می تواند به کنترل فشار خون و پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک کند. در صورت مصرف متعادل، چربی های غیراشباع ممکن است به بهبود کلسترول خون شما کمک کند.

ممکن است پتانسیل کاهش گلوکز خون را داشته باشد

این احتمال وجود دارد که خواص کیوانو بتواند سطح گلوکز خون را کاهش دهد، اما شواهد بسیار اولیه هستند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ انجام شد نشان داد که دوزهای عصاره ۱۵۰۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم از نظر بالینی خواص کاهش قند خون قابل توجهی را در موش‌هایی که هیپرگلیسمی داشتند نشان داد. تغییرات گلوکز خون در موش هایی که هیپرگلیسمی نداشتند معنی دار نبود. تئوری این است که این میوه باعث افزایش استفاده از گلوکز خون توسط کبد برای تبدیل آن به گلیکوژن می شود.

ممکن است پتانسیل کاهش زخم را داشته باشد

بر اساس یک مطالعه روی جوندگان که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد، این احتمال وجود دارد که خواص کیوانو دارای فواید ضد زخم باشد. اما مطالعات در مورد انسان وجود ندارد.

آلرژی

اطلاعات مربوط به آلرژی به طور خاص به خربزه شاخدار نیز وجود ندارد. با این حال، از آنجایی که این میوه مربوط به خیار و خربزه است، ممکن است افراد مبتلا به سندرم آلرژی خوراکی (OAS) هنگام مصرف آن واکنش نشان دهند. علائم سندرم آلرژی دهانی شامل خارش یا تورم دهان، صورت، لب، زبان و گلو است. OAS همچنین ممکن است در شرایط نادر باعث مشکل در تنفس یا حتی آنافیلاکسی شود.

خواص کیوانو برای سلامتی

اثرات نامطلوب

مشخص نیست که کیوانو با دارو تداخل دارد یا می تواند عوارض جانبی ایجاد کند پس می توانید با خیال راحت از خواص کیوانو بهره ببرید.

انواع کیوانو

تنها یک نوع کیوانو وجود دارد اما ممکن است آن را علاوه بر خربزه شاخدار به نام های مختلفی نیز ببینید.

فصل اوج میوه در تابستان است. با این حال، فروشگاه هایی که این میوه را حمل می کنند ممکن است آن را در تمام طول سال داشته باشند، زیرا از سایر نقاط جهان آورده می شود.

وقتی به دنبال خربزه شاخدار می گردید، خربزه ای را پیدا کنید که کبودی یا لکه های نرمی نداشته باشد. اگر میوه سبز باشد، هنوز نرسیده است. یکی را پیدا کنید که رنگ زرد-نارنجی روشن دارد.

ذخیره سازی و ایمنی مواد غذایی

کیوانو نیازی به یخچال ندارد. سعی کنید میوه را ظرف چند روز پس از خرید بخورید.

نحوه خوردن کیوانو

می توانید میوه را بدون پوسته بخورید. به سادگی، آن را از وسط نصف کنید و با قاشق از خمیر خارج کنید. می توانید دانه ها را نیز بخورید. این میوه به طور طبیعی خیلی شیرین نیست، بنابراین بسیاری از مردم روی آن شکر می‌پاشند تا شیرینی بیشتری به آن ببخشند. همچنین می‌توانید تفاله‌ها را با قاشق بیرون بیاورید و به اسموتی‌ها، سالاد میوه، دستور العمل‌های سالسا یا دیپ‌های میوه اضافه کنید.

نحوه خوردن کیوانو

همچنین توجه داشته باشید که از پوسته خربزه شاخدار می توان به عنوان یک کاسه رنگارنگ استفاده کرد. به سادگی میوه را بردارید و آن را با ماست و تاپینگ یا سالاد میوه پر کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!