خواص عناب

۱۶ خواص عناب، نحوه استفاده از آن و عوارض جانبی

خواص فراوان میوه عناب باعث می شود که آن را به یک امر ضروری تبدیل کنید. برای قرن ها، میوه عناب در طب چینی استفاده می شود. حاوی ساپونین است و برای کاهش اضطراب و بهبود خواب مفید است.

می تواند احتقان ناشی از مشکلات گوارشی را از بین ببرد. جدا از پلی ساکاریدها و فلاونوئیدها، سرشار از مواد مغذی است. عناب در مدیریت اختلالات عصبی شناختی و اختلالات قلبی عروقی امیدوارکننده بوده است.

در این مقاله خواص عناب، مشخصات غذایی آن، نحوه مصرف آن و هر گونه عوارض جانبی احتمالی مورد بحث قرار می گیرد.

فواید سلامتی میوه عناب چیست؟

میوه عناب سرشار از کلسیم، پتاسیم، ساپونین ها، فلاونوئیدها، اسید بتولینیک و ویتامین های A و C است. این میوه خط دفاعی از دردهای کوچک تا بیماری های مزمن را فراهم می کند.

۱. ممکن است به کاهش خطر سرطان کمک کند

عصاره عناب سرشار از فنولیک است که فعالیت آنتی اکسیدانی آن را افزایش می دهد. این بدان معناست که آنزیم های آنتی اکسیدانی موجود در عناب با سرعت بیشتری برای خلاص شدن از شر رادیکال های آزاد و کاهش خطر سرطان کار می کنند.

تعداد کمی از مطالعات آزمایشگاهی وجود دارد که توانایی عصاره عناب را در جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی ثابت کرده است. یک مطالعه انجام شده در دانشگاه کالابریا نشان داد که می تواند به طور موثری گسترش سلول های سرطانی بدخیم سینه را کاهش دهد و حتی آن ها را از بین ببرد.

مطالعه دیگری که در ایران انجام شد، توانایی عصاره عناب را در مهار گسترش رده های سلولی تومور سرطانی به ویژه سرطان خون نشان داد.

خواص عناب و کاهش سرطان

۲. ممکن است بی خوابی را درمان کند

یکی از خواص عناب درمان بی خوابی است. عناب در طب سنتی چینی برای بهبود خواب و درمان بی خوابی استفاده شده است. میوه حاوی ساپونین هایی است که خاصیت آرام بخشی و خواب آور دارند. مطالعات موش نشان می دهد که این ترکیبات به القای خواب کمک می کنند.

نوشیدن یک فنجان چای عناب گرم درست قبل از رفتن به رختخواب می‌تواند خوابی آرام به شما بدهد و به درمان بی‌خوابی کمک کند.

۳. ممکن است سلامت قلب را بهبود بخشد

عناب سرشار از پتاسیم است و سدیم کمی دارد. پتاسیم رگ های خونی شما را شل می کند و به تنظیم سطح فشار خون کمک می کند.

این میوه همچنین به عنوان یک عامل ضد آتروژن عمل می کند. از رسوب چربی و گرفتگی عروق شما جلوگیری می کند.

همچنین مشخص شد که عناب به کاهش میزان چربی در خون نوجوانان چاق کمک کرده است. می تواند خطر بیماری قلبی را در نوجوانان کاهش دهد.

۴. ممکن است سلامت دستگاه گوارش را افزایش دهد

مصرف حداقل ۴۰ میلی گرم عناب در روز ممکن است سلامت دستگاه گوارش را تقویت کند. می تواند محیط کلی ناحیه گوارشی شما را بهبود بخشد. این میوه همچنین دارای مواد شیمیایی گیاهی مهمی است که می تواند برای سلامت کلی مفید باشد.

در مطالعات موش، عصاره میوه عناب پتانسیل پیشگیری از زخم معده را دارد. مطالعات بیشتر برای درک این اثرات در انسان نیز ضروری است.

عناب و سلامت دستگاه گوارش

۵. ممکن است یبوست مزمن را برطرف کند

مطالعات نشان داده است که مصرف عصاره عناب نه تنها علائم یبوست مزمن را تسکین می دهد، بلکه کیفیت زندگی را نیز بهبود می بخشد.

۶. ممکن است گردش خون را تنظیم کند

گردش خون بهینه به این معنی است که اندام‌های شما کاملاً اکسیژن دار هستند و به طور کلی احساس شادابی و انرژی می‌کنید. مصرف چند عدد عناب در روز ایده خوبی است زیرا به تغذیه خون معروف است.
آهن و فسفر موجود در میوه ممکن است در این زمینه نقش داشته باشند. با این حال، تحقیقات بیشتری لازم است.

تنظیم گردش خون

۷. ممکن است ایمنی را تقویت کند

این میوه کوچک سرشار از ویتامین های A و C است که آنتی اکسیدان های قوی هستند. این مواد مغذی ضروری با آسیب های رادیکال های آزاد مبارزه می کنند که در غیر این صورت می توانند سیستم ایمنی بدن را به خطر بیندازند و خطر ابتلا به سرطان، بیماری قلبی و پیری سریع را افزایش دهند. این مواد مغذی با تنظیم تولید سیتوکین های التهابی به این امر دست می یابند.

در مطالعات روی جوندگان، عصاره عناب برای سرکوب آزاد شدن هیستامین یافت شد. هیستامین ترکیبی است که سلول ها در پاسخ به واکنش های التهابی آزاد می کنند. این میوه دارای خواص ضد حساسیت و ضد آنافیلاکتیک (جلوگیری از حساسیت مفرط) است.

۸. ممکن است التهاب را کاهش دهد

استفاده موضعی از عصاره عناب ممکن است به تسکین تعدادی از دردهای عضلانی و مفاصل کمک کند. روغن دانه عناب دارای خواص ضد التهابی است.

عناب و کاهش التهاب

۹. ممکن است استرس و اضطراب را کاهش دهد

به طور سنتی از عناب برای درمان علائم استرس، اضطراب و افسردگی استفاده می شده است. این میوه اثر آرام بخشی بر ذهن و بدن دارد.

مطالعه‌ای که روی موش‌ها انجام شد نشان داد که عناب با مصرف دوزهای پایین‌تر اضطراب را کاهش می‌دهد و در صورت مصرف در دوزهای بالاتر اثر آرام‌بخشی دارد. هیچ مطالعه ای بر روی انسان انجام نشده است که شواهد قطعی برای همین موضوع ارائه دهد. اما خوردن یک مشت عناب در مواقعی که استرس خاصی دارید ضرری ندارد.

۱۰. ممکن است استحکام استخوان را بهبود بخشد

میوه عناب می تواند برای افراد مسن یا کسانی که استخوان های شکننده دارند مفید باشد. دارای غلظت بالایی از مواد معدنی مورد نیاز برای تشکیل استخوان است. این میوه کوچک سرشار از کلسیم و فسفر است که سلامت استخوان ها را ارتقا می دهد.

استحکام استخوان

۱۱. ممکن است به هضم کمک کند

میوه عناب حاوی فیبر است که به تنظیم هضم کمک می کند. خواص عناب حرکات صاف و منظم روده را تضمین می کند. این میوه همچنین دارای خواص ضد باکتریایی است. بر علیه هلیکوباکتر پیلوری، باکتری‌هایی که مسئول بیماری‌های گوارشی مانند زخم معده و اسیدیته هستند، عمل می‌کند.

۱۲. ممکن است به حفظ وزن کمک کند

میوه های عناب کالری کمی دارند و مطلقاً چربی ندارند. علاوه بر این، آنها دارای فیبر و پروتئین بالایی هستند. غذاهای غنی از پروتئین و فیبر باعث افزایش سیری می شوند و به طور بالقوه به حفظ وزن، کاهش وزن کمک می کنند. این میوه می تواند به سرعت شما را سیر کند و از تنقلات ناسالم بین وعده های غذایی جلوگیری کند.

خواص عناب حفظ وزن

۱۳. ممکن است به سم زدایی خون کمک کند

عناب دارای خواص ضد التهابی است (۱۳). اینها ممکن است به سم زدایی خون کمک کنند. با این حال، هیچ تحقیقی برای حمایت از این موضوع وجود ندارد. مبارزه با التهاب می تواند راهی برای دفع سموم و تقویت ایمنی باشد. اما اطلاعات بیشتری در این زمینه لازم است.

۱۴. ممکن است در برابر آسیب مغزی محافظت کند

سلول های مغز با افزایش سن شروع به تحلیل رفتن می کنند. این امر خطر ابتلا به تعدادی از اختلالات عصبی را افزایش می دهد. عناب قادر است ذهن را آرام کند. مطالعات نشان می دهد که این میوه می تواند یک کاندید بالقوه در درمان بیماری های عصبی باشد.

عناب همچنین ممکن است عملکرد آستروسیت هایی را که مسئول محافظت از نورون ها هستند، بهبود بخشد.

۱۵. ممکن است عملکرد شناختی را بهبود بخشد

مطالعات روی موش ها نشان می دهد که یکی از خواص عصاره عناب ممکن است حافظه را تقویت کند. عصاره عناب همچنین رشد و تکامل سلول های عصبی را در ناحیه شکنج دندانه دار در موش افزایش داد. شکنج دندانه دار یکی از دو ناحیه در مغز است که سلول های عصبی جدید در آن رشد می کنند

۱۶. ممکن است در برابر تشنج محافظت کند

یک مطالعه تجربی روی موش‌های مبتلا به تشنج، اثرات امیدوارکننده‌ای عصاره عناب را بر روی آنها نشان داد. این مطالعه نشان داد که موش هایی که قبل از تشنج تحت درمان با عصاره عناب قرار گرفته بودند، یادگیری و حافظه را بهبود بخشیدند و استرس اکسیداتیو را در مقایسه با گروه کنترل کاهش دادند. از این رو، عصاره عناب ممکن است به طور قابل توجهی آسیب مغزی ناشی از تشنج را کاهش دهد.

عناب و تشنج

۱۷. ممکن است خواص ضد میکروبی را نشان دهد

میوه عناب می تواند به مبارزه با عفونت ها کمک کند زیرا سرشار از فیتوکمیکال های تقویت کننده سیستم ایمنی است. ثابت شده است که فلاونوئیدهای موجود در عناب عوامل ضد میکروبی قوی هستند. در واقع، عصاره اتانولی این میوه به درمان عفونت در کودکان کمک می کند.

همچنین، اسید بتولینیک موجود در عناب برای مبارزه با عفونت HIV و ویروس آنفولانزا در مطالعات تجربی مشخص شده است.

۱۸. ممکن است برای سلامت پوست مفید باشد

خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی عناب ممکن است به درمان آکنه، لکه ها و جای زخم کمک کند. با این حال، تحقیقات مستقیم در این زمینه وجود ندارد.

مشخص شده است که عناب خارش ناشی از اگزما را تسکین می دهد. همچنین پتانسیل جلوگیری از گسترش ملانوم (سرطان پوست) را نشان داده است.

سلامت پوست

نحوه استفاده از عناب

از آشپزی گرفته تا دارویی و فرهنگی، راه های زیادی برای استفاده مردم از عناب در سراسر جهان وجود دارد. در اینجا خلاصه ای از برخی از مهمترین کاربردهای آن آورده شده است :

عناب تازه و خشک شده به عنوان میان وعده در سراسر جهان مصرف می شود.
شربت چای با طعم عناب و چای کیسه ای به طور گسترده در چین و کره مصرف می شود.
در برخی از مناطق هند از عناب برای تهیه ترشی نیز استفاده می شود.
کروات ها از میوه عناب برای تهیه مارمالاد و آب میوه استفاده می کنند.
عناب عمدتاً در طب چینی کامپو به دلیل خواص ضد قارچی، ضد باکتریایی و ضد التهابی آن استفاده می شود.
برگ‌های گیاه عناب را خشک می‌کنند و در بوتان به‌عنوان پات‌پوری استفاده می‌کنند.

عوارض جانبی عناب چیست؟

همانطور که از خواص عناب گفتیم یابد یادآور شویم که استفاده بیش از حد عوارضی خواهد داشت. طبق شواهد حکایتی، مصرف مقادیر زیاد عناب ممکن است در موارد نادر باعث خواب آلودگی، اسهال، کاهش اشتها، یبوست، نفخ و بی حالی شود. از این رو با پزشک خود مشورت کنید.

خوشبختانه عناب هیچ عارضه جانبی که عامل اصلی نگرانی باشد ندارد. با این حال، افراد مبتلا به دیابت ممکن است مجبور باشند از این میوه اجتناب کنند. محتوای کربوهیدرات عناب ممکن است بر سطح قند خون تأثیر بگذارد.

عناب میوه ای بومی آفریقاست که در زمان رسیدن طعم آن شبیه خرما است. عناب سرشار از کلسیم، پتاسیم، فلاونوئیدها و ویتامین ها است و فواید عناب بسیار زیاد و قابل توجه است. این نه تنها به کاهش التهاب و بهبود سلامت قلب و دستگاه گوارش شما کمک می کند، بلکه ممکن است در پیشگیری از سرطان و اختلالات شناختی نیز نقش داشته باشد. خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن به بهبود سلامت پوست و مو کمک می کند. می توانید آن را همانطور که هست مصرف کنید یا آن را در چای، مربا و مارمالاد درست کنید تا از فواید فراوان آن بهره مند شوید.

منبع : stylecraze

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!