خواص اسفناج

خواص اسفناج برای سلامتی + هشدارها

اسفناج یک سبزیبا برگ سبز است که توسط مردم در سراسر جهان مصرف می شود. اسفناج خیلی بیشتر از یک برگ سبز خوش طعم است. دارای مشخصات غذایی وسیع و چشمگیر است. حاوی چندین ویتامین، مواد معدنی و سایر ترکیبات است. بیایید همه چیز را در مورد خواص اسفناج آشنا شویم.

مشخصات تغذیه ای اسفناج

اسفناج پتانسیل مواد مغذی زیادی دارد. این غذا به عنوان یک غذای کاربردی نیز شناخته می شود.

اسفناج به دلیل ترکیبات گیاهی آنتی اکسیدانی متعدد، دارای خواص دارویی قوی است. این ترکیبات آنتی اکسیدانی طبیعی (یا به اختصار NAO) نامیده می شوند.

سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج فعالیت های قابل توجهی برای ارتقای سلامتی دارند. این به دلیل خواص عملکردی مواد مغذی آنها و سایر ترکیبات شیمیایی غیر ضروری است.

خواص اسفناج حاوی فیتوکمیکال ها و مواد فعال زیستی است که قادر است گونه های فعال اکسیژن را از بین ببرد. آنها همچنین قادر به انجام فعالیت های زیر هستند :

جلوگیری از آسیب اکسیداتیو مولکولی

تعدیل بیان و فعالیت ژن های دخیل در متابولیسم، تکثیر، التهاب و دفاع آنتی اکسیدانی

با القای ترشح هورمون های سیری، مصرف غذا را مهار کنید

اسفناج حاوی مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی است. همچنین دارای گلیکولیپیدها و تیلاکوئیدهایی است که فوایدی برای سلامتی دارند.

یک وعده ۱۰۰ گرمی اسفناج حاوی ۲۳ کالری است. ۹۱ درصد آب دارد. اسفناج همچنین حاوی ۲.۹ گرم پروتئین و ۰.۴ گرم چربی است.

یک وعده اسفناج حاوی ۳.۶ گرم کربوهیدرات است. بیشتر اینها فیبر هستند.

۱۰۰ گرم اسفناج ۰.۴ گرم قند دارد که بیشتر به شکل گلوکز و فروکتوز است.

این یک وعده اسفناج ۲.۲ گرم فیبر رژیمی دارد. اسفناج حاوی فیبر نامحلول است که با عبور غذا از سیستم گوارشی، حجم مدفوع را افزایش می دهد. این می تواند به جلوگیری از یبوست کمک کند.

فواید اسفناج

خواص اسفناج برای سلامتی

اسفناج می تواند اثرات محافظتی در برابر بیماری های مزمن رایج داشته باشد. اینها شامل سرطان، چاقی و بیماری های قلبی عروقی است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  خواص کیوانو یا خربزه شاخدار + نحوه خوردن کیوانو

ضد سرطان

افناج حاوی دو ترکیب به نام‌های MGDG و SQDG است که ممکن است به کند کردن رشد سلول‌های سرطانی کمک کند. در یک مطالعه، این ترکیبات به کاهش رشد تومور در دهانه رحم زنان کمک کردند. آنها حتی تومور را کوچکتر کردند. همچنین چندین مطالعه انسانی وجود دارد که مصرف اسفناج را با خطر کمتر سرطان پروستات مرتبط می کند.

خواص اسفناج همچنین می تواند به پیشگیری از سرطان سینه کمک کند. یک مطالعه حیوانی وجود دارد که نشان می دهد اسفناج ممکن است به سرکوب تشکیل سرطان کمک کند. این به دلیل محتوای بالای آنتی اکسیدان اسفناج است. اینها همچنین ممکن است به مبارزه با سرطان کمک کنند.

به بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک می کند

بیماری کبد چرب غیر الکلی به اختصار NAFLD نامیده می شود. یک مطالعه روی موش‌هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند و NAFLD دریافت کردند، مورد بررسی قرار گرفت. رژیم غذایی پرچرب آنها همچنین کلسترول بالایی به آنها داد و میکروبیوتای روده آنها را تغییر داد. همچنین الگوی اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه و متابولیت‌های میکروب فنلی روده را تغییر داد.

مکمل رژیم غذایی با اسفناج به بهبود برخی از این تغییرات ناشی از رژیم غذایی پرچرب کمک کرد. به طور خاص، اسفناج به افزایش تعداد لاکتوباسیلوس (یک میکروب سالم روده) کمک کرد. افزودن اسفناج به رژیم غذایی نیز به کاهش سطح گلوکز ناشتا کمک کرد. همچنین کلسترول تام و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم را کاهش داد.

کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم به اختصار LDL نامیده می شود. این همان چیزی است که ما اغلب به آن “کلسترول بد” می گوییم. اسفناج در رژیم غذایی همچنین به جلوگیری از تجمع کلسترول اضافی در کبد کمک کرد. این به نشانگرهای زیستی برای سلامت کبد کمک کرد.

بیماری کبد چرب غیر الکلی

ضد اسید

یک مطالعه به بررسی اثر ضد اسید آب اسفناج خام در مدل معده مصنوعی پرداخت. محققان میزان اسیدیته عصاره اسفناج و اثر خنثی کنندگی آن بر اسید مصنوعی معده را تعیین کردند. این با مقادیر آب اسفناج خام مقایسه شد.

هر دو عصاره اسفناج و آب اسفناج اثرات خنثی کننده اسیدی بهتری نسبت به شاهد داشتند. آنها همچنین مدت زمان خنثی سازی ثابتی داشتند. و ظرفیت آنتی اسید بالاتری نسبت به شاهد داشتند. محققان به این نتیجه رسیدند که خواص اسفناج هم به صورت آب خام و هم به عنوان عصاره فعالیت ضد اسیدی قابل توجهی دارد.

اثرات بر روی سیستم عصبی مرکزی

از آنجایی که اسفناج حاوی پپتیدهای اپیوئیدی است، اینها عملکردهای تنظیمی در سیستم عصبی مرکزی دارند. اینها بیشتر به درک درد، احساسات و حافظه مربوط می شود.

خواص اسفناج بر عملکرد دستگاه گوارش تأثیر می گذارد

پپتیدهای شبه افیونی مشتق شده از مواد غذایی مانند اسفناج بر عملکرد دستگاه گوارش تأثیر می گذارد. این شامل پارامترهای زیر است:

حرکت روده

ترشح هورمون

افزایش اشتها

تولید مخاط

در افراد سالم، پپتیدهای شبه افیونی مشتق از مواد غذایی مانند اسفناج می توانند هم برای سیستم عصبی و هم برای سیستم گوارش مفید باشند. گیرنده های اپیوئیدی اهداف مهمی در درمان چندین فرآیند بیماری هستند.

ترکیبات سنتی مواد افیونی شامل آلکالوئیدها هستند. اینها عوارض جانبی زیادی دارند، بنابراین اثربخشی بالینی آنها محدود است. از آنجایی که پپتیدهای مواد افیونی مشتق شده از مواد غذایی بسیار ایمن تر هستند، می توان از آنها به عنوان یک غذای کاربردی استفاده کرد.

افزایش اشتها با اسفناج

استرس اکسیداتیو را کاهش دهید

خواص اسفناج دارای فعالیت های دفع رادیکال های آزاد است. این بدان معناست که اسفناج می تواند به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند. رادیکال های آزاد محصولات جانبی متابولیسم هستند. آنها می توانند منجر به استرس اکسیداتیو شوند. این باعث تسریع روند پیری می شود. همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان و دیابت را افزایش دهد.

آنتی اکسیدان هایی مانند اسفناج با استرس اکسیداتیو مبارزه می کنند. آنها همچنین به کاهش آسیب هایی که قبلاً توسط استرس اکسیداتیو ایجاد شده است کمک می کنند.

برای سلامت چشم مفید است

خواص اسفناج شامل لوتئین و زآگزانتین است. این هر دو آنتی اکسیدان هستند. آنها همچنین کاروتنوئید هستند. آنها مسئول رنگ آمیزی در برخی سبزیجات هستند. چشم انسان همچنین حاوی مقدار زیادی لوتئین و زآگزانتین است. آنها به محافظت از چشمان شما در برابر آسیب های ناشی از نور خورشید کمک می کنند.

چندین مطالعه نشان می دهد که زآگزانتین و لوتئین به جلوگیری از دژنراسیون ماکولا و آب مروارید کمک می کنند. هر دوی اینها دلایل اصلی نابینایی هستند. لوتئین و زآگزانتین حتی ممکن است بتوانند آسیب های موجود در چشم را معکوس کنند.

سلامت چشم

سایر فواید اسفناج

اسفناج فواید سلامتی و تغذیه ای بسیاری در سراسر بدن دارد، از جمله موارد زیر:

ضد چاقی

هیپوگلیسمی (یعنی به کاهش سطح قند خون کمک می کند)

هیپولیپیدمیک (کمک به کاهش سطح چربی در خون)

فشار خون را کاهش می دهد

از کمبود ویتامین ها و مواد معدنی مختلف جلوگیری می کند

برای عملکرد طبیعی فیزیولوژیکی ضروری است

می تواند به پیشگیری از بیماری های مرتبط با افزایش سن کمک کند.

خواص اسفناج برای سلامتی

هشدارها

خرید اسفناج از قبل خرد شده همیشه ریسک دارد. محصولات تازه برش خورده خطر آلودگی به سالمونلا را افزایش می دهند. همچنین موارد شیوع اشریشیا کلی O157:H7 وجود دارد که به اسفناج نسبت داده می شود.

از آنجایی که اسفناج حاوی پپتیدهای مواد افیونی مشتق از مواد غذایی است، می تواند منجر به تغییرات نفوذپذیری دستگاه گوارش شود. این در ترکیب با مواد افیونی می تواند به شکل گیری برخی بیماری ها کمک کند.

اسفناج به دلیل دارا بودن اسید اگزالیک می تواند در تشکیل سنگ کلیه نقش داشته باشد. اگر مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستید، پزشک ممکن است به شما بگوید که برای مدتی از خوردن اسفناج خودداری کنید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!