خال

خال پوستی چگونه بوجود می آید

خال یک رشد پوستی رنگدانه‌دار است که اغلب رنگی متفاوت با پوست اطراف آن دارد. بیشتر بزرگسالان بیش از یک مورد دارند و معمولاً بی ضرر هستند. اما مهم است که مراقب تغییراتی باشید که ممکن است نشان دهنده سرطان پوست ملانوما باشد و در صورت داشتن هر گونه نگرانی به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

خال چیست؟

خال معمولی رشدی است که زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های رنگدانه‌ای به نام ملانوسیت‌ها به‌صورت دسته‌ای روی پوست رشد می‌کنند. خال‌ها معمولاً روی پوستی که بالای کمر است، در مناطقی که در معرض نور خورشید هستند، یافت می‌شوند.

آنها در اکثر افراد فراوان هستند، زیرا بیشتر بزرگسالان بین ۱۰ تا ۴۰ عدد دارند. معمولاً در اواخر دوران کودکی ظاهر می شوند و تا حدود ۴۰ سالگی تکثیر می شوند.

ممکن است یک خال معمولی به ملانوم تبدیل شود، اگرچه این یک اتفاق نادر است. ملانوم نوعی سرطان پوست است که از سلول های رنگدانه پوست شروع می شود. این در افرادی که بیش از ۵۰ خال مشترک دارند و افرادی که پوست رنگ پریده دارند که به راحتی زیر نور خورشید می سوزد، شایع تر است.

انواع و شکل ظاهری خال

اینها از رایج ترین انواع خال هستند.

خال معمولی (Nevus)

یک خال معمولی معمولاً کوچکتر از ۳.۵۶ سانتی متر است. شکل آن گرد یا بیضی است، رنگ آن یکنواخت است و سطحی صاف یا گنبدی شکل با لبه مشخص دارد. به آن در افرادی که پوست رنگ پریده دارند، نوع معمولی معمولاً صورتی، خرمایی یا قهوه ای است. در افرادی که پوست یا موی تیره دارند، رنگ آنها تیره تر است.

خال معمولی

خال غیر معمول (نوس دیسپلاستیک)

اگر خال شما بزرگتر از این، رنگ ناهموار، دارای لبه نامنظم و سطحی پوسته پوسته یا سنگریزه است، ممکن است خال دیسپلاستیک باشد. به این خال غیر معمولی نیز می گویند و به ندرت به ملانوم تبدیل می شود، اما می تواند. اگر اندازه، رنگ، شکل یا بافت تغییر کرد، باید آن را توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بررسی کنید.

نوس دیسپلاستیک

خال اسپیتز

این نوع خال معمولاً در افراد جوان زیر ۲۰ سال ظاهر می‌شود. معمولاً صورتی و برجسته است، اما می‌تواند سایه‌های متفاوتی داشته باشد، خونریزی یا ترشح داشته باشد و از بسیاری جهات شبیه ملانوم باشد. با این حال سرطانی نیست. یک متخصص پوست باید آن را بررسی کند و ممکن است آزمایشاتی را برای کشف سرطانی یا خوش خیم بودن آن تجویز کند.

خال اسپیتز

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

همانطور که گفته شد، خال ممکن است در موارد نادر به سرطان پوست ملانوم تبدیل شود. در ملانوم اولیه، شکل خال نامتقارن و ناهموار می شود. معمولاً اندازه آن نیز افزایش می یابد و رنگ آن ناهموار است. ممکن است سایه های مشکی، قهوه ای، قهوه ای مایل به زرد، سفید، خاکستری، قرمز، صورتی یا حتی آبی را ببینید.

ملانوم در حال توسعه ممکن است سفت یا توده ای شود و می تواند ترشح کند یا خونریزی کند. ممکن است خارش یا درد داشته باشد. در افراد با پوست تیره، ملانوم می تواند زیر ناخن های دست و پا و همچنین در کف دست ها و کف پا پنهان شود.

در یک قرار ملاقات برای بررسی خال شما از نظر ملانوما، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما در مورد سابقه پزشکی شما می پرسد، ناحیه مورد نظر را بررسی می کند و ممکن است شما را برای آزمایش های بیشتر به یک متخصص پوست ارجاع دهد.

نمونه برداری ممکن است برای بررسی ناحیه مورد نظر از نظر وجود سلول های سرطانی انجام شود. این شامل برداشتن تمام یا بخشی از پوستی است که غیرطبیعی به نظر می رسد و می تواند در مطب ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی انجام شود. نمونه بافت به آزمایشگاه فرستاده می شود، جایی که آسیب شناس آن را زیر میکروسکوپ از نظر تومور پوستی بررسی می کند.

ملانوما اگر زود تشخیص داده نشود و درمان نشود می تواند به سایر قسمت های بدن سرایت کند. عوامل خطر عبارتند از برنزه شدن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید مادام العمر.

خال در مقابل کک و مک

خال ها با کک و مک یکی نیستند. رنگ دوم قهوه ای روشن، صاف و کاملا بی ضرر است. با این حال، ممکن است یک خال مشکل دار را با کک و مک اشتباه گرفت. اگر لکه های جدیدی را مشاهده کردید که برجسته، در حال رشد، خونریزی یا رنگ بسیار تیره هستند، بهتر است آنها را توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بررسی کنید.

خال ها در مقابل لکه های سنی

لکه های پیری نواحی کوچک، مسطح، بیضی شکل و رنگدانه ای روی پوست هستند که در افراد بالای ۵۰ سال شایع است. آنها می توانند به اندازه ۳ سانتی متر وسعت داشته باشند و به طور کلی، به گونه ای که خال ها می توانند برجسته شوند، ظاهر نمی شوند. آنها همچنین به عنوان لکه های خورشیدی، لکه های کبدی و عدسی خورشیدی شناخته می شوند.

لکه های ناشی از افزایش سن می تواند توسط متخصص پوست شما روشن یا از بین برود. مانند خال ها، باید مراقب هرگونه تغییر در ظاهر یا سیاه شدن لکه های سنی باشید، فقط در صورتی که ممکن است ملانوما باشد.

برداشتن خال

ممکن است به دلایل زیبایی بخواهید خال را بردارید. با این حال، سعی نکنید خودتان آن را حذف کنید. ممکن است در نهایت به پوست خود آسیب برسانید یا خال‌هایی را که نمی‌دانستید سرطانی است بردارید و این خطر را به وجود بیاورید که سلول‌های باقی‌مانده ممکن است از طریق جریان خون شما پخش شوند.۹ همچنین خطر عفونت و حتی از دست دادن خون جدی را دارید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  نحوه برداشتن خال با سرکه سیب ؛ آیا ارزش ریسک را دارد؟

در عوض، به متخصص پوست خود مراجعه کنید، که ممکن است خال را بتراشد. معمولاً این کار را می توان در یک بار مراجعه به مطب ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی انجام داد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!