خاطره درمانی برای بیماری آلزایمر

خاطره درمانی برای بیماری آلزایمر

یادآوری خاطرات به یادآوری خاطرات گذشته اشاره دارد. این یک فعالیت آشنا برای همه است، اما یادآوری خاطرات می تواند برای افراد مبتلا به بیماری آلزایمر بسیار مفید باشد. می تواند از عزت نفس حمایت کند و مهارت های بین فردی را توسعه دهد. این مقاله از سلول سبز توضیح می‌دهد که خاطره‌ درمانی برای بیماری آلزایمر چیست، فواید و انواع آن، و چگونه می‌توان آن را در زندگی روزمره گنجاند.

خاطره درمانی چیست؟

خاطره درمانی در اواخر دهه ۱۹۷۰ معرفی شد. این شامل تبادل خاطرات از گذشته برای کمک به افراد مبتلا به زوال عقل است که چیزهایی را به خاطر بسپارند. هدف این درمان تحریک ذهن و بهبود سلامت عمومی است.

پزشکان از فعالیت خاطره‌گویی و درمان در محیط‌های بالینی و مراقبت‌های مسکونی با افرادی که زوال عقل از جمله بیماری آلزایمر دارند، استفاده می‌کنند. سپس مراقبان و متخصصان می توانند به دوستان و بستگان خود آموزش دهند تا با عزیزان خود در این تمرین شرکت کنند.

خاطره درمانی

چگونه خاطره گویی به حافظه کمک می کند

در حالی که افراد مبتلا به آلزایمر در حافظه اخیر خود مشکل دارند، ممکن است بتوانند چیزهایی را از دوران کودکی خود به یاد بیاورند. این ممکن است به این دلیل باشد که آن خاطرات قدیمی‌تر به خوبی تکرار و تمرین می‌شوند، به این معنی که یک شخص در طول چندین دهه بارها درباره آن وقایع فکر کرده و بازگو کرده است.

خاطره درمانی برای بیماری آلزایمر یک درمان نیست. در عوض، خاطره‌درمانی با تأیید توانایی یادآوری طولانی‌مدت به افراد کمک می‌کند.

افراد مبتلا به زوال عقل اغلب از محدودیت های حافظه کوتاه مدت خود احساس ناامیدی می کنند. اما، با تمرکز بر چیزهایی که می توانند به خاطر بسپارند، خاطره درمانی می تواند به افراد مبتلا به آلزایمر کمک کند تا بر حافظه و مهارت های شناختی خود تسلط داشته باشند.

سایر مزایای خاطره درمانی برای بیماری آلزایمر

این درمان احساس ارزش، اهمیت، تعلق، قدرت و آرامش را ارائه می دهد. همچنین می تواند احساس صمیمیت ایجاد کند و به روابط با مراقبین معنای خاصی بدهد. تحقیقات موارد زیر را به عنوان مزایای خاطره‌درمانی ذکر کرده‌اند :

به افسردگی کمک می کند : افسردگی در افراد مبتلا به اختلالات حافظه شایع است. برخی تحقیقات نشان داده اند که خاطره درمانی ممکن است با دارو و سایر رویکردهای درمانی برای درمان و پیشگیری از افسردگی در افراد مبتلا به زوال عقل قابل مقایسه باشد.

کیفیت زندگی : تحقیقات نشان می دهد که بهبود کیفیت زندگی یک نتیجه اولیه خاطره درمانی است. این بهبود نه تنها برای افرادی که تحت درمان قرار گرفتند، بلکه برای مراقبین نیز مشاهده شد.

درمان آلزایمر با خاطره درمانی

ارتباط و تعامل : تحقیقات نشان می‌دهد که خاطره‌درمانی ممکن است بر ارتباط و تعامل فرد تأثیر مثبت بگذارد.

بهبود رابطه با مراقب : برخی مطالعات پیشنهاد می کنند که خاطره درمانی می تواند رابطه فرد با مراقب خود را بهبود بخشد. تئوری این است که خاطره درمانی فرصتی را برای ارتباط با فردی در سطح انسانی به جای یک سطح کاملاً مبتنی بر نیاز ارائه می دهد.

انواع درمان یادآوری

یادآوری را می توان در جلسات فردی، گروهی یا خانوادگی استفاده کرد. به طور کلی به سه نوع اصلی طبقه بندی می شود :

یادآوری ساده : در این نوع درمان، شرکت کنندگان در گذشته به شیوه ای آموزنده و لذت بخش فکر می کنند.
یادآوری ارزشی (مرور زندگی) : این نوع ممکن است به عنوان یک رویکرد بازنگری زندگی یا گاهی اوقات حل تعارض استفاده شود.
داستان زندگی : هدف این درمان ایجاد یک روایت بیوگرافی است که گذشته، حال و آینده را گرد هم می آورد. این تکنیک ممکن است شامل کمک به کسی باشد که کتابی درباره زندگی خود بسازد.

انواع رسانه ها که از حواس مختلف استفاده می کنند می توانند به عمل یادآوری کمک کنند. استفاده از حواس مختلف به این معنی است که افرادی که در برقراری ارتباط کلامی مشکل دارند، می توانند از راه های دیگری در خاطره درمانی شرکت کنند. این شامل :

تصویری : استفاده از عکس‌ها، اسلایدها، نقاشی کردن تصاویر، یا نگاه کردن به اشیاء با معنای زندگی‌نامه‌ای
شنیداری : استفاده از موسیقی مانند آهنگ های آشنا از رادیو، سی دی یا ساخت موسیقی با استفاده از سازهای مختلف
بو یا طعم : استفاده از کیت های بو یا غذاهای مختلف
لمسی : لمس کردن اشیا، احساس بافت، نقاشی یا سفال

گنجاندن خاطره در زندگی روزمره

برای شرکت در خاطره درمانی نیازی نیست که یک مراقب آموزش دیده باشید. در زیر چند راه وجود دارد که دوستان و اعضای خانواده می توانند در این نوع درمان با عزیزان خود شرکت کنند :

سؤالات باز بپرسید : این سؤالات بیشتر از پاسخ «بله» یا «خیر» درخواست می کنند. سؤالات بعدی می تواند به جریان یافتن خاطرات و داستان ها کمک کند.
فضایی برای احساسات بگذارید : خاطرات گاهی اوقات می توانند دردناک باشند، اما این باعث نمی شود که آنها “بد” باشند. اگر یکی از اعضای خانواده شما شروع به گریه کرد، گوش کنید، همدردی کنید، و به آنها بگویید که ناراحت شدن اشکالی ندارد.
از اشیاء به عنوان اعلان استفاده کنید : از دوستان یا اعضای خانواده خود در مورد عکس ها و سوغاتی های آنها بپرسید.
حواس را درگیر کنید : بوییدن و چشیدن غذاهای آشنا، رقصیدن و گوش دادن به موسیقی همگی نمونه هایی از چیزهایی هستند که می توانند خاطرات را تداعی کنند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!