جراحی زخم معده

جراحی زخم معده : هر آنچه که باید بدانید

جراحی زخم معده روشی برای درمان زخم معده است. این جراحی زمانی استفاده می‌شود که بیماری زخم معده باعث درد یا خونریزی شود که با درمان‌های غیرجراحی بهبود نمی‌یابد. جراحی زخم سوراخ شده یک مداخله فوری نجات دهنده زندگی برای تخریب شدید پوشش معده ناشی از زخم است. علائم ناشی از زخم شما باید پس از بهبودی از این روش بهبود یابد.

جراحی زخم معده چیست؟

جراحی زخم معده عملی است برای ترمیم آسیب معده ناشی از زخم. زخم معده یک فرسایش در قسمت داخلی پوشش معده است و به آن زخم معده یا زخم معده نیز گفته می شود. ممکن است به آرامی رشد کند و ممکن است در هر زمان بیش از یک مورد داشته باشید.

روش های مورد استفاده در جراحی زخم معده عبارتند از:

لاپاراتومی : یک روش باز با برش بزرگ شکمی

جراحی لاپاراسکوپی کم تهاجمی : شامل یک برش کوچک شکمی و استفاده از یک دستگاه جراحی مجهز به دوربین برای تجسم و ترمیم است.

روش آندوسکوپی : برای ترمیم زخم با کمک دوربین و ابزار جراحی، یک لوله انعطاف‌پذیر در گلو وارد می‌شود و به سمت پایین معده می‌رود.

جراحی زخم معده چیست

انواع رویه های جراحی زخم معده

انتخاب بیشتر به تکنیک جراحی مورد استفاده بستگی دارد. چند مورد وجود دارد، و شما و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود از قبل در مورد این گزینه ها صحبت خواهید کرد تا تعیین کنید که در مورد شما مناسب و بهترین است.

گراهام پچ

با این روش، یک تکه امنتوم (بافت چربی که معمولاً معده و روده را می پوشاند) به سوراخ ایجاد شده در اثر یک زخم کوچک منتقل می شود. این پچ در جای خود بخیه می شود.

این تکنیک را می توان با لاپاراتومی باز یا لاپاراسکوپی انجام داد.

گاسترکتومی جزئی

در گاسترکتومی جزئی، با برداشتن زخم معده، ناحیه کوچکی از معده بریده می شود. این روش زمانی استفاده می شود که زخم بزرگ و عمیق باشد.

سوراخی که پس از برداشتن زخم در معده ایجاد می‌شود، سپس با جراحی بسته می‌شود. اگر زخم در نزدیکی دوازدهه باشد (باز شدن روده کوچک)، معده باید دوباره به روده کوچک متصل شود.

این معمولا یک لاپاراتومی باز است و ممکن است به روش لاپاراسکوپی انجام شود.

واگوتومی

واگوتومی یک روش جراحی است که در آن یک یا چند شاخه از عصب واگ بریده یا برداشته می‌شود. این کار برای کاهش اسید معده انجام می‌شود که آزادسازی آن توسط عصب واگ تحریک می‌شود و می‌تواند زخم را تشدید کند.

واگوتومی به ندرت به تنهایی انجام می شود و معمولاً بخشی از یک روش است که شامل مداخله جراحی دیگری است. به عنوان مثال، ممکن است با پیلوروپلاستی انجام شود. بزرگ شدن دهانه بین معده و دوازدهه به طوری که محتویات معده بتوانند آزادانه تر عبور کنند.

روش جراحی زخم معده که برای واگوتومی استفاده می شود بستگی به مداخلات دیگری دارد که انجام می شود، اما می توان آن را با لاپاراتومی باز یا لاپاروسکوپی انجام داد.

واگوتومی

مواردی که نمی توانید عمل جراحی زخم معده انجام دهید

مشکلات متعددی وجود دارد که ممکن است از انجام جراحی زخم معده جلوگیری کند.

اگر زخم معده شما بسیار بزرگ باشد یا با جراحی قابل ترمیم نباشد، ممکن است نتوانید این جراحی را انجام دهید.

گاهی اوقات یک بیماری مزمن مانند بیماری کرون می تواند شما را مستعد ابتلا به زخم های مکرر کند و درمان جراحی ممکن است یک رویکرد درمانی قطعی نباشد.

علاوه بر این، اگر بیماری شدیدی مانند سرطان دارید، ممکن است نتوانید جراحی را تحمل کنید. این می تواند منع مصرف برای انجام این روش باشد.

خطرات احتمالی

این روش ها می توانند عوارض جراحی فوری ایجاد کنند یا ممکن است منجر به تاخیر در مشکلات گوارشی شوند. برخی از عوارض فوری ناشی از رویدادهای جراحی برنامه ریزی نشده است، در حالی که مشکلات تاخیری به طور کلی به تغییرات ساختاری مربوط می شود که بخشی ذاتی از روند درمانی است.

عوارض جراحی می تواند شامل عفونت، خونریزی، سوراخ شدن جدید یا آسیب به مری، معده یا روده کوچک باشد.

این مسائل ممکن است باعث شود:

تب ها
حالت تهوع
استفراغ
هماتمزیس (استفراغ خون)
خون در مدفوع
سرگیجه
التهاب بیش از حد پس از عمل می تواند باعث انسداد دستگاه گوارش، همراه با درد، اتساع شکم (ورم شکم)، یبوست شدید و استفراغ شود.

سرگیجه

هدف از جراحی زخم معده

زخم معده می تواند باعث درد، ناراحتی معده، گرفتگی شکم، کاهش اشتها، هماتمز، خونریزی گوارشی، کم خونی ناشی از فقر آهن (نوعی کمبود گلبول قرمز) و سوء تغذیه شود.

به طور کلی، این عارضه را می توان به جای مداخله جراحی با دارو و تغییر شیوه زندگی به طور موثر درمان کرد. مصرف سیگار و الکل می تواند به زخم معده کمک کند، و ترک این عادات می تواند به بهبود زخم کمک کند. گاهی اوقات اصلاحات رژیم غذایی، مانند اجتناب از غذاهای تند، می تواند به کنترل علائم کمک کند.

درمان‌های زخم معده شامل مهارکننده‌های پمپ پروتون (PPIs) و آنتی‌بیوتیک‌ها برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری، یک باکتری که معمولاً با زخم معده مرتبط است، می‌شود.

مدیریت جراحی ممکن است برای عوارض بیماری زخم معده یا برای درمان زخم معده که با وجود مدیریت محافظه کارانه بهبود نمی یابد، مورد نیاز باشد.

مسائلی که ممکن است مداخله جراحی را برای درمان بیماری زخم معده ایجاب کند عبارتند از:

سوراخ شدن : یک زخم می تواند سوراخی در دیواره معده ایجاد کند. این یک عارضه تهدید کننده زندگی است که منجر به نشت شیره های گوارشی، غذا و باکتری از معده به داخل حفره شکمی می شود. ناهنجاری های شیمیایی خطرناک خون و از دست دادن هوشیاری.

خونریزی : زخم خونریزی‌دهنده ممکن است با خون در مدفوع (می‌تواند قرمز یا سیاه روشن به نظر برسد) و/یا هماتمز ظاهر شود. می تواند دردناک یا بدون درد باشد. به طور معمول، زخم خونریزی دهنده با ترمیم آندوسکوپی درمان می شود و اگر خونریزی زیاد و ناگهانی باشد، ممکن است به جراحی اورژانسی نیاز باشد.

انسداد خروجی معده : انسداد خروجی معده یکی از عوارض نادر زخم معده است که باعث تورم یا زخم می شود. این مسائل معده را باریک می کند تا محتویات آن نتواند از آن عبور کند. علائم شامل استفراغ و درد شکم است. انسداد خروجی معده ممکن است با آندوسکوپی فوقانی یا با یک روش جراحی برطرف شود و زخم معده در همان زمان درمان شود.

بیماری‌های مقاوم یا عودکننده : زخم‌های معده که بهبود نمی‌یابند یا علی‌رغم درمان غیرجراحی بدتر می‌شوند، ممکن است نیاز به مداخله جراحی داشته باشند. زخم‌های مقاوم و غیر التیام‌پذیر می‌توانند ناشی از یک بیماری تولید کننده مایع معده مانند سندرم زولینگر-الیسون یا فرسایش پوشش معده به دلیل سرطان معده باشند.

این مسائل می تواند باعث مشکلات سلامتی مداوم و جدی شود. جراحی زخم معده برای کاهش علائم و جلوگیری از عواقب آن بر سلامت کلی شما انجام می شود.

هدف از جراحی زخم معده

نحوه آماده شدن برای عمل جراحی

قبل از جراحی، پزشک آزمایشات تصویربرداری را برای کمک به برنامه ریزی عمل شما انجام می دهد. این می تواند شامل آزمایش های غیر تهاجمی و همچنین تصویربرداری به دست آمده با آندوسکوپی باشد. همچنین آزمایش‌های خونی مانند شمارش کامل خون (CBC) برای ارزیابی کم خونی خواهید داشت.

برای آماده شدن برای جراحی و بیهوشی، باید نوار قلب (EKG)، اشعه ایکس قفسه سینه و پانل شیمی خون انجام دهید. مسائل پزشکی، مانند کم خونی یا سطوح غیرطبیعی الکترولیت (مانند کلسیم یا پتاسیم تغییر یافته)، ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشند تا بتوانید عمل جراحی خود را ادامه دهید.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما همچنین در مورد تکنیک جراحی با شما صحبت می کند و توضیح می دهد که آیا برش جراحی و اسکار بعد از عمل خواهید داشت یا خیر.

لاپاراتومی باز یا روش لاپاراسکوپی در اتاق عمل در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می شود.

یک جراحی آندوسکوپی در یک اتاق عمل یا یک مجموعه رویه انجام می شود، که هر کدام می تواند در بیمارستان یا مرکز جراحی باشد.

برای قرار جراحی خود باید لباس راحتی بپوشید. مطمئن شوید که لباس هایی دارید که کمر تنگی برای پوشیدن در راه خانه ندارید.

علاوه بر این، در صورت انجام جراحی لاپاراسکوپی، ممکن است تخلیه جراحی داشته باشید، بنابراین بهتر است لباس‌هایی بپوشید که به راحتی به ناحیه شکم خود دسترسی داشته باشند (از پوشیدن لباس خودداری کنید؛ پیراهن گشاد یا دکمه دار بپوشید).

غذا و نوشیدنی

شما باید از خوردن و آشامیدن بعد از نیمه شب، شب قبل از عمل ناشتا باشید.

دارو

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است برخی از داروهای شما را در روزها یا هفته های قبل از جراحی زخم معده تنظیم کند. به عنوان مثال، ممکن است به شما دستور داده شود که دوز مصرفی خود را تغییر دهید یا داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید. و همچنین ممکن است لازم باشد دوز داروهای ضد التهاب، داروهای دیابت، یا درمان هایی را که برای بیماری زخم پپتیک خود مصرف می کنید، تنظیم کنید.

تغییرات سبک زندگی قبل از عمل

قبل از جراحی، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما توصیه می کند که از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنید تا زخم شما بیشتر تحریک نشود. همچنین ممکن است به شما دستور داده شود که از خوردن چیزهایی که باعث تشدید زخم معده می شوند، مانند غذاهای تند یا اسیدی خودداری کنید.

چه چیزی در روز جراحی انتظار می رود

هنگامی که به قرار ملاقات جراحی خود می روید، ثبت نام کرده و یک فرم رضایت نامه را امضا می کنید. ممکن است قبل از رفتن به ناحیه قبل از جراحی، آزمایشات قبل از عمل انجام دهید. این آزمایش‌ها ممکن است شامل رادیوگرافی قفسه سینه، CBC، پانل شیمی خون و آزمایش ادرار باشد.

از شما خواسته می شود که لباس بیمارستان بپوشید. دما، فشار خون، نبض، تعداد تنفس و سطح اکسیژن خود را بررسی خواهید کرد.

اگر برای یک موقعیت اورژانسی، مانند سوراخ کردن، زخم معده را انجام می دهید، آماده سازی شما به سرعت انجام می شود. در این دوره باید مایعات IV و احتمالاً تزریق خون داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  برای زخم معده چی بخوریم؟

قبل از جراحی

قبل از شروع عمل، آماده سازی و بیهوشی خاصی خواهید داشت که با نوع عمل شما مطابقت دارد.

آرام‌بخشی IV : برای یک روش آندوسکوپی استفاده می‌شود. برای این نوع آرام‌بخشی، داروی بی‌حسی را به داخل IV تزریق می‌کنید تا شما را خواب‌آلود کند. نبض، فشار خون، تعداد تنفس و سطح اکسیژن شما از ابتدا تا انتها کنترل می شود. ممکن است قبل یا در حین جراحی به خواب بروید. علاوه بر این، اگر یک آندوسکوپ در دهان خود قرار دهید، از داروهای بی حس کننده خوراکی (در دهان و گلو، معمولاً از طریق اسپری) برای کاهش هر گونه ناراحتی استفاده می شود.

بیهوشی عمومی : در صورت انجام لاپاراتومی باز یا لاپاروسکوپی کم تهاجمی از این روش استفاده می شود. بیهوشی عمومی شامل تزریق داروی بیهوشی IV است که شما را به خواب می برد، حس شما را کاهش می دهد و از حرکت شما جلوگیری می کند. برای این نوع بیهوشی، شما باید یک لوله در گلوی خود قرار دهید تا بتوانید در حین جراحی با کمک مکانیکی نفس بکشید.
اگر لاپاراتومی باز یا جراحی لاپاراسکوپی کم تهاجمی انجام می دهید، یک پارچه روی بدن شما قرار می گیرد. ناحیه کوچکی از پوست شما در جایی که برش قرار می گیرد، در معرض دید قرار می گیرد. پوست شما قبل از شروع جراحی تمیز می شود.

این مراحل قبل از جراحی آندوسکوپی زخم معده ضروری نیست.

بیهوشی عمومی

در طول جراحی

عمل جراحی شما پس از مراحل آماده سازی آغاز خواهد شد. مراحل بعدی بستگی به این دارد که جراح شما از چه تکنیکی برای درمان زخم معده استفاده می کند.

جراحی زخم معده خطرناک است؟

عوارض جراحی می تواند شامل عفونت، خونریزی، سوراخ شدن جدید یا آسیب به مری، معده یا روده کوچک باشد. این مسائل ممکن است باعث درد شوند.

۲/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!