جراحی بینی

جراحی بینی (رینوپلاستی)؛ هر آنچه که باید بدانید

اصطلاح رینوپلاستی به جراحی هایی گفته می شود که روی بینی انجام می شود. بیماران ممکن است برای بهبود توانایی تنفس، تغییر ظاهر بینی یا هر دو جراحی بینی انجام دهند. جراحی بینی یک روش تخصصی است، بنابراین انتخاب یک جراح با تجربه بسیار مهم است.

رینوپلاستی چیست؟

به غیر از تصادف اتومبیل یا حوادث غیر مترقبه جراحی بینی روشی است که معمولاً از قبل برنامه ریزی شده است. شما با جراح خود ملاقات خواهید کرد تا در مورد این عمل بحث کنید، انتظارات خود را ارزیابی کنید و نمونه هایی از بیماران گذشته را ببینید.

هنگامی که زمان جراحی فرا می رسد، شما تحت بی حسی موضعی قرار می گیرید. اکثر بیماران می توانند در همان روز جراحی به خانه برگردند.

در طول عمل بینی، جراح با دقت برش هایی را برای به حداقل رساندن دید جای زخم ایجاد می کند. دو روش جراحی بینی وجود دارد که معمولاً بسته یا باز نامیده می شود. در عمل بینی بسته تمام برش ها در داخل بینی ایجاد می شود و هیچ جای زخم قابل مشاهده ای باقی نمی ماند.

در طی جراحی بینی باز، جراح یک برش کوچک بین سوراخ‌های بینی در ناحیه‌ای به نام کلوملا ایجاد می‌کند تا به نواحی مختلف بینی برای عمل دسترسی پیدا کند.

عمل بینی

موارد منع عمل بینی

بیماران ۱۶ ساله و بالاتر ممکن است تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار گیرند. در موارد خاص، بیماران جوانتر ممکن است واجد شرایط باشند. برای تعیین اینکه آیا بیمار جوان برای جراحی مناسب است یا خیر، مشاوره با یک جراح پلاستیک صورت با تجربه ضروری است. اکثر بزرگسالان سالم کاندیدای خوبی برای جراحی بینی هستند تا زمانی که ایده واقع بینانه ای از انتظار داشته باشند.

مانند هر عمل جراحی پلاستیک، مزایای آن باید بیشتر از خطرات آن باشد.

در طول مشاوره، جراح از بیمار در مورد تنفس و احساس او در مورد اندازه و شکل بینی می پرسد. در طی این فرآیند، جراح ارزیابی خواهد کرد که آیا بیمار انتظارات واقع بینانه ای در مورد ظاهر خود پس از جراحی دارد یا خیر. هنگامی که این واقع بینانه مشخص شد، می توان آنها را به عنوان کاندید جراحی پذیرفت.

خطرات احتمالی

در کنار خطرات رایج در همه انواع جراحی (از دست دادن حس، عفونت، خطرات بیهوشی و خونریزی)، خطرات جراحی بینی عبارتند از :

عدم تقارن : جراحی بینی یک روش پیچیده و بسیار تخصصی است و ممکن است نتیجه کاملاً متقارن نباشد.

آبریزش یا خشکی بینی : جراحی ممکن است بر عملکرد مجاری تنفسی بینی تأثیر بگذارد و احساسات نامطلوب ایجاد کند.

کبودی زیر چشم پس از جراحی بینی رایج است، اما با شروع بهبودی بینی، این کبودی باید برطرف شود. گاهی اوقات برای اصلاح مشکلاتی که پس از جراحی بینی ایجاد می شود، جراحی تجدید نظر ضروری است. انتخاب یک جراح با تجربه و متخصص در جراحی بینی به جلوگیری از عوارض یا نتیجه نامطلوب کمک می کند.

هدف از جراحی بینی

دلایل مختلفی برای جراحی بینی وجود دارد، از جمله :

دلایل زیبایی شناختی (ایجاد تعادل یا تقارن به صورت، تغییر شکل بینی)
نقایص مادرزادی که نیاز به اصلاح دارند
مشکلات تنفسی، از جمله آپنه خواب

عمل بینی برای آپنه خواب
بینی شکسته
درمان سرطان، سوختگی یا آسیب های تروماتیک که بر ظاهر یا عملکرد بینی تأثیر می گذارد
انحراف سپتوم
برای بهبود توانایی تنفس شما، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند درمان های جایگزین کمتر تهاجمی را توصیه کند. درمان آپنه خواب یا اسپری بینی ممکن است برای رفع مشکل شما بدون جراحی بینی کافی باشد.

نحوه آماده شدن برای جراحی بینی

قبل از جراحی بینی، داشتن یک تصویر واضح از آنچه باید انتظار داشت بسیار مهم است. بینی شما تاثیر بسزایی در ظاهر صورت شما دارد. تغییر در بینی شما می تواند بر جذابیت درک شده، پیوندهای فیزیکی با میراث قومی شما و جنبه های منحصر به فرد صورت شما که شما را شبیه خود می کند، تأثیر بگذارد.

در حالی که همیشه این امکان وجود دارد که عمل جراحی آنطور که انتظار می رود انجام نشود، جراح شما باید بتواند عکس های قبل و بعد از بیماران واقعی را به اشتراک بگذارد تا به شما در تجسم نتایج بالقوه کمک کند. بسیاری از جراحان برای تخمین اینکه چگونه جراحی ممکن است ظاهر بینی و صورت را تغییر دهد از تصویربرداری دیجیتال استفاده می کنند، اما به هیچ وجه نمی تواند نتیجه عمل را تضمین کند.

محل

برای رفتن به بیمارستان، یک مرکز جراحی معتبر در مطب، یا یک مرکز جراحی سرپایی مجاز برای جراحی بینی برنامه ریزی کنید.

چه چیزی می پوشید

به شما یک روپوش بیمارستانی برای پوشیدن در طول عمل جراحی بینی ارائه می شود. چیزی راحت را انتخاب کنید که به راحتی بتوان آن را قبل و بعد از جراحی عوض کرد.

ممکن است پس از جراحی مقداری خون از بینی شما چکه کند، بنابراین شما می خواهید لباسی بپوشید که به راحتی لک نمی شود. برای جلوگیری از خم شدن پس از جراحی، کفش های لغزنده بهترین هستند.

برخی از مراکز جراحی قوانین خاصی در مورد مواردی مانند لاک ناخن، آرایش و پیرسینگ دارند. معمولاً بهتر است از این موارد به‌کلی پرهیز کنید، اما اگر سؤالی دارید می‌توانید قبل از تاریخ عمل از پزشک خود بپرسید.

همیشه باید برنامه ریزی کنید که هنگام مراجعه برای جراحی جواهرات ارزشمند را در خانه بگذارید. اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، به جای این عمل از عینک خود استفاده کنید.

غذا و نوشیدنی

قبل از انجام جراحی بینی، غذاهای مغذی زیادی را در برنامه غذایی خود بگنجانید. شما نیازی به ایجاد تغییرات خاصی در شیوه عادی غذا خوردن خود ندارید، اما تجهیز بدن خود به انواع مواد مغذی، منابع کافی را برای بهبودی فراهم می کند.

اگر بیهوشی عمومی دارید، باید دستورالعمل های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را در مورد ناشتا بودن قبل از جراحی دنبال کنید. به شما یک زمان قطع غذا داده می شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ غذای هضم نشده در سیستم شما قبل از آرام بخشی وجود ندارد. بی حسی موضعی نیازی به ناشتایی ندارد.

داروها

داروهایی که خون را رقیق می‌کنند (از جمله آسپرین و داروهای ضد التهاب) باید قبل از عمل جراحی قطع شوند تا خطر خونریزی کاهش یابد. می توان متوقف کرد و برای چه مدت. اگر آکوتان را برای درمان آکنه مصرف کرده اید، باید شش تا ۱۲ ماه پس از قطع دارو قبل از انجام جراحی انتخابی صبر کنید تا از ایجاد جای زخم بیش از حد جلوگیری کنید.

چی بیارم

مطمئن شوید که مدارک مورد نیاز را در تاریخ جراحی خود و همچنین لیستی از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که مصرف می کنید به همراه داشته باشید. شما باید اطلاعات شناسایی و بیمه خود را همراه داشته باشید. برای یک دوست قابل اعتماد یا یکی از اعضای خانواده ترتیبی دهید که شما را به جراحی برساند و برود. این فرد باید حداقل برای اولین شب بعد از عمل در دسترس شما باشد.

چه چیزی در روز جراحی بینی انتظار می رود

این طبیعی است که در روز جراحی بینی شما کمی مضطرب باشد. در اینجا این است که چگونه می توانید انتظار داشته باشید که روز بزرگ شروع شود.

قبل از جراحی

ضروری است که به موقع به جراحی بینی خود برسید تا از هرگونه تاخیر جلوگیری شود. اگر با این تسهیلات آشنایی ندارید، چند دقیقه اضافی برای یافتن پارکینگ و ورود به اتاق بگذارید. وقتی زمان جراحی فرا می‌رسد، شما را به اتاق معاینه می‌برند تا وضعیت حیاتی‌تان بررسی شود و سؤالات لحظه آخری بپرسید.

در حالی که منتظر ورود ارائه دهنده خدمات بهداشتی هستید، لباس بیمارستانی به شما ارائه می شود. اگر بیهوشی عمومی دارید، متخصص بیهوشی با شما ملاقات می کند و داروهایی که به شما داده می شود را به همراه خطرات و عوارض جانبی احتمالی بررسی می کند. در مرحله بعد، جراح شما برای انجام عمل وارد می شود.

قبل از جراحی بینی

در طول جراحی بینی

هنگامی که آرام بخش شدید، جراح شما با برشی برای بالا بردن پوست و نمایاندن استخوان ها و غضروف بینی شما شروع می کند. جراحی شما ممکن است شامل تراشیدن استخوان و غضروف، تغییر موقعیت بافت ها یا افزودن پیوند غضروف باشد.

بعد از عمل جراحی

هنگامی که فرصتی برای به دست آوردن هوشیاری پیدا کردید، احتمالاً در همان روز جراحی بینی خود به خانه فرستاده خواهید شد. ممکن است بیمار دارای گازهای بسته بندی شده در بینی باشد یا نداشته باشد. ممکن است از اسپلینت های داخلی استفاده شود. گچ ها به ندرت استفاده می شوند، اما آتل بینی روی بینی رایج است. اینها از موادی که سخت هستند از قبل بریده شده اند. آتل به مدت یک دقیقه یا بیشتر در آب داغ قرار می گیرد. نوار روی بینی قرار داده می شود و آتل روی بینی قالب گیری می شود. با سرد شدن سفت می شود.

داروهای ضد درد می‌توانند باعث حالت تهوع شوند، بنابراین برخی از بیماران ترجیح می‌دهند تا زمانی که معده‌شان برای سرو غذای معمولی آماده شود، مایعات شفاف را مصرف کنند. در روزهای اولیه پس از جراحی، بهتر است از غذاهای نرم و ملایم استفاده کنید.

انتخاب های خوب شامل ماست، سبزیجات نرم پخته شده، سوپ، میوه های نرم یا بلغور جو دوسر است. شما نمی توانید به راحتی بجوید، بنابراین باید از خوردن غذاهای ترد یا جویدنی خودداری کنید.

از الکل و کافئین دوری کنید تا زمانی که مدتی برای بهبودی داشته باشید. غذاهایی که بسیار گرم یا سرد هستند می توانند هنگام بهبودی جراحی بینی باعث ناراحتی شوند. گنجاندن فیبر و مایع کافی در رژیم غذایی می تواند به کاهش یبوست (عوارض جانبی رایج داروهای مسکن) کمک کند.

بهبودی بعد از عمل بینی

پس از جراحی بینی خود یک هفته کامل از مدرسه یا محل کار خود را مرخصی دهید تا بهبودی حاصل شود. اسپلینت خارجی در یک هفته برداشته می شود. در صورت استفاده از پکینگ، معمولاً یک یا گاهاً دو روز پس از جراحی برداشته می شود.

بیشتر فعالیت‌های روزانه را می‌توان در عرض دو هفته از سر گرفت، اما از فعالیت‌های فیزیکی شدید و ورزش‌های تماسی باید به مدت شش هفته یا تا زمانی که جراح شما بی‌خطر است، اجتناب کرد. در مرحله اولیه بهبودی فعالیت جنسی خود را متوقف کنید زیرا افزایش ضربان قلب ممکن است خونریزی را در صورت باز شدن مجدد عروق خونی منعقد شده افزایش دهد.

در هفته اول جراحی بینی باید منتظر تورم و کبودی باشید. درد معمولاً پس از جراحی کم است، اما پیروی از توصیه‌های ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی برای یخ زدن بینی، استراحت، و مصرف داروهای ضد درد به‌صورت تجویز شده به شما کمک می‌کند.

اگر علائم عفونت، مانند تب یا تورم بیش از حد را تجربه کردید، فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. به توصیه‌های ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد آنچه که انتظار می‌رود در مورد خونریزی بینی بعد از جراحی طبیعی است توجه کنید تا اگر خونریزی بیش از حد شد، بتوانید کمک بگیرید.

در عرض یک ماه پس از جراحی بینی، ایده خوبی از نتایج خود خواهید داشت، اما ظاهر نهایی تا زمانی که یک سال کامل برای بهبودی نداشته باشید، آشکار نخواهد شد. ممکن است وسوسه شوید که اثرات خود را ارزیابی کنید جراحی بینی فوراً، اما سعی کنید تا زمانی که تورم کاملاً فروکش نکرده است، قضاوت خود را حفظ کنید.

هنگام نقاهت پس از جراحی، صبر ضروری است. به خودتان زمان زیادی برای استراحت بدهید، اما سعی کنید روزتان را با فعالیت های لذت بخش پر کنید تا ذهنتان را مشغول نگه دارید.

مطالعه، تماشای فیلم، تماس تلفنی با دوستان حامی و پیاده‌روی در خارج از منزل زمانی که احساس می‌کنید می‌تواند خلق و خوی شما را تقویت کند و به شما کمک کند در حین درمان با ناراحتی‌های خود دیدگاه مثبتی داشته باشید.

رینوپلاستی

جراحی های احتمالی آینده

هنگامی که بینی شما بهبود یافت و جراح شما می تواند نتایج نهایی شما را ارزیابی کند، این امکان وجود دارد که شما نیاز به جراحی زیبایی بینی داشته باشید.

در حالی که نیاز به انجام یک جراحی دوم می تواند ناامید کننده باشد، لزوماً به این معنی نیست که نمی توانید به نتایجی که در ابتدا به آن امیدوار بودید دست یابید. جراحی بینی یک روش بسیار پیچیده است و ممکن است برای انجام صحیح آن نیاز به چند تنظیم داشته باشد.

اگر از نتایج جراحی بینی خود هیجان زده هستید، ممکن است وسوسه شوید که یک عمل زیبایی دیگر را انتخاب کنید. جراحی پلاستیک می تواند اعتیادآور باشد، به خصوص اگر تجربه خوبی داشته باشید. یک جراح معتبر باید بتواند به شما توصیه کند که از انجام کارهای زیاد خودداری کنید.

اگر در مورد اینکه آیا در انجام جراحی زیبایی زیاده روی می کنید، فکر نمی کنید، به یک متخصص سلامت روان مراجعه کنید تا به شما در کشف انگیزه پشت میل خود برای جراحی کمک کند. خطرات و مزایای هر روش را بسنجید تا خود را از ضرر بیشتر از مفید دور نگه دارید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!