جراحی انسداد روده

جراحی انسداد روده چگونه است و چقدر طول می کشد؟

در جراحی انسداد روده جراح شکم شما را برش می دهد تا روده شما را ببیند. گاهی اوقات، جراحی را می توان با استفاده از لاپاراسکوپ انجام داد، به این معنی که از برش های کوچکتر استفاده می شود. جراح ناحیه ای از روده (روده) شما را که مسدود شده است، مشخص می کند و آن را باز می کند. هر قسمت آسیب دیده روده شما ترمیم یا برداشته می شود.

جراحی انسداد روده چیست؟

جراحی شکم یک روش جراحی است که شامل تمام موارد زیر است :

برداشتن هرگونه ماده مسدود کننده روده (مانند مدفوع، سرطان، پولیپ، آبسه عفونی یا پیچ خوردگی روده)

ترمیم قسمت هایی از روده که ممکن است در اثر انسداد آسیب دیده باشد.

این جراحی در بیمارستان و با بیهوشی عمومی انجام می شود. می توان از قبل برنامه ریزی کرد، اما گاهی اوقات جراحی انسداد روده باید به عنوان یک روش اورژانسی انجام شود، زیرا به سرعت در حال وخامت و عوارض تهدید کننده زندگی است.

ممکن است شما یک روش لاپاراسکوپی با برش های کوچک زیادی داشته باشید، یا ممکن است نیاز به لاپاراتومی باز با یک برش بزرگ داشته باشید. درجه محدودیت عامل اصلی در این نیست که آیا شما رویکردی کم و بیش تهاجمی خواهید داشت.

تکنیک های مختلفی در جراحی انسداد روده استفاده می شود و ممکن است موارد زیر را داشته باشید:

برداشتن ضایعه انسدادی

ترمیم رگ های خونی

برداشتن مجاری روده ای که به شدت آسیب دیده است.

ایجاد استوما (ایجاد سوراخی در شکم که از طریق آن می توان مواد زائد را از بدن خارج کرد).

هنگام تصمیم گیری در مورد یک روش، پزشکان چندین چیز را در نظر می گیرند، از جمله تعداد و محل انسداد، علت انسداد روده، خطر عفونت و هر جراحی قبلی.

لاپاراسکوپی

مواردی که نمی توانید عمل انسداد روده انجام دهید

جراحی انسداد روده یک عمل سخت است. اما اغلب یک نیاز فوری وجود دارد و مزایا اغلب از معایب بیشتر است.

با این حال، در برخی از افراد، علت انسداد همراه با سن و مشخصات کلی سلامت آنها، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی را به این نتیجه برساند که جراحی بهترین گزینه برای بیمار نیست.

این امر به ویژه در مورد بیماران مسن صادق است. بررسی تحقیقات منتشر شده در مجله بین المللی جراحی اضطراری نشان می دهد که بیماران “ضعیف” با انسداد روده کوچک بالای ۷۰ سال در مقایسه با همسالان با سلامت کلی بهتر در معرض خطر بیشتری برای پیامدهای ضعیف بعد از جراحی قرار دارند. که تأثیر آن بر کیفیت زندگی و مرگ و میر ممکن است بیشتر از مزایای این روش باشد (بسته به علت انسداد).
برخی از بیماران، به ویژه آنهایی که سرطان روده بزرگ دارند، ممکن است انسداد مزمن روده داشته باشند که با جراحی قابل برداشتن نباشد. این ممکن است به دلیل ساختارهای باریک و یا اندازه تومور باشد.

خطرات احتمالی عمل انسداد روده بزرگ

علاوه بر خطرات معمول جراحی و بیهوشی، عوارض احتمالی پس از جراحی انسداد روده عبارتند از :
ادم (جمع شدن مایعات و تورم)
عفونت
انسداد روده جدید، مداوم یا بدتر پس از جراحی
آسیب به اندام های مجاور
تجمع بافت اسکار (چسبندگی) در حفره شکمی خطر ابتلا به انسداد روده دیگری را در آینده افزایش می دهد.
بهبود ناقص قسمت‌هایی از روده که به هم بخیه شده‌اند (آناستوموز بدون درز) می‌تواند باعث مشکلات فوری و تهدیدکننده زندگی شود.
مشکلات بعد از جراحی استومی (کولوستومی، ایلئوستومی یا J-pouch).
فلج موقت روده به نام ایلئوس فلجی شناخته می شود.

خطرات احتمالی عمل انسداد روده بزرگ

هدف از جراحی انسداد روده

انسداد روده می تواند به طور ناگهانی (حاد) رخ دهد یا ممکن است به تدریج در طول زمان بدتر شود (مزمن).

هنگامی که دلایل خاصی مقصر هستند، ممکن است اقدامات محافظه کارانه قبل از در نظر گرفتن جراحی انسداد روده انجام شود. در برخی دیگر، جراحی گزینه اصلی درمان است و گاهی اوقات به فوریت مورد نیاز است.

انسداد روده می تواند به سرعت زندگی را تهدید کند. جراحی برای نجات روده کوچک یا بزرگ شما و جلوگیری از عوارض خطرناکی که ممکن است در صورت درمان نشدن انسداد رخ دهد، انجام می شود از جمله :

درد مزمن شکم، حالت تهوع و استفراغ
جلوگیری از عبور غذا و مدفوع از روده
آسیب دائمی روده
مشکلات جریان خون در روده ها
نکروز (مرگ بافت)
خونریزی
اختلالات مایعات و الکترولیت ها
در صورت شدید بودن، این مسائل می توانند باعث افت فشار خون، نارسایی چند عضوی یا مرگ شوند. انسداد کامل روده یک اورژانس پزشکی جدی است که نیاز به جراحی دارد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  درمان خانگی انسداد روده جزئی + زمان مراجعه به پزشک

انتظارات در روز جراحی انسداد روده

قبل از جراحی، پزشک شما این روش را با جزئیات توضیح می دهد، از جمله شرح مفصل، خطرات جراحی، و اینکه یک بهبودی معمولی چگونه خواهد بود. احتمالاً در این مرحله نیز از شما خواسته می شود که فرم های رضایت نامه را امضا کنید.

جراحی انسداد روده چقدر طول میکشد؟

بسته به وسعت عمل، جراحی انسداد روده می تواند از یک ساعت تا سه ساعت و نیم طول بکشد.

قبل از جراحی

قبل از جراحی، لباس بیمارستان را به تن می‌کنید و برای دریافت مایعات و داروهای مورد نیاز، یک وریدی در رگ خود قرار می‌دهید. شما را به اتاق عمل می برند و به میز عمل منتقل می کنید.

متخصص بیهوشی ابتدا به شما یک آرامبخش داخل وریدی می دهد تا به آرامش برسید. سپس لوله داخل تراشه (لوله تنفسی) از طریق دهان و داخل نای وارد می شود تا به شما در تنفس در حین عمل قبل از اتصال به نای شما کمک کند. بیهوشی تضمین می کند که در طول جراحی قادر به حرکت یا احساس درد نیستید.

کاتتر فولی برای جمع آوری ادرار در مجرای ادراری قرار داده می شود. در طول جراحی، ممکن است یک لوله بینی معده به بینی و دهان شما وارد شود تا خون و مایعات را از معده شما جمع آوری کند.

پرسنل جراحی شکم شما را با محلولی می مالند که میکروب ها را از بین می برد و پارچه ای را در اطراف ناحیه جراحی قرار می دهد تا از عفونت جلوگیری کند.

پس از اینکه تایید شد که شما کاملا تحت بیهوشی هستید، جراحی شما شروع می شود.

آماده شدن بیماری برای عمل انسداد روده

در حین جراحی

بر اساس محل، اندازه و علت انسداد، جراح شما روش مناسب را برای رفع انسداد تعیین خواهد کرد. بیشتر این برنامه ریزی قبل از عمل جراحی شما انجام می شود، اما می توان برخی از تصمیمات را در طول جراحی گرفت.

به عنوان مثال، شما ممکن است سرطان روده بزرگ داشته باشید که نیاز به برداشتن بزرگتر از برنامه ریزی شده دارد. یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است بخیه های اضافی را در مکان های مختلف ببیند که باید در طول جراحی برداشته شوند.

روش های جراحی برای انسداد روده با استفاده از لاپاراسکوپی

در جراحی کم تهاجمی ممکن است از لوله های نازک استفاده شود که از طریق یک یا چند برش کوچک در شکم وارد می شود. روش دیگر، آندوسکوپی، که در آن یک لوله در دهان قرار می گیرد، یا سیگموئیدوسکوپی، که در آن یک لوله در راست روده قرار می گیرد، ممکن است برای درمان انسداد استفاده شود.

با روش های لاپاراسکوپی کم تهاجمی، جراح از مانیتور کامپیوتر برای مشاهده روده و انسدادها استفاده می کند. گاهی اوقات مدفوع باقی مانده جدا شده و از طریق یک لوله کشیده می شود. یا می توان پولیپ یا تومور را برداشت و سپس بافت روده متصل را ترمیم کرد. اگر انسداد مستعد انسدادهای مکرر مانند آسیب اعصاب یا عضله باشد، می توان استنت قرار داد.

هر برش شکمی با بخیه یا نوار استریل بسته می شود. و زخم شما با گاز و نوار استریل پوشانده می شود تا از آن محافظت شود.

روش های جراحی برای انسداد باز روده

زمانی که روده ها به دلیل پیچش یا فشرده شدن خفه می شوند یا زمانی که انسداد به دلیل از دست دادن جریان خون روده ایجاد می شود، جراحی باز مورد نیاز است. با لاپاراتومی باز، جراح می تواند یک برش شکمی ۶ تا ۸ اینچی برای دسترسی به انسداد روده برای رفع فشار و ترمیم ایجاد کند.

بسته به علت انسداد و آسیب روده مرتبط، جراح ممکن است نیاز به انجام یک یا چند مورد از موارد زیر داشته باشد :

برداشتن با جراحی : در صورت وجود توده تهاجمی مانند سرطان، برداشتن بخشی از کولون ممکن است ضروری باشد.

حذف چسبندگی : اگر بافت فیبری وجود داشته باشد که قسمت بیرونی روده شما را منقبض می کند، اغلب نیاز به برش های دقیق برای بریدن آن دارد، اگرچه ممکن است عود کند.

قرار دادن استنت : استنت را می توان قرار داد، که لوله ای است که به روده اجازه می دهد در داخل روده باز شود تا غذا و مدفوع از آن عبور کند و از انسداد بیشتر جلوگیری کند. اگر انسداد روده مکرر باشد یا روده به شدت آسیب دیده باشد ممکن است لازم باشد.

کلستومی یا ایلئوستومی: اگر روده بزرگ شما آسیب دیده یا ملتهب شده است، ممکن است به ایلئوستومی یا کولوستومی دائم یا موقت نیاز داشته باشید. گاهی اوقات آنها را به طور موقت برای جلوگیری از انتشار عفونت جدی معده در سراسر بدن قرار می دهند. با این حال، اتصال مجدد انتهای روده ممکن نیست، در این صورت ممکن است این منافذ برای مدت طولانی مورد نیاز باشد.

عروق خونی مجدد : کولیت ایسکمیک ممکن است نیاز به عروق مجدد داشته باشد، که ترمیم عروق خونی مسدود شده است که خون را به روده ها می رساند.

پس از جراحی، جراح از بخیه های قابل حل برای بستن برش های داخلی استفاده می کند. برش خارجی با بخیه یا منگنه جراحی بسته می شود و زخم با گاز و نوار استریل پوشانده می شود.

بعد از عمل انسداد روده

پس از پایان عمل، بیهوشی متوقف یا معکوس می شود و به آرامی شروع به بیدار شدن می کنید. پس از از بین رفتن بیهوشی، لوله تنفسی شما برداشته می شود و برای نظارت به اتاق ریکاوری منتقل می شوید.

در ابتدا گیج کننده است و به تدریج محتاط تر می شود. وقتی از خواب بیدار شدید فشار خون، نبض و تنفستان تثبیت شد، به اتاق خود بروید و بهبودی را شروع کنید.

IV شما باید در جای خود باقی بماند تا بتوانید دارو و مایعات را در طول اقامت در بیمارستان دریافت کنید. به همین ترتیب، کاتتر ادراری شما باید تا زمانی که از رختخواب بلند شوید و به دستشویی بروید، در جای خود باقی بماند.

برخی از افرادی که پس از جراحی لاپاراسکوپی بهبود می یابند، ممکن است چند ساعت پس از جراحی بهبود یابند. ممکن است چند روز طول بکشد تا بتوانید پس از جراحی باز خود به خود بروید و ادرار کنید.

iv

بهبود

پس از جراحی برای انسداد روده، معده و روده شما به زمان نیاز دارند تا عملکرد طبیعی خود را بازیابند و بهبود یابند. مدت زمانی که طول می کشد بستگی به وسعت عمل شما و هر گونه بیماری همزمانی که ممکن است داشته باشید، مانند سرطان روده بزرگ دارد.

تیم پزشکی شما برای مدیریت درد بعد از جراحی با شما همکاری خواهد کرد. مواد افیونی که اغلب برای تسکین درد استفاده می شوند، می توانند باعث یبوست بعد از عمل شوند و پس از جراحی برای انسداد روده به ندرت استفاده می شوند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) نیز می توانند خطرناک باشند زیرا می توانند باعث خونریزی معده یا روده شوند.

قبل از ترخیص

ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی شما تأیید می‌کنند که می‌توانید قبل از اینکه مجاز به نوشیدن مقدار کمی مایعات باشید، گاز را دفع کنید. رژیم غذایی شما با مایعات شفاف شروع می شود و (زمانی که بدن شما علائم آمادگی را نشان می دهد) به آرامی به سمت غذاهای نرم پیش می رود.

دستورالعمل هایی در مورد مراقبت از زخم، داروها، علائم عفونت، عوارضی که باید مراقب آنها باشید و زمانی که نیاز به قرار ملاقات دارید به شما داده می شود. تمام دستورالعمل های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را دنبال کنید و در صورت هرگونه سوال یا نگرانی با دفتر تماس بگیرید.

اگر نیاز به کولوستومی یا ایلئوستومی بود، یک لوله با کیسه کلستومی برای جمع آوری مدفوع خواهید داشت. پرستار شما به شما آموزش می دهد که چگونه از آن قبل از رفتن به خانه مراقبت کنید.

برخی از بیماران ممکن است به یک پرستار مراجعه کننده نیاز داشته باشند تا زخم را هنگام بهبودی بررسی کند، بر مراقبت از کولوستومی/ایلئوستومی نظارت کند، یا تغذیه لوله ای انجام دهد.

هنگامی که در خانه هستید و در مسیر بهبودی هستید، مواردی را که باید در نظر داشته باشید:

مراقبت از زخم : دستورالعمل های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را در مورد نحوه مراقبت از زخم و هرگونه اقدامات احتیاطی که باید هنگام حمام انجام دهید، دنبال کنید. مراقب علائم عفونت، مانند قرمزی، تورم، خونریزی، یا تخلیه از محل برش باشید.

مراقبت از زخم جراحی انسداد روده

فعالیت : حرکت در طول روز به جلوگیری از لخته شدن خون و بهبودی کمک می کند. اما تا زمان بهبود کامل زخم (حدود چهار تا شش هفته) از ورزش های شدید یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. تا زمانی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما اجازه نداده است ورزش نکنید.

رژیم غذایی : ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک رژیم غذایی نرم GI را تا شش هفته پس از جراحی تجویز کند، که یک رژیم غذایی کم فیبر فله است. در این صورت، از میوه های تازه (به غیر از موز)، آجیل، گوشت با پوسته (مانند سوسیس)، سبزیجات خام، ذرت، نخود فرنگی، حبوبات، قارچ، گوجه فرنگی خورشتی، ذرت بو داده، پوست سیب زمینی، سبزیجات سرخ شده، کلم ترش، کلم پرهیز کنید. ادویه جات ترشی جات (مانند فلفل)، دانه ها و غلات پر فیبر (مانند سبوس). البته بدانید که ممکن است چندین هفته طول بکشد تا بتوانید غذای معمولی را تحمل کنید. لوله بینی معده شما تا زمانی که این اتفاق نیفتد در جای خود باقی می ماند. برخی از بیماران پس از بازگشت به خانه همچنان از طریق لوله تغذیه تغذیه می کنند.

داروها : حفظ حرکات روده منظم برای جلوگیری از انسداد در آینده مهم است. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است شما را در رژیم مدفوع نرم‌کننده‌های مدفوع، مانند Miralax (پلی اتیلن گلیکول ۳۳۵۰)، همراه با داروهایی مانند سنا برای تقویت حرکت روده قرار دهد.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!