جدیدترین داروهای قلب و عروق

جدیدترین داروهای قلب و عروق

اگر تابه‌حال برای خرید داروی قلب به داروخانه مراجعه کرده باشید، متوجه خواهید شد که داروهای زیادی برای درمان وجود دارند. شما با چه تعداد از این داروها آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید هریک از آن‌ها چه تاثیری بر قلب می‌گذارند و دقیقا برای درمان چه عارضه‌ای از قلب تجویز می‌شوند؟ پاسخ این سوال را در ادامه مقاله مطالعه می‌کنید.

هدف از تجویز قرص های قلب چیست؟

بیماری‌های قلب و عروق به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که درمان هریک از آن‌ها به داروی مشخصی نیاز دارد. بهبودی این بیماری‌ها به‌وسیله تشخیص پزشک با تجویز انواع قرص قلب و مکمل‌های دارویی صورت می‌پذیرد.

هنگامی که تپش قلب شدیدی را در خود حس می‌کنید، دکتر دارویی را تجویز می‌کند که برای درمان آریتمی موثر باشد. افرادی که در معرض سکته قلبی هستند، از نوعی قرص زیرزبانی استفاده می‌کنند. برای پیشگیری از گرفتگی رگ‌ها و پمپاژ سالم خون به سایر اعضای بدن، قرص‌های بازکننده تجویز می‌شود و برای اکسیژن‌رسانی کافی از سمت قلب به ریه‌ها، دارویی دیگر.

معرفی چند داروی قلب جدید

جدیدترین داروهای قلب و عروق

داروهای قلب و عروقی، داروهایی هستند که قلب و عروق خونی را مورد هدف قرار می‌دهند و برای مدیریت شرایطی که تهدیدکننده این ۲ عضو باشد موثر هستند. داروهایی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم، با تعدیل فرایندهای فیزیولوژیکی منجر به حفظ سلامت قلب، کاهش خطر حوادث و بهبود عملکرد کلی گردش خون می‌شوند.

قرص بیزوپرولول Bisoprolol

بیزوپرولول  به‌عنوان یک مهارکننده گیرنده‌های بتا شناخته می‌شود که با تنظیم فشارخون ازطریق شریان‌ها و وریدها بر قلب و گردش خون تاثیرگذار است. این دارو برای کنترل فشارخون بالا، آنژین صدری (درد قفسه سینه ناشی از کاهش خون‌رسانی به قلب)، نارسایی قلبی و فیبریلاسیون دهلیزی (ضربان قلب نامنظم) تجویز می‌شود.

قرص آنتوسیانوزید آ Anthocyanoside

آنتوسیانین‌ها گروهی از آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که در میوه‌ها و سبزی‌جات هم وجود دارند اما بخشی از آن به‌واسطه داروی قلب برای بیماران قلبی تامین می‌شود. این دارو نقش محافظتی در برابر بسیاری از بیماری‌های مزمن قلبی و عروقی و همچنین سرطان دارد. این قرص‌ها به‌عنوان یک درمان طبیعی تجویز می‌شوند.

قرص آملودیپین+والسارتان Amlodipine/Atorvastatine

آملودیپین و والسارتان ازجمله داروهای ترکیبی برای درمان فشارخون بالا در بزرگ‌سالان هستند. زمانی که فشارخون به حد طبیعی برسد، خطر سکته مغزی و حمله قلبی نیز کاهش می‌یابد.

آملودیپین، مسدودکننده کانال کلسیم است که با تاثیر بر حرکت کلسیم به درون سلول‌های قلب و عروق، رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و به جریان خون بهبود می‌بخشد. والزارتان هم به‌عنوان مسدودکننده گیرنده آنژیوتانسین شناخته می‌شود. والزارتان با مسدودکردن ماده‌ای در بدن که باعث سفت‌شدن رگ‌های خونی می‌شود، این رگ‌ها را گشاد می‌کند.

قرص آنتی‌ترومبین ۳ Antithrombin III

مصرف این داروی قلب به‌منزله تامین پروتئینی در خون است که فرایند انعقاد را مهار و از لخته‌شدن خون جلوگیری می‌کند. سطح آنتی‌ترومبین کمتر از ۸۰درصد، به‌عنوان وضعیت کمبود آنتی‌ترومبین شناخته می‌شود.

آنتی‌ترومبین III برای بیمارانی که مبتلا به کمبود ارثی این ماده هستند تجویز می‌شود. همچنین افراد به‌منظور جلوگیری از آمبولی بعداز جراحی و زایمان می‌توانند با مشورت پزشک از این قرص استفاده کنند.

قرص آمیودارون Amiodarone

آمیودارون یک داروی ضدآریتمی است که برای درمان مشکلاتی همچون ضربان قلب نامنظم و جدی (احتمالا کشنده) تجویز می‌شود. این دارو سیگنال‌های الکتریکی خاصی را در قلب مسدود می‌کند و باعث می‌شود که ریتم قلب به‌ حالت طبیعی خود بازگردد.

قرص نیفدیپین Nifedipine

داروی قلب نیفدیپین به درمان فشارخون بالا، آنژین مزمن و پایدار، آریتمی‌های قلبی، پیشگیری از عوارض بارداری و درمان پدیده رینود (وضعیتی که باعث سردی و بی‌حس‌شدن انگشتان دست و پا به‌دلیل کاهش جریان خون می‌شود) می‌انجامد.

نیفدیپین از ورود کلسیم به سلول‌های عضلانی قلب و عروق خونی جلوگیری می‌کند. با کاهش مقدار کلسیم، عروق خونی گشاد می‌شود و فشارخون کاهش می‌یابد. نیفدیپین با تاثیر بر فعالیت الکتریکی قلب، از ضربان‌های نامنظم جلوگیری می‌کند.

قرص ترازوسین Terazosin

ترازوسین به گیرنده‌های آلفا آدرنرژیک در دیواره رگ‌های خونی و غده پروستات متصل می‌شود و با مسدودکردن این گیرنده‌ها از انقباض نوراپی‌نفرین در عضلات پیشگیری می‌کند. این امر باعث می‌شود که خون ازطریق رگ‌های خونی و غده پروستات راحت‌تر جریان داشته باشد.

ترازوسین علاوه‌بر بیماران قلبی که فشارخون بالایی دارند، برای کسانی که دارای سرطان خوش‌خیم پروستات هستند هم توسط دکتر تجویز می‌شود.

قرص فنوفیبرات Fenofibrate

این داروی قلب همراه با رژیم غذایی کم‌چرب، ورزش و گاهی با مصرف مکمل‌های دارویی دیگر برای کاهش کلسترول، تری‌گلیسیرید و افزایش مقدار HDL (لیپوپروتئین با چگالی بالا که نوعی ماده چرب است) تجویز می‌شود.

در نهایت با افزایش اکسیژن‌رسانی به قلب، مغز و سایر قسمت‌های بدن خطر بیماری‌های قلبی و سکته کاهش می‌یابد. داروی فنوفیبرات برای کاهش سریع فشارخون، درمان کبد چرب و لاغری تجویز خواهد شد.

داروی آتروپین سولفات (سیستمیک) Atropine sulfate systemic

این داروی قلب به‌صورت محلول استریل برای تزریق داخل وریدی، عضلانی یا زیرجلدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آتروپین سولفات برای درمان انواع شرایط پزشکی ازجمله اختلالات ریتم قلب و مقابله با اثرات سموم یا عوامل عصبی خاص مصرف می‌شود.

در واقع آتروپین سولفات با مسدودکردن عملکرد استیل کولین (انتقال‌دهنده عصبی)، تاثیرات خود را به‌شکل افزایش ضربان قلب، کاهش ترشح غدد و شل‌شدن عضلات صاف نشان می‌دهد. این دارو علاوه‌بر بهبودی اختلالات قلبی، برای مدیریت برخی بیماری‌های چشم نیز تجویز می‌شود.

قرص وارفارین Warfarin

وارفارین یک داروی ضدانعقاد است که برای پیشگیری و درمان لخته‌شدن خون، ترومبوز ورید عمقی، آمبولی ریه و طیف وسیعی از بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود. وارفارین اثرات ضدانعقادی خود را با مهار عملکرد ویتامین K و اپوکسید ردوکتاز (آنزیم دخیل در بازیافت ویتامین K) نشان می‌دهد.

در واقع ویتامین K برای سنتز فاکتورهای انعقادی II، VII، IX و X و پروتئین‌های C و S نیاز است. مهار بازیافت ویتامین K به کاهش تولید فاکتورهای انعقادی می‌انجامد و در نتیجه احتمال تشکیل لخته خون کاهش می‌یابد.

جمع‌بندی

ازجمله بیماری‌هایی که امروز زنگ خطری برای کلیه افراد اعم از پیر و جوان به‌شمار می‌آید، بیماری‌های قلبی و عروقی است که در عصر حاضر حدود ۴۰درصد از مرگ‌ومیر موجود در جهان را شامل می‌شود. در نتیجه لازم است که احتمال ابتلا به این بیماری‌ها را تاحدامکان کاهش دهیم.

در این مقاله با معرفی چند داروی قلب جدید و موثر، متوجه شدید که برای هر مشکل قلبی که ریشه متفاوتی هم دارد، نوعی دارو ساخته شده است. اگر یکی از مبتلایان به بیماری قلب و عروق هستید یا بنا به‌دلایلی خود را در معرض آن می‌بینید، در اسرع وقت از پزشکان قلب و عروق سامانه دکترتو نوبت بگیرید. پزشکان مجرب دکترتو با تشخیص دقیق مشکل شما، دارویی که مناسب‌تان باشد تجویز می‌کنند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!