تپش قلب بعد از غذا خوردن

۸ علت تپش قلب بعد از غذا خوردن + درمان

فردی که تپش قلب دارد ممکن است احساس کند که قلبش تند می‌زند یا یک ضربان می‌پرد. برخی از عناصر غذایی می توانند تپش قلب را بیشتر کنند، که ممکن است باعث شود فرد پس از غذا آن را تجربه کند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی تپش قلب بعد از غذا خوردن بپردازیم.

مصرف الکل، کافئین و غذاهای شور می تواند خطر تپش قلب را افزایش دهد.

علاوه بر این، ویژگی های خاصی از یک رژیم غذایی معمولی نیز ممکن است نقش داشته باشد. این شامل :

چربی اشباع بالا
کربوهیدرات کم
الکل
کافئین
پتاسیم کم
تپش قلب یک منبع قابل اعتماد رایج است و معمولاً نشان دهنده بیماری قلبی نیست. با این حال، آنها همچنین می توانند نشانه ای از ضربان قلب نامنظم یا آریتمی باشند.

اگر فردی تپش قلب مکرر دارد، باید به پزشک مراجعه کند. آنها باید در صورت داشتن علائم جدی دیگر به اورژانس مراجعه کنند، مانند:

درد قفسه سینه
سرگیجه
مشکل در تنفس
به خواندن ادامه دهید تا در مورد علل تپش قلب بعد از غذا و همچنین درمان و زمان مراجعه به پزشک بیشتر بدانید.

۱. کافئین

مصرف کافئین یکی دیگر از محرک های رایج برای تپش قلب بعد از غذا خوردن است.

کافئین در موارد زیر وجود دارد :

قهوه
نوشیدنی های مبتنی بر اسپرسو
نوشابه های گازدار
چای ها
برخی از نوشیدنی های انرژی زا
یک بررسی در سال ۲۰۱۸ تحقیقات مربوط به اثرات نوشیدنی های کافئین دار بر خطر آریتمی قلبی را بررسی می کند.

این بررسی نشان می‌دهد که مصرف منظم تا ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز بی‌خطر است، اما برخی کارشناسان فکر می‌کنند که باید کمتر از ۲۰۰ میلی‌گرم باشد. از آنجایی که یک فنجان قهوه به طور متوسط حاوی ۹۵ میلی گرم است، مصرف ۲ فنجان قهوه در روز برای اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی کند.

در مقابل، نوشیدنی های انرژی زا ممکن است حاوی مقادیر بسیار بیشتری کافئین نسبت به قهوه باشند. نویسندگان مقاله مروری خاطرنشان می کنند که گزارش های فزاینده ای وجود دارد که نوشیدنی های انرژی زا را با آریتمی مرتبط می کند.

افراد سطوح مختلف حساسیت به کافئین دارند و آن را با سرعت های مختلف تجزیه می کنند، بنابراین محدودیت ۳۰۰ میلی گرم در روز ممکن است برای همه اعمال نشود.

کافئین

۲. الکل

مصرف الکل یک محرک رایج برای تپش قلب است و یکی از اصلی ترین دلایل تپش قلب بعد از غذا خوردن است.

یک بررسی در سال ۲۰۱۶ از تحقیقات نشان می دهد که مصرف بیش از حد الکل یا نوشیدن معمولی در سطوح متوسط، یک عامل خطر برای فیبریلاسیون دهلیزی، یک آریتمی جدی است. این وضعیت می تواند منجر به تپش قلب شود.

در حالی که برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف سبک الکل ممکن است احتمال بیماری قلبی را کاهش دهد، این مزیت برای آریتمی صدق نمی کند. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا فرد مبتلا به این بیماری باید به طور کامل از مصرف الکل اجتناب کند، ضروری است. اگر می خواهید با نوشیدنی مفید برای سلامت قلب آشنا شوید کلیک کنید.

۳. غذاهای با سدیم بالا

غذاهای با سدیم بالا حاوی مقادیر زیادی نمک هستند. یک بررسی در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که افزودن غذاهای شور به رژیم غذایی برای افراد مبتلا به بیماری‌های ریتم قلب مضر است.

با توجه به منبع مورد اعتماد مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، غذاهای زیر به ویژه سرشار از نمک هستند:

تنقلات خوش طعم، مانند چیپس، چوب شور، و کراکر
سوپ های کنسرو شده
پیتزا
پنیر
نان ها

سوپ های کنسرو شده

۴. رژیم غذایی کلی

در حالی که برخی از عناصر غذایی، مانند الکل و کافئین، می توانند خطر تپش قلب را افزایش دهند، رژیم غذایی کلی فرد نیز می تواند این احتمال را افزایش دهد.

مصرف غذاهای غنی و تند در برخی موارد باعث تپش قلب بعد از غذا خوردن می شود.

رژیم غذایی سرشار از چربی اشباع شده ممکن است باعث آریتمی شود. همچنین، رژیم غذایی کم کربوهیدرات می تواند خطر ابتلا به این بیماری را نیز افزایش دهد.

علاوه بر این، رژیم غذایی کم پتاسیم می‌تواند باعث این بیماری شود، اما خوردن میوه‌ها و سبزیجات تازه می‌تواند این مشکل را اصلاح کند.

حتی نوشیدن آب بسیار کم می تواند بر عملکرد قلب و عروق خونی تأثیر منفی بگذارد.

در نهایت، یک گزارش موردی از منبع مورد اعتماد ۲۰۲۰ توضیح می‌دهد که چگونه یک فرد تپش قلب مرتبط با عمل بلع را تجربه کرده است. این تپش قلب بعد از خوردن غذای تند بدتر بود. شایان ذکر است که این یک اتفاق رایج نیست.

۵. داروها

تحقیقات انجام شده از منبع معتبر ۲۰۲۰ گزارش می دهد که بسیاری از داروهای پرمصرف ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن مجموعه ای از آریتمی قلبی شوند. بطور متناقض، اینها می توانند شامل داروهایی مانند آمیودارون (پاسرون) باشند که آریتمی را درمان می کنند.

سایر موارد عبارتند از:

داروهای ضد سرطان مانند سیس پلاتین (پلاتینول)
داروهای ضد افسردگی، مانند فلوکستین (پروزاک)
داروهای ضد التهابی مانند متیل پردنیزولون (مدرول)
داروهای ضد روان پریشی، مانند اولانزاپین (Zyprexa)
گشادکننده های برونش، مانند تئوفیلین (Theo-24)
گشاد کننده رگ های خونی، مانند میلرینون (Primacor)
داروهای سرماخوردگی
ضد احتقان ها

علت تپش قلب بعد از غذا خوردن دارو

۶. مکمل

بر اساس یک بررسی قدیمی تر در سال ۲۰۱۰، برخی از مکمل های غذایی گیاهی می توانند اثرات نامطلوبی بر قلب و عروق خونی داشته باشند. این اثرات می تواند از خود گیاه، یک آلاینده یا تداخل گیاه دارویی ناشی شود.

برخی از رایج ترین مکمل هایی که می توانند بر قلب و عروق خونی تأثیر منفی بگذارند عبارتند از:

چای سبز
رفیق
ریشه آکونیت
آلوئه ورا
زالزالک
سنا

۷. سیگار کشیدن

یک مرور قدیمی‌تر در سال ۲۰۱۲ به تحقیق در مورد ارتباط بین سیگار کشیدن و خطر آریتمی می‌پردازد. بیان می‌کند که این پیوند احتمالاً از ترکیبی از چندین عامل، از جمله نیکوتین و سایر عناصر تنباکو، مانند مونوکسید کربن، ناشی می‌شود.

به گفته نویسندگان، سیگار کشیدن تنها قابل تغییرترین عامل خطر بیماری است که بر عروق قلب تأثیر می گذارد.

سیگار کشیدن

۸. بارداری

به گفته انجمن قلب و عروق بریتانیا، آریتمی یک اتفاق رایج در دوران بارداری است. این به دلیل افزایش سطح هورمون های بارداری و نیازهای متابولیکی بالاتر از جنین و جفت است.

یک بررسی در سال ۲۰۱۸ اضافه می کند که آریتمی در دوران بارداری بی ضرر است. با این حال، ارزیابی زودهنگام آریتمی ها برای پزشکان برای شناسایی بهترین راه درمان در صورت نیاز مهم است.

درمان

تپش قلب می تواند بی ضرر باشد و بدون درمان برطرف شود. برای جلوگیری از آنها، پزشک ممکن است توصیه کند سعی کنید از عواملی که آنها را تحریک می کنند اجتناب کنید، مانند:

کافئین
فشار
الکل
با این حال، تپش قلب باید توسط یک متخصص پزشکی ارزیابی شود تا مطمئن شود که آنها بی ضرر و نگران کننده نیستند.

از آنجایی که داروها و مکمل‌ها می‌توانند باعث این عارضه شوند، فرد باید پزشک خود را در مورد داروهای بدون نسخه و گیاهان دارویی که مصرف می‌کند مطلع کند. اگر کسی مشکوک است که یک داروی تجویزی باعث تپش قلب می شود، باید آن را با پزشک خود نیز در میان بگذارد.

اگر درمان لازم باشد، داروها و سایر مداخلات به علت زمینه ای بستگی دارد.

پزشکان ممکن است برای برخی افراد مسدود کننده های بتا یا مسدود کننده های کانال کلسیم تجویز کنند. نمونه ای از مسدود کننده های بتا متوپرولول و نمونه ای از مسدود کننده های کانال کلسیم وراپامیل (ورلان) است.

درمان دیگر شامل فرسایش کاتتر است، روشی که برای جلوگیری از حرکت سیگنال‌های الکتریکی غیرطبیعی، زخم‌های کوچکی در قلب ایجاد می‌کند.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!