تومور مغزی چیست

تومور مغزی چیست؟

تومور مغزی توده ای از سلول های غیر طبیعی است که در مغز رشد می کنند. تومورهای مغزی می توانند خوش خیم (غیر سرطانی) یا بدخیم (سرطان) باشند. آنها می توانند از خود مغز منشاء بگیرند یا نتیجه سرطانی باشند که از قسمت دیگری از بدن پخش شده است. آنهایی که سرطانی هستند اغلب به سرعت رشد می کنند، در حالی که آنهایی که سرطانی نیستند، آهسته تر رشد می کنند.

در حالی که تومورهای خوش خیم معمولاً زمانی که در سایر قسمت های بدن رخ می دهند کمتر نگران کننده هستند، در مغز اغلب به اندازه ای بزرگ می شوند که عملکرد طبیعی را مختل کنند. اگر انجام دهند، جراحی لازم است.

علائم تومور مغزی چیست؟

علائم تومورهای مغزی با محل رشد تومور مرتبط است و همچنین می تواند به دلیل افزایش فشار داخل جمجمه (فشار داخل و اطراف مغز) ایجاد شود.

به عنوان مثال، یک تومور در ناحیه ای از مغز که بینایی را پردازش می کند، ممکن است منجر به از دست دادن بخشی از بینایی شما شود. تومور در ناحیه ای از مغز که تعادل را کنترل می کند ممکن است منجر به ناهماهنگی شود.

افزایش فشار داخل جمجمه ای می تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند که بر مناطقی از مغز نزدیک به تومور مغزی تأثیر می گذارد و همچنین می تواند بر مناطقی از مغز که نسبتاً دور از تومور مغزی قرار دارند تأثیر بگذارد.

بیشتر علائم تومور مغزی با بسیاری از شرایط دیگر نیز مشترک است.

علائم تومور مغزی

علائم و نشانه های تومور مغزی عبارتند از :

تشنج

تشنج اغلب اولین علامت تومور مغزی است (آنطور که بسیاری معتقدند سردرد نیست).

انواع مختلفی از تشنج وجود دارد که می تواند به دلیل تومور مغزی رخ دهد.

تشنج های تونیک-کلونیک (گرند مال) می توانند باعث لرزش بدن در سطوح مختلف با شدت شوند. آنها معمولاً به صورت تشنج های کانونی در یک ناحیه از مغز شروع می شوند و به سرعت در عرض چند ثانیه گسترش می یابند و عمومیت می یابند. معمولاً از دست دادن هوشیاری و همچنین از دست دادن کنترل مثانه و گاهی اوقات روده وجود دارد.

تشنج‌های میوکلونیک ممکن است باعث ایجاد انقباضات آزاردهنده عضلانی بدون از دست دادن هوشیاری شوند.

تشنج های حسی ممکن است منجر به تغییراتی در بینایی مانند دیدن چراغ های چشمک زن، حس بویایی عجیب، ضربه زدن به لب ها یا سایر علائم حسی شود.

برخی از تشنج‌ها ممکن است باعث شوند که فرد بی‌حرکت بنشیند و به فضا خیره شود و محیط اطراف خود را نبیند.

سردرد

بیش از نیمی از افراد مبتلا به تومورهای مغزی سردرد را تجربه می‌کنند. سردردهای تومور مغزی معمولاً کسل‌کننده و مداوم هستند و سردردهای ضربان دار کمتر اتفاق می‌افتند.

سردردهای ناشی از تومور مغزی اغلب در صبح بدتر می شوند و ممکن است در طول روز بهتر شوند. آنها ممکن است باعث درد در سراسر سر شوند یا دردی که در یک طرف سر بدتر است.

علائم اضافی، مانند استفراغ، معمولا وجود دارد. درد همچنین ممکن است با فعالیت بدنی، عطسه، سرفه، خم شدن، یا خم شدن در حین اجابت مزاج بدتر شود.

استفراغ

استفراغ، به خصوص در صبح، با یا بدون حالت تهوع، می تواند از علائم تومور مغزی باشد. استفراغ ناشی از تومور مغزی اغلب با تغییر ناگهانی موقعیت (مانند غلت زدن در رختخواب) ایجاد می شود.

تغییرات شناختی

تومورهای مغزی می‌توانند بر بسیاری از مهارت‌های تفکر و حل مسئله تأثیر بگذارند. گاهی اوقات این تغییرات می‌توانند ظریف باشند، و فردی که تومور مغزی دارد ممکن است بتواند شغل یا عملکرد اجتماعی خود را حفظ کند، اما ممکن است چیزی کمی “خاموش” باشد.

تغییرات شناختی ناشی از تومورهای مغزی عبارتند از :

حافظه : فراموشی یا کندی پردازش اطلاعات ممکن است در ابتدا نگران کننده نباشد، اما می تواند در طول زمان با رشد تومور بدتر شود.
حل مسئله: کارهایی مانند انجام ریاضیات ساده، نوشتن جملات، تنظیم یک صفحه شطرنج، یا پیروی از دستور العمل ممکن است چالش برانگیز شوند.
تمرکز : ممکن است فرد به راحتی حواسش پرت شود و در ادامه کار مشکل داشته باشد. ممکن است انجام کارهای اساسی بیشتر از حد معمول طول بکشد.
سردرگمی : علائم می تواند از سردرگمی خفیف، مانند عدم درک نکات ظریف یک مکالمه، تا علائم شدیدتر، مانند عدم تشخیص دلیل رخ دادن رویدادهای معمول، متفاوت باشد.
مشکلات فضایی : مشکلات مربوط به ادراک فضایی ممکن است باعث کلافگی شود، یا یک راننده قبلاً خوب ممکن است به دلیل تغییر در درک عمق دچار سانحه رانندگی شود.

سردرگمی

از دست دادن هوشیاری

افزایش فشار داخل جمجمه به چند دلیل می تواند باعث از دست دادن هوشیاری شود :

می تواند باعث خستگی پیشرونده شود که منجر به بیهوشی شود.
فشار روی ساقه مغز می تواند باعث از دست دادن ناگهانی هوشیاری شود و ممکن است به کما برسد.

تغییرات شخصیتی یا خلقی

بزرگسالانی که تومورهای مغزی دارند، گاهی تغییرات شخصیتی را تجربه می‌کنند. آنها ممکن است در زمان‌های نامناسب بخندند، علاقه‌ی ناگهانی به رابطه جنسی افزایش دهند، عصبانیت‌های عصبی ایجاد کنند، پارانوئید شوند یا رفتارهای پرخطری انجام دهند. علائم تومور مغزی نیز به تقلید از افسردگی شناخته شده است.

مشکلات بینایی و شنوایی

برخی از تومورهای مغزی می توانند باعث اختلالات بینایی یا شنوایی شوند

مشکلات بینایی می تواند شامل دیدن نورهای چشمک زن، دوبینی، تاری یا از دست دادن بینایی (معمولاً در یک میدان بینایی) باشد.
اختلالات شنوایی می تواند شامل کاهش شنوایی یک طرفه یا زنگ زدن در گوش باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بیماری نیمن پیک چیست؟

تغییرات فیزیکی

تومورهای مغزی ممکن است باعث ضعف در یک طرف بدن یا صورت، کلافگی، سرگیجه، از دست دادن تعادل، یا تلو تلو خوردن شوند. راه رفتن غیرطبیعی ممکن است ایجاد شود و حرکات هماهنگ ممکن است دشوار شود. مشکل در بلع نیز ممکن است یک علامت باشد.

تغییرات گفتار

ممکن است ابهام در کلمات یا مشکل در صحبت کردن به وضوح رخ دهد. ۲ فردی که تومور مغزی دارد ممکن است در تشکیل یا یافتن کلمات مشکل داشته باشد، چیزهایی بگوید که خیلی منطقی نیست، یا نتواند بفهمد دیگران چه می گویند.

عوارض تومور مغزی چیست؟

عوارض اغلب با بزرگ شدن تومور همراه است، اما حتی یک تومور کوچک اگر نزدیک ساختارهایی در بدن باشد که عملکردهای حیاتی را کنترل می کند، می تواند اثرات مضری داشته باشد.

عوارض تومورهای مغزی عبارتند از :

افزایش فشار داخل جمجمه ای : از آنجایی که جمجمه یک فضای بسته و غیر قابل انعطاف است، تومور مغزی در حال رشد می تواند منجر به فشار بر سایر نواحی مغز شود. از آنجایی که بافت مغز از نظر فیزیکی فشرده می شود، می تواند عملکرد خود را از دست بدهد یا به سمت یا به سمت نخاع فوقانی فشار داده شود. فتق می تواند باعث گشاد شدن مردمک ها، تنفس سریع، ضربان قلب نامنظم شود و در صورت عدم درمان فوری ممکن است باعث مرگ شود.

هیدروسفالی : اغلب، تومور مغزی جریان مایع را در بطن ها، فضاهایی که مایع در آن جریان دارد، مسدود می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، فشار داخل جمجمه افزایش می یابد و علائم سرگیجه، اختلال بینایی و از دست دادن هوشیاری ظاهر می شود. گاهی اوقات، انسداد بطنی را نمی توان برطرف کرد، بنابراین مایع باید خارج شود. اغلب، یک شانت بطنی-پریتونئال باید قرار داده شود.

اختلال در عملکردهای حیاتی : وقتی تومورهای مغزی ساقه مغز را تحت تاثیر قرار می دهند، می توانند در تنفس، ضربان قلب و فشار خون اختلال ایجاد کنند و باعث ایجاد تغییرات ناگهانی و خطرناک در این عملکردهای حیاتی شوند. این ممکن است باعث یک اورژانس ناگهانی یا حتی مرگ شود.

عوارض تومور مغزی

علت تومور مغزی چیست؟

ما دقیقاً نمی دانیم که چه چیزی باعث ایجاد تومورهای مغزی می شود، اما برخی از عوامل خطر که شناسایی شده اند عبارتند از قرار گرفتن در معرض پرتو (هم درمانی و هم تشخیصی)، سن، چاقی، قرار گرفتن در معرض آفت کش ها و موارد دیگر. عوامل ژنتیکی ممکن است نقش داشته باشند و کسانی که سابقه خانوادگی تومورهای مغزی دارند و همچنین افرادی که دارای سندرم های ژنتیکی خاصی هستند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند. چندین عامل خطر نیز وجود دارد، مانند قرار گرفتن در معرض میدان های الکترومغناطیسی مرتبط با استفاده از تلفن همراه، که هنوز در حال ارزیابی هستند.

سن

تومورهای مغزی اغلب در کودکان و افراد مسن رخ می‌دهند، اگرچه ممکن است در هر سنی رخ دهند.

جنسیت

به طور کلی، تومورهای مغزی در مردان شایع‌تر از زنان است (حدود ۷۰ درصد شایع‌تر است).

قرارگیری در معرض تشعشع

قرار گرفتن در معرض تشعشعات. تشخیصی (مانند سی تی اسکن یا اشعه ایکس از سر)، درمانی (مانند رادیوتراپی به سر برای درمان لوسمی، یا زمانی که از پرتو برای درمان پسوریازیس پوست سر استفاده می شود).

علت تومور مغزی

تاریخچه شخصی سرطان

هم سرطان های دوران کودکی و هم سرطان هایی مانند لنفوم غیر هوچکین، سرطان خون و گلیوم در بزرگسالان با افزایش خطر ابتلا به تومورهای مغزی مرتبط هستند. مشخص نیست که آیا این مربوط به خود سرطان است یا خیر، درمان سرطان (به ویژه شیمی‌درمانی داخل نخاعی، زمانی که داروهای شیمی‌درمانی مستقیماً به مایع مغزی نخاعی که از طریق مغز و نخاع جریان می‌یابد تزریق می‌شوند، یا مشکلی (مانند جهش ژنی) که زمینه‌ساز هر دو سرطان است.

ایدز

خطر ابتلا به تومور مغزی در افرادی که اچ آی وی و ایدز دارند، تقریبا دو برابر می شود.

اضافه وزن و چاقی

افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند (شاخص توده بدنی آنها بیشتر از ۳۰ است) در معرض افزایش خطر ابتلا به تومورهای مغزی هستند.

تاریخچه تشنج

ما می دانیم که داشتن یک اختلال تشنج با ایجاد تومورهای مغزی مرتبط است، اما مشابه سناریوی مرغ و تخم مرغ، مشخص نیست که آیا تشنج خطر را افزایش می دهد یا اینکه افرادی که تومورهای زمینه ای دارند ممکن است قبل از آن تشنج مرتبط با تومور داشته باشند. شناسایی شده است. ۱۶ همچنین برخی تصورات وجود دارد که می تواند داروهای مورد استفاده برای درمان تشنج باشد که ممکن است خطر را افزایش دهد.

برخی از محققان حدس می زنند که آسیب های سر ممکن است با تومورهای مغزی مرتبط باشد، اما هیچ ارتباط واضحی در حال حاضر ناشناخته است.

عوامل پیش از تولد

وزن تولد قبل از تولد، به ویژه نرخ رشد بالای جنین، با افزایش قابل توجهی خطر ابتلا به مدولوبلاستوما، اپاندیموم و یک نوع آستروسیتوم همراه است. دلیل این یافته قطعی نیست، اما محققان فرض کرده اند که شرایطی مانند دیابت بارداری (دیابت مربوط به بارداری) ممکن است نقش داشته باشد. نوزاد ترم) و کوچک برای سن حاملگی (کمتر از ۲۶۰۰ گرم یا ۵ پوند ۸ اونس در یک نوزاد ترم) یا احتمال ابتلا به تومور مغزی نسبت به کودکانی که اندازه طبیعی برای سن تولد دارند بیشتر است.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کودکانی که از مادرانی که در دوران بارداری گوشت پخته شده (مانند بیکن، ژامبون، پاسترامی یا فلفلی) می خورند، در معرض افزایش خطر ابتلا به تومورهای مغزی هستند. در مقابل، کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری مولتی ویتامین مصرف کرده اند، به نظر می رسد. خطر کمتری دارند.۲۰ بعلاوه، شواهد کمی وجود دارد مبنی بر اینکه کودکان متولد شده از مادرانی که رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات در دوران بارداری مصرف می کنند، در خطر کمتری قرار دارند. و سبزیجات، احتمالاً کوچک است، و والدین کودکانی که تومور مغزی دارند، نباید خود را تنبیه کنند.)

داروها

استفاده از داروهای ضد التهابی مانند ادویل (ایبوپروفن) با کاهش خطر تومورهای مغزی مرتبط است.

قرار گرفتن در معرض آفت کش ها

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد قرار گرفتن در معرض حشره کش های مورد استفاده در خانه، مانند محصولات کک و کنه برای حیوانات، با افزایش خطر تومورهای مغزی در کودکان و بزرگسالان مرتبط است. متولدین از والدینی که در حین کار در معرض آفت کش ها هستند، خطر بیشتری دارند.

قرار گرفتن در معرض آفت کش ها

مواجهه های شغلی و خانگی

بسیاری از افراد در محل کار در معرض مواد سرطان زا (مواد سرطان زا) هستند. برخی از مشاغلی که با افزایش خطر ابتلا به تومورهای مغزی مرتبط بوده اند عبارتند از: آتش نشانان، کشاورزان، شیمیدان ها، پزشکان، و کسانی که با پتروشیمی ها، ژنراتورهای برق، تولید لاستیک مصنوعی یا تولید مواد شیمیایی کشاورزی کار می کنند. لاستیک یا وینیل کلرید خطر را افزایش می دهد.

آلودگی هوا و زندگی در نزدیکی محل های دفن زباله احتمالاً با افزایش خطر مرتبط است.

تشخیص تومور مغزی

تومور مغزی را می‌توان با استفاده از تست‌های تصویربرداری که ساختار مغز را مشاهده می‌کنند، همراه با بیوپسی، که می‌تواند نمونه‌ای از تومور مغزی مشکوک را زیر میکروسکوپ به دقت ارزیابی کند، تشخیص داد. به طور کلی، قبل از سفارش این آزمایش ها، یک معاینه فیزیکی برای تعیین اینکه آیا تغییرات عصبی وجود دارد که وجود تومور مغزی را نشان می دهد انجام می شود. در پایان، تشخیص تومور مغزی می تواند شامل MRI، سی تی اسکن، آزمایش خون، سوراخ کمری و بیوپسی باشد.

انواع مختلفی از تومورهای مغزی وجود دارد و برخی سرطانی هستند که به سرعت رشد می کنند و می توانند به بافت های مجاور حمله کنند، در حالی که برخی از آنها چنین نیستند. این تست‌های تشخیصی می‌توانند به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی کمک کنند تا تشخیص دهد که آیا فردی تومور مغزی دارد یا نه و در صورت وجود، نوع تومور مغزی آن چیست.

درمان تومور مغزی

تومور مغزی به درمان جراحی و در برخی موارد به شیمی درمانی یا پرتودرمانی نیاز دارد. درمان متناسب با نوع تومور مغزی، اندازه تومور، محل در مغز، و تعداد تومورها در مغز و سایر نقاط بدن است. درمان ممکن است شامل یک بار برداشتن کل تومور با جراحی باشد، یا اگر تومور تهاجمی شناخته شود یا عود کند، ممکن است مداخلات مکرر داشته باشد.

درمان تومور مغزی

شیمی درمانی

شیمی درمانی برای تومورهای مغزی متناسب با نوع تومور است که با معاینه نمونه برداری مشخص می شود.

درمان های هورمونی

هنگامی که تومور هیپوفیز ترشح کننده هورمون برداشته می شود، ممکن است به درمان های هورمونی به عنوان یک درمان جایگزین نیاز باشد.

رادیوتراپی

رادیوتراپی از انرژی پرتوهای قدرتمندی که به سمت تومور هدایت می شود برای از بین بردن سرطان استفاده می کند. اغلب، قبل از جراحی برای کاهش اندازه تومور مغزی، پرتودرمانی انجام می شود.

جراحی

اغلب، جراحی برای برداشتن هر چه بیشتر تومور مورد نیاز است. به طور کلی، برداشتن تومور مغزی بهترین راه برای جلوگیری از رشد و عود آن است. جراحان با چالش بزرگی روبرو هستند که کل تومور را با حفظ بافت طبیعی مغز خارج کنند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!