چرا بعد از غذا خوردن دچار تنگی نفس می شوم؟

چرا بعد از غذا خوردن دچار تنگی نفس می شوم؟

برخی افراد بعد از غذا خوردن دچار تنگی نفس یا خس خس می شوند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا ممکن است این اتفاق بیفتد. برخی از آنها ممکن است به طور ناگهانی رخ دهند، مانند زمانی که غذا را استنشاق کنید.

ممکن است احساس سفتی در قفسه سینه خود داشته باشید یا احساس کنید که در حال خفگی هستید.

این نوع تنگی نفس اگر جدید باشد یا همیشه اتفاق بیفتد، اغلب باعث هشدار می شود، اما شما نمی دانید چرا. حتی ممکن است مطمئن نباشید که تنگی نفس چه احساسی دارد اگر هرگز آن را تجربه نکرده باشید.

علت تنگی نفس نیز می تواند به مشکلات پزشکی موجود مرتبط باشد. احساس تنگی نفس پس از خوردن غذا در صورت داشتن یک بیماری ریوی مانند بیماری انسداد ریه (COPD) ممکن است اتفاق بیفتد. همچنین می‌تواند نشانه‌ای از یک واکنش شدید آلرژی غذایی به نام آنافیلاکسی باشد.

علت تنگی نفس بعد از غذا

این مقاله از سلول سبز شما را با دلایل رایجی که باعث می شود پس از غذا خوردن دچار مشکل تنفسی شوید، آشنا می کند. همچنین به شما کمک می کند بدانید چه زمانی علائم شما نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

آنافیلاکسی

آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک شدید است. تنگی نفس بعد از غذا خوردن معمولا اولین علامت است. این می تواند در عرض چند دقیقه پس از خوردن چیزی که به آن حساسیت دارید رخ دهد. صدف، شیر، تخم مرغ، بادام زمینی و آجیل از جمله رایج ترین غذاهایی هستند که باعث ایجاد حساسیت می شوند.

علائم دیگر، مانند کهیر و تورم لب‌ها و راه‌های هوایی، معمولاً زمانی رخ می‌دهند که این واکنش آلرژیک شدید را داشته باشید. اگرچه همیشه اینطور نیست. برخی از افراد ممکن است فقط علائم تنفسی داشته باشند و در عوض احساس کنند که دچار حمله آسم شده‌اند.

اگر علائم شما شدید است، بسیار مهم است که فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

اگر آلرژی غذایی دارید و احساس می کنید بعد از غذا دچار حمله آسم شدید، فورا اقدام کنید. اگر یکی دارید، از یک تزریق خودکار اپی نفرین تجویز شده مانند Epi-Pen استفاده کنید.

اپی نفرین به آنافیلاکسی و حمله آسم کمک می کند. اگر در نهایت از آن بی‌رویه استفاده کنید، ضرری نخواهد داشت. از سوی دیگر، اگر مشکل آنافیلاکسی باشد، یک اسپری استنشاقی آسم کمکی نخواهد کرد.

پس از استفاده از انژکتور خودکار، دراز بکشید و از کسی بخواهید با ۱۱۵ تماس بگیرد. پزشک باید برای واکنش های احتمالی بیشتر شما را تحت نظر داشته باشد.

علائم آلرژی خفیف نیز ممکن است به دلیل آلرژی غذایی رخ دهد. اگر قبلاً حساسیت غذایی را تجربه نکرده اید، متخصص آلرژی می تواند علت علائم شما را تشخیص دهد.

سوزش معده

افراد مبتلا به سوزش معده ممکن است پس از صرف غذا احساس تنگی نفس یا خس خس کردن کنند. این به دلیل اسید معده است که به سمت گلو بالا می رود.

یکی از دلایل اصلی سوزش معده، ضعف در اسفنکتر تحتانی مری (LES) است. این گروه از ماهیچه ها به عنوان دریچه ای عمل می کنند تا محتویات معده را از مری و حلق و راه های هوایی فوقانی باز نکنند.

اگر LES درست کار نکند، اسید معده می تواند در جهت اشتباه حرکت کند.

احساس سوزش شدید ممکن است همراه با خس خس سینه یا مشکل در تنفس باشد. این همچنین یکی از علائم بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) است، که اگر اغلب دچار سوزش سر دل می شوید، می تواند ایجاد شود. افراد مبتلا به GERD گاهی اوقات می گویند که احساس می کنند چیزی در گلویشان گیر کرده است

به غیر از مشکلات تنفسی، علائم کمتر شایع GERD نیز ممکن است رخ دهد. آنها شامل سرفه، صدای خشن، یا یک مورد سکسکه است

برخی از تغییرات سبک زندگی می تواند به کاهش دوره های سوزش سر دل شما کمک کند. آنها شامل کاهش وزن، اجتناب از الکل و سیگار نکشیدن است. همچنین ممکن است بخواهید قرار گرفتن در معرض غذاهایی را که می توانند منجر به سوزش سر دل شوند، مانند غذاهای سرخ شده، محدود کنید.

انسداد ریه

انسداد ریه (COPD) یک بیماری پیشرونده و غیرقابل برگشت در ریه است. در افراد مسن کاملا شایع است. سیگار کشیدن، یا قرار گرفتن در معرض سیگار، یکی از علل اصلی انسداد ریه است، اما موارد دیگری نیز وجود دارد.

با گذشت زمان، آسیب راه هوایی و ریه ناشی از COPD جریان هوا را به داخل و خارج سخت تر می کند. جریان هوا محدود، تنفس را سخت‌تر می‌کند و می‌تواند منجر به سرفه مزمن و گرفتگی قفسه سینه شود.

افراد مبتلا به COPD ممکن است بعد از خوردن غذا احساس تنگی نفس کنند زیرا وعده های غذایی بزرگ فضای قابل توجهی را در ناحیه قفسه سینه و معده اشغال می کند. این به ریه ها و دیافراگم، ماهیچه قوی ای که اندام های سینه شما را از شکم جدا می کند و به تنفس کمک می کند، فشار می آورد.

وعده‌های غذایی بزرگ نیز انرژی بیشتری برای هضم مصرف می‌کنند، که می‌تواند خستگی را که افراد مبتلا به COPD قبلا تجربه می‌کنند، تشدید کند.

خوردن وعده های غذایی کوچکتر در دفعات بیشتر می تواند کمک کننده باشد. بنابراین ممکن است تغییراتی در رژیم غذایی شما مانند استفاده از نمک کمتر ایجاد شود. نمک می تواند باعث شود افرادی که COPD دارند مایعات را در خود نگه دارند، که ممکن است منجر به تورم، افزایش فشار خون و بدتر شدن تنفس شود.

اگر انسداد ریه دارید و از اکسیژن مکمل استفاده می کنید، حتماً هنگام غذا خوردن نیز از آن استفاده کنید.

آسم مرتبط با رفلاکس معده

گذشته از رفلاکس اسیدی که می تواند با رفلاکس معده رخ دهد، این بیماری اغلب با آسم نیز همراه است. این دو موضوع اغلب با هم وجود دارند و هر یک به دیگری کمک می کند

اسیدهایی که در هنگام ابتلا به GERD وارد راه هوایی می شوند، برای بافت های خارج از معده بسیار تحریک کننده هستند. این رفلاکس اسید ناخوشایند نه تنها می تواند باعث تنگی نفس، بلکه حمله آسم در مبتلایان به این بیماری شود.

در عین حال، آسم می تواند باعث شل شدن LES شود و افزایش اسید معده به گلو را آسان تر کند.

تغییرات در رژیم غذایی شما، مانند اجتناب از قهوه یا غذاهای اسیدی مانند گوجه فرنگی، ممکن است کمک کننده باشد. همچنین ممکن است بخواهید سعی کنید وعده های غذایی کوچکتر بخورید و از دیر غذا خوردن خودداری کنید. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد داروهایی که ممکن است علائم شما را تسکین دهند، مانند پپسید (فاموتیدین) یا پریلوسک (امپرازول) صحبت کنید.

فتق هیاتال

علائم فتق هیاتال، از جمله سوزش معده، مشابه علائم رفلاکس معده است. با این حال، این اتفاق می افتد زیرا بخشی از معده شما به بالای دیافراگم فشار می آورد. این نیز می تواند به تنگی نفس بعد از غذا خوردن کمک کند.

دلایل زیادی برای فتق هیاتال وجود دارد، از جمله چاقی و مصرف دخانیات. همچنین انواع مختلفی از فتق وجود دارد که ممکن است ایجاد شود که برخی از آنها شایع تر از سایرین است.

جراحی اغلب برای ترمیم فتق هیاتال به منظور جلوگیری از رفلاکس اسید و کمک به تنگی نفس توصیه می شود. محققانی که شش مطالعه را در مورد نوع خاصی از فتق هیاتال به نام فتق پاراازوفاژیال بررسی کردند، دریافتند که این جراحی مزیت تنفس واضحی دارد.

استنشاق غذا

ممکن است در حین یا بلافاصله پس از استنشاق تصادفی غذا یا نوشیدنی دچار تنگی نفس شوید. همچنین برای افرادی که مبتلا به رفلاکس معده هستند، استنشاق مقادیر کمی اسید معده، معمولاً در هنگام خواب، غیرعادی نیست.

به این حالت آسپیراسیون راه هوایی می گویند. این بدان معناست که به جای مری که به دستگاه گوارش شما منتهی می شود، چیزی به نای یا قسمت دیگری از دستگاه تنفسی رفته است.

معمولاً هنگام سرفه، غذا شل می شود. اما ممکن است عوارضی وجود داشته باشد، به خصوص در افرادی که مشکلات پزشکی دیگری مانند سکته مغزی داشته اند.

آشالازی یک اختلال مری است که از جمله موارد دیگر، بلع آن را سخت می کند. این بیماری مشابه رفلاکس معده نیست، اما هر دو می توانند باعث آسپیراسیون مزمن شوند. سرفه با صدای خیس بلافاصله بعد از غذا خوردن یک علامت رایج است.

در برخی موارد، افراد ممکن است به دلیل عفونت از ماده استنشاق شده دچار پنومونی آسپیراسیون شوند. ممکن است به آنتی بیوتیک یا حتی بستری شدن در بیمارستان و کمک تنفسی نیاز باشد.

تنگی نفس بعد از غذا خوردن

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

مشکلات تنفسی، به هر دلیلی، یک نگرانی جدی پزشکی است.

اگر بعد از خوردن غذا دچار تنگی نفس هستید و آلرژی غذایی شناخته شده ای دارید، از Epi-Pen یا داروهای دیگر خود استفاده کنید و با ۱۱۵ تماس بگیرید. ممکن است یک واکنش آنافیلاکتیک تهدید کننده زندگی داشته باشید.

سایر مشکلات سلامتی مانند انسداد ریه یا رفلاکس معده نیز ممکن است به مشکل تنفس شما در هنگام غذا مربوط باشد. به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید تا دقیقاً بدانید که چرا مشکلات تنفسی دارید و چگونه آنها را درمان کنید.

اگر قبلاً تشخیص داده شده است که بیماری دارید که باعث مشکلات تنفسی می شود، اما همچنان پس از خوردن غذا دچار تنگی نفس هستید، همچنان به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است نیاز به تغییر در برنامه درمانی یا اصلاحات اضافی در شیوه زندگی خود داشته باشید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!