تنگی دریچه میترال

تنگی دریچه میترال چیست؟ + علائم و نشانه ها

تنگی دریچه میترال وضعیتی است که با تنگ شدن دریچه میترال در قلب مشخص می شود. ممکن است جریان خون از دهلیز چپ (LA) به بطن چپ (LV) را کاهش دهد و بر میزان خون اکسیژن دار که از طریق LV خارج می شود، تأثیر بگذارد و علائمی مانند تنگی نفس و بی حالی ایجاد کند.

علت تنگی دریچه میترال

شایع‌ترین علت تنگی دریچه میترال تب روماتیسمی است که می‌تواند به برگچه‌های دریچه میترال آسیب برساند که اغلب به دلیل زخم و کشیدگی ایجاد می‌شود که به تدریج دریچه میترال را ضعیف می‌کند و به سمت نارسایی دریچه پیش می‌رود. این آسیب ممکن است به نارسایی میترال (جریان برگشتی خون بین دهلیز چپ و بطن چپ) یا انسداد در باز شدن دریچه میترال منجر شود که بر میزان جریان خون در دریچه میترال تأثیر می گذارد.

کلسیفیکاسیون دریچه میترال همچنین می تواند باعث تنگی شود زیرا تجمع رسوبات کلسیم به دریچه میترال می چسبد که باعث سفت شدن دریچه و کاهش توانایی آن در باز و بسته شدن موثر می شود و در نهایت عملکرد دریچه را محدود می کند.

بیماری مادرزادی قلب نیز ممکن است مسئول ناهنجاری های دریچه میترال، مانند اندازه معیوب دریچه باشد.

مرگ ناشی از تنگی دریچه میترال درمان نشده

تنگی دریچه میترال درمان نشده به طور کلی دارای سطوح بالایی از مرگ و میر است. میزان مرگ و میر تخمین زده شده عبارتند از:

بدون علامت : میزان بقا > 80٪ بقا در ۱۰ سال
علائم محدود کننده موجود : کمتر از ۱۵ درصد بقا در ۱۰ سال
فشار خون شدید ریوی : میانگین بقا کمتر از ۳ سال است

علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال چیست؟

شایع ترین علائم مرتبط با تنگی دریچه میترال مشابه علائم نارسایی قلبی است اما ممکن است شامل موارد زیر باشد (اما محدود به موارد زیر نیست):

تنگی نفس (مخصوصاً هنگام ورزش)،
سوفل قلب،
بی حالی و خستگی
فشار خون
مچ پا متورم
سرفه
ناتوانی در دراز کشیدن هنگام خواب
درد قفسه سینه
ضربان قلب نامنظم و تپش قلب
بسیاری از بیماران مبتلا به تنگی دریچه میترال می توانند پیشرفت آهسته علائم را تجربه کنند. برای کسانی که دچار تنگی دریچه میترال از تب روماتیسمی می‌شوند، ممکن است تا سال‌ها پس از بروز بیماری، علائمی نداشته باشند. به دلیل این پیشرفت آهسته بیماری، اغلب با کاهش ناخودآگاه و آهسته فعالیت بدنی همراه است.

علائم تنگی دریچه میترال

عوارض تنگی دریچه میترال

عوارض شایع می تواند شامل موارد زیر باشد :

فیبریلاسیون دهلیزی (AF) یکی از عوارض شایع تنگی دریچه میترال است که به دلیل کشش دهلیز چپ است که به نوبه خود می تواند بروز فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش دهد.
افزایش خطر تشکیل ترومبوز، که می تواند در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی رخ دهد،
سکته مغزی ناشی از تشکیل ترومبوز،
فشار خون ریوی.
اندوکاردیت عفونی.
نارسایی قلبی.

سکته مغزی

چگونه تنگی دریچه میترال تشخیص داده می شود؟

علائم تنگی دریچه میترال اغلب می تواند به عنوان علائم نارسایی قلبی مانند تنگی نفس و کاهش تحمل ورزش ظاهر شود. تست های تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

الکتروکاردیوگرام (ECG) : برای شناسایی ضربان قلب نامنظم، مانند فیبریلاسیون دهلیزی.

اشعه ایکس قفسه سینه : برای شناسایی قلب بزرگ شده.

اکوکاردیوگرافی (اکو) : برای اندازه گیری دریچه میترال و سایر ساختارهای درون قلب برای شناسایی هر گونه ناهنجاری مانند اختلالات جریان خون استفاده می شود. اکو همچنین می‌تواند اثربخشی پمپاژ قلب را که ممکن است به عنوان “کسری تخلیه” (EF) نامیده شود، مشاهده کند.

کاتتریزاسیون قلبی : روشی که در آن کاتترهای کوچک به قلب وارد می‌شوند تا هرگونه ناهنجاری در شریان‌های کرونری را شناسایی کنند که می‌تواند مسئول علائم نیز باشد. این روش آزمایشی همچنین می تواند برای اندازه گیری فشار شریان ریوی برای بررسی فشار خون ریوی که نشانه ای از بیماری قابل توجه دریچه میترال است استفاده شود.

کاتتریزاسیون قلبی

گزینه های درمانی برای تنگی دریچه میترال

بیماران مبتلا به تنگی دریچه میترال ممکن است به ترکیبی از مدیریت پزشکی و جراحی با پیشرفت بیماری و وجود علائم نیاز داشته باشند. جایگزینی جراحی دریچه بیمار درمان قطعی است، با این حال، این ممکن است یک روش پرخطر در نظر گرفته شود و مدیریت پزشکی اولیه ممکن است به محدود کردن علائم کمک کند. بسیاری از بیماران مبتلا ممکن است شرایط پزشکی همراه دیگری نیز داشته باشند که متعاقباً ممکن است به مدیریت پزشکی پیچیده همراه با پزشک عمومی، متخصصان قلب و جراحان قلب نیاز داشته باشند.

مدیریت پزشکی تنگی دریچه میترال

وجود فیبریلاسیون دهلیزی (AF) در بیماران مبتلا به تنگی دریچه میترال ممکن است نیاز به تجویز موارد زیر داشته باشد:

داروهای ضد انعقاد برای کاهش خطر تشکیل لخته و سکته مغزی

داروهای کنترل AF :
ضربان قلب
ریتم قلب
داروهای نارسایی قلبی
دیورتیک ها
داروهای ضد فشار خون
مدیریت پزشکی همچنین شامل پیشگیری از اندوکاردیت است که می تواند در بیمارانی که تحت اعمال دندانپزشکی شامل مخاط و بافت لثه هستند، پرخطر در نظر گرفته شود. این بیماران باید برای پوشش آنتی بیوتیکی پیشگیرانه در نظر گرفته شوند.

مدیریت رویه ای تنگی دریچه میترال (MV)

جایگزینی دریچه میترال ممکن است در بیماران مبتلا به تنگی متوسط تا شدید دریچه میترال نشان داده شود. در برخی موارد، والولوپلاستی با بالون دریچه میترال می تواند به عنوان یک اقدام موقت برای افزایش اندازه دریچه میترال در نظر گرفته شود. این روش ممکن است در برخی موارد علائم را تسکین دهد، اما به عنوان یک درمان موقت در نظر گرفته می شود و بیماران ممکن است نیاز به مداخله بیشتری داشته باشند.

جراحی قلب ممکن است برای بیمارانی که تنگی دریچه میترال آنقدر شدید است در نظر گرفته شود که جایگزینی دریچه میترال به طور کامل مناسب ترین درمان باشد.

رویکردهای جراحی

دو روش جراحی برای جایگزینی دریچه میترال در جراحی وجود دارد: جراحی قلب باز و جراحی کم تهاجمی.

جراحی قلب باز نیاز به یک برش از طریق جناغ دارد تا امکان دسترسی باز به قلب و ساختارهای اطراف آن فراهم شود. ممکن است بیمار روی دستگاه «قلب یا ریه» قرار گیرد یا نباشد که به طور موقت عملکرد قلب را در طول مدت عمل به عهده می گیرد.

جراحی کم تهاجمی می تواند از تعدادی از مناطق برای رویکردهای جراحی برای دسترسی به دریچه میترال بیمار استفاده کند و از برش های کوچک یا تجهیزات “رباتیک” برای جایگزینی دریچه میترال استفاده کند. این رویکرد کم تهاجمی می‌تواند منجر به بهبودی سریع‌تر و عوارض کمتر پس از عمل شود، اگرچه ممکن است برای همه بیماران مناسب نباشد. تیم جراحی قلب تصمیم خواهد گرفت که کدام گزینه برای هر فرد بهترین است.

درمان تنگی دریچه میترال

انواع شیرهای تعویضی

دو دریچه جایگزین کاملاً متفاوت وجود دارد، شیرهای بافتی و مکانیکی. جراح قلب تعیین می کند که کدام دریچه برای هر بیمار جداگانه مناسب است. سنی که بیمار نیاز به تعویض دریچه دارد ممکن است بر انتخاب دریچه تاثیر بگذارد.

دریچه های بافتی یا بافت خوک (خوک) از بافت گاو (گوشت) هستند. این دریچه ها بر روی یک قاب فلزی دوخته می شوند که سپس برای جایگزینی دریچه بیمار کاشته می شود. طول عمر آنها ۱۰-۱۵ سال است و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند.

شیرهای مکانیکی یک جزء فلزی (معمولا کبالت) هستند که به یک قاب فلزی نیز متصل شده و کاشته می شوند. این دریچه ها ممکن است بیماران را ملزم به مصرف داروهای ضد انعقاد طولانی مدت به دلیل پتانسیل تشکیل لخته خون کنند. دریچه های مکانیکی به احتمال زیاد برای اکثر بیماران مادام العمر دوام خواهند داشت.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!