تفاوت تومور و سرطان چیست

تفاوت بین تومور و سرطان چیست؟

بیماری
بدون دیدگاه

اکثر مردم فکر می کنند که تفاوتی بین تومور و سرطان وجود ندارد و این اختلالات یکسان هستند و مربوط به یک بیماری هستند، اما در واقعیت و علم پزشکی این یکسان نیست. سرطان اختلالی است که در آن سلول ها شروع به رشد غیرقابل کنترل می کنند و با زیر پا گذاشتن تمام قوانین تقسیم سلولی شروع به تقسیم می کنند. اگرچه تومورها نیز به دلیل رشد سلولی ایجاد می شوند، در تومورها بیشتر این رشد کنترل نشده در بافت های جامد مانند ماهیچه ها یا استخوان ها است.
اما نکته قابل توجهی که در تومورها باید به آن توجه کرد این است که همه تومورها رشد افسارگسیخته ندارند و با توجه به ماهیت خود به دو نوع تومور بدخیم و خوش خیم تقسیم می شوند. تومورها و سرطان ها از نظر شدت علائم و نوع عارضه متفاوت هستند زیرا به دلیل خاصی ایجاد می شوند و هر کدام به بخش ها و انواع مختلفی تقسیم می شوند. تومورها و سرطان ها از بسیاری جهات متفاوت هستند، اما بسیاری از مردم هنوز از این دو بیماری به جای یکدیگر استفاده می کنند. این مقاله انواع تفاوت بین تومور و سرطان را توضیح می دهد.

سرطان چیست؟

سرطان یک بیماری خطرناک است که در اثر رشد بی رویه سلول ها در بدن ایجاد می شود. ابتدا روند رشد و کنترل سلول را توضیح می دهد. سلول های بدن شروع به رشد و تقسیم می کنند، فرآیندی که به آن تقسیم سلولی می گویند. بدن همه انسان ها از یک فرآیند تشکیل شده است و وقتی به بلوغ کامل می رسیم بدن ما از میلیون ها میلیون سلول تشکیل شده است که دائماً در حال رشد و تکثیر هستند، اما این رشد و تقسیم کنترل می شود. به گونه ای که سلول های قدیمی جای خود را به سلول های جدید می دهند و خود را از بین می برند، اما اگر چنین فرآیندی مختل شود و رشد سلول ها از کنترل خارج شود، می گویند سلول سرطان دارد.

سرطان در زبان لاتین به معنای خرچنگ است که در صورت درگیر شدن از سلول خارج نمی شود و دائماً علاقه مند به حمله به سایر قسمت های سلول است. سرطان از رشد لجام گسیخته سلول ها به وجود می آید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سرطان‌ها، تهاجمی بودن و توانایی متاستاز دادن آن‌ها است. بنابراین، اگر سرطان ها به موقع درمان نشوند، به سرعت در سراسر بدن پخش می شوند و قسمت های بزرگی از سلول ها را تحت تاثیر قرار می دهند. برای هر بافت و سلولی در بدن سرطان وجود دارد. شایع ترین سرطان ها سرطان معده و روده در مردان و سرطان سینه در زنان است.

تفاوت بین تومور و سرطان

تومور چیست؟

تومورها توده های سلولی هستند که در اثر تقسیم سلولی غیر طبیعی ایجاد می شوند. بافت های بدن به دلیل آسیب ها و جراحات دائماً در حال بهبود هستند و سلول های جدید دائماً با سلول های قدیمی جایگزین می شوند. اگر این سلول‌ها بزرگتر از حد طبیعی شوند، توده‌هایی در بافت ایجاد می‌کنند که توده‌های تومور غیرطبیعی نامیده می‌شوند. و این یکی از اصلی ترین تفاوت سرطان و تومور می باشد.
تومورها، مانند سرطان ها، می توانند بخش های بزرگی از بافت ها و اندام های بدن را تحت تاثیر قرار دهند، بنابراین تومورها اشکال مختلفی دارند، از جمله:

تومور خوش خیم

تومورهای خوش خیم سرطانی نیستند و بنابراین به سایر قسمت های بدن سرایت نمی کنند. به طور کلی تومورهای خوش خیم کشنده نیستند و برای بیمار خطرناک نیستند و چنین بیماری با کمک جراحی تومور مغز قابل درمان است.
اما اگر تومور در مناطقی از اندام های حیاتی مانند عروق خونی یا اعصاب رشد کند، می تواند مشکلات جدی ایجاد کند. تومور خوش خیم نیز انواع مختلفی دارد از جمله:
• آدنوم (تومورهای خوش خیم که در غدد اپیتلیال رشد می کنند)
• لیپوم (تومورهایی که در بافت چربی رشد می کنند و رشد بسیار کمی دارند)
• همانژیوم (تومورهایی که در رگ های خونی اضافی رشد می کنند)
• فیبروم (تومورهایی که در بافت فیبری رشد می کنند که شایع ترین آنها فیبروم رحم است)

تومور بدخیم

تومورهای بدخیم تومورهای سرطانی هستند که می توانند از طریق خون و لنف به سایر قسمت های بدن گسترش یابند. تومورهای بدخیم به انواع مختلفی تقسیم می شوند که رایج ترین آنها عبارتند از :

تومور بدخیم از نوع سارکوم

تومورهای بدخیم که در استخوان ها و بافت های نرم تاندون ها، رباط ها، چربی ها و رگ های خونی رشد می کنند، تومورهای سارکوم نامیده می شوند.

تومور بدخیم از نوع سلول زایا

تومورهای سلول زایا مادرزادی هستند و از تشکیل بافت تخمک و اسپرم به وجود می آیند. این تومورها در تخمدان ها، بیضه ها و حتی مغز یافت می شوند.

تومور بدخیم از نوع بلاستوما

توده های سرطانی که از بافت جنینی تشکیل می شوند بلاستوم نامیده می شوند. این تومورها در مغز، چشم و اعصاب رشد می کنند و در کودکان بیشتر دیده می شوند.

تفاوت بین تومور و سرطان در نحوه رشد و درمان آنها چیست؟

تومورهای بدخیم همان سلول های سرطانی هستند که به سرعت رشد می کنند و دائماً در حال رشد و تکثیر هستند، اما بین تومورهای خوش خیم و سرطان تفاوت وجود دارد. اما تنها یک تفاوت کوچک وجود دارد و آن این است که تومورها بیشتر در بافت های جامد رشد می کنند، اما سرطان در تمام سلول های بدن رخ می دهد.

اولین تفاوت بین تومورهای خوش خیم و سرطان نحوه انتشار آنهاست. تومورهای خوش خیم به طور کلی به سایر قسمت های بدن گسترش نمی یابند و در جایی که شکل گرفته اند، رشد کرده و بزرگ می شوند. اما سلول های سرطانی می توانند از طریق رگ های خونی و رگ های لنفاوی به سایر قسمت های بدن گسترش یابند.

تفاوت های دیگر بین سرطان و تومورهای خوش خیم عبارتند از:
احتمال عود تومور وجود دارد اما در تومورهای خوش خیم احتمال عود وجود ندارد.
سرطان ها توانایی حرکت و گسترش حتی به دورترین قسمت های بدن مانند مغز را دارند، اما تومورها در جایی که تشکیل شده اند باقی می مانند.
سرطان ها معمولا کشنده هستند و باعث مرگ می شوند، اما تومورها باعث مرگ نمی شوند.
سرطان ها نیاز به درمان های جدی و تهاجمی دارند و دوره درمان برای فرد مبتلا به سرطان سال ها طول می کشد. اما تومورها اینگونه نیستند و نیازی به درمان جدی ندارند.

تفاوت بین درمان تومور و سرطان چیست؟

درمان هر دو اختلال به عوامل زیادی بستگی دارد. اما به طور کلی می توان گفت که تومورها دوره درمان کوتاه تری نسبت به سرطان دارند و برخی از تومورهای خوش خیم به طور کامل با جراحی حذف می شوند.

اما درمان سرطان نسبت به تومور ها دوره درمان طولانی تری دارند. رایج ترین روش های درمان تومور عبارتند از:

جراحی (برای برداشتن بخش بزرگی از تومور یا توده سرطانی از یک سلول)
رادیوتراپی (برای برداشتن تومور یا سرطان با استفاده از پرتوهای پرانرژی و نافذ)
شیمی درمانی (برای حذف تومورها و سرطان با داروی خاص)
ایمونوتراپی (درمان هدفمند سلول های سرطانی که فقط سلول های سرطانی را هدف قرار می دهد)
البته در برخی موارد، برخی از تومورها ممکن است به درمان های دیگری غیر از جراحی مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی نیاز داشته باشند.

تفاوت بین درمان تومور و سرطان

 

پیشگیری از چنین بیماری کمی سخت و غیر ممکن است. زیرا ژنتیک نقش بسیار مهمی در ایجاد سرطان و تومور دارد. اما مواردی وجود دارد که خطر ابتلا به تومور و سرطان را افزایش می دهد و با رعایت این نکات می توانید تا حد زیادی خطر ابتلا به بیماری های خطرناک را کاهش دهید. از جمله راه های پیشگیری از تومور و سرطان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
از دود سیگار و تنباکو و گازهای سمی خودداری کنید
از چاقی و اضافه وزن خودداری کنید
داشتن فعالیت بدنی منظم و پرهیز از کم تحرکی
استفاده مداوم از ضد آفتاب و محافظت از پوست در برابر نور خورشید
تغذیه مناسب و محدودیت مصرف غذاهای مضر و آماده

منبع : drsheikhi

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!