تفاوت ایدز و اچ آی وی

تفاوت ایدز و اچ آی وی

به راحتی می توان اچ آی وی و ایدز را اشتباه گرفت. آنها تشخیص های متفاوتی دارند، اما دست به دست هم می دهند : HIV ویروسی است که می تواند منجر به بیماری به نام ایدز شود که به عنوان مرحله ۳ HIV نیز شناخته می شود. در این مطلب از سلول سبز به بررسی تفاوت ایدز و اچ آی وی می پردازیم.

زمانی تشخیص اچ آی وی یا ایدز حکم اعدام تلقی می شد. به لطف تحقیقات و توسعه درمان های جدید، امروزه افراد مبتلا به HIV در هر مرحله ای زندگی طولانی و پرباری دارند. یک فرد HIV مثبت که از درمان منظم ضد رتروویروسی پیروی می کند، می تواند انتظار داشته باشد که عمری تقریباً طبیعی داشته باشد.

HIV یک ویروس است

HIV ویروسی است که می تواند منجر به زوال سیستم ایمنی شود. اصطلاح “HIV” مخفف ویروس نقص ایمنی انسانی است. این نام ویروس را توصیف می کند : فقط انسان می تواند به آن مبتلا شود و به سیستم ایمنی حمله می کند. در نتیجه، سیستم ایمنی نمی تواند آنطور که باید به طور موثر کار کند.

سیستم ایمنی بدن ما می تواند بسیاری از ویروس ها را به طور کامل از بدن ما پاک کند، اما در مورد HIV اینطور نیست. با این حال، داروها می توانند HIV را با قطع کردن چرخه زندگی ویروسی آن با موفقیت کنترل کنند.

فرق اچ آی وی و ایدز

ایدز یک بیماری است

در حالی که HIV ویروسی است که ممکن است باعث عفونت شود، ایدز (که مخفف سندرم نقص ایمنی اکتسابی است) یک بیماری است. ابتلا به HIV می تواند منجر به ایجاد ایدز شود. پس اولین تفاوت ایدز و اچ آی وی ویروسی بودن اچ آی وی و بیماری بودن ایدز می باشد.

ایدز یا مرحله ۳ HIV زمانی ایجاد می شود که HIV آسیب جدی به سیستم ایمنی بدن وارد کرده باشد. این یک بیماری پیچیده با علائمی است که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. علائم مرحله ۳ HIV مربوط به عفونت هایی است که فرد ممکن است در نتیجه داشتن یک سیستم ایمنی آسیب دیده ایجاد کند که نمی تواند با آنها نیز مبارزه کند. در مجموع به عنوان عفونت های فرصت طلب شناخته می شوند و شامل سل، ذات الریه و غیره می شوند.

زمانی که سیستم ایمنی به طور موثر کمتر کار کند، انواع خاصی از سرطان احتمال بیشتری دارد.

پیروی از درمان ضد رتروویروسی می تواند از توسعه مرحله ۳ HIV جلوگیری کند.

ایدز

HIV همیشه تا مرحله ۳ پیشرفت نمی کند

HIV یک ویروس است و ایدز شرایطی است که ویروس ممکن است ایجاد کند. عفونت HIV لزوماً به مرحله ۳ پیشرفت نمی کند. در واقع، بسیاری از افراد مبتلا به اچ آی وی سال ها بدون ابتلا به ایدز زندگی می کنند. به لطف پیشرفت های صورت گرفته در درمان، فرد مبتلا به HIV می تواند انتظار داشته باشد که عمری تقریباً طبیعی داشته باشد.

در حالی که یک فرد می تواند بدون ابتلا به ایدز به عفونت HIV مبتلا شود، هر فردی که مبتلا به ایدز تشخیص داده شده است قبلاً به HIV مبتلا شده است. از آنجا که هیچ درمانی وجود ندارد، عفونت HIV هرگز از بین نمی رود، حتی اگر ایدز هرگز ایجاد نشود.

HIV می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود

از آنجایی که HIV یک ویروس است، می تواند مانند بسیاری از ویروس های دیگر بین افراد منتقل شود. از سوی دیگر، ایدز وضعیتی است که فرد تنها پس از ابتلا به HIV به آن مبتلا می شود.

این ویروس از طریق تبادل مایعات بدن از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. اغلب، HIV از طریق رابطه جنسی بدون کاندوم یا سوزن مشترک منتقل می شود. کمتر، مادر می تواند ویروس را در دوران بارداری به فرزند خود منتقل کند.

HIV همیشه علائمی ایجاد نمی کند

HIV معمولاً حدود دو تا چهار هفته پس از انتقال علائمی شبیه آنفولانزا ایجاد می کند. این مدت کوتاه عفونت حاد نامیده می شود. سیستم ایمنی عفونت را تحت کنترل در می آورد که منجر به یک دوره تاخیر می شود.

سیستم ایمنی نمی تواند به طور کامل HIV را از بین ببرد، اما می تواند آن را برای مدت طولانی کنترل کند. در طول این دوره نهفتگی، که می تواند سال ها طول بکشد، فرد مبتلا به HIV ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. با این حال، بدون درمان ضد رتروویروسی، آن فرد ممکن است به ایدز مبتلا شود و در نتیجه علائم بسیاری را در ارتباط با این بیماری تجربه کند.

عفونت HIV با یک آزمایش ساده قابل تشخیص است

در انتقال اچ آی وی، سیستم ایمنی آنتی بادی علیه ویروس تولید می کند. آزمایش خون یا بزاق می تواند آن آنتی بادی ها را شناسایی کند تا مشخص شود که آیا ویروس وجود دارد یا خیر. ممکن است چندین هفته پس از انتقال طول بکشد تا آزمایش آنتی بادی HIV مثبت شود.

آزمایش دیگری به دنبال آنتی ژن ها است که پروتئین های تولید شده توسط ویروس و آنتی بادی ها هستند. این آزمایش می تواند HIV را تنها چند روز پس از ابتلا تشخیص دهد.

هر دو تست دقیق و آسان هستند.

تشخیص ایدز پیچیده تر است

ایدز عفونت HIV مرحله آخر است. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به دنبال چند عامل هستند تا تعیین کنند که آیا نهفتگی HIV به مرحله ۳ HIV رسیده است یا خیر.

از آنجایی که HIV سلول‌های ایمنی به نام سلول‌های CD4 را از بین می‌برد، یکی از راه‌های تشخیص ایدز توسط ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی، شمارش این سلول‌ها است. یک فرد بدون HIV می تواند بین ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ سلول CD4 داشته باشد. هنگامی که سلول ها به ۲۰۰ کاهش می یابد، فرد مبتلا به HIV دارای مرحله ۳ HIV در نظر گرفته می شود.

عامل دیگری که نشان می دهد مرحله ۳ HIV توسعه یافته است، وجود عفونت های فرصت طلب است. عفونت‌های فرصت‌طلب بیماری‌هایی هستند که توسط ویروس‌ها، قارچ‌ها یا باکتری‌ها ایجاد می‌شوند که باعث بیمار شدن فرد با سیستم ایمنی سالم نمی‌شوند. یکی دیگر از تفاوت های ایدز و اچ آی وی تشخیص سخت تر ایدز است.

درمان و امید به زندگی

اصلی ترین تفاوت ایدز و اچ ای وی میزان امید به زندگی است. اگر HIV به مرحله ۳ HIV تبدیل شود، امید به زندگی به طور قابل توجهی کاهش می یابد. ترمیم آسیب به سیستم ایمنی در این مرحله دشوار است. عفونت ها و سایر شرایط، مانند برخی از سرطان ها، ناشی از اختلال شدید سیستم ایمنی، شایع هستند. با این حال، با درمان موفقیت آمیز ضد رتروویروسی و برخی بهبودی سیستم ایمنی، بسیاری از افراد مبتلا به مرحله ۳ HIV عمر طولانی دارند.

با درمان های امروزی برای عفونت HIV، افراد می توانند با HIV زندگی کنند و هرگز به ایدز مبتلا نشوند. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که درمان موفقیت آمیز ضد رتروویروسی و بار ویروسی غیرقابل شناسایی پایدار تا حد زیادی خطر انتقال ویروس به شریک جنسی را کاهش می دهد.

منبع : healthline

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!