بیماری تریکومونیازیس چیست؟

بیماری تریکومونیازیس چیست؟

تریکومونیازیس یک بیماری مقاربتی (STD) است. این یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است و ممکن است به آن “تریک” نیز گفته شود. علائم شامل خارش، سوزش و ترشح در زنان و درد همراه با ادرار در مردان است. این بیماری توسط یک انگل ایجاد می شود، با معاینه فیزیکی و تجزیه و تحلیل میکروسکوپی قابل تشخیص است و با فلاژیل (مترونیدازول)، یک داروی ضد میکروبی قابل درمان است.

علائم تریکومائونیازیس

علائم تریکومونیازیس ممکن است بین چند روز تا یک ماه پس از ابتلای شما شروع شود و حتی ممکن است چندین ماه تاخیر قبل از ظهور علائم وجود داشته باشد. در واقع، اکثریت مردم اصلاً علائمی ندارند، اما همچنان می‌توانند عفونت را به دیگران سرایت کنند.

علائم در زنان :

تحریک و خارش واژن و ناحیه اطراف آن
ترشحات رنگی و کف آلود واژن
بوی شدید واژن
درد با مقاربت
درد هنگام ادرار کردن

علائم تریکومائونیازیس در زنان

عوارض در زنان

تریکومونیازیس می تواند بر نتیجه بارداری تأثیر منفی بگذارد. زنان باردار آلوده به این انگل بیشتر احتمال دارد که زایمان زودرس داشته باشند و نوزادی با وزن کم به دنیا بیاورند.

علائم در مردان :

اکثر مردان مبتلا به تریکومونیازیس هیچ علامتی ندارند. هنگامی که آنها انجام می دهند، علائم آنها به طور کلی خفیف است و عبارتند از :

درد هنگام ادرار کردن
درد هنگام انزال
ناراحتی آلت تناسلی

تریکومونیازیس و HIV

اگر مبتلا به تریکومونیازیس هستید، بیشتر مستعد ابتلا به اچ آی وی هستید، ویروسی که باعث ایدز می شود. اگر HIV مثبت هستید، تریکومونیازیس احتمال انتقال HIV را به شرکای جنسی خود نیز افزایش می دهد.

علت تریکومونیازیس

تریکومونیازیس هم مردان و هم زنان را مبتلا می کند و توسط یک ارگانیسم انگلی تک سلولی به نام تریکوموناس واژینالیس ایجاد می شود. این عفونت از راه جنسی منتقل می شود و می تواند از طریق رابطه جنسی و همچنین از طریق تماس پوست به پوست واژن یا آلت تناسلی سرایت کند. اثرات سایر نواحی بدن با دست دادن، دست زدن یا بوسیدن منتقل نمی شود.

چگونه پخش می شود

اگر با فردی که ممکن است آلوده باشد رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید، احتمال ابتلای شما به این عفونت بیشتر می شود.

اثرات بر روی بدن

در زنان، تریکومونیازیس باعث عفونت واژن به نام واژینیت می شود. در مردان، مجرای ادرار، لوله داخل آلت تناسلی که اسپرم و ادرار را حمل می کند، را آلوده می کند. انگل به لایه زیرین پوست حمله می کند و یک واکنش التهابی ایجاد می کند. وجود انگل و التهاب ناشی از آن باعث ایجاد خارش، درد، ترشح و بوی مشخص مرتبط با تریکومونیازیس می شود.

تشخیص تریکومونیازیس

علائم تریکومونیازیس تا حدودی مبهم و مشابه علائم بیماری های پوستی یا سایر بیماری های مقاربتی است. ویزیت پزشکی برای تشخیص قطعی ضروری است، به خصوص به این دلیل که یک درمان ضد انگلی تجویزی وجود دارد که می تواند عفونت را درمان کند.

چگونه ارگانیسم شناسایی می شود

هم برای مردان و هم برای زنان، نمونه‌ها را می‌توان برای خود انگل آزمایش کرد که می‌توان آن را زیر میکروسکوپ مشاهده کرد. آزمایش واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) که می‌تواند اجزای ژنتیکی انگل را شناسایی کند، ممکن است در تشخیص عفونت استفاده شود.

تشخیص در زنان

اگر به تریکومونیازیس مبتلا هستید، معاینه فیزیکی شما ممکن است تحریک واژن و همچنین ترشحات را نشان دهد و همچنین ممکن است بوی مشخصی داشته باشد. تریکومونیازیس همچنین می تواند باعث تحریک دهانه رحم شود که در داخل بدن قرار دارد و تنها با معاینه پزشکی قابل مشاهده است.

یک سواب از واژن یا دهانه رحم نمونه کوچکی از ترشحات واژن را فراهم می کند. سپس ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی شما می توانند این نمونه را زیر میکروسکوپ نگاه کنند. این روش تشخیصی با استفاده از پایه مرطوب نامیده می شود. می توان از آن برای تجسم خود انگل استفاده کرد.

با این حال، انگلی که باعث تریکومونیازیس می شود، همیشه روی یک کوه مرطوب قابل مشاهده نیست. NAAT (آزمایش تقویت اسید نوکلئیک) می تواند به دنبال ماده ژنتیکی انگل برای کمک به تشخیص باشد.

تشخیص در مردان

معاینه فیزیکی در مردان مبتلا به عفونت تریکومونیازیس به ندرت غیر طبیعی است. اگر علائم عفونت را دارید، پزشک ممکن است با استفاده از نمونه ادرار یا سواب مجرای ادرار، عفونت را آزمایش کند.

درمان تریکومونیازیس

درمان تریکومونیازیس به طور کلی در صورتی که از سلامت خوبی برخوردار هستید مؤثر است. برای زنان، ۵۰۰ میلی گرم فلاژیل (مترونیدازول) دو بار در روز به مدت هفت روز رژیم توصیه شده است، در حالی که یک دوز دو گرمی مترونیدازول برای مردان توصیه می شود. یک رژیم جایگزین برای مردان و زنان، یک دوز دو گرمی تینداماکس (تینیدازول) است.

درمان تریکومونیازیس

برای مردان و زنانی که تحت درمان قرار گرفته اند و عفونت عود کرده است، دوزهای اضافی تجویز می شود. تکرار رژیم فوق برای کسانی توصیه می شود که عفونت مکرر آنها به دلیل تماس مجدد از شریک جنسی درمان نشده باشد.

اگر درمان عفونت اولیه ناموفق بود و عفونت ادامه داشت، دوز دو گرمی مترونیدازول یا تینیدازول در روز یک بار به مدت هفت روز برای زنان توصیه می شود. برای مردان، ۵۰۰ میلی گرم مترونیدازول دو بار در روز به مدت هفت روز توصیه می شود.

هنگام استفاده از این داروها نباید تا چند روز الکل مصرف کنید زیرا این ترکیب می تواند واکنش فیزیکی شدیدی را ایجاد کند که با فشار خون بالا، تنگی نفس، حالت تهوع و استفراغ مشخص می شود.

پس از مصرف داروها، توصیه می شود که به مدت یک هفته و تا زمانی که علائم شما مشخص شود، از فعالیت جنسی محافظت نشده خودداری کنید. این به این دلیل است که تقریباً یک هفته طول می کشد تا دارو از شر عفونت خلاص شود. همچنین مهم است که شرکای جنسی شما برای تریکومونیازیس همزمان با کاهش خطر عفونت مجدد درمان شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  پیشگیری از بیماری های مقاربتی

جلوگیری از تریکومونیازیس

در حالی که خودداری از رابطه جنسی واژینال، دهانی و مقعدی تنها راه غیرقابل شکست برای پیشگیری از عفونت تریکومونیازیس است، نشان داده شده است که استفاده مداوم و صحیح از کاندوم خطر عفونت را کاهش می دهد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!