عکس تبخال تناسلی

تبخال تناسلی چیست و چگونه درمان می شود

تبخال تناسلی یک عفونت  مقاربتی (STI) است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. ویروس هرپس سیمپلکس یک بیماری مقاربتی شایع است که بیش از ۴۰۰ میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است.

دو نوع از این بیماری وجود دارد : HSV-1 و HSV-2.

HSV-1 معمولاً از راه دهان از طریق زخم یا بزاق منتقل می شود. برخی از نمونه های رایج عبارتند از به اشتراک گذاشتن لیوان نوشیدن یا بوسیدن. HSV-1 اغلب منجر به تبخال دهان می شود.

HSV-2 از راه جنسی منتقل می شود و باعث تبخال تناسلی می شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) گزارش می دهد که ۱۲ درصد از افراد ۱۴ تا ۴۹ ساله به عفونت HSV-2 مبتلا هستند.

اما تعداد فزاینده ای از عفونت های تبخال تناسلی توسط HSV-1 ایجاد می شود. یعنی تماس دهانی، مقعدی یا واژینال با HSV-1 نیز می تواند باعث تبخال تناسلی شود.

این مقاله از سلول سبز به نحوه تشخیص، درمان و پیشگیری از تبخال تناسلی می پردازد. همچنین توضیح می‌دهد که در صورت مثبت بودن تست چگونه با خیال راحت و با اطمینان به جلو حرکت کنید.

علائم تبخال تناسلی چیست؟

بسیاری از مردم متوجه نمی شوند که تبخال تناسلی دارند زیرا علائم بسیار خفیف هستند. برخی دیگر علائم واضح و دردناکی دارند.
بارزترین علامت تبخال تناسلی تغییر در پوست ناحیه تناسلی یا رکتوم است که به آن شیوع نیز می‌گویند. شیوع می تواند در موارد زیر ظاهر شود:

تاول های قرمز کوچک
برجستگی های ریز سفید
تاول
زخم ها
دلمه ها

علائم می توانند به صورت منفرد یا در یک خوشه ظاهر شوند.

طغیان‌ها از نظر شدت متفاوت هستند، که اولی دردناک است و تا چهار هفته طول می‌کشد. در طول شیوع، ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا مانند تب، بدن درد یا غدد متورم را نیز مشاهده کنید.

انتقال معمولاً از تماس با شریک جنسی آلوده که ضایعات قابل مشاهده ای ندارد و ممکن است نداند که آلوده است، رخ می دهد.

با یا بدون علائم، ویروس تبخال می تواند به شرکای جنسی منتقل شود.

علائم تبخال تناسلی

عوارض جانبی تبخال تناسلی

عوارض جانبی دیگری نیز با شیوع تبخال رخ می دهد، از جمله بیماری های مقاربتی اضافی، مشکلات مثانه، مننژیت و موارد دیگر.

عوارض تبخال جنسی

بیماری های جنسی

بیماران مبتلا به HSV-2 در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت ویروس نقص ایمنی انسانی (اچ آی وی) هستند.

پوستی که تحت تأثیر شیوع تبخال تناسلی قرار گرفته است (حتی پس از بهبودی)، تعداد سلول های ایمنی بیشتری دارد. HIV سلول های ایمنی را برای ورود به بدن هدف قرار می دهد و محیط ایده آلی را برای ورود و انتشار HIV ایجاد می کند.

علاوه بر این، تاول‌های فعال یک ورودی آسان برای سایر بیماری‌های مقاربتی فراهم می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  پیشگیری از بیماری های مقاربتی

مشکلات مثانه

تجربه ادرار دردناک در طول شیوع تبخال تناسلی غیرعادی نیست. تاول‌ها یا زخم‌های باز می‌توانند در مجرای ادرار (لوله مثانه) ظاهر شوند و هنگامی که با ادرار تماس پیدا می‌کنند، اغلب باعث احساس سوزش می‌شوند.

همچنین به دلیل کاهش احساس و التهاب مثانه، احتمال انسداد مجاری ادرار (زمانی که نمی توانید مثانه خود را تخلیه کنید) وجود دارد. در موارد شدید مانند این، از کاتتر برای کمک به ترشح ادرار استفاده می شود.

ادرار دردناک

عفونت نوزاد

زنان باردار مبتلا به تبخال تناسلی می‌خواهند یک برنامه زایمان ایمن را در نظر بگیرند، زیرا عفونت تبخال می‌تواند منجر به تبخال نوزادی شود که می‌تواند زندگی نوزاد را تهدید کند. احتمال انتقال عفونت به فرزند متولد نشده در هنگام زایمان بیشتر از دوران بارداری است

آنهایی که قبل یا در طول سه ماهه اول بارداری (سه ماهه) آلوده شده اند، ۱ درصد احتمال دارد که ویروس را به نوزادشان منتقل کنند. این به این دلیل است که سیستم ایمنی مادر، آنتی بادی هایی برای ویروس تولید کرده است که سپس به جنین منتقل می شود. کودک از طریق جفت، به کودک محافظت می کند.

صرف نظر از تاریخ عفونت، در صورت شیوع فعلی مادر، نوزادان بیشتر احتمال دارد که مبتلا شوند، زیرا ممکن است در هنگام حرکت از طریق دهانه رحم و واژن با ویروس در تماس باشند. در طول شیوع، معمولاً سزارین توصیه می شود. اگر می‌خواهید برای زایمان طبیعی برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد مصرف دارو برای کاهش خطر شیوع بیماری در موعد مقرر صحبت کنید.

مننژیت

آنسفالیت هرپس سیمپلکس، که به عنوان مننگوآنسفالیت هرپسی نیز شناخته می‌شود، یک اختلال عصبی نادر است که در آن بافت مغز و بافت اطراف توسط ویروس HSV عفونی و ملتهب می‌شوند. هر دو رشته می‌توانند باعث عفونت عصبی و کشنده شوند.

اگر HSV-2 تشخیص داده شود، مهم است که هر گونه تب، تغییرات شخصیتی، حساسیت به نور یا توهم را به دقت زیر نظر داشته باشید. اگر متوجه چیز غیرعادی شدید، فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

درمان آنسفالیت هرپس سیمپلکس شامل داروهای ضد ویروسی است. بسته به شدت عفونت، ممکن است نیاز به درمان در بیمارستان داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  شپش تناسلی چیست و راه درمان

پروکتیت

عفونت تبخال همچنین می تواند منجر به پروکتیت شود، وضعیتی که در آن رکتوم ملتهب می شود.

علائم پروکتیت HSV عبارتند از :

درد در اطراف ناحیه مقعد
ترشح
تنسموس (احساس اینکه باید بروید)
خونریزی از رکتوم

تصور می شود که پروکتیت از شیوع اولیه تبخال تناسلی به پوست پری مقعد به داخل کانال مقعد و سپس به راست روده پیشرفت می کند.۱۰ همچنین می تواند از طریق رابطه مقعدی با شریک آلوده منتقل شود.

پروکتیت

چه کسانی دچار تبخال تناسلی می شوند؟

همه افرادی که فعالیت جنسی دارند در معرض خطر ابتلا به تبخال تناسلی هستند. اما میزان انقباض زنان بیشتر از مردان است. حدود ۸ درصد از مردان عفونت HSV-2 دارند، در حالی که حدود ۱۶ درصد از زنان تست آن مثبت است

HSV-2 به چند دلیل در زنان شایع تر از مردان است. مردان مبتلا به HSV-2 اغلب بدون علامت هستند، به این معنی که ممکن است ندانند که این ویروس را دارند.

همچنین در زنان بیشتر دیده می شود زیرا در طول رابطه جنسی آلت تناسلی-واژن راحت تر از مردان به زنان منتقل می شود تا از زنان به مردان.

درمان تبخال تناسلی

هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد. ویروس برای همیشه در بدن شما زندگی می کند، اما شما می توانید علائم را مدیریت کنید، از گسترش بیشتر جلوگیری کنید و زندگی عاشقانه ای داشته باشید.

داروهای ضد ویروسی به عنوان درمان سرکوب نیز شناخته می‌شود، می‌تواند به جلوگیری از شیوع مجدد بیماری و بهبود کیفیت زندگی با سرکوب ویروس کمک کند. آنها همچنین مدت زمان شیوع را کاهش می دهند و می توانند به جلوگیری از انتقال به شرکای جنسی کمک کنند.

هنگام درمان تبخال تناسلی، راحتی و ایمنی شما باید در اولویت باشد. در اینجا چند درمان خانگی وجود دارد که ممکن است در طول شیوع بیماری کمک کند :

مناطق آسیب دیده را در یک حمام (حمام گرم و آرام بخش) خیس کنید.
از L-lysine استفاده کنید، یک اسید آمینه که طول شیوع را کوتاه می کند.
زخم ها را به آرامی با آب و صابون بدون عطر بشویید.
برای تسکین درد استامینوفن، ایبوپروفن یا آسپرین مصرف کنید.
چند بار در روز از کمپرس سرد روی زخم ها استفاده کنید
خانم‌هایی که زخم‌های دردناک روی لب‌های واژن دارند (لابیا) می‌توانند برای جلوگیری از درد می توانند در وان آب ادرار کنند.

L-lysine

جلوگیری از تبخال تناسلی

قرار گرفتن در یک رابطه طولانی مدت تک همسری می تواند خطر ابتلا به تبخال تناسلی (یا هر بیماری مقاربتی) را پس از آزمایش هر دو طرف کاهش دهد.

خطر ابتلا به تبخال تناسلی با تعداد شرکای جنسی شما افزایش می یابد.

 

در حالی که نشان داده شده است که استفاده از کاندوم خطر انتقال HSV-2 را از مردان به زنان کاهش می‌دهد، اما آن را از بین نمی‌برد. آزمایش منظم، نظارت بر بدن، و صریح و صادق بودن با شرکای جنسی کلیدی برای پیشگیری از تبخال تناسلی است.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!