علت تاول پا

۷ علت تاول پا + روش های درمانی

اکثر مردم در مقطعی از زندگی خود تاول پا را تجربه کرده اند (یک محفظه کوچک مایع در زیر پوست پا). در حالی که مالش شدید (اصطکاک) یک علت شایع است، اما چیزهایی غیر از راه رفتن طولانی با کفش های تنگ وجود دارد که می تواند باعث ایجاد تاول روی پا شود، از جمله آلرژی، بیماری های خودایمنی و عفونت. این مقاله ۹ علت مختلف تاول پا را که ممکن است از آنها آگاه نباشید و راه های مختلفی که می توانید آنها را درمان کنید، شرح می دهد.

۱. رطوبت بیش از حد پا

رطوبت بیش از حد می تواند منافذ روی پای شما را مسدود کند که به نوبه خود می تواند منجر به تشکیل تاول بین انگشتان پا و هر جایی که رطوبت ایجاد می شود، شود. این نوع تاول ها در دوندگان به دلیل تجمع عرق در کفش و جوراب آن ها رایج است.

رطوبت بیش از حد پا و تاول

چگونه رطوبت اضافی پا را درمان کنیم

چندین کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از تجمع رطوبت پا انجام دهید :

جوراب های ضد رطوبت بپوشید.
کفش های تنفسی مانند صندل بپوشید.
زمانی که پاهایتان مرطوب یا عرق می کند جوراب یا کفش خود را عوض کنید.
اگر قصد دارید آن را برای مدت طولانی بپوشید، از کفش هایی که رطوبت را به دام می اندازند، مانند چکمه های چرمی، خودداری کنید.
برای کاهش تعریق از ضد تعریق پا استفاده کنید.

هنگامی که تاول ها به دلیل رطوبت بیش از حد ایجاد می شوند، می توانند بیشتر مستعد عفونت شوند. خشک نگه داشتن پاها می تواند به جلوگیری از این امر کمک کند.

۲. آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید ایجاد می شود. تقریباً در هر قسمت از بدن، از جمله بالای پاها، می تواند رخ دهد.

تاول‌های آفتاب‌سوختگی می‌توانند بسیار دردناک باشند و ممکن است بر اساس نوع پوست، فصل، موقعیت جغرافیایی و زمانی از روز که در معرض نور خورشید هستید، به سرعت ایجاد شوند. مردم اغلب زمانی که زیر نور خورشید به خواب می روند دچار این تاول ها می شوند.

چگونه تاول های آفتاب سوختگی را درمان کنیم

تاول های آفتاب سوختگی معمولاً خود به خود بهبود می یابند، اما می توانید به روش های مختلفی به سرعت بخشیدن به بهبودی خود کمک کنید :

تاول ها را ایجاد نکنید زیرا ممکن است منجر به عفونت شود.
برای کاهش درد از کمپرس سرد استفاده کنید یا دوش آب خنک بگیرید.
یک مسکن بدون نسخه مانند تایلنول (استامینوفن) مصرف کنید.
از ژل آلوئه ورا برای خنک کردن پاها و تسکین درد استفاده کنید.
با پوشیدن جوراب در خارج از منزل از قرار گرفتن بیشتر در معرض نور خورشید خودداری کنید.
مقدار زیادی آب بنوشید زیرا تاول ها می توانند باعث از دست دادن رطوبت بدن و کم آبی بدن شوند.

۳. درماتیت تماسی آلرژیک

درماتیت تماسی آلرژیک نوعی بثورات پوستی است که هنگام تماس با یک ماده آلرژیک موسوم به آلرژن ایجاد می شود. بثورات می تواند در عرض چند دقیقه تا چند ساعت پس از قرار گرفتن در معرض ایجاد شود و در برخی موارد تا چهار هفته طول بکشد. تاول های ریز شایع هستند.

با راه رفتن پابرهنه در میان پیچک سمی می توانید به درماتیت تماسی آلرژیک مبتلا شوید. اگر آلرژی به لاتکس دارید، کفش های ساخته شده با لاستیک لاتکس می توانند باعث واکنش شوند. به طور مشابه، جوراب های ساخته شده با الیاف مسی نیز می توانند در صورت داشتن حساسیت به فلز، باعث ایجاد راش با تاول شوند.

درماتیت تماسی آلرژیک

نحوه درمان درماتیت تماسی آلرژیک

بهترین راه برای جلوگیری از درماتیت تماسی آلرژیک، اجتناب از آلرژن های شناخته شده است. اگر تماس اتفاق افتاد، معمولاً می‌توانید جوش را با کورتیکواستروئیدهای موضعی (استروئیدها) برای کاهش التهاب و خارش درمان کنید. در موارد شدید ممکن است به استروئیدهای خوراکی مانند پردنیزون نیاز باشد.

۴. پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که باعث ایجاد لکه های قرمز خارش دار و پوسته پوسته روی پوست می شود. اگرچه این لکه ها بیشتر روی زانوها، آرنج ها، بالاتنه و پوست سر دیده می شوند، اما می توانند روی دست ها و پاها نیز ایجاد شوند.

پسوریازیس به این دلیل رخ می دهد که سیستم ایمنی بیش از حد فعال است و رشد سلول های پوست را سرعت می بخشد. این باعث می‌شود سلول‌ها سریع‌تر از آنچه می‌توانند ریخته شوند تجمع پیدا کنند و باعث ایجاد مناطق ضخیم و پوسته پوسته پوست به نام پلاک شود. وقتی مایعات زیر پوست شروع به جمع شدن می کنند تاول های ریز می توانند تشکیل شوند

نوع نادر پسوریازیس که به نام پسوریازیس پوسچولار شناخته می شود، می تواند باعث ایجاد تاول های سفید یا زرد رنگ پر از چرک شود. هنگامی که پاها را درگیر می کند، پسوریازیس پوسچولار پالموپلانتار نامیده می شود

چگونه پسوریازیس پا را درمان کنیم

پسوریازیس پا را می توان با داروها و درمان های زیر درمان کرد :

استروئید درمانی انسدادی شامل پوشاندن پا با پلاستیک پس از استفاده از کرم استروئیدی است.
رتینوئیدهای خوراکی داروهایی هستند که از طریق دهان مصرف می شوند و رشد سلول های پوست را کند می کنند
مهارکننده های موضعی کلسینورین داروهایی هستند که پاسخ ایمنی را سرکوب می کنند.
در فتوتراپی از نوار خاصی از نور ماوراء بنفش برای کند کردن رشد سلول های پوست استفاده می شود.

۵. اگزمای دیشیدروتیک

اگرچه اگزمای دیسیدروتیک معمولاً دست ها را درگیر می کند، اما می تواند باعث ایجاد تاول در کف پا نیز شود. شیوع تاول ها، که شبیه پودینگ تاپیوکا است، می تواند به طور ناگهانی شعله ور شود و به همان سرعت برطرف شود. بزرگسالان جوان بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند

اگزمای دیسیدروتیک اغلب در اثر تماس با بتن، نیکل یا کبالت و همچنین محصولات مراقبت شخصی مانند شامپو یا صابون ایجاد می شود. استرس، عرق و گرما از دیگر محرک های بالقوه هستند. علت اگزمای دیسیدروتیک ناشناخته است اما شامل واکنش آلرژیک نیست.

تاول پا اگزمای دیشیدروتیک

نحوه درمان اگزمای دیسیدروتیک

درمان اگزمای دیسیدروتیک بر مراقبت از تاول ها متمرکز است. این ممکن است شامل خیساندن دارویی و کمپرس های خنک برای خشک کردن تاول ها و کاهش ناراحتی باشد. مرطوب کننده ها و لوسیون ها می توانند خشکی پوست و همچنین خطر شعله ور شدن پوست را کاهش دهند.

موارد خفیف ممکن است با کورتیکواستروئیدهای موضعی درمان شوند. اگر وضعیت شما شدید است، استروئیدهای خوراکی یا تزریق استروئید ممکن است ترجیح داده شوند.

۶. تازیکولوبولوز کچلی پدیس

کچلی وزیکولوبولوز نوعی پای ورزشکار است که سطوح داخلی پاهای شما را تحت تاثیر قرار می دهد. علت آن رشد بیش از حد قارچ است که در محیط های مرطوب و گرم مانند جوراب های عرق کرده رشد می کند. به این دلیل که وزیکول‌ها (کیسه‌های کوچک پر از مایع) و تاول‌ها (تاول‌های بزرگ) را درگیر می‌کند، وزیکولوز نامیده می‌شود.

افرادی که در محیط های گرم و مرطوب کفش های بسته می پوشند بیشتر در معرض ابتلا به این نوع پای ورزشکار هستند. سایر عوامل خطر عبارتند از چاقی، سیستم ایمنی ضعیف، و اقامت در یک مرکز مراقبت طولانی مدت.

نحوه درمان وزیکولوبولوس کچلی پدیس

کچلی وزیکولوبولوس، مانند هر شکل دیگری از پای ورزشکاران، با داروهای موضعی ضد قارچ درمان می شود. آنها یک یا دو بار در روز روی پوست استفاده می شوند تا به پاکسازی قارچ کمک کنند. درمان بین دو تا چهار هفته طول می کشد، اما عود آن شایع است.

۷.

نیش حشرات فوق العاده رایج است و بسته به نوع آن می تواند باعث بثورات پوستی، خارش، درد، قرمزی، تورم و تاول شود. گزش عنکبوت به ویژه باعث ایجاد یک تاول کوچک اما گاهی دردناک در محل آسیب می شود. مورچه های آتشین و کنه ها می توانند همین کار را انجام دهند.

نیش حشرات

نحوه درمان نیش حشرات

نیش حشرات معمولاً خود به خود از بین می رود، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش ناراحتی انجام دهید :

برای درمان خارش و تورم از کرم هیدروکورتیزون بدون نسخه (OTC) استفاده کنید.
یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ادویل (ایبوپروفن) مصرف کنید.
برای تسکین تورم و خارش، یک آنتی هیستامین OTC مانند کلاریتین (لوراتادین) مصرف کنید.
برای کاهش خارش و تورم، کیسه یخ را روی محل گزش قرار دهید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!