بی اختیاری ادرار چیست

بی اختیاری ادرار چیست؟ ؛ انواع، علت و روش های درمانی

بی اختیاری ادرار وضعیتی است که زندگی بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. هنگامی که بی اختیاری ادرار دارید، ممکن است مشکلات کنترل مثانه و نشت ادرار را تجربه کنید. این نشت اغلب غیر قابل کنترل است و می تواند بر زندگی شما تأثیر منفی بگذارد.

بسیاری از مردم فکر می کنند که بی اختیاری ادرار بخشی طبیعی از پیری است که نمی توان به آن کمک کرد. در حالی که درست است که خطر بی اختیاری ادرار با افزایش سن افزایش می یابد، درمان هایی نیز وجود دارد که به شما در مدیریت این وضعیت کمک می کند. بی اختیاری نباید زندگی شما را مختل کند و شما را از فعال بودن باز دارد.

انواع مختلف بی اختیاری ادرار چیست؟

انواع مختلفی از بی اختیاری وجود دارد. این انواع علل، ویژگی ها و محرک های مختلفی برای نشت ادرار دارند. دانستن نوع بی اختیاری اغلب بخش مهمی از برنامه تشخیص و درمان بی اختیاری ادرار است.

انواع بی اختیاری ادرار

انواع بی اختیاری ادرار عبارتند از :

بی اختیاری ادرار فوری

این نوع بی اختیاری ادرار با نیاز شدید به دفع ادرار مشخص می شود. اغلب، این خیلی سریع اتفاق می افتد که نمی توانید به توالت بروید و در نهایت ادرارتان نشت می کند. بی اختیاری فوری می تواند ناشی از وضعیتی به نام مثانه بیش فعال (OAB) باشد. ممکن است به دلایل مختلفی مانند ضعف عضلات لگن، آسیب عصبی، عفونت، سطوح پایین استروژن پس از یائسگی یا وزن زیاد بدن، OAB داشته باشید. برخی از داروها و نوشیدنی ها مانند الکل و کافئین نیز می توانند باعث OAB شوند.

بی اختیاری ادرار استرسی

هنگامی که در حین فعالیت ادرار نشت می کند، اغلب بی اختیاری ادرار استرسی است. در این نوع بی اختیاری، عضلات کف لگن شما ضعیف هستند و دیگر آنطور که باید از اندام های لگن شما حمایت نمی کنند. این ضعف عضلانی به این معنی است که هنگام حرکت در اطراف، احتمال نشت تصادفی ادرار شما بیشتر است. برای بسیاری از افراد، مشکلات نشت زمانی اتفاق می افتد که می خندند، سرفه می کنند، عطسه می کنند، می دوند، می پرند یا وسایل را بلند می کنند. همه این اعمال بر مثانه شما فشار وارد می کند. بدون پشتیبانی از عضلات قوی لگن، احتمال نشت ادرار در شما بیشتر است. زنانی که زایمان کرده اند بیشتر در معرض خطر بی اختیاری استرسی هستند. مردانی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است دچار بی اختیاری استرسی شوند.

استرس

بی اختیاری ادرار سرریز

اگر هر بار که ادرار می کنید مثانه شما به طور کامل خالی نمی شود، ممکن است به بی اختیاری ادرار سرریز مبتلا شوید. مثانه را به عنوان یک آبمیوه در نظر بگیرید. اگر فقط مقداری از آب میوه را از کوزه بیرون بریزید، اما نه همه آن، همچنان این خطر وجود دارد که هنگام حرکت در اطراف بریزید. افراد مبتلا به بی اختیاری سرریز هرگز مثانه را به طور کامل تخلیه نمی کنند – آنها را در معرض خطر ریزش قرار می دهد. معمولاً این امر باعث می‌شود که در طول زمان به جای یک دفع بزرگ ادرار، مقدار کمی ادرار بیرون بیاید. این نوع بی اختیاری در افراد مبتلا به بیماری های مزمن مانند ام اس، سکته مغزی یا دیابت شایع تر است. این ممکن است در مردان دارای پروستات بزرگ نیز رخ دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  پروستاتیت چیست و چه علائمی دارد

بی اختیاری ادرار مختلط

این نوع بی اختیاری ادرار ترکیبی از چندین مشکل است که همگی منجر به مشکلات نشت می شود. هنگامی که بی اختیاری مختلط دارید، ممکن است با بی اختیاری استرسی و مثانه بیش فعال دست و پنجه نرم کنید. هنگامی که با این نوع بی اختیاری دچار مشکلات نشت می شوید، اغلب مهم است که به کاری که انجام می دهید توجه کنید. شناسایی عواملی که باعث بی اختیاری مختلط می شود معمولاً بهترین راه برای مدیریت آن است.

علت بی اختیاری ادرار چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است بی اختیاری را تجربه کنید. این دلایل بسته به اینکه شما زن هستید یا مرد می تواند متفاوت باشد. برخی از علل، بیماری‌های موقتی هستند که معمولاً پس از درمان از بین می‌روند. در این موارد، بی‌اختیاری شما نیز معمولاً پس از درمان قطع می‌شود. بی اختیاری می تواند ناشی از شرایط پزشکی طولانی مدت (مزمن) باشد. زمانی که مشکلات نشت را به دلیل یک بیماری مزمن تجربه می کنید، معمولاً باید در مدت زمان طولانی تری آن را مدیریت کنید. حتی با درمان، بیماری‌های مزمن معمولاً از بین نمی‌روند. بی اختیاری ادرار ممکن است به عنوان نشانه ای از بیماری مزمن شما به مرور زمان مدیریت شود.

علت بی اختیاری ادرار

علل موقت یا کوتاه مدت بی اختیاری می تواند شامل موارد زیر باشد :

عفونت های دستگاه ادراری (UTIs)

عفونت ادراری (مثانه، حالب، مثانه و کلیه ها) می تواند باعث درد شود و نیاز شما به دفع بیشتر ادرار کردن را افزایش دهد. پس از درمان، تمایل به تکرر ادرار معمولا از بین می رود.

بارداری

در دوران بارداری، رحم فشار بیشتری به مثانه وارد می‌کند که منبسط می‌شود. اکثر زنانی که در دوران بارداری بی اختیاری ادرار را تجربه می کنند متوجه می شوند که در هفته های پس از زایمان از بین می رود.

داروها

بی اختیاری می تواند یکی از عوارض جانبی برخی داروها از جمله دیورتیک ها و داروهای ضد افسردگی باشد.

داروهای ضد افسردگی

نوشیدنی‌ ها

نوشیدنی‌های خاصی مانند قهوه و الکل وجود دارند که می‌توانند شما را به دفعات بیشتر نیاز به ادرار کنند. اگر نوشیدن این نوشیدنی ها را متوقف کنید، نیاز شما به دفع مکرر ادرار معمولا کاهش می یابد.

یبوست

یبوست مزمن (مدفوع سفت و خشک) می تواند باعث مشکلات کنترل مثانه شود.

علل مزمن یا طولانی مدت بی اختیاری ادرار می تواند شامل موارد زیر باشد:

اختلالات کف لگن

هنگامی که با عضلات کف لگن خود مشکل دارید، می تواند بر عملکرد اندام های شما از جمله مثانه تأثیر بگذارد.

سکته مغزی

سکته مغزی می‌تواند باعث شود که مشکلاتی را در کنترل ماهیچه‌ها تجربه کنید. این می تواند شامل ماهیچه هایی باشد که سیستم ادراری شما را کنترل می کنند.

سکنه-مغزی-و-بی-اختیاری-ادرار

دیابت

هنگامی که دیابت دارید، بدن شما ادرار بیشتری تولید می کند. این افزایش در مقدار ادرار می تواند باعث مشکلات نشت شود. علاوه بر این، نوروپاتی محیطی می تواند بر عملکرد مثانه تأثیر بگذارد.

یائسگی

یائسگی زمان دیگری از تغییر در بدن زنان است که در آن سطح هورمون ها به سرعت تغییر می کند و عضلات کف لگن نیز می توانند ضعیف تر شوند. چیزی که با افزایش سن نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

مولتیپل اسکلروزیس (MS)

اگر مبتلا به ام اس هستید، ممکن است کنترل مثانه خود را از دست بدهید که منجر به مشکلات نشت می شود.

بزرگ شدن پروستات

بزرگی پروستات می تواند چندین مشکل در کنترل مثانه ایجاد کند. همچنین ممکن است این وضعیت به نام هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH را بشنوید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان کلیه ؛ عوامل، علائم، انواع، درمان

بعد از جراحی سرطان پروستات

در طی جراحی سرطان پروستات، عضله اسفنکتر گاهی اوقات ممکن است آسیب ببیند و منجر به بی اختیاری ادرار استرسی شود.

بی اختیاری ادرار چگونه درمان می شود؟

عوامل مختلفی وجود دارد که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما هنگام ایجاد یک برنامه درمانی برای بی اختیاری ادرار شما در نظر می گیرد. نوع بی اختیاری و روش هایی که بر زندگی شما تأثیر می گذارد، هر دو ملاحظات بزرگی هستند. ارائه دهنده شما همچنین در مورد نوع درمانی که بیشتر با آن راحت هستید با شما صحبت خواهد کرد. سه نوع درمان اصلی وجود دارد که می‌توانید برای بی‌اختیاری ادرار بررسی کنید. داروها، تغییرات سبک زندگی و جراحی. هر گزینه دارای مزایا و معایبی است که ارائه دهنده شما با شما صحبت خواهد کرد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان مثانه ؛ علائم، علت، تشخیص و درمان

داروهایی برای درمان بی اختیاری ادرار

داروهای زیادی وجود دارند که می توانند نشت را کاهش دهند. برخی از این داروها انقباضات عضلانی را که باعث مشکلات مثانه بیش فعال می شود، تثبیت می کنند. سایر داروها در واقع برعکس عمل می کنند – شل کردن عضلات برای تخلیه کامل مثانه. درمان‌های جایگزین هورمونی (اغلب شامل جایگزینی استروژنی است که در دوران یائسگی کاهش یافته است) ممکن است به بازیابی عملکرد طبیعی مثانه نیز کمک کند.

در بسیاری از موارد، داروها می توانند برای بازگرداندن عملکرد طبیعی به مثانه بسیار خوب عمل کنند. ارائه دهنده شما با دقت دارویی را انتخاب می کند که با نیازهای خاص شما مطابقت داشته باشد. اغلب، پزشک شما را با دوز کم دارو شروع می کند و سپس آن را به آرامی افزایش می دهد. این کار برای کاهش خطر عوارض جانبی و پیگیری میزان عملکرد دارو برای درمان بی اختیاری شما انجام می شود.

داروهای رایجی که می توانند برای درمان بی اختیاری ادرار استفاده شوند عبارتند از :

اکسی بوتینین.
تولترودین.
سولیفناسین.
فزوترودین.
داریفناسین.
تروسپیوم.
داروهای ضد افسردگی.
میرابگرون.

دارو برای درمان بی اختیاری ادرار

تغییر سبک زندگی برای مدیریت بی اختیاری ادرار

گاهی اوقات، تغییراتی در زندگی روزمره شما ایجاد می شود که در واقع می تواند به بی اختیاری شما کمک کند. این تغییرات اغلب شامل تمریناتی است که می توانید برای تقویت عضلات کف لگن، تغییر در عادات عادی و رژیم غذایی بهبود یافته انجام دهید. برخی از افراد با ایجاد این تغییرات در خانه متوجه پیشرفت می شوند و نیازی به درمان اضافی ندارند.

قبل از شروع هر یک از این گزینه های درمانی خانگی برای بی اختیاری با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. ممکن است با این تغییرات سبک زندگی نتوانید انواع بی اختیاری را درمان کنید. ارائه دهنده شما همچنین ممکن است با توجه به تشخیص بی اختیاری خود، پیشنهادات دقیقی را در مورد بهترین تغییرات سبک زندگی به شما ارائه دهد.

تغییرات سبک زندگی برای کمک به بهبود بی اختیاری می تواند شامل موارد زیر باشد :

مثانه خود را طبق یک برنامه منظم خالی کنید. به این حالت دفع‌های زمان‌دار نیز گفته می‌شود.

قبل از فعالیت بدنی مثانه خود را خالی کنید. اگر قصد دارید ورزش کنید یا فعالیت بدنی انجام دهید، برای جلوگیری از نشتی، قبل از شروع فعالیت، مثانه خود را خالی کنید.

پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین اگر می‌خواهید چیزی بزرگ را جابه‌جا کنید، یک نفر دیگر را برای کمک به شما بگیرید.

انجام منظم تمرینات کگل برای کمک به تقویت عضلات کف لگن.

از نوشیدن کافئین یا مایعات زیاد قبل از شروع فعالیت خودداری کنید. اگر در شب دچار تکرر ادرار و نشت می‌شوید، ممکن است بخواهید قبل از خواب از نوشیدن نوشیدنی خودداری کنید.

نوشیدن کافئین

پوشیدن پدها و محصولاتی که برای نشت ادرار طراحی شده اند نیز می تواند راه مفیدی برای مدیریت بی اختیاری باشد. این محصولات را معمولاً می‌توان بدون اینکه کسی متوجه شود زیر لباس‌هایتان پوشید و این اطمینان را به شما می‌دهد که نشت ادرار از طریق لباس‌هایتان را تجربه نکنید.

تمرین تمرین مثانه برای کمک به طولانی کردن مدت زمان بین هر سفر به حمام. هدف در تمرین مثانه این است که هر بار بین دفع ادرار کمی بیشتر صبر کنید تا قدرت خود را افزایش دهید.

حفظ وزن بدن سالم. داشتن اضافه وزن می تواند یکی از دلایل بی اختیاری باشد. با داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش، می توانید خطر بی اختیاری را کاهش دهید.

همچنین دستگاه هایی وجود دارد که می توانید از آنها در خانه برای کمک به بی اختیاری استفاده کنید. یکی از دستگاه های بدون نسخه ای که می توانید استفاده کنید این است :

درج واژن : وسایلی وجود دارد که بدون نسخه پزشک می توانند در واژن قرار داده شوند که می توانند مجرای ادرار را فشرده کرده و به کاهش بی اختیاری استرسی در زنان کمک کنند.

روش ها و عمل های جراحی برای درمان بی اختیاری

اگر سایر گزینه های درمانی غیر تهاجمی در درمان بی اختیاری شما شکست خورده اند، چندین روش وجود دارد که ارائه دهنده شما ممکن است پیشنهاد دهد. این روش ها از تزریق های ساده تا جراحی های پیچیده تر را شامل می شود. ارائه دهنده شما بهترین گزینه رویه ای را برای شما بر اساس نوع بی اختیاری و علائم شما مورد بحث قرار می دهد.

چه کسانی دچار بی اختیاری می شوند؟

بی اختیاری ادرار ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. با این حال، در گروه های خاص و در زمان های خاصی از زندگی شما شایع تر است. بی اختیاری در زنان بسیار بیشتر از مردان است. این اغلب با بارداری، زایمان و یائسگی مرتبط است. هر یک از این تجربیات می تواند باعث شود عضلات پشتیبان لگن زنان در طول زمان ضعیف شوند.

همچنین با افزایش سن بیشتر احتمال دارد که بی اختیاری را تجربه کنید. ماهیچه‌هایی که از اندام‌های لگن شما حمایت می‌کنند می‌توانند با گذشت زمان ضعیف‌تر شوند و باعث بروز مشکلات نشت شوند.

بی اختیاری در زنان
آیا در سنین بالاتر در معرض خطر بی اختیاری بیشتر هستم؟

بدن شما به طور مداوم در طول زندگی تغییر می کند. با افزایش سن، ماهیچه هایی که از اندام های لگنی شما حمایت می کنند ممکن است ضعیف شوند. این بدان معنی است که مثانه و مجرای ادرار شما حمایت کمتری دارند – اغلب منجر به نشت ادرار می شود. خطر ابتلا به بی اختیاری با افزایش سن ممکن است در صورت داشتن یک بیماری مزمن سلامت، بچه دار کردن، یائسگی، بزرگ شدن پروستات یا جراحی سرطان پروستات بیشتر باشد. مهم است که در طول زمان با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد خطرات بی اختیاری و راه هایی که می توانید آن را بدون دخالت در زندگی روزمره خود مدیریت کنید، صحبت کنید.

آیا بی اختیاری ادرار در زنان بیشتر است؟

بی اختیاری ادرار در زنان بسیار بیشتر از مردان دیده می شود. بخش بزرگی از این به دلیل بارداری، زایمان و یائسگی است. هر یک از این رویدادها در زندگی یک زن می تواند منجر به مشکلات کنترل مثانه شود. بارداری می تواند یک علت کوتاه مدت بی اختیاری باشد و مشکلات کنترل مثانه معمولاً پس از تولد نوزاد بهتر می شود. برخی از زنان پس از زایمان به دلیل فشاری که بر عضلات کف لگن وارد می کند، بی اختیاری ادرار را تجربه می کنند. وقتی این ماهیچه ها ضعیف می شوند، احتمال بیشتری وجود دارد که مشکلات نشت را تجربه کنید. یائسگی باعث می شود بدن شما تغییرات زیادی را تجربه کند. هورمون های شما (به ویژه استروژن) در طول یائسگی تغییر می کند و این می تواند کنترل مثانه شما را تغییر دهد.

مردان نیز ممکن است بی اختیاری را تجربه کنند، اما به اندازه زنان شایع نیست.

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!