بیماری ماربورگ چیست

بیماری ماربورگ چیست؟ + علت، علائم و درمان

بیماری
بدون دیدگاه

بیماری ماربورگ یک تب خونریزی دهنده کشنده، اما نادر است که شبیه ابولا است. در حالی که این بیماری معمولاً مانند بسیاری از بیماری های استوایی دیگر با تب و بدن درد شروع می شود، می تواند به سرعت منجر به خونریزی شدید، شوک و مرگ شود. از هر ۱۰ نفر مبتلا به این ویروس ۹ نفر در اثر عفونت جان خود را از دست می دهند.

شیوع ویروس ماربورگ بسیار نادر است. موارد اولیه با قرار گرفتن در معرض خفاش‌های میوه‌ای آفریقایی و نخستی‌های غیرانسانی مرتبط بوده است، اما ویروس همچنین می‌تواند از طریق مایعات بدن مانند خون یا استفراغ از فردی به فرد دیگر سرایت کند. هیچ درمان یا درمان موثری برای بیماری ویروس ماربورگ وجود ندارد، و پیشگیری از این بیماری را از طریق اقداماتی مانند تجهیزات حفاظت فردی و جابجایی ایمن با مایعات بدن ضروری می‌سازد.

ویروس ماربورگ برای اولین بار در سال ۱۹۶۷ در رادار مقامات بهداشتی ظاهر شد، زمانی که بیش از دوجین مورد تب خونریزی دهنده برای اولین بار در آلمان و صربستان فعلی ظاهر شد. شیوع این بیماری از کارکنان آزمایشگاه شروع شد و سپس به کارکنان مراقبت های بهداشتی و مراقبان سرایت کرد. هفت نفر جان خود را از دست دادند. عفونت اولیه به محموله ای از میمون های سبز آفریقایی آلوده از اوگاندا بازمی گردد. فقط سه ماه طول کشید تا محققین عامل این ویروس را شناسایی کنند. آنها نام آن را از محل بزرگترین شیوع بیماری یعنی ماربورگ، آلمان، نامگذاری کردند. از آن زمان شیوع بیماری در اوگاندا، آنگولا و جمهوری دموکراتیک کنگو رخ داده است.

بزرگترین اپیدمی در سال ۲۰۰۴ در آنگولا رخ داد و تصور می شد که ناشی از تجهیزات آلوده انتقال خون بوده و تقریباً ۴۰۰ کودک را مبتلا کرده است.

علائم بیماری ماربورگ

ویروس ماربورگ علائمی را ایجاد می کند که به طور ناگهانی ظاهر می شوند و شدیدتر می شوند. مانند ابولا، بیماری ماربورگ می تواند باعث خونریزی شدید شود که منجر به شوک، نارسایی اندام ها یا مرگ می شود.

علائم عفونت ویروس ماربورگ می تواند شامل موارد زیر باشد:

تب
بدحالی
بدن درد و سردرد
ناراحتی گوارشی، از جمله اسهال آبکی، حالت تهوع، و گرفتگی عضلات، اغلب حدود سه روز پس از ظاهر شدن علائم
بی حالی
بثورات بدون خارش در معده، قفسه سینه و پشت که صاف و قرمز با برجستگی های کوچک است، شبیه بثورات ناشی از مخملک
تغییرات عصبی مانند گیجی، تشنج و هذیان
خونریزی شدید، معمولاً پنج تا هفت روز پس از شروع علائم
نارسایی ارگان ها
ناهنجاری های خونی از جمله شمارش کم سفید خون یا پلاکت خون پایین

ناهنجاری در عملکرد کلیه، کبد و لخته شدن خون
در بسیاری از موارد، علائم حدود یک هفته (پنج تا ۱۰ روز) پس از آلوده شدن فردی به ویروس ظاهر می شوند.

اما آنها می توانند از دو روز تا سه هفته ظاهر شوند.

بیماری ماربورگ اغلب کشنده است. بین ۲۳ تا ۹۰ درصد افراد آلوده به ویروس در اثر آن می میرند، معمولاً حدود هشت تا نه روز پس از اولین بروز علائم.

بدن درد

عوارض بیماری ماربورگ

اثرات دراز مدت بیماری ماربورگ به اندازه سایر ویروس ها مانند ابولا شناخته شده نیست. این می تواند حداقل تا حدی به دلیل نرخ بالای مرگ و میر در برخی از شیوع ها و نادر بودن بیماری باشد. بررسی مسائل بهداشتی پس از بهبودی فردی از عفونت ویروسی ماربورگ در حالی که تعداد کمی از افراد این کار را انجام می دهند، دشوار است.

گفته می‌شود، شیوع‌های قبلی سرنخ‌هایی در مورد اینکه چگونه این ویروس ممکن است در درازمدت بر سلامت افراد تأثیر بگذارد، به جا گذاشته است. این عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:

میالژی (درد عضلانی)
آرترالژی (درد مفاصل)
هپاتیت (تورم در کبد)
آستنیا (ضعف)
بیماری چشمی
روان پریشی

روانپریشی

علت بیماری ماربورگ

بیماری ویروسی ماربورگ توسط ویروس RNA تک رشته ای ماربورگ ویروس ایجاد می شود. ویروس ماربورگ می تواند از حیوانات به انسان و همچنین از فردی به فرد دیگر و از طریق اشیاء آلوده سرایت کند.

افراد معمولاً پس از قرار گرفتن در معرض یکی از سه چیز به ویروس ماربورگ آلوده می شوند: کلونی خفاش، مایعات بدن یا اشیاء آلوده.

خفاش روزتوس

قبل از اینکه ویروس از فردی به فرد دیگر منتقل شود، ابتدا باید از حیوانی به انسان دیگر، معمولاً از طریق خفاش های میوه آفریقایی (Rousettus aegyptiacus) بپرد. انسان‌ها و سایر نخستی‌ها پس از گذراندن زمان زیادی در غار یا معدنی که خفاش Rousettus در سرتاسر آفریقا یافت می‌شوند، می‌توانند به ویروس آلوده شوند، جایی که ممکن است با مدفوع خفاش‌ها تماس داشته باشند.

علت بیماری ماربورگ خفاش روزتوس

مایعات بدن

مانند ابولا، ویروس ماربورگ از طریق تماس مستقیم با مایعات بدن مانند خون، ادرار، بزاق، قطرات تنفسی (مانند سرفه)، استفراغ، مدفوع و احتمالاً شیر مادر از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. مایعات عفونی از طریق شکستگی در پوست (مانند بریدگی یا خراش) یا از طریق غشاهای مخاطی مانند دهان، بینی یا چشم وارد بدن می شوند.

این ویروس می تواند از طریق رابطه جنسی نیز منتقل شود، برخی گزارش ها این ویروس را تا هفت هفته پس از بهبودی فرد در مایع منی پیدا می کنند. مطالعات لازم است تا مشخص شود که آیا ممکن است علائم و نشانه‌های ناشی از ویروس در حاملگی عود کند یا خیر.

شستن بدن مرده فردی که مبتلا به ویروس است می تواند از طریق دهان و چشم آلوده شود.

به همین دلیل، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و سایر مراقبانی که از مبتلایان به بیماری ویروس ماربورگ مراقبت می کنند، به ویژه در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند.

اشیاء آلوده

ویروس ماربورگ همچنین می تواند به طور غیر مستقیم از فردی به فرد دیگر از طریق اشیاء آلوده یا مواد حاوی مایعات بدن آلوده منتقل شود. این می تواند شامل تجهیزات پزشکی مانند سوزن یا کشت سلولی و همچنین اشیاء معمولی مانند ملحفه های کثیف باشد.

تشخیص ماربورگ

علائم ویروس ماربورگ بسیار شبیه علائم سایر بیماری ها (از جمله آنفولانزا، مالاریا یا تب حصبه است) که گاهی اوقات تشخیص را دشوار می کند، به خصوص اگر فقط یک مورد وجود داشته باشد. به همین دلیل است که پزشکان برای تشخیص رسمی به آزمایش‌های آزمایشگاهی مانند ELISA یا PCR تکیه می‌کنند.

اگر دلیلی برای مشکوک شدن به بیماری ویروسی ماربورگ وجود داشته باشد (مثلاً اگر فرد در اطراف یک مورد شناخته شده یا شیوع بوده و علائمی مطابق با بیماری نشان می دهد)، پزشکان ابتدا فرد را ایزوله می کنند تا خطر قرار گرفتن شخص دیگری در معرض ویروس را به حداقل برسانند. . هنگامی که آنها اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دادند و به مقامات بهداشت عمومی هشدار دادند، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی یک نمونه خون برای آزمایش علائم ویروس می گیرند. این تست ها عبارتند از :

آزمایش الایزا : آزمایش ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم جذب آنتی ژن (ELISA) به دنبال آنتی بادی ها یا آنتی ژن ها در خون می شود، که نشانه هایی هستند که نشان می دهد فردی در معرض ویروس قرار گرفته است.

آزمایش الایزا

واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس (PCR) : این آزمایش به دنبال ماده ژنتیکی ویروس، به ویژه RNA، به منظور شناسایی ویروس در نمونه خون است.
در هر دو مورد، آزمایش‌ها می‌توانند عفونت ویروس ماربورگ را در مراحل اولیه بیماری، طی چند روز پس از ظاهر شدن علائم، تأیید کنند.

برای مراحل بعدی بیماری یا پس از بهبودی فرد، ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند با استفاده از آزمایش الایزای IgG-capture، که به دنبال آنتی‌بادی‌ها علیه ویروس می‌گردد، بیماری را به‌طور عطفی تشخیص دهند. به طور مشابه، پزشکان می‌توانند از چندین آزمایش آزمایشگاهی مانند جداسازی ویروس، ایمونوهیستوشیمی (روشی برای تشخیص آنتی‌ژن‌های خاص در سلول‌ها) یا PCR برای شناسایی ویروس ماربورگ در افرادی که قبلاً بر اثر این بیماری فوت کرده‌اند، استفاده کنند.

درمان ویروس ماربورگ

در حال حاضر هیچ درمانی برای ویروس ماربورگ وجود ندارد. در نتیجه، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی با مدیریت علائم و انجام هر کاری که می توانند برای جلوگیری از عوارض بیشتر یا مرگ، بیماری را درمان می کنند. این اقدامات می تواند شامل موارد زیر باشد:

مدیریت درد
پر کردن مایعات و الکترولیت ها برای جلوگیری از کم آبی بدن
تثبیت سطح اکسیژن و فشار خون
جایگزینی فاکتورهای خون یا انعقاد در صورت خونریزی
درمان هرگونه عفونت یا عارضه ثانویه
برخی از درمان‌های تجربی زمانی که به حیوانات آلوده به ویروس داده می‌شوند، امیدوارکننده بوده‌اند، اما هنوز روی انسان‌ها آزمایش نشده‌اند.

جلوگیری از ویروس ماربورگ

بدون هیچ گزینه درمانی موثر واقعی، موثرترین راه برای محافظت از خود در برابر بیماری ویروسی ماربورگ، جلوگیری از آن است. در حال حاضر هیچ واکسنی برای جلوگیری از ماربورگ در دسترس نیست، اگرچه واکسنی در مراحل اولیه توسعه است. در عوض، روش‌های پیشگیری از ویروس ماربورگ بر تکنیک‌های پرستاری مانع (مانند تجهیزات حفاظت شخصی که برای جلوگیری از ابولا استفاده می‌شوند) و همچنین اجتناب از حیواناتی که ممکن است ناقل ویروس باشند، متمرکز است.

استفاده از تجهیزات پزشکی یکبار مصرف (مانند سوزن) در صورت امکان، و ضدعفونی کامل تجهیزات چند منظوره پس از تماس با مایعات بدن که ممکن است حاوی ویروس باشد.

هنگام دور ریختن مایعات بدن مانند خون، استفراغ یا اسهال یا هر چیزی که ممکن است با آنها تماس داشته باشد (مانند ملحفه) احتیاط کنید.
این اقدامات احتیاطی فراتر از تنظیمات مراقبت های بهداشتی است. درست مانند پرستاران هنگام تعویض ملحفه یا لباس کثیف هنگام مراقبت از فرد مبتلا به ویروس ماربورگ در بیمارستان، اعضای خانواده یا دوستانی که از فرد در خانه مراقبت می کنند نیز باید احتیاط کنند. به همین ترتیب، عزیزان فردی که در اثر بیماری ویروسی ماربورگ فوت کرده‌اند، باید هنگام لمس بدن عزیزشان، از جمله در هنگام تشییع جنازه یا سایر سنت‌های فرهنگی که برای احترام به آن مرحوم استفاده می‌شود، مراقب باشند.

اینکه دقیقاً چگونه ویروس ماربورگ از حیوانات به انسان می‌پرد، در میان مقامات بهداشت عمومی و پزشکی به خوبی درک نشده است. در نتیجه، محققان هنوز در حال کشف بهترین راه‌ها برای جلوگیری از ابتلای انسان به ویروس از حیوان هستند. با این حال، با توجه به آنچه قبلاً می دانیم، باید از گروه های حیوانی خاصی اجتناب کرد. این شامل :

خفاش های میوه آفریقایی، از جمله قرار گرفتن در فضاهایی مانند غارها یا معادن که خفاش ها در آن زندگی می کنند.
پستانداران غیر انسانی که علائم عفونت را نشان می دهند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!