بیماری دیورتیکولیت

بیماری دیورتیکولیت چیست؟ ؛ علائم، علت، تشخیص و درمان

دیورتیکولیت یک بیماری شایع در روده بزرگ (کولون) است که با افزایش سن ایجاد می شود. در این بیماری، دیواره روده بزرگ نقاط ضعیفی ایجاد می کند که به سمت بیرون برآمده می شوند و پاکت های کوچکی را تشکیل می دهند که به آن دیورتیکول می گویند. هنگامی که این دیورتیکول ها  ملتهب یا عفونی شوند، دیورتیکولیت نامیده می شود.

دیورتیکولیت معمولا در افراد بالای ۴۰ سال رخ می دهد، به طوری که ۵۰ درصد از افراد بالای ۶۰ سال علائم این بیماری را نشان می دهند.

علائم بیماری دیورتیکولیت

دیورتیکولیت ممکن است علائمی ایجاد نکند، اما در برخی موارد ممکن است خونریزی داشته باشد.

دیورتیکولیت در اثر عفونت یا التهاب در دیورتیکول ایجاد می شود و اغلب با درد شکم همراه است. درد شکم متغیر است و معمولاً به طور ناگهانی شروع می‌شود، اما می‌تواند در طی چند روز ایجاد شود. علائم دیورتیکولیت می تواند شامل موارد زیر باشد :

درد شکم، به خصوص ربع پایین سمت چپ
تغییر در عادات روده
لرز
گرفتگی
تب
حالت تهوع و استفراغ

درد شکم

علت دیورتیکولیت

علت کاملاً مشخص نیست، اما تصور می‌شود که رژیم‌های غذایی غربی، که معمولاً فیبر کمی دارند و سبک زندگی بی‌تحرک در ایجاد بیماری دیورتیکولار نقش دارند. رژیم غذایی کم فیبر می‌تواند منجر به یبوست شود. یبوست به خودی خود ممکن است باعث بیماری دیورتیکول نشود، اما زور زدن برای دفع مدفوع سفت می تواند باعث برآمدگی دیواره های روده بزرگ به بیرون و ایجاد دیورتیکول شود.

در حال حاضر مشخص نیست که چرا سبک زندگی بی تحرک ممکن است با بیماری دیورتیکول نیز مرتبط باشد. دیورتیکولیت ممکن است به دلیل گیر کردن مدفوع در دیورتیکول ایجاد شود. اخیراً، مطالعات نشان داده اند که عوامل ژنتیکی نقش مهمی در ایجاد بیماری دیورتیکولی دارند.

غذای کم فیبر

تشخیص دیورتیکولیت

در صورت عدم وجود علائم، دیورتیکولیت معمولاً تشخیص داده نمی شود. تشخیص دیورتیکولیت زمانی غیرمعمول نیست که پزشک واقعاً به دنبال علت برخی علائم دیگر باشد یا در طول کولونوسکوپی غربالگری معمول.

آزمایشاتی که می تواند به تشخیص بیماری دیورتیکول کمک کند عبارتند از:

کولونوسکوپی. دیورتیکولیت ممکن است در طول کولونوسکوپی که برای بررسی علائمی مانند خونریزی یا درد شکم انجام شده است، پیدا شود. کولونوسکوپی یک آزمایش غربالگری معمول در افراد بالای ۴۵ سال است که ممکن است منجر به تشخیص بیماری دیورتیکولی بدون علامت شود.

کولونوسکوپی

توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن. سی تی اسکن مجموعه ای از اشعه ایکس است که می تواند نمای دقیقی از شکم و سایر نواحی بدن ارائه دهد. آنها معمولاً غیر تهاجمی، بدون درد و بی ضرر هستند. در برخی موارد، رنگ های کنتراست داخل وریدی و یا خوراکی برای افزایش دید برخی ساختارها (مانند روده بزرگ) استفاده می شود. ماده حاجب یا در نوشیدنی داده می شود یا به داخل رگ تزریق می شود. این رنگ به پزشک کمک می کند تا اندام های داخل شکم را پیدا کند و هر چیز غیرعادی مانند دیورتیکول را جستجو کند.

درمان بیماری دیورتیکولیت

درمان اولیه دیورتیکولیت شامل افزایش مقدار فیبر در رژیم غذایی است.

اکثر مردم فیبر کافی در رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند. غذاهای فیبری به نرم نگه داشتن مدفوع و دفع آسان مدفوع کمک می کنند، که می تواند به جلوگیری از یبوست و زور زدن بعدی برای اجابت مزاج کمک کند. فیبر همچنین می تواند از طریق مکمل های فیبر به رژیم غذایی اضافه شود. افرادی که بیماری دیورتیکول در آنها تشخیص داده شده است باید با پزشک در مورد اینکه کدام نوع مکمل فیبر برای این بیماری مناسب است صحبت کنند.

در گذشته توصیه می شد که افراد مبتلا به بیماری دیورتیکول از غذاهایی که ممکن است در دیورتیکول ها گیر کنند، مانند ذرت بو داده، آجیل و دانه هایی مانند آفتابگردان، کدو تنبل، زیره سیاه و کنجد اجتناب کنند. هیچ مدرکی برای تأیید این توصیه وجود ندارد، اما در مورد هرگونه محدودیت غذایی با پزشک مشورت کنید.

دیورتیکولیت به ارزیابی و درمان فشرده‌تری نیاز دارد که معمولاً شامل سی تی اسکن یا سایر اسکن‌های تصویربرداری، مشاوره با متخصص گوارش و جراح عمومی، آنتی‌بیوتیک‌ها، استراحت روده و (نه به ندرت) جراحی به صورت انتخابی یا فوری است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  رژیم غذایی دیورتیکولیت ؛ چی بخوریم و چی نخوریم

درمان بیماری دیورتیکولیت

عوارض بیماری دیورتیکولیت

خون ریزی

هنگامی که دیورتیکول ها خونریزی می کنند، خون می تواند در کاسه توالت یا در مدفوع پیدا شود. تصور می شود که خون به دلیل شکستگی رگ خونی ایجاد می شود و ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد. این یک عارضه شایع نیست، اما می تواند منجر به مقدار قابل توجهی خون شود. در برخی موارد، خونریزی ممکن است نیاز به بررسی و توقف در طی کولونوسکوپی یا از طریق جراحی داشته باشد. حتی اگر بیماری دیورتیکولی برای شما تشخیص داده شده است، مهم است که هر گونه خونریزی از رکتوم را توسط پزشک بررسی کنید.

آبسه

دیورتیکولیت عفونت دیورتیکول است و چنین عفونتی می تواند منجر به آبسه شود. آبسه یک پاکت چرکی است که در بافت ملتهب یافت می شود. یک آبسه در داخل بدن، مانند روده بزرگ، همیشه به راحتی پیدا نمی شود، اما اگر کوچک باشد می توان با یک دوره آنتی بیوتیک درمان کرد. آبسه های شدیدتر ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشند، که با استفاده از یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن ناحیه و سپس وارد کردن یک سوزن از طریق پوست و داخل آبسه انجام می شود.

سوراخ شدن

سوراخ شدن سوراخی است که در دیورتیکول های عفونی ایجاد می شود. اگر سوراخ به اندازه کافی بزرگ باشد، می تواند باعث ایجاد چرک در داخل حفره شکمی شود و در نهایت منجر به پریتونیت شود. پریتونیت یک بیماری جدی است که در صورت عدم درمان فوری از طریق جراحی می تواند کشنده باشد.

فیستول

فیستول یک تونل غیر طبیعی است که دو حفره بدن یا یک حفره بدن را به پوست متصل می کند. فیستول ممکن است زمانی ایجاد شود که آبسه با چرک پر شود، بهبود نیابد و به اندام دیگری نفوذ کند. در بیماری دیورتیکولیت، فیستول ممکن است بین روده بزرگ و روده کوچک، روده بزرگ و پوست یا معمولاً روده بزرگ و مثانه رخ دهد.

انسداد روده

دیورتیکول های عفونی ممکن است باعث ایجاد بافت اسکار در روده بزرگ شوند. بافت زخم بیش از حد می تواند باعث مسدود شدن جزئی یا کامل روده شود و از عبور مدفوع جلوگیری کند. انسداد روده اغلب نیاز به جراحی دارد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!